Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Kάτω από 70-80, ναι.

Με αυτά τα χρήματα μπορείς να βρείς ένα πολύ καλό φίλτρο αλλά δεν θα σου κάνει δουλειά στα άλατα, για να δείς κάποια διαφορά και στα άλατα θα πας σε ποιό ακριβό φίλτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geoka1982 είπε

Με αυτά τα χρήματα μπορείς να βρείς ένα πολύ καλό φίλτρο αλλά δεν θα σου κάνει δουλειά στα άλατα, για να δείς κάποια διαφορά και στα άλατα θα πας σε ποιό ακριβό φίλτρο. 

Ωραία, για πες μια ιδέα γιατι ειμαι τελειως στα σκοτεινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Δε το ηξερα καθολου αυτο το tip! 
Ισχυει οντως κατι τετοιο;;

Ναι φίλε μου ισχύει. Τα έξυπνα πλέον μπόιλερ ΖΝΧ έχουν αυτόματα προγράμματα για την λεγιονέλλα. Η λεγιονέλλα ή άλλου είδους παρεμφερείς βακτήρια δεν μπορούν να ευδοκιμήσουν σε θερμοκρασίες άνω των 60 βαθμών. Όπως επίσης δεν ξεχνάμε τον καθαρισμό των κλιματιστικών μονάδων (αυτοκινήτου και σπιτιού)  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια

Λογω σοβαρου προβλήματος υγείας  κόβω μαχαίρι τον Νερο βρύσης (Αθήνα) . Μπορεί το νερο της ΕΥΔΑΠ να είναι καλό αλλά κανείς δεν ελέγχει τον δίκτυο σωληνώσεων μέχρι να φτάσει στην βρύση του σπιτιού σου. Πανάρχαιες σωληνώσεις από διάφορα μέταλλα και πλαστικό (νεότερες) .

Προς το παρον περνω μονο εφυαλωμένο. Η άλλη λυση είναι το φίλτρο

Αν το εχει ψάξει κανείς ποιο εμπεριστατωμένα , πιο προσφέρει το ποιοτικότερο ? (Ανεξάρτητο τιμής).

Υπάρχει κάποιο site ή μελέτη συγκρισης?

Μια ζωή βλέπουμε αυτον της camelot - olympus (το ιδιο ειναι?) Αλλά δεν πιστεύω και πολύ τις ξεσηκοτικές διαφημίσεις  .

Κάθε πρόταση θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Ωραία, για πες μια ιδέα γιατι ειμαι τελειως στα σκοτεινά.

Θα κάνεις μια μικρή υπέρβαση αλλά θα πάρεις πολύ καλή ποιότητα νερού έχοντας και προ φίλτρο για να διατηρήσει καθαρό τον άνθρακα  https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-ecosoft-fpv12peco-double-me-antallaktika-filtra-3/  και με πολύ εύκολη εγκατάσταση.

21 λεπτά πριν, nkoumo είπε

Γεια

Λογω σοβαρου προβλήματος υγείας  κόβω μαχαίρι τον Νερο βρύσης (Αθήνα) . Μπορεί το νερο της ΕΥΔΑΠ να είναι καλό αλλά κανείς δεν ελέγχει τον δίκτυο σωληνώσεων μέχρι να φτάσει στην βρύση του σπιτιού σου. Πανάρχαιες σωληνώσεις από διάφορα μέταλλα και πλαστικό (νεότερες) .

Προς το παρον περνω μονο εφυαλωμένο. Η άλλη λυση είναι το φίλτρο

Αν το εχει ψάξει κανείς ποιο εμπεριστατωμένα , πιο προσφέρει το ποιοτικότερο ? (Ανεξάρτητο τιμής).

Υπάρχει κάποιο site ή μελέτη συγκρισης?

Μια ζωή βλέπουμε αυτον της camelot - olympus (το ιδιο ειναι?) Αλλά δεν πιστεύω και πολύ τις ξεσηκοτικές διαφημίσεις  .

Κάθε πρόταση θα βοηθήσει.

Βάζεις ένα φίλτρο στην κεντρική σου παροχή και ενα pbs-400 https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/  κάτω από τον πάγκο της κουζίνας και δεν προβληματίζεσαι πλέον με κακής ποιότητας νερό ή με κάκιστης ποιότητας νερό (εμφιαλωμένο)

Επεξ/σία από Geoka1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω ένα φίλτρο Άνω πάγκου Doulton HCS Inox αλλα εχω ενα προβλημα.

Οταν γυριζω το διακοπτη για να τρεχει η βρυση κανονικα (αφιλτραριστο), δεν τρεχει ή δεν τρεχει το νερο σε ευθεία. Δοκιμασα να το ξεβιδώσω και να το καθαρισω μηπως μαζευει πετρουλες (που οντως μαζευει) αλλα μετα απο 2 μερες γινεται παλι το ιδιο.. Καμιά ιδέα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zernex201 είπε

Ρε παιδιά, έχω ένα φίλτρο Άνω πάγκου Doulton HCS Inox αλλα εχω ενα προβλημα.

Οταν γυριζω το διακοπτη για να τρεχει η βρυση κανονικα (αφιλτραριστο), δεν τρεχει ή δεν τρεχει το νερο σε ευθεία. Δοκιμασα να το ξεβιδώσω και να το καθαρισω μηπως μαζευει πετρουλες (που οντως μαζευει) αλλα μετα απο 2 μερες γινεται παλι το ιδιο.. Καμιά ιδέα ? 

Μήπως χάλασε ο διακόπτης και δεν γυρίζει εσωτερικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Μήπως χάλασε ο διακόπτης και δεν γυρίζει εσωτερικά

οχι ρε, γυριζει κανονικα και αλλαζει κανονικα απο φιλτραρισμενο σε αφιλτραριστο, απλά το αφιλτραριστο δεν εχει καθολου πιεση.. Οταν βαζω φιλτραρισμενο δεν εχει καμια διαρροη η βρυση, οποτε ο διακοπτης λειτουργει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zernex201 είπε

οχι ρε, γυριζει κανονικα και αλλαζει κανονικα απο φιλτραρισμενο σε αφιλτραριστο, απλά το αφιλτραριστο δεν εχει καθολου πιεση.. Οταν βαζω φιλτραρισμενο δεν εχει καμια διαρροη η βρυση, οποτε ο διακοπτης λειτουργει κανονικά

μήπως κάνανε τίποτα εργασίες στο δίκτυο και σου έφερε χώματα η βρύση? μήπως είναι άλατα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

μήπως κάνανε τίποτα εργασίες στο δίκτυο και σου έφερε χώματα η βρύση? μήπως είναι άλατα? 

Δεν ξερω κατι για εργασιες, μαλλον οχι..

Αλατα δε νομιζω, πριν βαλω το φιλτρο doulton δεν ειχα θεματα με την πιεση του νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ καιρό το θεμα και είναι αρκετά ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω αυτό της aquasana και είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα. Έχει πάρα πολύ  αργή ροή οπότε δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν.

Προς το παρόν δεν θα αλλάξω αλλά μέσα στον επόμενο χρόνο θα βάλω κάτι πιο πλήρες.

η απορία μου είναι η εξής. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην ποιότητα του νερού μεταξύ του pentair everpure 400 που πολύ συχνά προτείνετε και ενός αντίστροφης όσμωσης? (πχ ECOSOFT PURE AQUACALCIUM 75GPD ). Αξίζει την διαφορά χρημάτων το 2ο για κάποιον που έχει μωρά, παιδιά κλπ?

μεταξύ ας πούμε aquasana Και ecosoft ποια θεωρείται καλύτερη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Παρακολουθώ καιρό το θεμα και είναι αρκετά ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω αυτό της aquasana και είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα. Έχει πάρα πολύ  αργή ροή οπότε δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν.

Προς το παρόν δεν θα αλλάξω αλλά μέσα στον επόμενο χρόνο θα βάλω κάτι πιο πλήρες.

η απορία μου είναι η εξής. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην ποιότητα του νερού μεταξύ του pentair everpure 400 που πολύ συχνά προτείνετε και ενός αντίστροφης όσμωσης? (πχ ECOSOFT PURE AQUACALCIUM 75GPD ). Αξίζει την διαφορά χρημάτων το 2ο για κάποιον που έχει μωρά, παιδιά κλπ?

μεταξύ ας πούμε aquasana Και ecosoft ποια θεωρείται καλύτερη?

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο επιλέγεις ένα φίλτρο με βάση τα προβλήματα που έχει το νερό τις περιοχής σου. Το aquasana έχει παρόμοιες κατακρατήσεις με το pentair αλλά πολύ λίγα λίτρα αντοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο επιλέγεις ένα φίλτρο με βάση τα προβλήματα που έχει το νερό τις περιοχής σου. Το aquasana έχει παρόμοιες κατακρατήσεις με το pentair αλλά πολύ λίγα λίτρα αντοχή 

ναι το αλλάζω κάθε 6 μήνες, τόσο λέει ο κατασκευαστής εξάλλου.

Ε εντάξει έχει πολλά που είναι και πανάκριβα και δεν κάνουν. Αυτό που ρωτάω αν αξίζει γενικά την διαφορά στην τιμή ένα αντίστροφης όσμωσης.

ποιο απο τα 2 είναι πιο καλό? Και φυσικά και άλλη πρόταση ανεξαρτήτου χρημάτων, δεκτή.

https://www.aquasana.com/drinking-water-filter-systems/reverse-osmosis-claryum

https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-6-stadion-me-booster-kai-emploutismo-tis-ecosoft-standard-mo650m1psecost/

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Παρακολουθώ το θέμα καιρό και έχω δει αρκετές λύσεις. 

Στο σπίτι μου χρησιμοποιώ φίλτρο άνω πάγκου και είμαι ευχαριστημένος.

Στο εξοχικό-χωριό το νερό δεν είναι πόσιμο. Κάθε φορά που πάμε χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο. 

Το πρόβλημα είναι στο πλύσιμο των πιάτων, βράσιμο μακαρόνια και άλλες τέτοιες χρήσεις. Εκεί θέλω να τοποθετήσω κάτω πάγκου φίλτρα για να είναι λίγο πιο ασφαλές. Συνήθως όμως πάμε ανά 3-4 μήνες 1-3 βδομάδες. Αν αφήνω τα φίλτρα μέσα, θα μουχλιαζουν. Αν τα αφαιρώ, μετά θα έχει χαλάσει η ποιότητα τους; Δηλαδή, τα βάζω για 3 βδομάδες, τα αφαιρώ-καθαρίζω και σε 3 μήνες αν τα ξαναβάλω, θα είναι χειρότερη η κατάσταση; Ή ίδια λούπα θα ξαναγίνει σε 3 μήνες. Η λύση παίρνω καινούργια για 5 βδομάδες χρήσης, δεν συμφέρει. Υπάρχει κάποια άλλη λύση ;

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...