Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν είναι βαζελίνη . Κανονικά  Είναι ειδικό λιπαντικό για τις τσιμουχες o-ring, ώστε να στεγανοποιουν σωστά . Τα λιπαντικά αυτά είναι food grade , συνήθως από φυτικά υλικά .  Είναι κάποια ειδικά λιπαντικά σαν αυτό πχ 1923515536_Screenshot_20210311-170841_SamsungInternet.jpg.4183f6cf884f524bbab1b5f45f14e956.jpg

Το εψαχνα στην Ελλάδα πως το βρισκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στο τόπικ! 

Παρατηρώ στο σπίτι στην Αθήνα ότι το νερό μυρίζει αρκετά συχνά σε σχέση με το πατρικό μου που είναι σε άλλη περιοχή. Σκέφτηκα να βάλω φίλτρο και μου είπε ο πατέρας μου ότι έχει φίλτρο απο την Rainbow Waters και έχει δεί διαφορά. Ρώτησα και μου είπαν κόστος περίπου 70/6μηνο με ετήσιες συμβάσεις. Αξίζει της συγκεκριμένης εταιρείας ή να στραφώ κάπου άλλου; Μόνο κάτω πάγκου θα με ενδιέφερε καθώς δε θέλω να φαίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cris41 είπε

Καλησπέρα στο τόπικ! 

Παρατηρώ στο σπίτι στην Αθήνα ότι το νερό μυρίζει αρκετά συχνά σε σχέση με το πατρικό μου που είναι σε άλλη περιοχή. Σκέφτηκα να βάλω φίλτρο και μου είπε ο πατέρας μου ότι έχει φίλτρο απο την Rainbow Waters και έχει δεί διαφορά. Ρώτησα και μου είπαν κόστος περίπου 70/6μηνο με ετήσιες συμβάσεις. Αξίζει της συγκεκριμένης εταιρείας ή να στραφώ κάπου άλλου; Μόνο κάτω πάγκου θα με ενδιέφερε καθώς δε θέλω να φαίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μόνο που μιλάς για σύμβαση καταλαβαίνεις ότι δεσμεύεσαι. Μπορείς να δείς το pentair pbs-400 το οποίο είναι κάτω πάγκου και να ξεμπερδέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το εψαχνα στην Ελλάδα πως το βρισκεις;

Κάνω παραγγελία από amazon Γερμανίας... Έχει αρκετά οικονομικά όπως  ΑΥΤΌ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Μόνο που μιλάς για σύμβαση καταλαβαίνεις ότι δεσμεύεσαι. Μπορείς να δείς το pentair pbs-400 το οποίο είναι κάτω πάγκου και να ξεμπερδέψεις.

Καλα ναι αλλα είναι περιπου 140€ τον χρόνο μαζί με εγκατάσταση άλλαγμα κλπ. Δηλαδή ακόμα και σε αυτό αν κάνω 2 φορές αλλαγή μια η άλλη βγαίνει. Απλά δε ξέρω αν αξίζει το φίλτρο της Rainbow Waters. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d_gkal είπε

Από μέρα σε μέρα περιμένω brita marella xl 3.5lt

 

Πριν την πρώτη χρήση τι πρέπει να κάνω; 

Θέλει κάποιο πλύσιμο το φίλτρο;

Βάζεις το φίλτρο σε ένα μπολ με νερο , για κάποια λεπτά , νομίζω 5'. Έχει αναλυτικές οδηγίες πάνω αν θυμάμαι καλά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 10:14 ΠΜ, cris41 είπε

Καλα ναι αλλα είναι περιπου 140€ τον χρόνο μαζί με εγκατάσταση άλλαγμα κλπ. Δηλαδή ακόμα και σε αυτό αν κάνω 2 φορές αλλαγή μια η άλλη βγαίνει. Απλά δε ξέρω αν αξίζει το φίλτρο της Rainbow Waters. 

Ζήτησε τους να σου δείξουν τα πιστοποιητικά τους από NSF. Εκεί θα δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος. 

Πάντως με ένα ψάξιμο στην σελίδα του NSF δεν υπάρχει τίποτα. Απλά γελαμε με την σελίδα τους που λένε ότι είναι οι Νο. 1 στην Ελλάδα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/03/2021 at 18:49, dimitrisdim14 said:

Βάζεις το φίλτρο σε ένα μπολ με νερο , για κάποια λεπτά , νομίζω 5'. Έχει αναλυτικές οδηγίες πάνω αν θυμάμαι καλά . 

Το έκανα όπως το είπες. 

 

Όμως ενώ η κανάτα που πήρα είναι 3.5lt, το φιλτραρισμένο νερό είναι μόλις ένα lt. 

Να προσθεσω και άλλες φορές νερό μέχρι να γεμίσει η κανάτα με το φιλτραρισμένο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Το έκανα όπως το είπες. 

 

Όμως ενώ η κανάτα που πήρα είναι 3.5lt, το φιλτραρισμένο νερό είναι μόλις ένα lt. 

Να προσθεσω και άλλες φορές νερό μέχρι να γεμίσει η κανάτα με το φιλτραρισμένο;

 

Μπορείς να γεμίσεις Την κανάτα μέχρι το ύψος του φίλτρου περιπου . Λογικά παίρνει δλδ 2 λίτρα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeFos είπε

Καλησπέρα! Ποια είναι η γνώμη σας το:https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/epitrapezios-psyktis-afis-touch-screen-xoris-fiales

Μόνο design είναι. 90 % αφαιρεί μόνο χλώριο, και αυτό ίσως στην αρχή ζωης του φίλτρου . Όσο περνάει ο καιρός και η χρήση του φίλτρου πέφτει ακόμα περισσότερο αυτό το ποσοστό.  

Είναι 5μm  για  αιωρούμενα σωματίδια. Πάρα πολύ μεγάλο νούμερο φιλτραρίσματος . Υπάρχουν σωματίδια μέχρι 0,5μm και πιο κάτω... Όλα θα περνάνε. Τουλάχιστον 0,5μm θα βλέπεις να είναι το φίλτρο . Από διεθνείς πιστοποιήσεις τίποτα απολύτως. Είπαμε να κοιτάτε να υπάρχει πιστοποιηση  NSF ή έστω WQA.

17 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχει κανει κανεις αναλυση στο νερο;

Έχω κάνει εγώ φίλε. Γιατί ρωτάς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2021 στις 2:27 ΜΜ, mix82g είπε

Μόνο NSF/ANSI 42 έχει και αυτό είναι για αισθητικης επιβεβαίωσης. Δεν έχει κάτι το τρομερό πολύ φτωχό σαν πιστοποίηση. Δεν πιστοποιεί η NSF ότι μειώνει κάποια συγκεκριμένη ουσία.υπαρχουν πολύ ανώτερα φίλτρα στο εμπόριο

Μήπως έχεις βάλει κανένα φίλτρο αποσκλήρυνσης? Μήπως είναι συσσωρευμενα άλατα από καμιά βρύση? 

 

IMG_20210312_095009_1.jpg

Μόλις τώρα, teleiomenos είπε

 

IMG_20210312_095009_1.jpg

IMG_20210312_095132.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, teleiomenos είπε

 

IMG_20210312_095009_1.jpg

 

IMG_20210312_095132.jpg

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Μίλησες με τον τύπο από την multipure? Τον ρώτησες? Κάτι έχει γίνει εκεί αλλά τι? Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ούτε έχω ακούσει κάτι παρόμοιο . Πάντως τα φίλτρα multipure είναι από τα πιο αξιόπιστα παγκοσμίος. Πραγματικά δεν βρήκα αρνητικά σχόλια , παρά μόνο όσο αφορά την κεφαλή από την συσκευή που κάνα δυο είχαν πει ότι σαν να σκουριάσε. Αλλά το ρώτησα και με είπαν ότι είχαν τύχει κάποια κομμάτια που είχε αυτό το φαινόμενο λόγο μιας ποντας που έχει και εκεί δημιουργούνταν σκουριά. Σε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια τα οποία τα αλλάζανε κατευθείαν λόγο του ότι έχει εφόρου ζωής εγγύηση η συσκευή. Αλλά αυτό που σε έτυχε δεν το διάβασα πουθενά. Έχει τις περισσότερες πιστοποιήσεις τόσο για τα υλικά που είναι κατάλληλα προς χρήση όσο και για τις ουσίες που μειώνει , και είναι αν δεν κάνω λάθος το μοναδικό παγκοσμίος που μειώνει τις περισσότερες ουσίες βάση του δελτίου απόδοσης από κάθε άλλο πιστοποιημένο φίλτρο.καλα είναι να τα δείξεις σε αυτόν που είναι αντιπρόσωπος της multipure εδώ. Άμα είσαι Αθήνα ακόμα καλύτερα διότι μπορεί να το δει και από κοντά. Μην το αμελείς , να δούμε τι μπορεί να είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...