Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τελικά η απάντηση της Doulton ήταν να πάω πάλι στον αγενή αντιπρόσωπο για να μου αλλάξει και το 2ο Ultracarb SI που είχε την ίδια συμπεριφορά. 

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο, όπως πέταξα τα χρήματα, θα πετάξω και το φίλτρο και θα αρχίσω πάλι την έρευνα αγοράς. Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση την πάτησα.

τι να πω...Αν στο αλλάξει δωρεάν εννοείται να πας. Αλλά νομίζω επιβάλλεται να στο αλλάξει δωρεάν. Πρέπει να σέβονται κάποιοι τα χρήματα που δίνουμε. 

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Οταν υπαρχει φιλτρο ειναι απαραιτητο καθε φορα πριν πιουμε νερο να αφησουμε να τρεξει λιγο νερο?

Η αλήθεια είναι κανείς δεν αναφέρει αυτό που γράφεις. Μόνο στην Pentair είχα δει σε ένα φυσίγγιο νομίζω στο CBR-2 το παλαιό που το κατασκεύαζε ακόμη Αμερική έλεγε: Αφήστε να τρέξει 5 λεπτά μετά από μεγάλη περίοδο μη χρήσης.  

Στην καθημερινότητα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να περιμένεις. Το πρωί αυτό που κάνω είναι να πετάξω ένα ποτήρι νερό.

Με την ίδια λογική που σκέπτεσαι θα πρέπει να πετάς το νερό από όλο το δίκτυο μέχρι την κατανάλωση. Π.Χ έχεις από τη στήλη του υδρομέτρου μέχρι την βρύση σου 25μ σωλήνα επί μισή ίντσα διατομή είναι περίπου 5-10 λίτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφου λυθηκε το θεμα που πιστευα οτι πρεπει να την ανοιγω καθε φορα και να περιμενω 5-10 θα παρω ενα φιλτρο.

Θελω να ειναι ανω παγκου το φιλτρο και να εχω την επιλογη να κανω εναλλαγη με νερο βρυσης και νερο απο το φιλτρο και το θελω αυτο περισσοτερο για το πλυσιμο πιατων,ποτηριων κτλ.Μην παει χαμενο το νερο απο το φιλτρο για το πλυσιμο των πιατων.

Επισης θεωρω οτι θα ηταν καλυτερα να επαιρνα ενα που θα το αλλαζα μετα απο αρκετο καιρο(π.χ. καθε χρονο η και παραπανω) για να μην μπαινω στην διαδικασια και το εχω στο νου μου καθε μηνα η καθε εξη μηνες.

Μπορει να μου προτεινετε και να μου πειτε ποια ειναι τα καλυτερα που θα μπορουσα να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hero_nikolas είπε

Παραγγειλα το filtadapt απο το filtrato ηταν να ερθει σημερα αλλα η acs εχει μεγαλο φορτο εργασιας ελπιζω αυριο να ερθει .
Να δουμε τι ψαρια πιανει σε σχεση με τον ανθρακα που εχω σπιτι επελεξα για τον  χωρο εργασιας το κεραμικο της doulton γιατι δεν εχω μεγαλη καταναλωση και με 50 ευρω τον χρονο παιρνω το καλο τους φιλτρο και επειδη μου αρεσε σαν κατασκευη το συστημα.
Μεχρι τωρα επαιρνα μαζι μου στην δουλεια ενα λιτρο νερο απο το σπιτι ,σημερα το ξεχασα και ηπια απο την βρυση πραγματικα το νερο μυριζε εντονα 
αφηνε μια ασχημη γευση  και μια μυρωδια σαν να μπιν εις απο μπιτονι που εχει μεινει καρο το νερο στον ηλιο . Η περιοχη που εργαζομαι ειναι στους Αμπελοκηπους και η πολυκατοικια παλια ,πραγματι απορω πως επινα αυτο το νερο ο ανθρακας aquametix πραγματι αξιζει τα χρηματα του.
.Να ειστε καλα βρε παιδια με τις πληροφοριες που δινετε , το κοστος αλλαγης φιλτρου ειναι αστειο με 50 εως 70  ευρω τον χρονο πινεις καθαρο νερο δηλαδη με 5 ευρω τον μηνα οσο
ενας καφες ή ενα πακετο τσιγαρα.

Με τις κούριερ γίνεται ένας χαμός. Παρήγγειλα ανταλλακτικές σακούλες για σκούπα Miele και ήρθαν μετά από μια βδομάδα.
Δεν θα έχεις κανένα θέμα. Μιλάμε για κορυφαίες εταιρίες (Pentair, Doulton, Aquacera, Multipure, Pure)

Η αλήθεια είναι ότι αν συνηθίσεις με φιλτραρισμένο νερό δύσκολα πίνεις βρύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

τι να πω...Αν στο αλλάξει δωρεάν εννοείται να πας. Αλλά νομίζω επιβάλλεται να στο αλλάξει δωρεάν. Πρέπει να σέβονται κάποιοι τα χρήματα που δίνουμε. 

Η αλήθεια είναι κανείς δεν αναφέρει αυτό που γράφεις. Μόνο στην Pentair είχα δει σε ένα φυσίγγιο νομίζω στο CBR-2 το παλαιό που το κατασκεύαζε ακόμη Αμερική έλεγε: Αφήστε να τρέξει 5 λεπτά μετά από μεγάλη περίοδο μη χρήσης.  

Στην καθημερινότητα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να περιμένεις. Το πρωί αυτό που κάνω είναι να πετάξω ένα ποτήρι νερό.

Με την ίδια λογική που σκέπτεσαι θα πρέπει να πετάς το νερό από όλο το δίκτυο μέχρι την κατανάλωση. Π.Χ έχεις από τη στήλη του υδρομέτρου μέχρι την βρύση σου 25μ σωλήνα επί μισή ίντσα διατομή είναι περίπου 5-10 λίτρα

Δεν ανεφερα πουθενα κατι ουτε σκεφτηκα και ειπα την αποψη μου.

Ερωτηση εκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αφου λυθηκε το θεμα που πιστευα οτι πρεπει να την ανοιγω καθε φορα και να περιμενω 5-10 θα παρω ενα φιλτρο.

Θελω να ειναι ανω παγκου το φιλτρο και να εχω την επιλογη να κανω εναλλαγη με νερο βρυσης και νερο απο το φιλτρο και το θελω αυτο περισσοτερο για το πλυσιμο πιατων,ποτηριων κτλ.Μην παει χαμενο το νερο απο το φιλτρο για το πλυσιμο των πιατων.

Επισης θεωρω οτι θα ηταν καλυτερα να επαιρνα ενα που θα το αλλαζα μετα απο αρκετο καιρο(π.χ. καθε χρονο η και παραπανω) για να μην μπαινω στην διαδικασια και το εχω στο νου μου καθε μηνα η καθε εξη μηνες.

Μπορει να μου προτεινετε και να μου πειτε ποια ειναι τα καλυτερα που θα μπορουσα να παρω?

Τα περισσότερα φίλτρα κάνουν αυτά που θες. Εταιρείες αναφέρθηκαν πριν, προσθέτω και την torayvino εγώ με τα 0.1μm. Από χρόνους αλλαγής και όγκο λίτρων, αρκετά ανταλλακτικά αντέχουν για 1 έτος ή 4000 λίτρα, αλλά πρέπει να ψάξεις ξεχωριστά την κάθε εταιρεία να δεις τι βγάζει διότι είναι διαφορετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα περισσότερα φίλτρα κάνουν αυτά που θες. Εταιρείες αναφέρθηκαν πριν, προσθέτω και την torayvino εγώ με τα 0.1μm. Από χρόνους αλλαγής και όγκο λίτρων, αρκετά ανταλλακτικά αντέχουν για 1 έτος ή 4000 λίτρα, αλλά πρέπει να ψάξεις ξεχωριστά την κάθε εταιρεία να δεις τι βγάζει διότι είναι διαφορετικά. 

Δεν ξερω τι να ψαξω και τι να δω.

Απλα ηθελα να ξερω ποια ειναι τα 1-2 καλυτερα και μετα επιλεξω απο που θα τα παρω.

Αν παρω την αποφαση να κανω αγορα μονο μου απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα μπορει να παρω κατι και αντι να κανω καλο να κανω κακο η να πανε χαμενα τα χρηματα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω τι να ψαξω και τι να δω.

Απλα ηθελα να ξερω ποια ειναι τα 1-2 καλυτερα και μετα επιλεξω απο που θα τα παρω.

Αν παρω την αποφαση να κανω αγορα μονο μου απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα μπορει να παρω κατι και αντι να κανω καλο να κανω κακο η να πανε χαμενα τα χρηματα μου.

 

Οι εταιρείες που ανεφερε ο Stergios είναι από τις καλύτερες, εγώ θα έβαζα 1η την multipure με τα κεραμικά φίλτρα από συμπαγή ενεργό άνθρακα και όχι κοκκωδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι εταιρείες που ανεφερε ο Stergios είναι από τις καλύτερες, εγώ θα έβαζα 1η την multipure με τα κεραμικά φίλτρα από συμπαγή ενεργό άνθρακα και όχι κοκκωδη. 

Δεν τα ξερω τα προιοντα  τους φιλε μου οποτε θα περιμενω καποιον να μου απαντησει για συγκεκριμενα φιλτρα,προιοντα κλπ.

Δεν ξερω τι να παρω δεν εχω ιδεα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν εχω βαλει ακομη φιλτρο.

Δεν εχω υπομονη να περιμενω ουτε εγω ουτε κανεις μεσα στο σπιτι 5-10 λεπτα.

Παρακολουθω το τοπικ κι αν αλλαξει κατι στο μελλον τοτε θα βαλω.

Μια φορά πρέπει να τρέξει μόνο στην πρώτη χρήση .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν τα ξερω τα προιοντα  τους φιλε μου οποτε θα περιμενω καποιον να μου απαντησει για συγκεκριμενα φιλτρα,προιοντα κλπ.

Δεν ξερω τι να παρω δεν εχω ιδεα.

 

Είπες ότι θέλεις φίλτρο ανω πάγκου, θα ψάξεις λοιπόν για φίλτρα ανω πάγκου, την εναλλαγή νερού μεταξύ φίλτρου και βρύσης την έχουνε όλα τα άνω πάγκου, ενας μοχλός είναι που τον γυρίζεις. Το φίλτρο θα είναι ένα κάθετο κυλινδρικό αντικείμενο που είναι η φιλτροθήκη και μέσα εκεί προσαρμόζει η κυλινδρική φυσιγγα του φίλτρου που ουσιαστικά πραγματοποιεί την διηθηση του νερού. Όλες οι εταιρείες πουλανε το ίδιο ανταλλακτικό περίπου με μικρές διαφορές, δηλαδή στην φυσιγγα θα υπάρχει εξωτερικά κεραμικό υλικό, στο επόμενο στρώμα ενεργός άνθρακας και πιο μέσα πάλι κεραμικό υλικό το οποίο εγκλωβιζει τον άνθρακα για να μην μπορεί να εξέλθει στο πόσιμο νερό, σε όλες τις εταιρείες θα το δεις αυτό, από εκεί και πέρα, η κάθε φυσιγγα έχει διαφορετικες επιδόσεις διηθησης και συγκράτησης ουσιών και μικροσωματιδιων, εάν θες τα καλύτερα ψάχνεις για torayvino και multipure, τα λίτρα και την αντοχή της φυσιγγας πρέπει να τα ψάξεις μόνος σου διοτι εσύ ξέρεις πόσα λίτρα περίπου καταναλώνεις το έτος για πόσιμο νερό στο σπίτι, σου λέω πάντως ότι πολύ δύσκολα υπερβαινετε τα 4000 λίτρα, οπότε ψάξε για φυσιγγες έως αυτά τα λίτρα και είσαι καλυμμένος, αν βρεις και καλύτερες οκ, τα φίλτρα της! Toray θέλουν αλλαγή κάθε 6 η 10-12 μηνες με 1500 λίτρα, μετά κοιτάς multipure και άλλες. 

Στην διάμετρο αποκλεισμού του φίλτρου, επέλεξε 0.5μm και εισαι εντάξει, κυκλοφορούν φίλτρα από 0.1 ως 0.5μm, μετά πας σε μεγαλύτερες διαμέτρους που είναι κυρίως προφιλτρα για συγκράτηση χρωμάτων πριν το κύριο φίλτρο της οικίας. Όλα αυτά τα φίλτρα κρατούν χλώριο και μικροσωματιδια. Σε γνωστή εταιρεία φίλτρων μου είπαν ότι στο νερό της Αθήνας κάτω από 0.9μm δεν βρισκεις τίποτα, οπότε με τα 0.5μm είσαι οκ, σε χαμηλότερες διαμέτρους θα αργεί να τρέξει το νερό. 

Τέλος όταν βλέπεις να πέφτει η ροή κάνεις καθάρισμα στην φυσιγγα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Είπες ότι θέλεις φίλτρο ανω πάγκου, θα ψάξεις λοιπόν για φίλτρα ανω πάγκου, την εναλλαγή νερού μεταξύ φίλτρου και βρύσης την έχουνε όλα τα άνω πάγκου, ενας μοχλός είναι που τον γυρίζεις. Το φίλτρο θα είναι ένα κάθετο κυλινδρικό αντικείμενο που είναι η φιλτροθήκη και μέσα εκεί προσαρμόζει η κυλινδρική φυσιγγα του φίλτρου που ουσιαστικά πραγματοποιεί την διηθηση του νερού. Όλες οι εταιρείες πουλανε το ίδιο ανταλλακτικό περίπου με μικρές διαφορές, δηλαδή στην φυσιγγα θα υπάρχει εξωτερικά κεραμικό υλικό, στο επόμενο στρώμα ενεργός άνθρακας και πιο μέσα πάλι κεραμικό υλικό το οποίο εγκλωβιζει τον άνθρακα για να μην μπορεί να εξέλθει στο πόσιμο νερό, σε όλες τις εταιρείες θα το δεις αυτό, από εκεί και πέρα, η κάθε φυσιγγα έχει διαφορετικες επιδόσεις διηθησης και συγκράτησης ουσιών και μικροσωματιδιων, εάν θες τα καλύτερα ψάχνεις για torayvino και multipure, τα λίτρα και την αντοχή της φυσιγγας πρέπει να τα ψάξεις μόνος σου διοτι εσύ ξέρεις πόσα λίτρα περίπου καταναλώνεις το έτος για πόσιμο νερό στο σπίτι, σου λέω πάντως ότι πολύ δύσκολα υπερβαινετε τα 4000 λίτρα, οπότε ψάξε για φυσιγγες έως αυτά τα λίτρα και είσαι καλυμμένος, αν βρεις και καλύτερες οκ, τα φίλτρα της! Toray θέλουν αλλαγή κάθε 6 η 10-12 μηνες με 1500 λίτρα, μετά κοιτάς multipure και άλλες. 

Στην διάμετρο αποκλεισμού του φίλτρου, επέλεξε 0.5μm και εισαι εντάξει, κυκλοφορούν φίλτρα από 0.1 ως 0.5μm, μετά πας σε μεγαλύτερες διαμέτρους που είναι κυρίως προφιλτρα για συγκράτηση χρωμάτων πριν το κύριο φίλτρο της οικίας. Όλα αυτά τα φίλτρα κρατούν χλώριο και μικροσωματιδια. Σε γνωστή εταιρεία φίλτρων μου είπαν ότι στο νερό της Αθήνας κάτω από 0.9μm δεν βρισκεις τίποτα, οπότε με τα 0.5μm είσαι οκ, σε χαμηλότερες διαμέτρους θα αργεί να τρέξει το νερό. 

Τέλος όταν βλέπεις να πέφτει η ροή κάνεις καθάρισμα στην φυσιγγα. 

Οποτε παιρνω οτι να'ναι οτι βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάς κάτι σαν αυτά που είναι τα φίλτρα που συζητάμε. 

Εδώ φυσιγγες και φίλτρα της doulton. 

https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy/m/25541/Doulton.html

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Φίλτρα+doulton

Εδώ της Pentair

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Φίλτρα+pentair.

Εδώ της multipure άνω πάγκου. 

https://www.multipure.gr/filtra-nerou/siskeyes-pano-apo-ton-pagko

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κοιτάς κάτι σαν αυτά που είναι τα φίλτρα που συζητάμε. 

Εδώ φυσιγγες και φίλτρα της doulton. 

https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy/m/25541/Doulton.html

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Φίλτρα+doulton

Εδώ της Pentair

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Φίλτρα+pentair.

Εδώ της multipure άνω πάγκου. 

https://www.multipure.gr/filtra-nerou/siskeyes-pano-apo-ton-pagko

Δεν βγαζω ακρη ετσι δεν ξερω ποια ειναι καλα και τι να παρω.

Θα περιμενω να μου πουνε συγκεκριμενα πραγματα δοκιμασμενα και μετα να επιλεξω.

Θα παρω οτι να'ναι αν ψαξω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αφου λυθηκε το θεμα που πιστευα οτι πρεπει να την ανοιγω καθε φορα και να περιμενω 5-10 θα παρω ενα φιλτρο.

Θελω να ειναι ανω παγκου το φιλτρο και να εχω την επιλογη να κανω εναλλαγη με νερο βρυσης και νερο απο το φιλτρο και το θελω αυτο περισσοτερο για το πλυσιμο πιατων,ποτηριων κτλ.Μην παει χαμενο το νερο απο το φιλτρο για το πλυσιμο των πιατων.

Επισης θεωρω οτι θα ηταν καλυτερα να επαιρνα ενα που θα το αλλαζα μετα απο αρκετο καιρο(π.χ. καθε χρονο η και παραπανω) για να μην μπαινω στην διαδικασια και το εχω στο νου μου καθε μηνα η καθε εξη μηνες.

Μπορει να μου προτεινετε και να μου πειτε ποια ειναι τα καλυτερα που θα μπορουσα να παρω?

Θα σου έλεγα Doulton filtadapt το οποίο όμως θέλει αλλαγή 6μηνο και ίσως χρειαστεί καθάρισμα ενδιάμεσα όπως όλα τα κεραμικά. Οπότε μπορείς να δείς μία συσκευή άνω πάγκου 10'' με ανταλλακτικό ενεργού άνθρακα και πολύ περισσότερα λίτρα. Πολύ καλές λύσεις ενεργού άνθρακα είναι της PURE στα 0,5micron https://filtrato.gr/product/antalaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-tis-pure-lrc-2510-p5-05mm-10/ και το CFB-PB της PENTAIR  στα 0,5micron https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pentek-cfb-pb-10-05mm/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Θα σου έλεγα Doulton filtadapt το οποίο όμως θέλει αλλαγή 6μηνο και ίσως χρειαστεί καθάρισμα ενδιάμεσα όπως όλα τα κεραμικά. Οπότε μπορείς να δείς μία συσκευή άνω πάγκου 10'' με ανταλλακτικό ενεργού άνθρακα και πολύ περισσότερα λίτρα. Πολύ καλές λύσεις ενεργού άνθρακα είναι της PURE στα 0,5micron https://filtrato.gr/product/antalaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-tis-pure-lrc-2510-p5-05mm-10/ και το CFB-PB της PENTAIR  στα 0,5micron https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-pentek-cfb-pb-10-05mm/

Oχι δεν θα ηθελα να μπαινω σε διαδικασια καθαρισματος και αλλαγης καθε εξαμηνο,

Προτιμω να το αλλαζω καθε χρονο ενα φιλτρο και να κανω την δουλεια μου.

Ευχαριστω παντως για τις προτασεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...