Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Επειδή το έχω ψάξει το biotect ultra si 0.2 είναι πολύ καλή λύση απλά ίσως χρειαστεί καθάρισμα το κεραμικό ενδιάμεσα εναλλακτικά μπορείς να πάς σε ένα απλό άνω πάγκου με φυσίγγιο 0,2 ή 0,5 micron και ανταλλακτικά χρόνου χωρίς δεσμέυσεις    https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-filtrato-one-stage-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-filtrato-ccbc-cera10-02mm/   και εδώ  https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-filtrato-one-stage-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-pure-lrc-2510-p5-05mm/

Ευχαριστώ για την απάντηση. Nομίζω ότι προτιμώ να πάω σε κάτι με πιστοποίηση NSF για αυτό και κοιτούσα aquasana-doulton. Βασικά αν δεν σταματούσε να βγαίνει το multipure mpad μάλλον εκεί θα ξαναπήγαινα, αλλά τώρα τα 340 ακούγονται πολλά...Υπάρχει σε 10΄΄αρι κάποιο άλλο με πιστοποίηση δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Nομίζω ότι προτιμώ να πάω σε κάτι με πιστοποίηση NSF για αυτό και κοιτούσα aquasana-doulton. Βασικά αν δεν σταματούσε να βγαίνει το multipure mpad μάλλον εκεί θα ξαναπήγαινα, αλλά τώρα τα 340 ακούγονται πολλά...Υπάρχει σε 10΄΄αρι κάποιο άλλο με πιστοποίηση δοκιμασμένο;

Μπορείς να δείς αυτό https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pentek-cfb-pb-10-05mm/ είναι της PENTAIR πιστοποιημένο με πολύ καλά χαρακτηριστικά και κατασκευάζεται Αμερική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Μπορείς να δείς αυτό https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pentek-cfb-pb-10-05mm/ είναι της PENTAIR πιστοποιημένο με πολύ καλά χαρακτηριστικά και κατασκευάζεται Αμερική.

Από τα καλύτερα φίλτρα κατασκευασμένο Αμερική το έχω και εγώ περιοχή Αθήνα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Μπορείς να δείς αυτό https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pentek-cfb-pb-10-05mm/ είναι της PENTAIR πιστοποιημένο με πολύ καλά χαρακτηριστικά και κατασκευάζεται Αμερική.

 

1 λεπτό πριν, arisikaria είπε

Από τα καλύτερα φίλτρα κατασκευασμένο Αμερική το έχω και εγώ περιοχή Αθήνα 

Το "συμμορφώνεται μόνο με απαιτήσεις υλικού" που αναγράφεται στον nsf κάτω από μια σειρά κωδικών φίλτρων (ανάμεσα τους και αυτό) τι σημαίνει; Δεν υπάρχει κάπου το πιστοποιητικό ανάλυσης για το τι κατακρατεί ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Από τα καλύτερα φίλτρα κατασκευασμένο Αμερική το έχω και εγώ περιοχή Αθήνα 

Καλησπέρα φίλε μου νομίζω το συνδύασες με το ECOSOFT BOB

1 λεπτό πριν, nick_81 είπε

Το "συμμορφώνεται μόνο με απαιτήσεις υλικού" που αναγράφεται στον nsf κάτω από μια σειρά κωδικών φίλτρων (ανάμεσα τους και αυτό) τι σημαίνει; Δεν υπάρχει κάπου το πιστοποιητικό ανάλυσης για το τι κατακρατεί ακριβώς;

Σημαίνει πως τα υλικά που χρησιμοποιεί είναι όλα πιστοποιημένα από τον NSF. Εδώ και το φυλλάδιο προϊόντος https://filtrato.gr/wp-content/uploads/2020/04/PENTAIR-PENTEK-CFB-PB10.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σύσταση πήρα το Doulton HCS με φίλτρο Ultracarb SI. Αφού ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης, στα πρώτα ποτήρια νερού έβλεπα μικρά μαύρα σωματίδια να αιωρούνται. Μίλησα με τον αντιπρόσωπο και μου είπαν ότι είναι χαλασμένο το φίλτρο και τα σωματίδια αυτά είναι ενεργός άνθρακας. Μου αντικατέστησαν το φίλτρο με το Chlorasyl, το οποίο μου είπαν ότι είναι το σωστό για το νερό της Θεσσαλονίκης.

Με όλα αυτά άρχισα να έχω δεύτερες σκέψεις που αντικατέστησα το Camelot με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο διπλό φίλτρο έχει μικρή αντοχή σε λίτρα . Καλύτερα να κοιτάξεις και σαν Αυτό με δεύτερο φίλτρο το cerametix , (ίδιο με αυτό που έστειλες , αλλά το μεγαλύτερο με μεγαλύτερη αντοχή σε λίτρα)

Έχει και πιστοποίηση NSF42 και είναι αμερικανικό .

17 ώρες πριν, nkoumo είπε

Μετά από έρευνα είμαι πολύ κοντά στο παρακάτω από την  primato - με διπλό φιλτράρισμα στα 0,5 και 0,2micron . Θα τοποθετηθεί Αθήνα (ΕΥΔΑΠ). Φίλτρα/έτος 85€. Μπορεί η αρχική τιμή να είναι λίγο παραπάνω από τα άλλα , όμως σε θέματα υγείας δεν κάνω εκπτωση, στο κάτω κάτω μια φορά τα δίνεις στην αρχή (189€) .

Δειτε σας παρακαλώ στο παρακάτω λίνκ του φίλτρου κάτω χαμηλά έχει και τα ποσοστά των στοιχείων που κρατά. Τα βαρέα μέταλλα έχει παρακράτηση 95-99% , να υποθέσω ότι δεν υπάρχει 100% φιλτράρισμα

Τι λετε για το συγκεκριμένο (μην λαμβάνετε υπόψην το οικονομικό αλλά την ποιότητα και τι προσφέρει).

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/made-in-usa-el/hip-twin-el.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alejandro είπε

Μετά από σύσταση πήρα το Doulton HCS με φίλτρο Ultracarb SI. Αφού ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης, στα πρώτα ποτήρια νερού έβλεπα μικρά μαύρα σωματίδια να αιωρούνται. Μίλησα με τον αντιπρόσωπο και μου είπαν ότι είναι χαλασμένο το φίλτρο και τα σωματίδια αυτά είναι ενεργός άνθρακας. Μου αντικατέστησαν το φίλτρο με το Chlorasyl, το οποίο μου είπαν ότι είναι το σωστό για το νερό της Θεσσαλονίκης.

Με όλα αυτά άρχισα να έχω δεύτερες σκέψεις που αντικατέστησα το Camelot με αυτό.

Μην έχεις δεύτερες σκέψεις πήρες ένα πολύ καλό φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Alejandro είπε

Μετά από σύσταση πήρα το Doulton HCS με φίλτρο Ultracarb SI. Αφού ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης, στα πρώτα ποτήρια νερού έβλεπα μικρά μαύρα σωματίδια να αιωρούνται. Μίλησα με τον αντιπρόσωπο και μου είπαν ότι είναι χαλασμένο το φίλτρο και τα σωματίδια αυτά είναι ενεργός άνθρακας. Μου αντικατέστησαν το φίλτρο με το Chlorasyl, το οποίο μου είπαν ότι είναι το σωστό για το νερό της Θεσσαλονίκης.

Με όλα αυτά άρχισα να έχω δεύτερες σκέψεις που αντικατέστησα το Camelot με αυτό.

Μεγάλο λάθος η αλλαγή του ultracarb με το chlorasyl. Το δεύτερο δεν κρατάει καθόλου βαρέα μεταλλα και  ρίξε μια ματιά εδώ .  Σου βάζω και το PDF  για να το δεις πιο καθαρά SmartSelect_20201111-095020_Drive.jpg.3b01200f1110f65739e10d3a2e4e15a1.jpg

To Ν/Α που βλέπεις στο chlorasyl στα βαρέα μέταλλα σημαίνει not available. Δεν τα κρατάει . Έπρεπε αν υπήρχε πρόβλημα στο φυσιγγιο του ultracarb να στο αλλάξει με ίδιο . Όχι με κατώτερο .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Μεγάλο λάθος η αλλαγή του ultracarb με το chlorasyl. Το δεύτερο δεν κρατάει καθόλου βαρέα μεταλλα και  ρίξε μια ματιά εδώ .  Σου βάζω και το PDF  για να το δεις πιο καθαρά SmartSelect_20201111-095020_Drive.jpg.3b01200f1110f65739e10d3a2e4e15a1.jpg

To Ν/Α που βλέπεις στο chlorasyl στα βαρέα μέταλλα σημαίνει not available. Δεν τα κρατάει . Έπρεπε αν υπήρχε πρόβλημα στο φυσιγγιο του ultracarb να στο αλλάξει με ίδιο . Όχι με κατώτερο .

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη και εγώ δεν κατάλαβα για πιο λόγο το άλλαξε με κατώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη και εγώ δεν κατάλαβα για πιο λόγο το άλλαξε με κατώτερο.

 

41 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Μεγάλο λάθος η αλλαγή του ultracarb με το chlorasyl. Το δεύτερο δεν κρατάει καθόλου βαρέα μεταλλα και  ρίξε μια ματιά εδώ .  Σου βάζω και το PDF  για να το δεις πιο καθαρά SmartSelect_20201111-095020_Drive.jpg.3b01200f1110f65739e10d3a2e4e15a1.jpg

To Ν/Α που βλέπεις στο chlorasyl στα βαρέα μέταλλα σημαίνει not available. Δεν τα κρατάει . Έπρεπε αν υπήρχε πρόβλημα στο φυσιγγιο του ultracarb να στο αλλάξει με ίδιο . Όχι με κατώτερο .

Είχα πάρει και 2ο Ultracarb SI και το έβαλα τώρα στη συσκευή. Πάλι όμως παρατηρώ μικρά μαύρα σωματίδια να αιωρούνται μέσα στο ποτήρι. Σε λευκό φλυτζάνι κάνω τη δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Είχα πάρει και 2ο Ultracarb SI και το έβαλα τώρα στη συσκευή. Πάλι όμως παρατηρώ μικρά μαύρα σωματίδια να αιωρούνται μέσα στο ποτήρι. Σε λευκό φλυτζάνι κάνω τη δοκιμή.

Πρέπει να το αφήσεις  10 με 15 λεπτά να τρέξει νερό να καθαρίσει . Μετά θα είσαι οκ . Συμβαίνει σε πολλά φίλτρα άνθρακα .  Επίσης όλα θέλουν ξέπλυμα καλό πριν πιεις , δλδ να τρέξει νερό όπως είπα 10-15 λεπτά 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Πρέπει να το αφήσεις  10 με 15 λεπτά να τρέξει νερό να καθαρίσει . Μετά θα είσαι οκ . Συμβαίνει σε πολλά φίλτρα άνθρακα .  Επίσης όλα θέλουν ξέπλυμα καλό πριν πιεις , δλδ να τρέξει νερό όπως είπα 10-15 λεπτά 

Σε εκείνο που είχα πρόβλημα έτρεχε ασταμάτητα 2 ώρες. Το καινούριο έχει μισή ώρα που τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alejandro είπε

Σε εκείνο που είχα πρόβλημα έτρεχε ασταμάτητα 2 ώρες. Το καινούριο έχει μισή ώρα που τρέχει.

τότε πιθανόν να είναι προβληματική η παρτίδα .αν και τα 2 είναι έτσι . Κανονικά πρέπει μετά από 15 λεπτά να σταματάει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Σε εκείνο που είχα πρόβλημα έτρεχε ασταμάτητα 2 ώρες. Το καινούριο έχει μισή ώρα που τρέχει.

Και τα δύο? Πρώτη φορά το ακούω, τι να πω μπορείς να πάρεις ένα άλλο από διαφορετικό κατάστημα και να δείς. Ultracarb Si βέβαια
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...