Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, original911 είπε

 

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Άρα αν κατάλαβα καλά το φίλτρο κεντρικής παροχής συνιστάται σε περιοχές με όχι τόσο "καλό" νερό; Αθήνα, νέο κόσμο μένω. 

Σκεφτόμουν να βάλω φίλτρο κ στην κεντρική παροχή για να μειωθούν τα άλατα κ στο μπάνιο, αν δεν μπορώ να το επιτύχω αυτό δεν με νοιάζει τόσο, προτιμώ να γλιτώσω το κόστος αλλά κ την "φασαρία" για την αλλαγή κ να βάλω ένα φίλτρο κάτω πάγκου μόνο. 

 

 

Το φίλτρο κεντρικής παροχής γενικά καλό είναι να υπάρχει σε κάθε σπίτι αφού προστατεύει απο χωματά, σκουριές κτλ όπως είπα και παραπάνω. Για τα άλατα υπάρχουν λύσεις με καλά αποτελέσματα αλλά σε όλα αυτά ο χρόνος ζωής εξαρτάται από την σκληρότητα του νερού. Μπορείς να ξεκινήσεις με ένα φίλτρο κάτω πάγκου για αρχή έτσι ώστε να πίνεις μία σωστή ποιότητα νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από ένα σύντομο ψάξιμο βρήκα κάποια φίλτρα κεντρικής παροχής τα οποία υπόσχονται μείωση των αλάτων. Με ένα τέτοιο φίλτρο στην κεντρική παροχή κ με ένα διπλό ή τριπλό κάτω πάγκου για μέταλλα κτλ δεν θα είχα καλό αποτέλεσμα; επίσης θα μειωνόταν πολύ η ροή; αναφέρομαι σε τριοδη βρύση δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα για ξεχωριστό βρυσακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα το τοποθετήσεις το φίλτρο αυτό μόνο του εκτεθιμένο στις σκουριές και στα χώματα του δικτύου, όσο καθαρότερο είναι το νερό που του δίνεις, τόσο περισσότερο θα διαρκέσει. Έχεις χώρο μετά το υδρόμετρο σου; Ψάξε για αυτοκαθαριζόμενο φίλτρο πρώτα για τα χοντρά, είναι ένα μικρό με ένα βανάκι από κάτω με κόστος περίπου στα 40 ευρώ και θα το συνεχίσουμε σιγά σιγά!

Επεξ/σία από NiVa013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NiVa013 είπε

Δε θα το τοποθετήσεις το φίλτρο αυτό μόνο του εκτεθιμένο στις σκουριές και στα χώματα του δικτύου, όσο καθαρότερο είναι το νερό που του δίνεις, τόσο περισσότερο θα διαρκέσει. Έχεις χώρο μετά το υδρόμετρο σου; Ψάξε για αυτοκαθαριζόμενο φίλτρο πρώτα για τα χοντρά, είναι ένα μικρό με ένα βανάκι από κάτω με κόστος περίπου στα 40 ευρώ και θα το συνεχίσουμε σιγά σιγά!

Καλημέρα. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα για το τι παίζει με τον χώρο θα πρέπει να το τσεκάρω. Υποθέτω όμως λόγο πυκνοκατοικησης θα είναι μικρός. Άρα αν υπάρχει χώρος μπορεί να μπει 2πλο φίλτρο στην παροχή σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, original911 είπε

Καλημέρα. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα για το τι παίζει με τον χώρο θα πρέπει να το τσεκάρω. Υποθέτω όμως λόγο πυκνοκατοικησης θα είναι μικρός. Άρα αν υπάρχει χώρος μπορεί να μπει 2πλο φίλτρο στην παροχή σωστά; 

Ίσως μια φωτογραφία με ένα μέτρο παράλληλα του σωλήνα θα μας βοηθούσε, εγώ αυτό κάνω και κάθομαι να υπολογίσω μετά τα υλικά που θα πάρω, γιατί δεν είμαι επαγγελματίας υδραυλικός αλλά ένας τελειομανής ερασιτέχνης!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλη χρονια σε ολους με υγεια και δυναμη. Μου συμβαινει το εξης τελευταια: Μετραω το ppm πριν το φιλτρο εμπλουτισμου και βγαινει 5. Μετραω μετα το φιλτρο και βγαινει παλι 5 ppm. Δεν θαπρεπε κανονικα να βγαινει παραπανω; Με 5 ppm πιστευω οτι δε μπορει να χρησιμοποιηθει το νερο ειτε στο σπιτι ειτε για ποσιμο. Πως θα μπορουσε να ανεβει το ppm στα 50-100 ppm που θεωρω οτι πρεπει ναναι για χρηση στο σπιτι και για ποσιμο; Ευχαριστω απο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τελικά αποφάσισα να παω σε φίλτρο κάτω πάγκου μόνο.Τι λέτε είναι οκ το παρακάτω setup;

Βρύση

Θήκη

Φίλτρο 1

Φίλτρο 2

Υπάρχει κάτι που έχω παραλήψει; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, original911 είπε

Καλησπέρα, τελικά αποφάσισα να παω σε φίλτρο κάτω πάγκου μόνο.Τι λέτε είναι οκ το παρακάτω setup;

Βρύση

Θήκη

Φίλτρο 1

Φίλτρο 2

Υπάρχει κάτι που έχω παραλήψει; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;Ευχαριστώ!

Όλα μια χαρά αλλά δύο λάθη βλέπω, θα εκθέσεις το φίλτρο ρητίνης κατευθείαν στο νερό που έρχεται με όλα τα χώματα/πετραδάκια/σκουριές και μου βάζεις στα καπάκια φίλτρο στα 0,5μm; Λάθος εντελώς. ποτέ μα ποτέ δεν εκθέτεις τον άνθρακα κατευθείαν  χωρίς φίλτρο νήματος και πολυπροπυλένιο, και κατεβάζεις τη φίλτρανση ξεκινώντας π.χ. από τα 20μm, 10μm και μετά βάλε 5μm/1μm/0,5μm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiVa013 είπε

Όλα μια χαρά αλλά δύο λάθη βλέπω, θα εκθέσεις το φίλτρο ρητίνης κατευθείαν στο νερό που έρχεται με όλα τα χώματα/πετραδάκια/σκουριές και μου βάζεις στα καπάκια φίλτρο στα 0,5μm; Λάθος εντελώς. ποτέ μα ποτέ δεν εκθέτεις τον άνθρακα κατευθείαν  χωρίς φίλτρο νήματος και πολυπροπυλένιο, και κατεβάζεις τη φίλτρανση ξεκινώντας π.χ. από τα 20μm, 10μm και μετά βάλε 5μm/1μm/0,5μm.

Άρα προτείνεις να πάω σε σετ με 3 φίλτρα; πολυπροπυλένιο, άνθρακα κ ρητίνη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NiVa013 είπε

Όλα μια χαρά αλλά δύο λάθη βλέπω, θα εκθέσεις το φίλτρο ρητίνης κατευθείαν στο νερό που έρχεται με όλα τα χώματα/πετραδάκια/σκουριές και μου βάζεις στα καπάκια φίλτρο στα 0,5μm; Λάθος εντελώς. ποτέ μα ποτέ δεν εκθέτεις τον άνθρακα κατευθείαν  χωρίς φίλτρο νήματος και πολυπροπυλένιο, και κατεβάζεις τη φίλτρανση ξεκινώντας π.χ. από τα 20μm, 10μm και μετά βάλε 5μm/1μm/0,5μm.

Ο άνθρακας είναι περικλεισμενος μέσα σε κεραμικό υλικό φίλτρανσης οπότε δεν έρχεται σε επαφή με όλα αυτά, συγκρατούνται από το κεραμικό υλικό, ο άνθρακας απορροφάει ένα μέρος από όσα στερεά έχουν διάμετρο μικρότερη από 0.5μm και διαπερασουν το κεραμικό υλικό. Τα προφιλτρα κεντρικής παροχής είναι χρήσιμα αν υπάρχει νερό με υψηλό ρυπαντικο φορτίο η σύστημα αντιστροφης όσμωσης. Το φίλτρο για τα αλατα καλό θα είναι να μπει μετά το κεραμικό και τον ενεργό άνθρακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, original911 είπε

Καλησπέρα, τελικά αποφάσισα να παω σε φίλτρο κάτω πάγκου μόνο.Τι λέτε είναι οκ το παρακάτω setup;

Βρύση

Θήκη

Φίλτρο 1

Φίλτρο 2

Υπάρχει κάτι που έχω παραλήψει; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;Ευχαριστώ!

Σχετικά με την ριτηνη eiger .. Το νερό έχει απαίσια γεύση . Δεν την συνιστώ καθόλου . Και για άνθρακα , βάλε καλύτερα κανένα pertair η κανένα pure . Πριν αρκετές σελίδες είχα γράψει σχετικά με την ριτηνη της eiger . Είχα στείλε μέχρι και email στο nsf γιατί ελεγε ότι έχει  nsf . Παρόλα αυτά έλαβα αρνητική απάντηση από το nsf.
Μετά ο έμπορος μου το γύρισε και ελεγε ότι δεν είναι το φυσίγγιο όλο ελεγμένο κατά nsf. Αλλα ότι χρησιμοποεί ρητίνη τρίτου κατασκευαστή από Κίνα με πιστοποίηση κλπ. Αν θελουμε το πιστεύουμε βεβαια αυτό . Η ετικέτα της  ριτηνης  eiger λεει ότι το φίλτρο ,αυτό κάθε αυτό , έχει nsf . Κάτι που δεν ισχύει . Επίσης εμένα μου κίνησε την περιέργεια το χαρτάκι με τα χαρακτηριστικά γιατί ήταν κακό εκτυπωμένο , και μ φάνηκε περίεργο .

Ερωτηση σε NSF

E12C4F8B-AE59-4912-851F-C5531DAD5843.jpeg.137cdc8cffb8adc3ed5202de55e82003.jpeg

Απάντηση NSF

DA80272E-7D5B-42B3-9F20-48145066B317.jpeg.aed425b5e76da1c4c0d078cfc427b772.jpeg

Τι ισχυρίζεται ότι έχει το φίλτρο . Λέει ότι το φιλτρο σαν φιλτρο έχει δοκιμαστεί από το nsf. Κάτι που δεν ισχύει όπως μ είπαν . 

F2348194-C88C-4A21-BBC2-9DD0CDF1F6AE.jpeg.6b8763c5d4d969e2a2f4098188ec0cad.jpeg
 

Ο προμηθευτής μετά σπο όλα αυτά  λέει ότι το φιλτρο έχει όντως υλικό μέσα με πιστοποίηση. Και με επιβεβαίωσε ότι είναι αυτή ηΡΙΤΗΝΗ . Πιθανο να ισχύει , αλλα δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος ... 

παντως το μόνο σιγουρο είναι οτι η γεύση του νερού αλλάζει υπερβολικά προς το χειρότερο ... και αυτό συμβαίνει με πολλές ριτηνες . Ελάχιστες αξίζουν .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...