Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι. θέλουμε ένα φίλτρο άνω πάγκου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. θα ήθελα μία εμπεριστατωμένη άποψη για να καταλήξω. κόστος μέχρι 200 ευρώ και τι πρέπει να γνωρίζω. ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/10/2020 στις 1:05 ΠΜ, Stergios Kot είπε

Να βάλεις φίλε μου, καλό είναι. Θα το βάζεις στην περίοδο όταν ξεκινάς να δουλεύεις τον θερμοσίφωνα. Προσοχή μεγάλη!!! Το στάσιμο νερό είναι αρκετά επικίνδυνο, Τους καλοκαιρινούς μήνες που δουλεύεται τον ηλιακό καλό είναι ανά μήνα να ανάβεται μια φορά το θερμοσίφωνο να ζεματίσει και μετά το αδειάζετε. Το ίδιο χρειάζεται και τον χειμώνα ο ηλιακός. Επειδή δεν μπορεί να κάψει ανά 20 μέρες τον αφήνουμε να τρέξει.

Καλησπέρα.

Μπερδεύτηκα. Εμένα ο ηλιακός έχει μέσα αντίσταση πρέπει να το κάνω αυτό ή είναι για όσους έχουν ξεχωριστό ηλιακό με θερμοσίφωνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όταν μένει στάσιμο νερό στη δεξαμενή, είτε είναι ηλιακός είτε είναι μπόϊλερ, είτε θερμοσίφωνας, αν μένει το νερό αρκετό διάστημα >15 ημέρες καλό είναι να το ανάψεις να κάψει και να αδειάσεις το νερό για λόγους μικροβιακούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tolakos100 είπε

Καλησπέρα, όταν μένει στάσιμο νερό στη δεξαμενή, είτε είναι ηλιακός είτε είναι μπόϊλερ, είτε θερμοσίφωνας, αν μένει το νερό αρκετό διάστημα >15 ημέρες καλό είναι να το ανάψεις να κάψει και να αδειάσεις το νερό για λόγους μικροβιακούς.

Οκ ερώτηση 2η.

Όταν κάνουν μπάνιο μέρα παρά μέρα 2-3 άτομα υποθέτω δεν χρειάζεται να γίνει η διαδικασία αυτή.  Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MacGyverLarisa είπε

Οκ ερώτηση 2η.

Όταν κάνουν μπάνιο μέρα παρά μέρα 2-3 άτομα υποθέτω δεν χρειάζεται να γίνει η διαδικασία αυτή.  Σωστά?

Όχι, εγώ, για να καταλάβεις, έχω μπόϊλερ που το χρησιμοποιώ από Νοέμβρη έως Μάρτη, κι αυτό όταν δεν έχει ήλιο. Από Απρίλη-Μάη και μετά χρησιμοποιώ μόνο ηλιακό. Ε, αν το ανοίξω κατά το Σεπτέμβρη, μυρίζει άσχημα το νερό γιατί μένει τόσους μήνες μέσα, οπότε το ανάβω μερικές φορές και αδειάζω το νερό κι έτσι ξεμυρίζει. Αν το χρησιμοποιείς δεν έχεις πρόβλημα. 

Το μέρα παρά μέρα που αναφέρεις είναι μια χαρά, δεν έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tolakos100 είπε

Όχι, εγώ, για να καταλάβεις, έχω μπόϊλερ που το χρησιμοποιώ από Νοέμβρη έως Μάρτη, κι αυτό όταν δεν έχει ήλιο. Από Απρίλη-Μάη και μετά χρησιμοποιώ μόνο ηλιακό. Ε, αν το ανοίξω κατά το Σεπτέμβρη, μυρίζει άσχημα το νερό γιατί μένει τόσους μήνες μέσα, οπότε το ανάβω μερικές φορές και αδειάζω το νερό κι έτσι ξεμυρίζει. Αν το χρησιμοποιείς δεν έχεις πρόβλημα. 

Το μέρα παρά μέρα που αναφέρεις είναι μια χαρά, δεν έχεις θέμα. 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια πρόταση για φίλτρο κάτω πάγκου με βρυσάκι.

Θα ήθελα να έχω επιλογές σε φίλτρα και να μην δεσμευτώ μόνο με μια εταιρεία/επιλογή

Το βρυσάκι θα ήθελα να έχει ικανοποιητικό ύψος γιατί θα τοποθετηθεί περίπου 10cm από την άκρη της λεκάνης του νιπτήρα

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tinapo είπε

Θα ήθελα μια πρόταση για φίλτρο κάτω πάγκου με βρυσάκι.

Θα ήθελα να έχω επιλογές σε φίλτρα και να μην δεσμευτώ μόνο με μια εταιρεία/επιλογή

Το βρυσάκι θα ήθελα να έχει ικανοποιητικό ύψος γιατί θα τοποθετηθεί περίπου 10cm από την άκρη της λεκάνης του νιπτήρα

Ευχαριστώ

Καλησπέρα υπάρχουν πολλές επιλογές ανάλογα με την περιοχή που είσαι και τι θέλεις να πετύχεις. Για μένα η καλύτερη λύση είναι φυσίγγιο ενεργού άνθρακα με τεχνολογία μείωσης βαρέων μετάλλων και 2ο φίλτρο μεμβράνη για τυχόν μικρόβια ιούς και άλλα.

Γενικά προτείνω: 

1ο ΣΤΑΔΙΟ:  https://filtrato.gr/product/antalaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-tis-pure-lrc-2510-p5-05mm-10/

2ο ΣΤΑΔΙΟ: https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pure-ufc-2510-10-10mm-kai-memvrani-001mm-10/

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ, ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΤΡΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΥΣΑΚΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 10:55 ΠΜ, Alejandro είπε

Υπάρχει κάποια αξιόλογη πρόταση για φίλτρο άνω πάγκου στη Θεσσαλονίκη; Το οικονομικό έρχεται σε δεύτερη μοίρα και με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα του νερού.

Αυτή τη στιγμή έχουμε της Camelot μετά από σύσταση γνωστού αλλά δεν με πείθει για το αν αξίζει.

Μπορείς να δείς αυτό https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-grey-me-antallaktiko-biotect-ultra-ci-m12-02mm/  το οποίο παίρνει τα βιδωτά ανταλ. Φίλτρα της Doulton ή αυτό  https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-filtrato-one-stage-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-pure-lrc-2510-p5-05mm/ για  να μην έχεις δέσμευση στα ανταλλακτικά φίλτρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για φίλτρο άνω πάγκου.. στα Doulton ποια η διαφορά HCP και HCS?

Αυτό πχ, θα με καλύπτει https://www.skroutz.gr/s/21763351/Doulton-HCP-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Oakenfold_ είπε

Καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για φίλτρο άνω πάγκου.. στα Doulton ποια η διαφορά HCP και HCS?

Αυτό πχ, θα με καλύπτει https://www.skroutz.gr/s/21763351/Doulton-HCP-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html ?

Απ'οσο ξέρω οι μόνες διαφορές είναι οτι το HCP έχει περίβλημα απο πλαστικό ενώ το HCS απο Innox..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Απ'οσο ξέρω οι μόνες διαφορές είναι οτι το HCP έχει περίβλημα απο πλαστικό ενώ το HCS απο Innox..

Όπου να φανταστώ προτείνεται το innox έτσι; Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο πέραν των doulton?

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Oakenfold_ είπε

Όπου να φανταστώ προτείνεται το innox έτσι; Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο πέραν των doulton?

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Κοίτα.. εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Το πλαστικό που χρησιμοποιεί το Doulton είναι εννοείται πιστοποιημένο , κατάλληλο για τρόφιμα κλπ

Ωστόσο κατά τη γνώμη μου με τα χρόνια θα υπάρξει κάποια φθορά/αλλοίωση και θα βγαίνουν μικρο-πλαστικά στο νερό (δεν είμαι ειδικός στην κατασκευή τέτοιων συσκευών , απλά πάω με την κοινή λογική). Προσωπικά έχω επιλέξει το Doulton HCS Ultracarb SI+ (το ανοξείδωτο δλδ), μ'αρέσει και αισθητικά περισσότερο, αλλά τα έσταξα χοντρά..

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει , τα Doulton είναι ίσως τα καλύτερα στον τομέα των φίλτρων νερού , έχουν και όλες τις πιστοποιήσεις NSF κλπ. Τα primato (αν θυμαμαι καλα) είναι και αυτά πολύ καλά απλώς δεν έχουν πιστοποιήσεις απο NSF. Βέβαια οι πιστοποιήσεις απο ένα σημείο και μετά είναι θέμα μάρκετινγκ, αλλά εντάξει.. δε παύεις να έχεις μια σιγουριά παραπάνω.

Προσωπικά με αυτό που έχω είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Απλά δεσμεύεσαι να χρησιμοποιείς ανταλλακτικά φίλτρα μόνο απο αυτη την εταιρεία γιατί έχουν τις κάψουλες και οχι τα κλασικά 10". Βέβαια εμένα δε με απασχολεί αυτό γιατί έτσι και αλλιώς κοιτάζω να παίρνω ότι καλύτερο υπάρχει στο θέμα νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...