Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμείς έχουμε 2 φίλτρα στο σπίτι. Ένα είναι στον κεντρικό σωλήνα έξω από το σπίτι (στο δωματιάκι της οικοδομής με τις βάνες). Αυτό το φίλτρο είναι κάτι σαν μικρό ρολάκι με σκοινιά που όταν τα παίρνεις είναι άσπρα. Τώρα είναι σκέτο καφέ. Αυτό το φίλτρο κρατάει γενικά στερεές βρωμιές.

 

Μέσα στο σπίτι έχουμε άλλο ένα φίλτρο στην κουζίνα (απ'όπου πίνουμε νερό) το οποίο λέγεται φίλτρο ενεργού άνθρακα. Αυτό κρατάει χλώρια και τέτοια. Το νερό έχει όντως διαφορά με τα φίλτρα.

 

Σημείωση: Όσοι έχετε φίλτρα μην ξεχνάτε να τα αλλάζετε 1-2 μήνες πρίν από τη στιγμή που πρέπει και σε καμία περίπτωση μην τα αφήνετε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ε οχι κ δεν εχει τιποτα το νερο...ενας καθηγητης εχει κανει ερευνα για σχεδον ολους τους δημους της Ελλαδας κ το μεγ.ποσοστο το βγαλε απαγορευμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8υυμηθηκα τωρα που σε ενα χωριο ειχε πεσει μια αγελαδα νεκρη μεσα εκει που εχουν το νερο και εβγεναν μεχρι και τριχες απο την βρυση .επαθαν οτι επα8αν και μετ ακαταλαβαν τι ειχε γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δειξε μας φιλε kage σε παρακαλω αυτα τα στοιχεια που τα εχεις διαβασει??γιατι απο οτι ξερω τουλαχιστον το νερο της πατρας που μενω ειναι ενα απο τα καλυτερα πανελλαδικα και το οποιο εχει την χαμηλοτερη σκληροτητα και απο τα εμφιαλωμενα!!και οπως επισης η χλωριωση του δεν γινεται με χλωριο αλλα με υπεροξειδιο του χλωριου το οποιο δεν ειναι καρκινογονο και δεν αφηνει και καταλοιπα οπως αφηνει το χλωριο αλλα ειναι πιο ακριβο γι αυτο δεν τον χρησιμοποιουν ολοι οι δημοι λογω κοστους ,και επισης φιλε Γιαννη δεν υπαρχει φιλτρο που να καθαριζει τα τοξικα ,ολα τα φιλτρα κρατανε τα φερτα (χωματα πετρες ασβεστιο, αλατα ) και μονο αυτα .Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καταρχην για ολα τα προβληματα του νερου υπαρχει δυνατοτητα καθαρισμου.Τα φιλτρα ενεργου ανθρακα ειναι η καλυτερη λυση.

Κατακρατουν ολα τα επιβλαβη στοιχεια του νερου

επιτρεπουν να περασουν στοιχεια που ειναι αναγκαια για τον οργανισμο πχ μαγνησιο καλιο νατριο κτλ

Το ποσο καλο ειναι ενα φιλτρο καθοριζεται απο τα πιστοποιητικα του πχ.NSF WQ EPA κτλ

το νερο που περνεις απο ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα ειναι και καλυτερο και τουλαχιστον 10 φορες φτηνοτερο απο τα εμφιαλωμενα

Προσωπικα εψαχνα ενα χρονο για λυση και συγκρινοντας πιστοποιητικα και λοιπα εβαλα ενα Multi-Pure και ησυχασα.

το φιλτρο κραταει χλωριο,τοξικα,βαρεα μεταλλα,αρσενικο,εχασθενες χρωμιο κα<ι νιτρικα κλτ.Και το ανταλλακτικο του αλλαζεται μια φορα το χρονο

Ελπιζω να βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8υυμηθηκα τωρα που σε ενα χωριο ειχε πεσει μια αγελαδα νεκρη μεσα εκει που εχουν το νερο και εβγεναν μεχρι και τριχες απο την βρυση .επαθαν οτι επα8αν και μετ ακαταλαβαν τι ειχε γινει.

 

Το θυμάμαι κι εγώ! Πάντως εδώ και 6 χρόνια, από τότε που έμεινε έγκυος η γυναίκα μου, κόψαμε να πίνουμε από τη βρύση νερό. Μόνο εμφιαλωμένο. Βέβαια κι αυτό ημίμετρο είναι καθώς τα νερά που χρησιμοποιούν στους χυμούς και τα αναψυκτικά σίγουρα χειρότερα θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα,

και με τα εμφιαλωμένα πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι?

Αν και regular user o ίδιος, μεγαλωμένος με Ζαγόρι(σόρρυ για τη διαφήμιση/δυσφήμηση) δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι το εμφιαλωμένο είναι αγνό σαν αγιασμός.

 

Είχα ακούσει στην TV πριν από 2-3 χρόνια ότι "υπολογίζεται πως το 40% των εμφιαλωμένων νερών παγκοσμίως, είναι κανονικό νεράκι της βρύσης".

 

Όχι ότι με απασχολεί ιδιαίτερα βέβαια, ΝΑ, αλλά σφίγγεται το στομάχι μου όταν τσεκάρω το ποτήρι με νερό της βρύσης στο φως και βλέπω να βολτάρουν θαλασσοψυχούλες μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα,

και με τα εμφιαλωμένα πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι?

 

Καλά δεν είσαι σίγουρος με τίποτα αλλά πέραν του να αγοράσεις δικό σου παγόβουνο τι άλλο μπορείς να κάνεις?

 

Αλήθεια τώρα θυμάμαι ένα ντοκυμαντέρ που είχα δει με κάτι αμερικάνικες εταιρείες που εμφιάλωναν παγόβουνα. Τα μεταφέρουν μέσω θαλάσσης λέει στο εργοστάσιο (αλάσκα? δε θυμάμαι) κι εκεί -αφού εχουν μείνει μισά- τα εμφιαλώνουν και τα πωλούν.

Εδώ στην Ελλάδα ξέρουμε καμιά μάρκα που είναι τέτοιο νερό? Όχι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γεια σας

εμφιαλωμένο

1) βάσει νομοθεσίας, το 10% ενός εμφιαλωμένου μπορεί να είναι νερό βρύσης.

2) Βάσει νομοθεσίας, επιτρέπεται η χρήση PET (πλαστικού) για τη συσκευασία του εμφιαλωμένου. Είναι πολύ επικίνδυνο στην πράξη, πίνουμε πλαστικό. Όταν, δε, μπει στην κατάψυξη, δημιουργεί διοξίνες που ξέρετε τι σημαίνει για την υγεία

3) Είναι πανάκριβο ανά ποτήρι

4) Για να το κουβαλήσεις σπίτι σου βγαίνει η ψυχή

5) Η Coca Cola και άλλες μεγάλες ανάλογες εταιρείες υπολόγισαν ότι τα κέρδη από εμφιαλωμένο είναι περισσότερα από ότι για αναψυκτικά. (θέλετε να τους πληρώνετε για κάτι που ο Θεός το έδωσε τζάμπα??)

 

Άρα, φίλτρο. Αλλά τι φίλτρο??

Εδώ θα βρείτε ένα πολύ καλό συγκεντρωτικό για τα διάφορα φίλτρα που υπάρχουν.

 

Από δω και πέρα, αυτά που γράφω είναι προσωπική άποψη μετά από έρευνα. Σας παρακαλώ να τα ερευνήσετε και σεις από μόνοι σας.

 

Το λοιπόν, πιστεύω ότι τα μόνα που παρέχουν πραγματικά καθαρό νερό είναι τα RO (reverse osmosis). Άλλωστε είναι και τα μόνα που αφαιρούν το φθόριο (για όσους δεν γνωρίζουν, είναι τρις χειρότερο από το χλώριο και δεν αποβάλλεται ποτέ από τον οργανισμό, κάντε το google και θα βρείτε απίστευτα πράγματα περί καρκίνου, οστεοπόρωσης κλπ, όπως και ότι πολλές πολιτείες στην Αμερική απαίτησαν την διακοπή της φθορίωσης του δημόσιου νερού).

 

Άρα... RO προτείνω. Όπως όμως θα είδατε και στο link πιο πάνω, αυτό που βγαίνει από αυτά τα φίλτρα είναι σχεδόν αποσταγμένο νερό, το οποίο είναι μεν το καθαρότερο που υπάρχει....αλλά δεν πίνεται!!! (Ωχ!!!) Δηλαδή πίνεται, αλλά μακροπρόθεσμα δημιουργεί πάρα πολλά προβλήματα. Αυτό διότι δεν έχει καθόλου άλατα (αφού είναι πεντακάθαρο) και άρα όταν μπει στον οργανισμό "τραβάει" άλατα από τα γύρω κύτταρα, μπορεί έτσι να διαλύσει τα ανθρώπινα κύτταρα αν βρεθεί σε μεγάλες συγκεντρώσεις και να προκαλέσει μέχρι και θάνατο!!

 

Άρα έτσι ναι μεν παίρνει κανείς το καθαρότερο νερό αλλά χρειάζεται να κάνει και μια ακόμα κίνηση πριν το πιει: να προσθέσει ένα mineral filter ή φίλτρο προσθήκης αλάτων (των υγιών και ωφέλιμων). Δηλαδή, με το RO φίλτρο πρώτα βγάζουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ (τοξικά και μη) και μετά προσθέτουμε αυτά που χρειαζόμαστε για να πίνεται το νερό.

 

Κάποια RO (και μη) φίλτρα, μετά την προσθήκη των αλάτων, έχουν και υπεριώδη ακτινοβολία UV (UV filter) για να σκοτώνουν και όσα μικρόβια δεν σκοτώθηκαν πριν. Το θεωρώ λίγο υπερβολή, γιατί δεν έχει μείνει τίποτα!!! Αλλά επίσης. δεν ξέρω τι ασφάλεια προσφέρουν, καθότι ίσως να διαφεύγει και μέρος της ακτινοβολίας (στυλ φούρνου μικροκυμάτων που ως γνωστό ψήνει και όποιον βρίσκεται κοντά, με αποτέλεσμα καρκίνους και όγκους κλπ).

 

Ένα από τα καλύτερα sites που βρήκα είναι Αγγλικό και είναι αυτό, εκεί θα βρείτε ό,τι θέλετε, ιδιαίτερα σε RO τεχνολογία. Προτείνω αυτό (αν και θα χρειαστεί πατέντα για να πάρει και mineral filter) αλλά και όλα τα άλλα είναι καλά, απλά δεν παρέχουν τόσο νερό όσο αυτό, γιατί έχουν δεξαμενή ενώ αυτό όχι. Επίσης αλλάζει μόνο ένα φίλτρο (και όχι 4 ή 5) και κάθε 6 μήνες και είναι και φθηνό (νομίζω).

 

Άλλο site είναι αυτό, τα ίδια και δω, αλλά Αμερική (που αν και ελαφρά πιο δύσκολο να σας στείλουν φίλτρα και ανταλλακτικά, είναι εφικτότατο και είναι εξυπηρετικότατοι και απαντάνε στα mail).

 

Ψάξτε και μόνοι σας, δεν κάνω διαφήμιση εδώ, απλά σας λέω τι βρήκα μετά από έρευνα αγοράς. Να κοιτάτε πάντα όλα όσα λέει η περιγραφή του προιόντος.

 

Να τελειώσω λέγοντας ότι στην Ελλάδα δεν βρήκα σχεδόν κανένα (ή κανένα) RO φίλτρο, πάντα πίσω εμείς. Ίσως όμως εσείς να βρείτε κάτι αξιόλογο, αν ψάξετε.

Ό,τι χρειαστείτε και αν μπορώ να βοηθήσω, στην διάθεσή σας.

 

Στείλτε μου και εδω αν θέλετε: [email protected] (το έφτιαξα για την περίσταση....)

Mel

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δεί μια φορά στην Ιnfosystem ένα σύστημα που είχε φίλτρο στερεών,φίλτρο άνθρακα,σίτες, και UV.Τιμή απαγορευτική...Γύρω στα 500 ευρώ... Εμφιαλωμένο και πάλι εμφιαλωμένο.Από τότε που το πίνω σταμάτησα να έχω προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους

Έπειτα από ένα χρόνο ουρολοιμώξεων, χωρίς ΚΑΜΙΑ αιτία (έχω κάνει όλες τις πιθανές εξετάσεις που φαντάζεται κανείς σε ΔΥΟ διαφορετικά νοσοκομεία και γενικά το έψαξα απίστευτα πολύ) κι επειδή λόγω πια ευαισθησίας απαιτείται να πίνω περίπου 3 λίτρα νερό ημερισίως, αποφάσισα να βάλω στο σπίτι φίλτρο. Εννοείται ότι το αποφάσισα κατόπιν όλων όσων άκουγα για το ακατάλληλο νερό που πίνουμε και δε σας κρύβω ότι έκανα και μία σύνδεση του νερού της βρύσης με τις ουρολοιμώξεις. Μόλις σήμερα έβαλα το φίλτρο Alpha UV της Αlarco. Είναι φίλτρο νερού με αποστειρωτή, χρησιμοποιεί τον βακτηριοστατικό ενεργό άνθρακα και απ, ό,τι αναγράφεται σε όλο το κουτί και στο χαρτί που μου άφησε ο τεχνικός είναι ελεγμένο από το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας-Υγειονομική Σχολή Αθήνας. Ο άντρας μου όμως (ως κατά κανόνα καχύποπτος), έχει αρκετούς ενδοιασμούς και μάλιστα ρώτησε ανοιχτά τον τεχνικό "δεν πιστεύω να είναι τίποτα κινέζικα φίλτρα" κι εκείνος φυσικά απάντησε "όχι βέβαια". Από εκείνη όμως τη στιγμή κι έπειτα μου μπήκε η ιδέα, ότι κάτι δεν πάει καλά με το φίλτρο. Παρακαλώ λοιπόν όποιον ξέρει κάτι σχετικό (εγώ δεν κατάφερα να βρώ κάτι "ύποπτο"... made in China!) να μου το κοινοποιήσει!

Ευχαριστώ πολύ όλους σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις στο σπιτι κ στην δουλεια εχουμε ενα τετοιο μηχανηματακι και εχουμε ησυχασει απο το θεμα νερου, ενω εχει και τεραστια διαφορα στην γευση απο την βρυση. (επισης ειναι παντα κρυο και επισης μπορεις να παρεις το μηχανημα που βγαζει και σοδα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο θέμα αγορά φίλτρου νερού. Η δυσκολία είναι να βρεις πιστοποιημένο φίλτρο και όχι ένα της σειράς.

 

Προσωπικά μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτό (Britannia crystal clear). Το μόνο στη τιμή του (30-34ε) που έχει κάποιου είδους πιστοποίηση (SGS)(από το ολότελα..).

Τα ανταλλακτικά του κοστίζουν περίπου 8-10ε και χρειάζονται αντικατάσταση μετά από 4-5 μήνες (ανάλογα με τη χρήση).

 

Το άσχημο είναι ότι είναι πλαστικό (οι συνδέσεις του) και σπάει εύκολα, ιδιαίτερα εάν το νερό της βρύσης έχει μεγάλη πίεση.

 

Η δυσκολία η δική μου ήταν να βρω φίλτρο με πιστοποίηση ISO ή με ένδειξη CE... Έχετε βρει εσείς; Το παραπάνω πάντως δεν έχει, πέρα από αυτή που ανέφερα.

 

Ενδιαφέρον τόπικ.

Παιδιά παραθέστε μάρκες και τιμές εάν θέλετε. (όχι μετά από έρευνα στο Google, αλλά έπειτα από προσωπική εμπειρία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...