Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Καλησπέρα φίλε μου νομίζω το συνδύασες με το ECOSOFT BOB

Σημαίνει πως τα υλικά που χρησιμοποιεί είναι όλα πιστοποιημένα από τον NSF. Εδώ και το φυλλάδιο προϊόντος https://filtrato.gr/wp-content/uploads/2020/04/PENTAIR-PENTEK-CFB-PB10.pdf

Σωστά με την θήκη Nερού Άνω Πάγκου Ecosoft Bob (Ocean) 10″   https://filtrato.gr/product/ecosoft-bob-ocean-countertop-filtro-ano-pagkou/

Επεξ/σία από arisikaria
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Πάλι το ίδιο... Πολύ μικρά και φαίνονται μόνο σε λευκό φλυτζάνι, αλλά ξεκάθαρα υπάρχουν.

Το ιδιο ειχα και εγω με το δικο μου φιλτρο (ακριβως ιδιο με αυτο που εχεις) και αφου ακολουθησα τις οδηγιες μεσα, (τρεχει 15 λεπτα συνεχομενα , το αφηνεις 24ωρες χωρις να ανοιξεις το νερο του φιλτρου καθολου και την αλλη μερα παλι 15 λεπτα συνεχομενα) μετα σταματησε να βγαζει μαυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zernex201 είπε

Το ιδιο ειχα και εγω με το δικο μου φιλτρο (ακριβως ιδιο με αυτο που εχεις) και αφου ακολουθησα τις οδηγιες μεσα, (τρεχει 15 λεπτα συνεχομενα , το αφηνεις 24ωρες χωρις να ανοιξεις το νερο του φιλτρου καθολου και την αλλη μερα παλι 15 λεπτα συνεχομενα) μετα σταματησε να βγαζει μαυρα.

Αν είναι όντως έτσι, κερνάω μπύρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Έχει αρχίσει να με κουράζει το Doulton. Παραθέτω εικόνα από σημερινό ποτήρι.

IMG_20201112_194737.jpg

Στείλε κανένα mail στο support της εταιρίας Doulton  στην Αγγλία , να αναφέρεις το πρόβλημα που έχεις , ίσως σε κατευθύνουν πιο σωστά . Πάντως είναι άφοβα αυτά τα μαύρα κομμάτια να τα πίνεις εννοώ , γιατί είναι άνθρακας και ουσιαστικά δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα , αντίθετα υπάρχουν και χάπια με σκόνη άνθρακα μέσα για αποτοξίνωση , παρόλα αυτά όμως κ εγώ δεν θα γουσταρα να είχα φίλτρο και να τα έβλεπα μέσα στο ποτήρι μου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Alejandro είπε

Έχει αρχίσει να με κουράζει το Doulton. Παραθέτω εικόνα από σημερινό ποτήρι.

IMG_20201112_194737.jpg

Έτσι ακριβώς ηταν εμένα τις 2 πρώτες μέρες.  Μετά όμως έφτιαξε. 2 μέρες ήπια τα σκουπιδάκια και δεν έπαθα κάτι :D αλλά προφανώς πρέπει να σταματήσει να βγάζει. Κάνε κάτι άλλο, αν το έχεις αφήσει ηδη 2 μερες απο 15 λεπτα να τρεχει, τοτε ανοιξε την καψουλα για να αδειασει το νερο που εχει μεσα το φιλτρο, κλειστην και μετα βαλε το φιλτρο να τρεχει αλλα 15 λεπτα. Στο μεταξύ μπορείς να ενημερώσεις την υποστήριξη της doulton ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zernex201 είπε

Έτσι ακριβώς ηταν εμένα τις 2 πρώτες μέρες.  Μετά όμως έφτιαξε. 2 μέρες ήπια τα σκουπιδάκια και δεν έπαθα κάτι :D αλλά προφανώς πρέπει να σταματήσει να βγάζει. Κάνε κάτι άλλο, αν το έχεις αφήσει ηδη 2 μερες απο 15 λεπτα να τρεχει, τοτε ανοιξε την καψουλα για να αδειασει το νερο που εχει μεσα το φιλτρο, κλειστην και μετα βαλε το φιλτρο να τρεχει αλλα 15 λεπτα. Στο μεταξύ μπορείς να ενημερώσεις την υποστήριξη της doulton ;) 

Τους έχω στείλει email και περιμένω. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν προτείνουν το SI με τη συγκεκριμένη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2020 στις 8:51 ΜΜ, zernex201 είπε

Οποιοδήποτε φίλτρο Άνω πάγκου δεν χρειάζεται τρύπες. ουσιαστικά ξεβιδώνεις την σίτα της βρύσης με το χέρι και βιδώνεις την αντίστοιχη σίτα (που ειναι σιτα και βαλβιδα μαζι) που ειναι το φιλτρο. Δεν θελει ουτε υδραυλικο ουτε τιποτα, ειναι παρα πολυ απλο και περνιέται σε δευτερόλεπτα..

 

Στις 9/11/2020 στις 1:16 ΠΜ, melanthros είπε

Και πίστεψε με φίλε μου αυτό θα κρατήσει το 99% των ουσιών και δεν χρειάζεται τπτ παραπάνω . Απλά αλλαγή στον χρόνο . Η αν μυρίζει νωρίτερα χλώριο το ποτήρι σου .

Υπάρχει κάποια πρόταση; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Τους έχω στείλει email και περιμένω. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν προτείνουν το SI με τη συγκεκριμένη συσκευή.

Το SI με το σκέτο Ultracarb δεν έχει καμία απολύτως διαφορά πέρα από ότι το SI κατακρατεί και άλατα. Δε νομιζω οτι αυτο επηρεαζει το ολο θεμα με τα κομματακια ανθρακα που βγαίνουν στο ποτηρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πλύση εγκεφάλου από τους ειδήμονες εδώ μέσα να πάρουμε doulton...εταιρία εγγύση, σούπερ αξιόπιστα, σταθερή αξία κλπ κλπ...

...τελικά αποδεικνύονται προβληματικά...

...επίσης απαράδεκτο είναι, να χρειάζεται να κατασπαταλήσεις τόσο νερό γιά να ξεπλύνεις το φίλτρο...αδιανόητο...απολύτως deal breaker γιά εμένα...

...ως απαιτητικός αγοραστής, θεωρώ ποιοτικό ένα προϊόν όταν δουλεύει από την πρώτη στιγμή τέλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, jazzu4ia είπε

...πλύση εγκεφάλου από τους ειδήμονες εδώ μέσα να πάρουμε doulton...εταιρία εγγύση, σούπερ αξιόπιστα, σταθερή αξία κλπ κλπ...

...τελικά αποδεικνύονται προβληματικά...

...επίσης απαράδεκτο είναι, να χρειάζεται να κατασπαταλήσεις τόσο νερό γιά να ξεπλύνεις το φίλτρο...αδιανόητο...απολύτως deal breaker γιά εμένα...

...ως απαιτητικός αγοραστής, θεωρώ ποιοτικό ένα προϊόν όταν δουλεύει από την πρώτη στιγμή τέλεια...

Κατάλαβε ο άλλος ότι είναι προβληματικά από μια αναφορά ενός ανθρώπου ότι έχει θέμα .

Οχι ότι μπορεί να είναι μεμονωμένο περιστατικό ας πούμε ...Το ότι μπορεί μια παρτίδα να είναι προβληματική η κάτι να κάνει λάθος ο χρήστης ,η ακόμα και να έχουν πάθει ζημιά στην μεταφορά  δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά φίλτρα . Αν πέσει κάτω ένα φυσίγγιο είναι άχρηστο . Δεν μπορείς να ξέρεις πάντα πως μεταφέρονται , πώς τα ξεφορτώνουν , και επίσης δεν ευθύνεται πάντα η εταιρία παραγωγής .   Πραγματικά είναι καλά φίλτρα , υπάρχουν , και επειδή είναι καλά υπάρχουν και παρά πολλές απομιμήσεις στο ίντερνετ και θέλει προσοχή  . Εγώ όσες φορές έχω δοκιμάσει δεν είχα ποτέ πρόβλημα , όπως και διάφοροι γνωστοί μου ,  το ίδιο και όλοι εδώ μέσα . Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο . 

Όλα τα φίλτρα νερού θέλουν 5-15 λεπτά ξέπλυμα, ανάλογα .. . Αν δεν κάνεις , απλά θα πίνεις λίγο πικρό νερό στην αρχή τις πρώτες μέρες . Αν δεν θες , μην το ξεπλένεις εσύ και πιες έτσι ... Δεν θα πάθεις τπτ , απλά θα πικρίζει το νερό λίγο . Η χρησιμοποίησε το νερό  για να ποτίσεις λουλούδια ...

Επίσης εδώ μέσα προτείνονται pure,pentair, doulton , primato , cerametix , aquametix , και πολλά  άλλα . 

Δεν αναγκάζει κάνεις κανέναν να αγοράσει doulton η οτιδήποτε άλλο . Οποιος ρωτήσει κάτι του λέμε τι προτείνουμε , και μετά ο καθένας κάνει την έρευνα του και βλέπει τι θα πάρει ... Απλά λέμε εμπειρίες και προτάσεις , από πράγματα που έχουμε δοκιμάσει . 

Δεν βάζουμε το μαχαίρι στο λαιμό κανενός . 

Μην είσαι και τόσο υπερβολικός κ εσύ . Έτυχε αστοχία υλικού ή κάτι άλλο . Λύνονται αυτά ...

 

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Κατάλαβε ο άλλος ότι είναι προβληματικά από μια αναφορά ενός ανθρώπου ότι έχει θέμα .

Οχι ότι μπορεί να είναι μεμονωμένο περιστατικό ας πούμε ...Το ότι μπορεί μια παρτίδα να είναι προβληματική η κάτι να κάνει λάθος ο χρήστης ,η ακόμα και να έχουν πάθει ζημιά στην μεταφορά  δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά φίλτρα . Αν πέσει κάτω ένα φυσίγγιο είναι άχρηστο . Δεν μπορείς να ξέρεις πάντα πως μεταφέρονται , πώς τα ξεφορτώνουν , και επίσης δεν ευθύνεται πάντα η εταιρία παραγωγής .   Πραγματικά είναι καλά φίλτρα , υπάρχουν , και επειδή είναι καλά υπάρχουν και παρά πολλές απομιμήσεις στο ίντερνετ και θέλει προσοχή  . Εγώ όσες φορές έχω δοκιμάσει δεν είχα ποτέ πρόβλημα , όπως και διάφοροι γνωστοί μου ,  το ίδιο και όλοι εδώ μέσα . Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο . 

Όλα τα φίλτρα νερού θέλουν 5-15 λεπτά ξέπλυμα, ανάλογα .. . Αν δεν κάνεις , απλά θα πίνεις λίγο πικρό νερό στην αρχή τις πρώτες μέρες . Αν δεν θες , μην το ξεπλένεις εσύ και πιες έτσι ... Δεν θα πάθεις τπτ , απλά θα πικρίζει το νερό λίγο . Η χρησιμοποίησε το νερό  για να ποτίσεις λουλούδια ...

Επίσης εδώ μέσα προτείνονται pure,pentair, doulton , primato , cerametix , aquametix , και πολλά  άλλα . 

Δεν αναγκάζει κάνεις κανέναν να αγοράσει doulton η οτιδήποτε άλλο . Οποιος ρωτήσει κάτι του λέμε τι προτείνουμε , και μετά ο καθένας κάνει την έρευνα του και βλέπει τι θα πάρει ... Απλά λέμε εμπειρίες και προτάσεις , από πράγματα που έχουμε δοκιμάσει . 

Δεν βάζουμε το μαχαίρι στο λαιμό κανενός . 

Μην είσαι και τόσο υπερβολικός κ εσύ . Έτυχε αστοχία υλικού ή κάτι άλλο . Λύνονται αυτά ...

Σε θαυμάζω μόνο και μόνο που έκατσες να του εξηγήσεις όλο αυτό. :) respect.

Το μόνο που έχω να προσθέσω (αν και το ανέφερες ήδη) είναι ότι τα φίλτρα άνθρακα , καλώς ή κακώς θέλουν ξέπλυμα. Έτσι είναι.. τι να κάνουμε τώρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zernex201 είπε

Σε θαυμάζω μόνο και μόνο που έκατσες να του εξηγήσεις όλο αυτό. :) respect.

Το μόνο που έχω να προσθέσω (αν και το ανέφερες ήδη) είναι ότι τα φίλτρα άνθρακα , καλώς ή κακώς θέλουν ξέπλυμα. Έτσι είναι.. τι να κάνουμε τώρα.. 

Απάντησα γιατί γενικά μέσα στο θέμα , όσο καιρό συμμετέχω έχω δει ότι οι κουβέντες γίνονται  σε πολύ φιλικό ύφος και όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε ,παραθέτουμε τις απορίες μας και αν κάποιος ξέρει μας βοηθάει και απαντάει , με τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες έχουμε . Το να κατευθύνεις λίγο κάποιον που δεν έχει ιδέα από φίλτρα και να του προτείνεις 5-6 καλές μάρκες και να του πεις 2 λόγια , είναι μια βοήθεια πιστεύω και πρέπει να γίνεται , γιατί κάποιος που μπαίνει στον κόπο να γράψει , θέλει να πάρει γνώμες ... Αλλιώς θα πήγαινε , θα έμπαινε στο πρώτο μαγαζί και θα έπαιρνε ότι να ναι ...

Ναι θέλουν ξέπλυμα καθαρά και μόνο για να μην πίνεις πικριλα. Αν πχ είσαι φουλ οικολόγος , και καλά κάνεις και μπράβο σου , η κάνεις λίγο υπομονή και πίνεις για καμία βδομάδα πικρό νερό , η ποτιζεις λουλούδια , και τι χρησιμοποιείς για σφουγγάρισμα , μαγείρεμα πότισμα και όλα . Ακόμα και πιάτα πλένεις , για να μην κάνεις διπλές σπατάλες σε νερό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...