Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Μπορείς να δείς αυτό https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-grey-me-antallaktiko-biotect-ultra-ci-m12-02mm/  το οποίο παίρνει τα βιδωτά ανταλ. Φίλτρα της Doulton ή αυτό  https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-filtrato-one-stage-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-pure-lrc-2510-p5-05mm/ για  να μην έχεις δέσμευση στα ανταλλακτικά φίλτρα.

Ευχαριστώ για την απαντηση. Υπάρχει σύγκριση με αυτό της Camelot (0,1 micron) που έχω τώρα; Επίσης έχεις γνώμη για το e-spring της Amway;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alejandro είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση. Υπάρχει σύγκριση με αυτό της Camelot (0,1 micron) που έχω τώρα; Επίσης έχεις γνώμη για το e-spring της Amway;

200€ για ανταλλακτικό Κάμελοτ είναι υπερβολικά πολλά λεφτά , ενώ είναι ενας απλός άνθρακας . 

1000€. Που κάνει το e spring , καλύτερα δώσε τα λεφτακια σου κάπου αλλού να πιάσουν και τόπο . 

1ον Είναι προϊόν της amway ...η εταιρία αυτη είναι γνωστή εταιρία δικτυακού marketing . Τύπου avon , herbal life κλπ .

2ον Ναι έχει4 πιστοποιήσεις nsf (42,53,55,401)το φίλτρο , αλλά τις ίδιες πιστοποιήσεις τις έχει και το aquasana και κάνει 120€ . 

3ον Δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αυτή η τιμή με τπτ.  

Δες εδώ με μια απλή αναζήτηση

 

 

 

5 ώρες πριν, zernex201 είπε

Τα primato (αν θυμαμαι καλα) είναι και αυτά πολύ καλά απλώς δεν έχουν πιστοποιήσεις απο NSF

Απ' ότι ξέρω , το έχω ξανά πει κάποια στιγμή  τα για τα φίλτρα της primato , τα premium είναι κυρίως pure και paragon ,  τα οποία τα περισσότερα έχουν nsf 42.

Επίσης πλέον και τo Cerametix έχει πάρει  πιστοποίηση nsf . 

 

 

SmartSelect_20201102-062300_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Καλησπέρα υπάρχουν πολλές επιλογές ανάλογα με την περιοχή που είσαι και τι θέλεις να πετύχεις. Για μένα η καλύτερη λύση είναι φυσίγγιο ενεργού άνθρακα με τεχνολογία μείωσης βαρέων μετάλλων και 2ο φίλτρο μεμβράνη για τυχόν μικρόβια ιούς και άλλα.

Γενικά προτείνω: 

1ο ΣΤΑΔΙΟ:  https://filtrato.gr/product/antalaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-tis-pure-lrc-2510-p5-05mm-10/

2ο ΣΤΑΔΙΟ: https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pure-ufc-2510-10-10mm-kai-memvrani-001mm-10/

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ, ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΤΡΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΥΣΑΚΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ

Ευχαριστώ

Βρίσκομαι στην Έδεσσα και το χαρακτηριστικό του νερού είναι η μεγάλη σκληρότητα.

Αρκετές φορές ενοχλεί το χλώριο και κάποιες οσμές.

Δεν ξέρω/νομίζω να υπάρχει μόλυνση κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.. Μια ερώτηση μήπως και γνωρίζει κανενας.. Εχω το Toray Torayvino MK2-EG και κάθε 6 μήνες η καθε 1500 λίτρα αλλάζω ανταλλακτικο φίλτρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν ταιριάζει το ανταλλακτικο φίλτρο απο το ποιο μεγάλο μοντέλο του 1 έτους η 3000 λίτρων Toray Torayvino MK304LF? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2020 στις 2:49 ΜΜ, Traxanas1991 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.. Μια ερώτηση μήπως και γνωρίζει κανενας.. Εχω το Toray Torayvino MK2-EG και κάθε 6 μήνες η καθε 1500 λίτρα αλλάζω ανταλλακτικο φίλτρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν ταιριάζει το ανταλλακτικο φίλτρο απο το ποιο μεγάλο μοντέλο του 1 έτους η 3000 λίτρων Toray Torayvino MK304LF? 

Ναι ταιριάζει αλλά προσωπικά δεν θα πήγαινα σε αυτή την λύση. Επειδή έχει πολύ μικρό προφίλτρο "καφετιάζει" γρήγορα. Θα προτιμούσα να έχω καινούργιο στο 6μηνο. Από ότι είδα στην ουσία 4Ε γλιτώνεις αν πάρεις το μεγάλο. Από ότι βλέπω το μικρό στα 25Ε με δωρεάν μεταφορικά από το φιλτράτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum!!

 

Μένω Μπότσαρη Θεσσαλονίκη και σε παλιά πολυκατοικία με παλιές σωληνώσεις άστα να πάνε.. 🤢. Είχα το aragon σε πλαστικό Proteas άνω πάγκου αλλά η γεύση δεν με τρέλανε. 

Τι χρειάζομαι για να πάρω και κάτι value for money? Θα κάνει για το πλαστικό μου;;;

Π.χ. είδα αυτό: https://www.qwaterfilters.com/product/matrikx-hccto/

και διάφορες λύσεις της Filtrato αλλα πραγματικά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο. 

 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους. 🤠

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Καλησπέρα στο forum!!

Μένω Μπότσαρη Θεσσαλονίκη και σε παλιά πολυκατοικία με παλιές σωληνώσεις άστα να πάνε.. 🤢. Είχα το aragon σε πλαστικό Proteas άνω πάγκου αλλά η γεύση δεν με τρέλανε. 

Τι χρειάζομαι για να πάρω και κάτι value for money? Θα κάνει για το πλαστικό μου;;;

Π.χ. είδα αυτό: https://www.qwaterfilters.com/product/matrikx-hccto/

και διάφορες λύσεις της Filtrato αλλα πραγματικά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο. 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους. 🤠

Αν η θήκη σου είναι 10 ιντσών. Και έχεις καλή πίεση γενικά στο σπίτι, κοιτάς doulton ultracarb ή cerametix. Αν πάλι δεν έχεις πολύ πίεση, κοιτάς pure LRC 0.5  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ!!

Βλέπω αυτό που προτείνεις: https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/cerametix-w9512600-el.html

ελπίζω να είναι καλό και απο γεύση :)

Δύο ερωτήσεις:

1.Έχω πίεση απλά βλέπω ότι έχω πολλά άλατα (μένουν στο μπολάκι του σκύλου). Ποιο είναι πιο κατάλληλο;

2. Αυτό είναι δεκάιντσο νομίζω που έχω, αλλά τα doulton δεν θέλουν δικό τους πλαστικό; επίσης δεν έχω καταλάβει πως βιδώνουν αυτά απο μέσα. Είναι απαραίτητο να βιδώσουν?

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ!!

Βλέπω αυτό που προτείνεις: https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/cerametix-w9512600-el.html

ελπίζω να είναι καλό και απο γεύση :)

Δύο ερωτήσεις:

1.Έχω πίεση απλά βλέπω ότι έχω πολλά άλατα (μένουν στο μπολάκι του σκύλου). Ποιο είναι πιο κατάλληλο;

2. Αυτό είναι δεκάιντσο νομίζω που έχω, αλλά τα doulton δεν θέλουν δικό τους πλαστικό; επίσης δεν έχω καταλάβει πως βιδώνουν αυτά απο μέσα. Είναι απαραίτητο να βιδώσουν?

Aυτό που επισυνάπτεις φίλε μου δεν κάνει για 10¨ συσκευές αυτό ταιριάζει μόνο σε συσκευές με βιδωτά φίλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια καλή φιλτροθήκη που να δέχεται φίλτρα 10".

Εννοώ το υλικό κατασκευής της, γιατί διάβασα ότι μπορεί σε κάποιες να υπάρξει φθορά στο πλαστικό και να περάσει στο νερό,   

αλλά και ότι αφορά στη συνδεσμολογία της.

Έχω δει ότι κάποιες έχουν κουμπί αποσυμπίεσης για ευκολότερο ξεβίδωμα. Είναι σημαντικό αυτό;

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tinapo είπε

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια καλή φιλτροθήκη που να δέχεται φίλτρα 10".

Εννοώ το υλικό κατασκευής της, γιατί διάβασα ότι μπορεί σε κάποιες να υπάρξει φθορά στο πλαστικό και να περάσει στο νερό,   

αλλά και ότι αφορά στη συνδεσμολογία της.

Έχω δει ότι κάποιες έχουν κουμπί αποσυμπίεσης για ευκολότερο ξεβίδωμα. Είναι σημαντικό αυτό;

Ευχαριστώ

Θέλεις φιλτροθήκη για σύνδεση στο κρύο χωρίς βρυσάκι? Αυτά περί φθοράς του πλαστικού αν ισχύει θα αφορά πολυ φθηνές και κακής ποιότητας. Το κουμπί αποσυμπίεσης δεν χρειάζεται σε αυτού του τύπου τα φίλτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ!!

Βλέπω αυτό που προτείνεις: https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/cerametix-w9512600-el.html

ελπίζω να είναι καλό και απο γεύση :)

Δύο ερωτήσεις:

1.Έχω πίεση απλά βλέπω ότι έχω πολλά άλατα (μένουν στο μπολάκι του σκύλου). Ποιο είναι πιο κατάλληλο;

2. Αυτό είναι δεκάιντσο νομίζω που έχω, αλλά τα doulton δεν θέλουν δικό τους πλαστικό; επίσης δεν έχω καταλάβει πως βιδώνουν αυτά απο μέσα. Είναι απαραίτητο να βιδώσουν?

Αυτό που έστειλες είναι βιδωτό . Υπάρχει το ίδιο φίλτρο και σε 10 ιντσών και είναι Αυτό .

Από γεύση είναι πολύ καλό . Δεν έχω βρει καλύτερο φίλτρο σε γεύση από αυτό προσωπικά . Τώρα για τα άλατα , έχει μέσα μια ριτηνη που βελτιώνει λίγο το νερό από θέμα αλάτων. Και αυτό και το doulton ultracarb .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Θέλεις φιλτροθήκη για σύνδεση στο κρύο χωρίς βρυσάκι? Αυτά περί φθοράς του πλαστικού αν ισχύει θα αφορά πολυ φθηνές και κακής ποιότητας. Το κουμπί αποσυμπίεσης δεν χρειάζεται σε αυτού του τύπου τα φίλτρα. 

Θέλω για βρυσάκι. Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω ένα ή δύο φίλτρα. Ενδιαφέρομαι για προστασία από χλώριο κλπ αλλά και άλατα.

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Αυτό που έστειλες είναι βιδωτό . Υπάρχει το ίδιο φίλτρο και σε 10 ιντσών και είναι Αυτό .

Από γεύση είναι πολύ καλό . Δεν έχω βρει καλύτερο φίλτρο σε γεύση από αυτό προσωπικά . Τώρα για τα άλατα , έχει μέσα μια ριτηνη που βελτιώνει λίγο το νερό από θέμα αλάτων. Και αυτό και το doulton ultracarb .

Αυτό που προτείνεις Δημήτρη γιατί δεν το έχει επιλογή πχ εδώ;

Είναι το ίδιο με το Imperial CeraMetix (R) SP OBE με Ζεόλιθο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tinapo είπε

Θέλω για βρυσάκι. Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω ένα ή δύο φίλτρα. Ενδιαφέρομαι για προστασία από χλώριο κλπ αλλά και άλατα.

Αυτό που προτείνεις Δημήτρη γιατί δεν το έχει επιλογή πχ εδώ;

Είναι το ίδιο με το Imperial CeraMetix (R) SP OBE με Ζεόλιθο;

Άλλο φίλτρο θα χρησιμοποιήσεις για χλώριο χωματα σκουριές και σωματίδια, άλλο για αλατα. 

Για όποιον γνωρίζει, μπορείς να βιδώσεις ανταλλακτικό της doulton σε φιλτροθήκη της Olympus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Άλλο φίλτρο θα χρησιμοποιήσεις για χλώριο χωματα σκουριές και σωματίδια, άλλο για αλατα. 

Για όποιον γνωρίζει, μπορείς να βιδώσεις ανταλλακτικό της doulton σε φιλτροθήκη της Olympus;

Ναι μπορείς μόνο αν η φιλτροθήκη σου έχει θηλυκό πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...