Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση:

Το φιλτραρισμένο νερό μπορούμε να το βάλουμε σε κάποιο μπουκάλι και να το πιούμε πχ την άλλη μέρα    ή

υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν μικρόβιο αφού έχει φύγει το χλώριο;

Στο ψυγείο μπορούμε να το βάλουμε για να το πιούμε κρύο και για πόσο διάστημα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τη διαδικασία ξεπλύματος την έκανα και πολύ σχολαστικά μάλιστα. Μετά από 3 μέρες χρήσης δεν θεωρώ σωστό να συνεχίζεται το ίδιο πράγμα. Άλλο να το περιμένεις 10, 20, 30 λεπτά ή και ώρα και άλλο 3 μέρες. Σε μικρά παιδιά δίνουμε το νερό. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αποδεκτό να πίνουμε άνθρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tinapo είπε

Ερώτηση:

Το φιλτραρισμένο νερό μπορούμε να το βάλουμε σε κάποιο μπουκάλι και να το πιούμε πχ την άλλη μέρα    ή

υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν μικρόβιο αφού έχει φύγει το χλώριο;

Στο ψυγείο μπορούμε να το βάλουμε για να το πιούμε κρύο και για πόσο διάστημα;

Ευχαριστώ

Απ'οσο είχα διαβάσει μπορείς να το διατηρήσεις στο ψυγείο 2-3 μέρες. Προσωπικά το κρατάω σε γυάλινο μπουκάλι και το βάζω στο ψυγείο. Μέχρι στιγμής δεν έχω πάθει κάτι χαχα

Για τα μικρόβια που λες , καλό είναι όταν έχει περάσει το βράδυ και ανοίγεις να πιείς νερό το πρωϊ , να το αφήνεις 3-5 δευτερόλεπτα να τρέξει και μη βάλεις να πιεις κατευθείαν

6 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τη διαδικασία ξεπλύματος την έκανα και πολύ σχολαστικά μάλιστα. Μετά από 3 μέρες χρήσης δεν θεωρώ σωστό να συνεχίζεται το ίδιο πράγμα. Άλλο να το περιμένεις 10, 20, 30 λεπτά ή και ώρα και άλλο 3 μέρες. Σε μικρά παιδιά δίνουμε το νερό. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αποδεκτό να πίνουμε άνθρακα.

Ναι είναι όντως απαράδεκτο γιαυτο και θα πρέπει να σου πουν απο την εταιρεία τι φταίει. Πιθανών να είναι ελαττωματική η συγκεκριμένη παρτίδα. Δοκίμασες να δεις εάν είναι αυθεντικό το φίλτρο ? κάτω απο την κάψουλα (αφού την ξεβιδώσεις) έχει ένα νούμερο. Το νούμερο αυτό το βάζεις στο site της Doulton και σου λέει αν είναι αυθεντικό ή απομίμηση. Κάνε έναν έλεγχο, δε ξέρεις ποτέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Κατάλαβε ο άλλος ότι είναι προβληματικά από μια αναφορά ενός ανθρώπου ότι έχει θέμα .

Οχι ότι μπορεί να είναι μεμονωμένο περιστατικό ας πούμε ...Το ότι μπορεί μια παρτίδα να είναι προβληματική η κάτι να κάνει λάθος ο χρήστης ,η ακόμα και να έχουν πάθει ζημιά στην μεταφορά  δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά φίλτρα . Αν πέσει κάτω ένα φυσίγγιο είναι άχρηστο . Δεν μπορείς να ξέρεις πάντα πως μεταφέρονται , πώς τα ξεφορτώνουν , και επίσης δεν ευθύνεται πάντα η εταιρία παραγωγής .   Πραγματικά είναι καλά φίλτρα , υπάρχουν , και επειδή είναι καλά υπάρχουν και παρά πολλές απομιμήσεις στο ίντερνετ και θέλει προσοχή  . Εγώ όσες φορές έχω δοκιμάσει δεν είχα ποτέ πρόβλημα , όπως και διάφοροι γνωστοί μου ,  το ίδιο και όλοι εδώ μέσα . Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο . 

Όλα τα φίλτρα νερού θέλουν 5-15 λεπτά ξέπλυμα, ανάλογα .. . Αν δεν κάνεις , απλά θα πίνεις λίγο πικρό νερό στην αρχή τις πρώτες μέρες . Αν δεν θες , μην το ξεπλένεις εσύ και πιες έτσι ... Δεν θα πάθεις τπτ , απλά θα πικρίζει το νερό λίγο . Η χρησιμοποίησε το νερό  για να ποτίσεις λουλούδια ...

Επίσης εδώ μέσα προτείνονται pure,pentair, doulton , primato , cerametix , aquametix , και πολλά  άλλα . 

Δεν αναγκάζει κάνεις κανέναν να αγοράσει doulton η οτιδήποτε άλλο . Οποιος ρωτήσει κάτι του λέμε τι προτείνουμε , και μετά ο καθένας κάνει την έρευνα του και βλέπει τι θα πάρει ... Απλά λέμε εμπειρίες και προτάσεις , από πράγματα που έχουμε δοκιμάσει . 

Δεν βάζουμε το μαχαίρι στο λαιμό κανενός . 

Μην είσαι και τόσο υπερβολικός κ εσύ . Έτυχε αστοχία υλικού ή κάτι άλλο . Λύνονται αυτά ... 

Πολύ σωστός φιλαράκι, τα πάντα θέλουν ξέπλυμα, άλλο λίγο, άλλο πιο πολύ, ακόμη και μεμβράνες τις όσμωσης, οι ρητίνες και πολλά άλλα. Να φανταστείς και ένα δοχείο όσμωσης να αντικαταστήσεις θα πρέπει να το γεμίσεις και να το αδειάσεις 2 με 3 φορές.

Μου φάνηκε περίεργη η όλη φάση με το doulton. Πιστεύω χτυπήθηκε και υπάρχει εσωτερική ρωγμή στον άνθρακα, 

Την είχα πατήσει αρκετά χρόνια πριν με φυσίγγιο usa tech, και σε ξεγελάει το πανί που έχει για προστατευτικό στρώμα για τα χοντρά σωματίδια. Όταν το άνοιξα κουνιόταν στα 2. Κρατιόταν δηλαδή από το δίχτυ και το πανί. Ευτυχώς μου είχε γίνει αντικατάσταση.

Από το FILTRATO που ψωνίζω τα τελευταία χρόνια Pure LRC και Ultracarb SI το πακετάρισμα είναι πολύ καλό. Οι κούριερ έχουν γίνει Ταλιμπάν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tinapo είπε

Ερώτηση:

Το φιλτραρισμένο νερό μπορούμε να το βάλουμε σε κάποιο μπουκάλι και να το πιούμε πχ την άλλη μέρα    ή

υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν μικρόβιο αφού έχει φύγει το χλώριο;

Στο ψυγείο μπορούμε να το βάλουμε για να το πιούμε κρύο και για πόσο διάστημα;

Ευχαριστώ

Πάντα σε γυάλινο μπουκάλι, θεωρώ έως 3 ημέρες στο ψυγείο να το κρατάς είναι οκ. Εκτός ψυγείου δεν θα το κρατούσα πάνω από μια μέρα.

8 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τη διαδικασία ξεπλύματος την έκανα και πολύ σχολαστικά μάλιστα. Μετά από 3 μέρες χρήσης δεν θεωρώ σωστό να συνεχίζεται το ίδιο πράγμα. Άλλο να το περιμένεις 10, 20, 30 λεπτά ή και ώρα και άλλο 3 μέρες. Σε μικρά παιδιά δίνουμε το νερό. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αποδεκτό να πίνουμε άνθρακα.

Σίγουρα όπως ανέφερα υπάρχει θέμα, να απευθυνθείς στο επίσημο αντιπρόσωπο. Πιθανολογώ υπάρχει εσωτερικό κρακάρισμα.

Θα θέλαμε να μάθουμε την εξέλιξη του θέματος, τι σου είπε ο αντιπρόσωπος και αν σου απάντησε η Doulton  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Σίγουρα όπως ανέφερα υπάρχει θέμα, να απευθυνθείς στο επίσημο αντιπρόσωπο. Πιθανολογώ υπάρχει εσωτερικό κρακάρισμα.

Θα θέλαμε να μάθουμε την εξέλιξη του θέματος, τι σου είπε ο αντιπρόσωπος και αν σου απάντησε η Doulton

Ο αντιπρόσωπος στη Θεσσαλονίκη είναι αγενέστατος και ξερόλας, τύπου "αυτό που σου λέω εγώ". Μου αντικατέστησε το Ultracarb με το Chlorasyl γιατί είναι λέει καταλληλότερο και μου έλεγε ότι δεν πειράζει να πίνω τον άνθρακα γιατί τέτοιο χάπι σου δίνουν αν πάθεις δηλητηρίαση. Δεν ασχολούμαι άλλο με τον συγκεκριμένο.

Μόλις έχω απάντηση από Αγγλία, εννοείται ότι θα την ποστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Ο αντιπρόσωπος στη Θεσσαλονίκη είναι αγενέστατος και ξερόλας, τύπου "αυτό που σου λέω εγώ". Μου αντικατέστησε το Ultracarb με το Chlorasyl γιατί είναι λέει καταλληλότερο και μου έλεγε ότι δεν πειράζει να πίνω τον άνθρακα γιατί τέτοιο χάπι σου δίνουν αν πάθεις δηλητηρίαση. Δεν ασχολούμαι άλλο με τον συγκεκριμένο.

Μόλις έχω απάντηση από Αγγλία, εννοείται ότι θα την ποστάρω.

Το πιο πιθανο ειναι να σου πουν απο την εταιρεια οτι θα σου στειλουν ανταλλακτικο (εφοσον εισαι και στην εγγυηση) ή να πας απο αυτον να παρεις ιδιο ανταλλακτικο τζαμπα (ειναι υποχρεωμενος). Απο ξερολοσύνη στην Ελλάδα άλλο τιποτα. Σε όλους τους κλαδους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κεραμικά δεν τα συμπαθώ έτσι και αλλιώς, αλλά μια εταιρία σαν την ντάλτον περιμένω μια πιο σοβαρή αντιμετώπιση του θέματος. Αν γινόταν πιστεύω στην Αγγλία θα είχε λυθεί με άμεση αντικατάσταση. Εδώ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφορουμιτες, θα εκτιμουσα τα φωτα σας.

Ειμαι παντελως ασχετος με φιλτρα, μενω Αττικη (ΕΥΔΑΠ), δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το νερo εκτος απο μεμονωμενες περιπτωσεις οπου μετα απο χαμηλη πιεση το νερο βγαινει θολο, απλα θελω να βελτιωσω την ποιοτητα του.

Ψαχνω για μια λυση ανω παγκου, τι προτεινετε;

Edit: Ας πουμε γυρω στα 120Ε, εκτος αν θεωρουνται λιγα για κατι ποιοτικο.

Επεξ/σία από asemnos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους πολύ ψαγμένους.

Φίλος στο Λουτράκι μετά από ανάλυση σε εργαστήρι του πόσιμου νερού βρέθηκε εξασθενές χρώμιο (δεν ξέρω ποσότητα και τα όρια) και απο τότε μόνο με εφυαλωμένα.

Το ερώτημα είναι αν ξέρει κανεις κάποιο φίλτο που να το κρατάει. Προσοχή όμως, τα πιο παλλά αναφέρουν χρώμιο σκέτο και όχι εξασθενές που συμβολίζεται με Cr(VI).

Eρωτημα στην aquacera.com για το κορυφαίο φίλτρο της , cerametix μου απάντησαν οτι κρατάει πάνω από 65% . Θα προτιμούσα κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkoumo είπε

Για τους πολύ ψαγμένους.

Φίλος στο Λουτράκι μετά από ανάλυση σε εργαστήρι του πόσιμου νερού βρέθηκε εξασθενές χρώμιο (δεν ξέρω ποσότητα και τα όρια) και απο τότε μόνο με εφυαλωμένα.

Το ερώτημα είναι αν ξέρει κανεις κάποιο φίλτο που να το κρατάει. Προσοχή όμως, τα πιο παλλά αναφέρουν χρώμιο σκέτο και όχι εξασθενές που συμβολίζεται με Cr(VI).

Eρωτημα στην aquacera.com για το κορυφαίο φίλτρο της , cerametix μου απάντησαν οτι κρατάει πάνω από 65% . Θα προτιμούσα κάτι παραπάνω

Για χρώμιο πας σε σύστημα αντιστροφης όσμωσης, φίλτρα κεραμικά κτλ απλά τα ξεχνάς, το μόνο που μπορούν να προσφέρουν ειναι να τα λειτουργήσεις ως προφιλτρο ώστε να συγκρατούν κάποιο ρυπαντικο φορτίο και να μην επιβαρυνονται οι μεμβράνες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nkoumo είπε

Για τους πολύ ψαγμένους.

Φίλος στο Λουτράκι μετά από ανάλυση σε εργαστήρι του πόσιμου νερού βρέθηκε εξασθενές χρώμιο (δεν ξέρω ποσότητα και τα όρια) και απο τότε μόνο με εφυαλωμένα.

Το ερώτημα είναι αν ξέρει κανεις κάποιο φίλτο που να το κρατάει. Προσοχή όμως, τα πιο παλλά αναφέρουν χρώμιο σκέτο και όχι εξασθενές που συμβολίζεται με Cr(VI).

Eρωτημα στην aquacera.com για το κορυφαίο φίλτρο της , cerametix μου απάντησαν οτι κρατάει πάνω από 65% . Θα προτιμούσα κάτι παραπάνω

Καλησπέρα, χμ... εξασθενές χρώμιο 5!!! Στην Ελληνική νομοθεσία το ανώτατο όριο 50mg/lt για το εξασθενές χρώμιο. Τώρα όμως υπάρχουν παράγωγα όπως το χρώμιο 3, 4, 5, 6. Για αυτά δεν γνωρίζω. Είδα τον Primato ο οποίος αναφέρει μείωση στο 100% (σε μέτρηση από ελληνικό εργαστήριο) και 99,4% από ξένο εργαστήριο. Από το 100 πως πέσαν στο 65 είναι μεγάλο κενό. Το 65 σας το έδωσε ο Primato η κατευθείαν η Aquacera?

Έκανα μια έρευνα, θα χρειαστεί ρητίνη μείωσης βαρέων μετάλλων σε συνδυασμό ενεργού άνθρακα. Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση επώνυμης αντίστροφης όσμωσης με ποιοτικές μεμβράνες (όχι Vontron, Kennsen) αλλά DOW, Ecosoft, Pentair, LG με απόρριψη TDS άνω του 97%. Επίσης τα προφίλτρα της όσμωσης θα ήθελα να τα διαλέξω εγώ (να γίνει custom δηλαδή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Iosif_L είπε

Καλησπέρα, χμ... εξασθενές χρώμιο 5!!! Στην Ελληνική νομοθεσία το ανώτατο όριο 50mg/lt για το εξασθενές χρώμιο. Τώρα όμως υπάρχουν παράγωγα όπως το χρώμιο 3, 4, 5, 6. Για αυτά δεν γνωρίζω. Είδα τον Primato ο οποίος αναφέρει μείωση στο 100% (σε μέτρηση από ελληνικό εργαστήριο) και 99,4% από ξένο εργαστήριο. Από το 100 πως πέσαν στο 65 είναι μεγάλο κενό. Το 65 σας το έδωσε ο Primato η κατευθείαν η Aquacera?

Έκανα μια έρευνα, θα χρειαστεί ρητίνη μείωσης βαρέων μετάλλων σε συνδυασμό ενεργού άνθρακα. Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση επώνυμης αντίστροφης όσμωσης με ποιοτικές μεμβράνες (όχι Vontron, Kennsen) αλλά DOW, Ecosoft, Pentair, LG με απόρριψη TDS άνω του 97%. Επίσης τα προφίλτρα της όσμωσης θα ήθελα να τα διαλέξω εγώ (να γίνει custom δηλαδή) 

Εξασθενές χρώμιο 5 δεν υπάρχει

Εξασθενές είναι το χρωμιο 6 βασικά (hexavalent chromium) 

>65% στο εξασθενές χρώμιο 

99% σε χρώμιο 3 και ολικό χρώμιο .

Screenshot_20201113-224229_Outlook.jpg.33378ba49eb3abf7922c02ed16dc4434.jpgScreenshot_20201113-224245_Outlook.jpg.d33807047b9705581001ea5bdfc76040.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Εξασθενές χρώμιο 5 δεν υπάρχει

Εξασθενές είναι το χρωμιο 6 βασικά (hexavalent chromium) 

>65% στο εξασθενές χρώμιο 

99% σε χρώμιο 3 και ολικό χρώμιο .

Screenshot_20201113-224229_Outlook.jpg.33378ba49eb3abf7922c02ed16dc4434.jpgScreenshot_20201113-224245_Outlook.jpg.d33807047b9705581001ea5bdfc76040.jpg

Σωστά μπέρδεψα τους λατινικούς αριθμούς, Είναι εξασθενές Χρώμιο 4!!! Λάθος διατύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...