Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης της veluda που είναι αυτό που έχει τρία σαν μπουκάλια κ ένα βαρελάκι.. Είμαστε 2 άτομα σπίτι με πολυ μέτρια κατανάλωση. Ερωτηση: Μεμβράνη να αλλάζω κάθε χρόνο ή χρόνο παρά χρόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, anonymous-root είπε

 

Καλημέρα σε όλους,

έχω δει αυτό:

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/primato-hcp-el.html

είναι από τα προτεινόμενα;

Ευχαριστώ.

Προτείνω Doulton Filtadapt με το Biotect Ultra si για μείωση αλάτων 

55 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Έχω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης της veluda που είναι αυτό που έχει τρία σαν μπουκάλια κ ένα βαρελάκι.. Είμαστε 2 άτομα σπίτι με πολυ μέτρια κατανάλωση. Ερωτηση: Μεμβράνη να αλλάζω κάθε χρόνο ή χρόνο παρά χρόνο; 

Εξαρτάται από τα άλλατα της περιοχής σου, την ποιότητα των προφίλτρων και την ποιότητα των μεμβρανών. Δώσε μας περισσότερα στοιχεία να βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rubadub είπε

Παιδιά καλήσπέρα, μετά απο διάβασμα σχεδόν όλου του thread και επισκέψεις σε 2 καταστήματα, έχω καταλήξει (?) σε υλοποίηση κάτω πάγκου για τρίοδη βρύση, με θήκη αυτή και βασικό (2ο) φίλτρο αυτό. για το φίλτρο και την θήκη διάβασα παραπάνω και δεν θέλω να κουράζω, για πρώτο είμαι μεταξύ ενός προπυλαινίου ή ενός οικονομικότερου matrikx  ή pentek στα 0.5 ή 1 μ.  Επειδή στην περιοχή (ευρύτερο νέο ηράκλειο αττικής) δεν έχω παρατηρήσει λάσπες, χώματα κτλ, σκέφτομαι την 2η λύση διότι αφενός θα έχω καλύτερο φιλτράρισμα σε χλώριο κτλ και μπορώ να την αλλάζω 2 φορές τον χρόνο, αφετέρου αν μπουκώνει πολύ απο βρωμιές το γυρνάω σε προπυλαινίου.

το μόνο υπέρ του προπυλαινίνου που σκέφτομαι, είναι ότι θα το βάλω στην παροχή όλου του κρύου, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει ανάγκη.

Παρακαλώ πολύ για την γνώμη σας, ευχαριστώ θερμά.

 

Βάλε διπλό φίλτρο και γράψε μας σε έξι μήνες αν έχει ή οχι λάσπες το νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Βάλε διπλό φίλτρο και γράψε μας σε έξι μήνες αν έχει ή οχι λάσπες το νερό.

Καλημέρα, προφιλτρο θα μπει, σε ποιο προσπαθώ να κατασταλάξω. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Εξαρτάται από τα άλλατα της περιοχής σου, την ποιότητα των προφίλτρων και την ποιότητα των μεμβρανών. Δώσε μας περισσότερα στοιχεία να βοηθήσουμε

Σώθηκες τωρα,δεν ξέρω από αυτά, πέρσυ πχ έβαλα την καλύτερη σειρά της εταιρείας στα 90 ευρώ απλά είχα ακούσει ότι η μεμβράνη δεν χρειάζεται κάθε χρόνο αλλαγή κ είπα να ρωτήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xrist0s4 είπε

Σώθηκες τωρα,δεν ξέρω από αυτά, πέρσυ πχ έβαλα την καλύτερη σειρά της εταιρείας στα 90 ευρώ απλά είχα ακούσει ότι η μεμβράνη δεν χρειάζεται κάθε χρόνο αλλαγή κ είπα να ρωτήσω..

Στα 90€ ήταν αυτά 

 

IMG_20210121_174414.jpg

3 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

 

Το μηχάνημα μου είναι αυτο

 

IMG_20210121_174729.jpg

Επεξ/σία από xrist0s4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες σήμερα εγκατέστησα σύστημα 2πλού φίλτρου κάτω πάγκου. Δεν έχω ακόμα εικόνα και δεν θα γράψω για ποιότητα νερού κτλ καθότι υποκειμενικό χωρίς αναλύσεις, ούτε θα πώ για εταιρίες και φίλτρα αφού δεν έχω εμπειρία. Θα πώ όμως, σε όλους όσους σκέφτονται κάτω ή άνω πάγκου ότι, η καλύτερη (κατ΄ εμέ πάντα) λύση είναι η κάτω πάγκου με τρίοδη μπαταρία. Ούτε τρύπες σε νεροχύτες, ούτε λαστιχα να κρέμονται έξω, ούτε επιπλέον βρυσάκια και μπορεί να μεταφερθεί αν σε ενοίκιο. Ο μόνος λόγος που γράφω είναι γιατί ήθελα να βάλω φίλτρο κανένα 2χρονο και κόλλαγα είτε στο να τρυπίσω ή στην λύση του άνω πάγκου λόγο χώρου. Δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου η τρίοδη μπαταρία, ούτε μου την ανέφερε κανείς στα μαγαζιά που πήγα. επιπλέον επένδυση 70€ απο leroy και τέλος.

Ευχαριστώ όλους για την έμμεση ή άμεση βοήθεια, να είστε καλά.

Επεξ/σία από rubadub
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά ξανά σε όλους.

Έχοντας το Doulton HCS Ultracarb SI στο κύριο σπίτι μου,

Θα ήθελα να βάλω ένα φίλτρο άνω πάγκου σε ένα 2ο - προσωρινό σπίτι. Βέβαια δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία όπως στο HCS της doulton, αλλά να είναι και κάτι πολύ αξιόλογο, μιας και το νερό σε εκείνη τη χώρα δεν είναι και από τα καλύτερα (παλιές σωληνώσεις κλπ κλπ).

Απ'οτι είδα όμως την ταρίφα των 120ευρώ δεν την γλιτώνω. Κοίταζα λοιπόν και είμαι ανάμεσα σε αυτά:

1) Doulton HCP Ultracarb

2) Primato Cerametix

3) Atlas Filtri με Doulton Imperial OBE

Αν έχετε να μου προτείνεται και κάτι άλλο θα το ακούσω με χαρά. Την προηγούμενη φορά με βοηθήσατε όλοι αρκετά για την επιλογή του 1ου μου φίλτρου και σας ευχαριστώ πολύ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zernex201 είπε

Γεια και χαρά ξανά σε όλους.

Έχοντας το Doulton HCS Ultracarb SI στο κύριο σπίτι μου,

Θα ήθελα να βάλω ένα φίλτρο άνω πάγκου σε ένα 2ο - προσωρινό σπίτι. Βέβαια δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία όπως στο HCS της doulton, αλλά να είναι και κάτι πολύ αξιόλογο, μιας και το νερό σε εκείνη τη χώρα δεν είναι και από τα καλύτερα (παλιές σωληνώσεις κλπ κλπ).

Απ'οτι είδα όμως την ταρίφα των 120ευρώ δεν την γλιτώνω. Κοίταζα λοιπόν και είμαι ανάμεσα σε αυτά:

1) Doulton HCP Ultracarb

2) Primato Cerametix

3) Atlas Filtri με Doulton Imperial OBE

Αν έχετε να μου προτείνεται και κάτι άλλο θα το ακούσω με χαρά. Την προηγούμενη φορά με βοηθήσατε όλοι αρκετά για την επιλογή του 1ου μου φίλτρου και σας ευχαριστώ πολύ :) 

Αν παρεις την απλη καμπανα ατλας και οχι τη χρωμε κερδιζεις 34 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnnySilverhand είπε

Αν παρεις την απλη καμπανα ατλας και οχι τη χρωμε κερδιζεις 34 ευρω

Εννοείς το 1ο HCP με το atlas filtri οτι η διαφορα ειναι στα 34 ? ή το atlas με καποιο αλλο ? (αν ναι, δωσε ενα λινκ αν μπορεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Εννοείς το 1ο HCP με το atlas filtri οτι η διαφορα ειναι στα 34 ? ή το atlas με καποιο αλλο ? (αν ναι, δωσε ενα λινκ αν μπορεις)

στο σαιτ που ειναι τα δικα σου λινκ εχει την καμπανα τη χρωμε την ατλασ φιλτρι 67,2 ευρω και την απλη 33,2. Δε θεωρω οτι κερδιζεις κατι με τη χρωμε, εκτος αν σε ενδιαφερει το αισθητικο κομματι, εγω εχω παρει την απλη και ειμαι ευχαριστημενος. ανταλλακτικο εχω το ατλασ φιλτρι ca se 10 pb sx 0,5

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

στο σαιτ που ειναι τα δικα σου λινκ εχει την καμπανα τη χρωμε την ατλασ φιλτρι 67,2 ευρω και την απλη 33,2. Δε θεωρω οτι κερδιζεις κατι με τη χρωμε, εκτος αν σε ενδιαφερει το αισθητικο κομματι, εγω εχω παρει την απλη και ειμαι ευχαριστημενος. ανταλλακτικο εχω το ατλασ φιλτρι ca se 10 pb sx 0,5

Ναι δε με απασχολεί ιδιαίτερα το χρώμα, σιγά. Απλά το φίλτρο θέλω να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο ποιοτικά δηλαδη κάτι της doulton,pentek,cerametix κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zernex201 είπε

Γεια και χαρά ξανά σε όλους.

Έχοντας το Doulton HCS Ultracarb SI στο κύριο σπίτι μου,

Θα ήθελα να βάλω ένα φίλτρο άνω πάγκου σε ένα 2ο - προσωρινό σπίτι. Βέβαια δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία όπως στο HCS της doulton, αλλά να είναι και κάτι πολύ αξιόλογο, μιας και το νερό σε εκείνη τη χώρα δεν είναι και από τα καλύτερα (παλιές σωληνώσεις κλπ κλπ).

Απ'οτι είδα όμως την ταρίφα των 120ευρώ δεν την γλιτώνω. Κοίταζα λοιπόν και είμαι ανάμεσα σε αυτά:

1) Doulton HCP Ultracarb

2) Primato Cerametix

3) Atlas Filtri με Doulton Imperial OBE

Αν έχετε να μου προτείνεται και κάτι άλλο θα το ακούσω με χαρά. Την προηγούμενη φορά με βοηθήσατε όλοι αρκετά για την επιλογή του 1ου μου φίλτρου και σας ευχαριστώ πολύ :) 

Καλησπέρα σε αυτά τα χρήματα περίπου μπορείς να δείς και το doulton filtadapt https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-grey-me-antallaktiko-biotect-ultra-ci-m12-02mm/ το οποίο φοράει το καλύτερο φίλτρο της εταιρείας, είναι μια κατηγορία πάνω απο το ultracarb si που χρησιμοποιείς τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Καλησπέρα σε αυτά τα χρήματα περίπου μπορείς να δείς και το doulton filtadapt https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-grey-me-antallaktiko-biotect-ultra-ci-m12-02mm/ το οποίο φοράει το καλύτερο φίλτρο της εταιρείας, είναι μια κατηγορία πάνω απο το ultracarb si που χρησιμοποιείς τώρα.

Πιο πολύ για το θέμα βαρέων μετάλλων και σκουριάς ψάχνομαι γιατί όπως προείπα οι σωληνώσεις τους είναι άθλιες..

Πιστεύω θα με καλύψει αυτό που μου πρότεινες.

Βέβαια κοίταζα και κάτι τέτοιο: 

https://www.allwater.gr/product/filtra-posimou-nerou/filtra-ano-pagkou/suskeui-filtrou-nerou-ano-pagkou-kampana-leuki-atlas-filtri-me-filtro-antimikrobiako-scbc-10-05mcr-pentek-10 

που θα μου βγει περίπου στα 72 ευρώ. Αλλά δε ξέρω αν θα με βολέψει για την δουλειά που το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κάποιος αυτές τις θήκες φίλτρων απο water filters; Τις έχουν διαθέσιμες σε μόνες, δίπλες και σε διάφορα πακέτα με φίλτρα. Δεν γράφουν τίποτα στην περιγραφή για οποιαδήποτε πιστοποίηση.

https://www.qwaterfilters.com/product/φιλτρο-ανω-παγκου-διπλο-μαζι-με-μεταλλ/
image.png.aa0f81ad0e88c404d55d8d923163427b.png
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...