Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε το Doulton Filtadapt Biotect Ultra 0,2μ 

Να ξέρεις οτι θα χρειάζεται πιο τακτικά καθάρισμα (γιατί θα κόβεται η ροή), αλλά η ποιότητα του νερού είναι μακράν ανώτερη ακόμα και απο το Ultracarb SI. Ότι καλύτερο έχω πιεί σε νερό φίλτρου.

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-grey-me-antallaktiko-biotect-ultra-ci-m12-02mm/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. ενημερωτικά  ήθελα να σας πω κάτι όσο αφορά τις πιστοποιήσεις NSF. Όσες εταιρείες έχουν πιστοποίηση στην NSF , τους έχει δωθεί και το αντίστοιχο δελτίο απόδοσης από την NSF που παρουσιάζει τις ουσίες που μειώνουν και σε τι ποσοστό. Να κοιτάτε πάντα η εκάστοτε εταιρία και το φίλτρο πέρα από την πιστοποίηση , να σας δείχνουν και το δελτίο απόδοσης NSF. Αν δεν το δείχνουν το πιο πιθανό είναι ότι κάτι θέλουν να κρύψουν προφανώς. Δεν υπάρχει άλλος λόγος. Σας στέλνω το μήνυμα που έστειλα με την απάντηση που έλαβα από NSF.

Screenshot_2021-03-09-22-42-43-204_com.google.android.gm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

είμαι στην αναζήτηση για καινούριο φίλτρο άνω πάγκου για το σπίτι...Μέχρι στιγμής είχα το Carbonit Sanuno..Διαβάζοντας το thread αυτό, κατέληξα στα AQ 4000 της Aquasana και MP750SC ή MP880SC της multipure..

Της Aquasana είναι σε πολύ προσιτή τιμή κάτι που απο μόνο του είναι δελεαστικό , από την άλλη λες μήπως είναι φθηνό και κατώτερης ποιότητας απο τα Multipure...Τα Multipure ξεφεύγουν σε τιμή..Αξίζει αυτή η διαφορά στην τιμή ;; Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Καλησπέρα,

είμαι στην αναζήτηση για καινούριο φίλτρο άνω πάγκου για το σπίτι...Μέχρι στιγμής είχα το Carbonit Sanuno..Διαβάζοντας το thread αυτό, κατέληξα στα AQ 4000 της Aquasana και MP750SC ή MP880SC της multipure..

Της Aquasana είναι σε πολύ προσιτή τιμή κάτι που απο μόνο του είναι δελεαστικό , από την άλλη λες μήπως είναι φθηνό και κατώτερης ποιότητας απο τα Multipure...Τα Multipure ξεφεύγουν σε τιμή..Αξίζει αυτή η διαφορά στην τιμή ;; Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους ;;; 

Το multipure είναι από τα ελάχιστα φίλτρα που έχουν όλες τις πιστοποιήσεις nsf και δελτίο παράδοσης, αν έχεις θέματα στο νερό σου και δεν έχεις οικονομικό θέμα αξίζει να το πάρεις, τώρα αν έχεις καλό νερό στην περιοχή και θέλεις το φίλτρο μόνο για τα βασικά, μπορείς να κοιτάξεις και σε doulton, pentek pentair, toray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

μιας και δεν έχω πάρει ακόμα φίλτρο (είχα άλλα τρεχάματα), θα μπορούσε κάποιος να με πληροφορήσει σχετικά με αυτά που βλέπω HCP, HCS, HIP, HIS κτλ;

Είναι προτιμότερο να πάρει κανείς μια θήκη για φίλτρο τέτοιου είδους ή κάποια από αυτές με την ετικέτα του καταστήματος (πχ https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/gr-skg-ct2ww14-el.html ); Αυτές είναι τύπου OBE (open both ends; ).

Από πλευράς μου θα ήθελα όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή φίλτρου.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Καλησπέρα,

είμαι στην αναζήτηση για καινούριο φίλτρο άνω πάγκου για το σπίτι...Μέχρι στιγμής είχα το Carbonit Sanuno..Διαβάζοντας το thread αυτό, κατέληξα στα AQ 4000 της Aquasana και MP750SC ή MP880SC της multipure..

Της Aquasana είναι σε πολύ προσιτή τιμή κάτι που απο μόνο του είναι δελεαστικό , από την άλλη λες μήπως είναι φθηνό και κατώτερης ποιότητας απο τα Multipure...Τα Multipure ξεφεύγουν σε τιμή..Αξίζει αυτή η διαφορά στην τιμή ;; Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους ;;; 

Το 880 της multipure μειώνει το αρσενικό αλλά είναι πιο ακριβό από το 750. Αν δεν έχεις θέμα αρσενικού δεν χρειάζεται να πας στο 880. Τόσο τα multipure όσο και το aquasana είναι πιστοποιημένα και δείχνουν σαν εταιρείες τα δελτία αποστολής τους. Είναι αληθές τα στοιχεία που παρουσιάζουν όλα. Απλά η multipure μειώνει πιο μεγάλο αριθμό ουσιών. 

Σε στέλνω τα δελτία απόδοσης aq4000 και multipure aquaversa (mp750)

AQ-4000_Performance_Data_Sheet.pdf mp-performance-sheets-aquaversa (10).pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Το διαβάζω περιστασιακά το thread  αλλά δεν έχω δει κάτι σχετικό με αυτό που θέλω. 

Ενώ έχω 2 σταδίων κατω από τον πάγκο και πίνω νερό, κεντρική παροχή έχω νήμα. 

Τι θα μπορούσα να βάλω κεντρική παροχή για να πίνω από παντού, να έχω μείωση αλάτων. Υπάρχει δυνατότητα για ρεύμα κιόλας. Κόστος το βρίσκουμε. Έχουμε προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναλυση νερου του δημου που ειδα εχει αγωγιμοτητα το νερο  259 μS/cm που απο οτι βλεπω ειναι στο μαλακό νερο. Παρολα αυτα αν πεσει νερο πανωσ το πάγκο οταν στεγνώσει νιώθεις με το νυχι τα αλατα περιμετρικα και φευγει μονο με ξυδι. Δεν ειναι περιεργο;

Επισης εκει που ειναι τα πιάτα μαζευει κατι καφετι και αν το ξυσεις φευγει σαν φλιδα. Φωτο μετα απο 2 μερες που το ειχα καθαρισει https://photos.app.goo.gl/M1F1X9jvjo3JrBxk7 

Στην αναλυση του δημου βγαινει πεντακαθαρο και μαλακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος την θήκη doulton ecofast. Μόλις μου ήρθαν τα φίλτρα και πήγα να τα βάλω και στην ecofast στο σπυρωμα με το που βγάζω την θήκη από το καπάκι της  υπάρχει  κάτι σαν βαζελίνη. Είναι λογικό? Έχει τύχη σε κανέναν? Στέλνω φωτο. Δεν ξέρω αν μπορείτε να το διακρίνετε. Είναι εκεί στην φλατζα και στο σπυρωμα όπως και στο καπάκι. Πήρα τηλ από εκεί που πήρα την συγκεκριμένη θήκη και με είπε ότι βαζελίνη βάζουν εκεί που έχει φλατζες για πιο αντοχής. Με λέει δεν επηρεαζει καθόλου το νερο

IMG_20210311_144418.jpg

IMG_20210311_144411.jpg

IMG_20210311_144426.jpg

IMG_20210311_155559.jpg

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε αναλυση νερου του δημου που ειδα εχει αγωγιμοτητα το νερο  259 μS/cm που απο οτι βλεπω ειναι στο μαλακό νερο. Παρολα αυτα αν πεσει νερο πανωσ το πάγκο οταν στεγνώσει νιώθεις με το νυχι τα αλατα περιμετρικα και φευγει μονο με ξυδι. Δεν ειναι περιεργο;

Επισης εκει που ειναι τα πιάτα μαζευει κατι καφετι και αν το ξυσεις φευγει σαν φλιδα. Φωτο μετα απο 2 μερες που το ειχα καθαρισει https://photos.app.goo.gl/M1F1X9jvjo3JrBxk7 

Στην αναλυση του δημου βγαινει πεντακαθαρο και μαλακο.

η ανάλυση του δήμου μπορεί να είναι από μέρος  το οποίο παίρνει από διαφορετικο δίκτυο από ότι παίρνει το σπίτι σου. Κάνε ανάλυση στο δικό σου νερό. Δύο αναλύσεις έχω του δήμου από διαφορετικές βρύσες και μια ανάλυση από το δικό μου σπίτι και όλες έχουν διαφορετική αγωγιμότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στα σημεία που έχει βαζελίνη διέρχεται νερό σε επαφή τοτε υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν διέρχεται και δεν υπάρχει επαφή δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εάν στα σημεία που έχει βαζελίνη διέρχεται νερό σε επαφή τοτε υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν διέρχεται και δεν υπάρχει επαφή δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. 

Το κοίταξα δεν είναι στην τρύπα που διέρχεται το νερό. Και ο πωλητής την ώρα που μιλούσαμε άνοιξε μια θήκη και με είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάζουν λέει για να κάνουν καλύτερες επαφές οι φλατζες . Κάτι τέτοιο με είπε. Ας ελπισω να μην περνάει ,βέβαια σαν πρώτο φίλτρο το έχω δλδ και να περάσει έχω μετά το multipure αλλά θέλω να  πιστεύω ότι δεν περνάει. Μου φαίνεται θα το ξαναανοιξω να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, mix82g είπε

Έχει κάποιος την θήκη doulton ecofast. Μόλις μου ήρθαν τα φίλτρα και πήγα να τα βάλω και στην ecofast στο σπυρωμα με το που βγάζω την θήκη από το καπάκι της  υπάρχει  κάτι σαν βαζελίνη. Είναι λογικό? Έχει τύχη σε κανέναν? Στέλνω φωτο. Δεν ξέρω αν μπορείτε να το διακρίνετε. Είναι εκεί στην φλατζα και στο σπυρωμα όπως και στο καπάκι. Πήρα τηλ από εκεί που πήρα την συγκεκριμένη θήκη και με είπε ότι βαζελίνη βάζουν εκεί που έχει φλατζες για πιο αντοχής. Με λέει δεν επηρεαζει καθόλου το νερο

IMG_20210311_144418.jpg

IMG_20210311_144411.jpg

IMG_20210311_144426.jpg

IMG_20210311_155559.jpg

η ανάλυση του δήμου μπορεί να είναι από μέρος  το οποίο παίρνει από διαφορετικο δίκτυο από ότι παίρνει το σπίτι σου. Κάνε ανάλυση στο δικό σου νερό. Δύο αναλύσεις έχω του δήμου από διαφορετικές βρύσες και μια ανάλυση από το δικό μου σπίτι και όλες έχουν διαφορετική αγωγιμότητα 

Δεν είναι βαζελίνη . Κανονικά  Είναι ειδικό λιπαντικό για τις τσιμουχες o-ring, ώστε να στεγανοποιουν σωστά . Τα λιπαντικά αυτά είναι food grade , συνήθως από φυτικά υλικά .  Είναι κάποια ειδικά λιπαντικά σαν αυτό πχ 1923515536_Screenshot_20210311-170841_SamsungInternet.jpg.4183f6cf884f524bbab1b5f45f14e956.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν είναι βαζελίνη . Κανονικά  Είναι ειδικό λιπαντικό για τις τσιμουχες o-ring, ώστε να στεγανοποιουν σωστά . Τα λιπαντικά αυτά είναι food grade , συνήθως από φυτικά υλικά .  Είναι κάποια ειδικά λιπαντικά σαν αυτό πχ 1923515536_Screenshot_20210311-170841_SamsungInternet.jpg.4183f6cf884f524bbab1b5f45f14e956.jpg

Ευχαριστώ φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν είναι βαζελίνη . Κανονικά  Είναι ειδικό λιπαντικό για τις τσιμουχες o-ring, ώστε να στεγανοποιουν σωστά . Τα λιπαντικά αυτά είναι food grade , συνήθως από φυτικά υλικά .  Είναι κάποια ειδικά λιπαντικά σαν αυτό πχ 1923515536_Screenshot_20210311-170841_SamsungInternet.jpg.4183f6cf884f524bbab1b5f45f14e956.jpg

Έτσι ακριβώς είναι συν ότι δεν αφήνει τα o-ring να ξεραθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...