Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, thant είπε

Τα τελευταία δυο χρόνια χρησιμοποιώ το Atlas Filtri CB-AF VOC PLUS 0.5 μm, που από τις οικονομικές λύσεις θεωρώ πιο αξιόπιστη λόγω ότι είναι made in usa.

Όπως έριχνα μια ματιά στο σκρουτζ είδα το Pentek CBR2-10 στα 20€.

Ήθελα να ρωτήσω...

1. Τα ανταλλακτικά φίλτρα Pentek θεωρούνται καλύτερα από τα atlas made in usa;

2. Τι προέλευσης είναι;

3. Παλιότερα χρησιμοποιούσα τα MATRIKX PB1 0.5μm αλλά δεν ξανα έβαλα λόγω προέλευσης από Ινδία, αλλά και κακής γεύσης την τελευταία φορά.

Είναι πολύ οικονομικά ακόμα τα matrikx, γιαυτό θα ήθελα να μάθω αν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (τα τελευταία 3 χρόνια) σε σχέση με την ποιότητά τους;

Για τα ATLAS γνώμη δεν έχω. Το Pentair CBR2 είναι κλάσης ανώτερο από το MATRIKX. Τα καινούργια MATRIKX δεν κάνουν ούτε για προφίλτρα. 

Η Pentair είναι απλά Pentair, δεν συγκρίνεται με καμία άλλη, είναι μια κατηγορία μόνη της.
Το CBR2 κατασκευάζεται στην Κίνα, 

Αν θέλεις Pentair made in USA δες αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/22020501/Pentek-CFB-PB10-0-5-μm.html?o=pentek+cfb

https://www.skroutz.gr/s/21657127/Pentek-CCBC-10-1-μm.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 hours ago, Iosif_L said:

Τα καινούργια MATRIKX δεν κάνουν ούτε για προφίλτρα. 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Ρωτάω επειδή έχω 3 άνω πάγκου που διαχειρίζομαι (το δικό μας, και γονείς/πεθερικά) και μόλις έκανα την προγραμματισμένη ανανέωση των ανταλλακτικών με Matrikx PB1 όπως κάνω εδώ 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι σας ευχαριστω ολους που βοηθατε , οφειλω μια δημοσιευση αφου εχω πλεον εδω και 1 εβδομαδα και το δευτερο φιλτρο που πηρα για τον χωρο εργασιας .
Πρωτα απο ολα ενα μεγαλο ευχαριστω στην Primato και στην Filtrato , του σπιτιου αγοραστικε απο την πρωτη και ειναι θηκη watt και φιλτρο aquametix με ζεολιθο και το δευτερο στην δουλεια το filtadapt  με κεραμικο si .
Kαι οι δυο εταιριες αψογες σε εξυπηρετηση και επαγγελματιες. 
Στο δια ταυτα τωρα το νερο και απο τις 2 συσκευες ειναι αριστο εξαφανιστικαν  μυρωδιες και μια ασχημη επιγευση ειδικα στην δουλεια που οι σωληνες ειναι απο το 1960 και εχει σε διαφορα σημεια κολλησεις γαλβανιζε ρακορ και χαλκο και δεν ξερω εγω τι αλλο . Το νερο απο το doulton ειναι ισως περισσοτερο φλατ απο οτι ο ανθρακας και ειναι θεμα γουστου μαλλον εμενα μου αρεσε ο ανθρακας στην γυναικα μου το κεραμικο
Αυτα ειναι οσα μπορει να καταλαβει ο ουρανισκος τα υπολοιπα το τι κατακραταει το καθε ενα ελπιζω να ειναι οτι λενε οι κατασκευαστες . 
Τωρα η επιλογη του doulton εγινε για το κεραμικο φιλτρο που εξαλειφει τα μικροβιοα λογο του ασημιου και επειδη στον χωρο εργασιας δεν βρισκομαι καθε μερα , επισης η καταναλωση ειναι μικρη . Στο σπιτι η επιλογη ανθρακα εγινε για την ποσοτητα της καταναλωσης και στο οτι η 10 ιντσων θηκη μπορει να δεχθει πολλους τυπου φιλτρα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το φίλτρο βρύσης geyser euro. Αναφέρει ότι το φίλτρο έχει αντοχή περίπου 6 μήνες.

Πως θα καταλάβω ακριβώς πότε χρειάζεται αλλαγή; Θα φανεί μεγάλη διαφορά στην πίεση του νερού;

ή να το αλλάξω προληπτικά επειδή πέρασε το εξάμηνο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2020 στις 1:56 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Κοιτάς κάτι σαν αυτά που είναι τα φίλτρα που συζητάμε. 

Εδώ φυσιγγες και φίλτρα της doulton. 

https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy/m/25541/Doulton.html

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Φίλτρα+doulton

Εδώ της Pentair

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Φίλτρα+pentair.

Εδώ της multipure άνω πάγκου. 

https://www.multipure.gr/filtra-nerou/siskeyes-pano-apo-ton-pagko

 

Εάν πάω σε φίλτρο pentair, για συσκευή άνω πάγκου τι να προσέξω? Όλα λένε πλαστικό ειδικό για νερό κτλ, κάποια βαφή inox και εάν πας κοντά στα 200€ είναι όντως inox.

Για 2 άτομα που κάνουν φυσιολογική χρήση του νερού.

Γενικοτερα μια οικονομική επιλογή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας διαβάσει αρκετές απαντήσεις για επιλογή φίλτρων στις τελευταίες σελίδες, κατέληξα στο εξής φίλτρο κάτω πάγκου 

Αμερικάνικο φίλτρο νερού κάτω πάγκου Primato HIS

 

Μένω ελληνικό και βασικός λόγος που θέλω να βάλω φίλτρο είναι η μείωση των αλάτων ( έχω 2 πλυντηρια πιατων, βραστηρες κτλ ) αλλα και να πετύχω μια καλύτερη γεύση.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά για τα φίλτρα, η απο πάνω επιλογή είναι καλή για αυτά που ζητάω; Πόσο θα μου στοιχιζουν τα ανταλλακτικα φιλτρα; Υπάρχει πληθώρα επιλογών; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω μια αντίστροφη όσμωση της aqua pure που είναι σε προσφορά στα 185€ γιατί  έχω αρκετά σκληρό νερό. 

αξίζει τον κόπο ή θα πετάξω τα χρήματα μου;;

θα εκτιμούσα την βοήθεια σας....

https://e-shopnow.gr/product/οικιακή-μονάδα-αντίστροφης-όσμωσης-6/

Επεξ/σία από argi310
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimys2008 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας διαβάσει αρκετές απαντήσεις για επιλογή φίλτρων στις τελευταίες σελίδες, κατέληξα στο εξής φίλτρο κάτω πάγκου 

Αμερικάνικο φίλτρο νερού κάτω πάγκου Primato HIS

 

Μένω ελληνικό και βασικός λόγος που θέλω να βάλω φίλτρο είναι η μείωση των αλάτων ( έχω 2 πλυντηρια πιατων, βραστηρες κτλ ) αλλα και να πετύχω μια καλύτερη γεύση.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά για τα φίλτρα, η απο πάνω επιλογή είναι καλή για αυτά που ζητάω; Πόσο θα μου στοιχιζουν τα ανταλλακτικα φιλτρα; Υπάρχει πληθώρα επιλογών; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για μείωση αλάτων κοιτάς άλλες.λυσεις . Παρόλα αυτά ελληνικό δεν έχεις θέματα με τα άλατα , μιας και στην Αττική το νερό είναι σχετικά μαλακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argi310 είπε

καλησπέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω μια αντίστροφη όσμωση της aqua pure που είναι σε προσφορά στα 185€ γιατί  έχω αρκετά σκληρό νερό. 

αξίζει τον κόπο ή θα πετάξω τα χρήματα μου;;

θα εκτιμούσα την βοήθεια σας....

https://e-shopnow.gr/product/οικιακή-μονάδα-αντίστροφης-όσμωσης-6/

Δε το λές και προσφορά πάνω κάτω εκεί παίζουν οι  ωσμώσεις χωρίς πιεστικό. Μπορείς να βρείς επώνυμες λύσεις στην τιμή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Δε το λές και προσφορά πάνω κάτω εκεί παίζουν οι  ωσμώσεις χωρίς πιεστικό. Μπορείς να βρείς επώνυμες λύσεις στην τιμή αυτή.

έχεις να μου προτείνεις καποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χρονικό όριο μπαίνει γιατί αν υποθέσουμε ότι το φίλτρο κρατά μικρόβια ή οτιδήποτε άλλο, αυτά παραμένουν και πολλαπλασιάζονται στην είσοδο του φίλτρου κ.λ.π. αλλιώς θα λέγαμε π.χ. αντοχή φιλτραρίσματος 4000lit νερό

Στις 26/11/2020 στις 3:47 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Το καθάρισμα κάθε εξάμηνο δεν το γλιτώνεις με κανένα φίλτρο, οφείλεται στο ότι μειώνεται η ροή του φίλτρου όσο συγκρατεί σωματίδια οπότε από το 6μηνο και μετά η ροή είναι πολύ χαμηλη και πρέπει να περιμένεις πολύ για να γεμίσει το μπουκάλι/ποτηρι. Τα περισσότερα φίλτρα αλλάζουν κάθε χρόνο κάποια στο εξάμηνο ή και λιγότερο. 

 

Επεξ/σία από rtyu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rtyu είπε

Το χρονικό όριο μπαίνει γιατί αν υποθέσουμε ότι το φίλτρο κρατά μικρόβια ή οτιδήποτε άλλο, αυτά παραμένουν και πολλαπλασιάζονται στην είσοδο του φίλτρου κ.λ.π. αλλιώς θα λέγαμε π.χ. αντοχή φιλτραρίσματος 4000lit νερό

 

Μιλώντας για κεραμικά φίλτρα, αυτό μπορεί να συμβεί στον ενεργό άνθρακα που έχει το στοιχείο στο εσωτερικό του, στο κεραμικό υλικό δεν αποτελει βιολογικό υλικό για την ανάπτυξη μικροβίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2020 στις 12:20 ΜΜ, Jimys2008 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας διαβάσει αρκετές απαντήσεις για επιλογή φίλτρων στις τελευταίες σελίδες, κατέληξα στο εξής φίλτρο κάτω πάγκου 

Αμερικάνικο φίλτρο νερού κάτω πάγκου Primato HIS

 

Μένω ελληνικό και βασικός λόγος που θέλω να βάλω φίλτρο είναι η μείωση των αλάτων ( έχω 2 πλυντηρια πιατων, βραστηρες κτλ ) αλλα και να πετύχω μια καλύτερη γεύση.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά για τα φίλτρα, η απο πάνω επιλογή είναι καλή για αυτά που ζητάω; Πόσο θα μου στοιχιζουν τα ανταλλακτικα φιλτρα; Υπάρχει πληθώρα επιλογών; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δες και το θέμα της παροχής. Θα φτάνει η ποσότητα του νερού για πλυντήρια κ.λ.π. Γιατί συνήθως αυτά τα φίλτρα είναι για πόσιμο νερό.

15 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μιλώντας για κεραμικά φίλτρα, αυτό μπορεί να συμβεί στον ενεργό άνθρακα που έχει το στοιχείο στο εσωτερικό του, στο κεραμικό υλικό δεν αποτελει βιολογικό υλικό για την ανάπτυξη μικροβίων. 

Τότε γιατί βάζουν άργυρο(;) (αντιμικροβιακός) στα κεραμικά , ο άλλος με  το olympus διαφημίζει δίσκο χαλκού (αντιμικροβιακό) μέσα στο κεραμικό φίλτρο  .

Στο δικό μου φίλτρο matrix 0.5 συμπαγούς  άνθρακα ,παρατηρώ να δημιουργείται  βρωμιά (sic)στη φλάντζα του  φίλτρου από την μεριά του αφιλτράριστου νερού με την πάροδο των μηνών. Στους 6 μήνες το αλλάζω πάντα. 

Επεξ/σία από rtyu
συμπλήρωση σχολίου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, rtyu είπε

Δες και το θέμα της παροχής. Θα φτάνει η ποσότητα του νερού για πλυντήρια κ.λ.π. Γιατί συνήθως αυτά τα φίλτρα είναι για πόσιμο νερό.

Τότε γιατί βάζουν άργυρο(;) (αντιμικροβιακός) στα κεραμικά , ο άλλος με  το olympus διαφημίζει δίσκο χαλκού (αντιμικροβιακό) μέσα στο κεραμικό φίλτρο  .

Στο δικό μου φίλτρο matrix 0.5 συμπαγούς  άνθρακα ,παρατηρώ να δημιουργείται  βρωμιά (sic)στη φλάντζα του  φίλτρου από την μεριά του αφιλτράριστου νερού με την πάροδο των μηνών. Στους 6 μήνες το αλλάζω πάντα. 

Επειδη έχω Olympus, αυτός ο χαλκός που λέει είναι στον πάτο της φιλτροθήκης κάτω από εκεί που βιδώνει το στοιχείο. Το ανταλλακτικό κεραμικό φίλτρο δεν έχει χαλκο, έχει μέσα στα τοιχώματα του ενεργό άνθρακα ο οποίος αποτελεί βιολογικό υλικό και ενδέχεται να πολλαπλασιαστουν μικροοργανισμοί εφοσον καταφέρουν να διαπερασουν το πρώτο τοιχωμα του κεραμικού φίλτρου. Πάντως αυτά με τον χαλκο τα θεωρω μαρκετιστικες μπούρδες. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...