Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . Ποιο φίλτρο μου προτείνετε να αγοράσω, για μια περιοχή όπου το νερό δεν πίνεται, θεωρείτε ακατάλληλο? Από το πιο απλό μέχρι το πιο σύνθετο και λογικά και ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ksotiss είπε

Καλησπέρα . Ποιο φίλτρο μου προτείνετε να αγοράσω, για μια περιοχή όπου το νερό δεν πίνεται, θεωρείτε ακατάλληλο? Από το πιο απλό μέχρι το πιο σύνθετο και λογικά και ακριβό.

Σε ποια περιοχή είσαι φίλε και τι έχεις ακούσει για το νερό? Αν έχεις κάποια ανάλυση να μας στείλεις ακόμα καλύτερα. Αν δεν έχεις ανάλυση νερου αλλά ξέρεις στο περίπου τι ουσίες μπορεί να περιέχει πες μας και έτσι θα είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ!Θα ήθελα να βάλω ένα φίλτρο νερού(άνω πάγκου) γιατί με ενοχλεί η γεύση του χλωρίου,περιοχή Ζωγράφου-Αθήνα.Από όσα διάβασα στο φόρουμ ένα στα 0.5μ θα κάνει την δουλειά του,όμως με τόσες εταιρείες,πιστοποιήσεις,ανταλλακτικά,έχω χάσει τον μπούσουλα.'Εχετε να μου προτείνετε κάποιο έτσι ώστε να μπορώ να πίνω απο τη βρύση χωρίς να έχει αυτή την άσχημη γεύση; 

Επεξ/σία από exedutor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, exedutor είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ!Θα ήθελα να βάλω ένα φίλτρο νερού(άνω πάγκου) γιατί με ενοχλεί η γεύση του χλωρίου,περιοχή Ζωγράφου-Αθήνα.Από όσα διάβασα στο φόρουμ ένα στα 0.5μ θα κάνει την δουλειά του,όμως με τόσες εταιρείες,πιστοποιήσεις,ανταλλακτικά,έχω χάσει τον μπούσουλα.'Εχετε να μου προτείνετε κάποιο έτσι ώστε να μπορώ να πίνω απο τη βρύση χωρίς να έχει αυτή την άσχημη γεύση; 

Σε παλιότερα άρθρα πολλοί είχαν καταλήξει σε αυτό το PB1 Matrikx .

Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια και κάνω αλλαγή κάθε 6 μήνες προληπτικά.

Θα με ενδιέφερε όμως το επόμενο που θα πάρω να είναι 0.1, αν έχει άλλος άλλη πρόταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Σε παλιότερα άρθρα πολλοί είχαν καταλήξει σε αυτό το PB1 Matrikx .

Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια και κάνω αλλαγή κάθε 6 μήνες προληπτικά.

Θα με ενδιέφερε όμως το επόμενο που θα πάρω να είναι 0.1, αν έχει άλλος άλλη πρόταση.

Σε ευχαριστώ πολυ ,μολις το παρηγγειλα με μια συσκευη ATLAS DEPURAL TOP 10'',ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Σε παλιότερα άρθρα πολλοί είχαν καταλήξει σε αυτό το PB1 Matrikx .

Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια και κάνω αλλαγή κάθε 6 μήνες προληπτικά.

Θα με ενδιέφερε όμως το επόμενο που θα πάρω να είναι 0.1, αν έχει άλλος άλλη πρόταση.

Μην πέφτεις φίλε στην λούπα του 0.1 , 0.2 κτλ κτλ η πλειοψηφία των εταιριών που μιλάνε για φίλτρα 0.1 κτλ δεν μειώνουν τις ουσίες ενός καλού φίλτρου πιστοποιημένου  που είναι 0.5 . Σημασία παίζει η τεχνολογία που είναι κατασκευασμένος ένας άνθρακας. Βλέπεις υπάρχουν εταιρείες με ίδιους πόρους πχ 0.5 και μια εταιρία μειώνει 50ρυπους και άλλη εταιρεία 100 ρύπους. Όπως και μια εταιρία μπορεί να μειώνει τους ρύπους που είναι πιστοποιημένη ότι μειωνει μέχρι τέλος ζωής του φίλτρου και κάποια άλλη εταιρεία στο τέλος ζωής του φίλτρου να μειώνει από τους 50 ρυπους τους 20 ή ακόμα και τους 10. 

Εγώ προσωπικά φίλτρο πιστοποιημένο από NSF με 0.1 δεν βρήκα κανένα. Μέχρι και το Espring που είναι από τα πιο ακριβά και καλά φίλτρα παγκοσμιος είναι 0.2μm 

Αποψη μου με αυτά που έχω δει και έχω ψάξει είναι ότι πάντα κοιτάμε για φίλτρα παγκόσμιας εμβέλειας, με πιστοποιήσεις NSF  και πάντα κοιτάμε το δελτίο απόδοσης που έχουν λάβει από NSF για να είμαστε σίγουροι ότι οι ουσίες που λένε ότι μειώνουν είναι αληθές στον βαθμό που λένε. Εγώ έστειλα email στα κεντρικά από εταιρείες οι οποίες έχουν πιστοποίηση από NSF σε κάποιες ουσίες για να ζητήσω το δελτίο απόδοσης , διότι όλες οι εταιρείες που περνάνε από NSF/ANSI 53 πιστοποιηση ,λαμβάνουν και ένα δελτίο απόδοσης το οποίο αποδεικνύει τις ουσίες που πέρασε το φίλτρο πόσο τις μειώνει τις συγκεκριμένες ουσίες που πιστοποιήθηκε ότι μειώνει μέχρι τέλους ζωής του φίλτρου. Και μάντεψε. Δεν έλαβα καμία απάντηση και κανένα δελτίο απόδοσης. Πράγμα που σημαίνει ότι προφανώς οι ουσίες που μειώνει μέχρι τέλους ζωής του φίλτρου ή είναι πολύ λίγες ή τις μειώνει σε πολύ μικρά ποσοστά της τάξεως 50 και 60% και ίσως και λιγότερα. 

 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=Matrikx&Standard=&ProductType=&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStdεδω επειδή το ανέφερες το φίλτρο της matrikx PB1 κατασκευάζεται Ινδία και Σιγκαπούρη και συμορφωνεται μόνο για την ασφάλεια υλικων. Δεν είναι δοκιμασμενο ως προς τις ουσίες που μειωνει

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Βάζω αυτό εδώ για τους φίλους μας στην επαρχία που απ' ότι φαίνεται πίνουν δηλητήρια

https://media.real.gr/filesystem/Multimedia/pdf/300_id49599.pdf

Η κατάσταση είναι μάλλον ανεξέλεγκτη 

Επεξ/σία από rigani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rigani είπε

Καλησπέρα

Βάζω αυτό εδώ για τους φίλους μας στην επαρχία που απ' ότι φαίνεται πίνουν δηλητήρια

https://media.real.gr/filesystem/Multimedia/pdf/300_id49599.pdf

Η κατάσταση είναι μάλλον ανεξέλεγκτη 

Από το πρωί αυτό βλέπω παντού το ανεβάζουν. Και αργήσανε για μένα. Χρειάζονται εντατικοί έλεγχοι από τους δήμους και να ενημερώνουν τους πολίτες. Εδώ στην Ελλάδα όλοι αβαβα το κάνουν το θέμα του νερου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mix82g είπε

Από το πρωί αυτό βλέπω παντού το ανεβάζουν. Και αργήσανε για μένα. Χρειάζονται εντατικοί έλεγχοι από τους δήμους και να ενημερώνουν τους πολίτες. Εδώ στην Ελλάδα όλοι αβαβα το κάνουν το θέμα του νερου

 

Το θέμα είναι αν τα φίλτρα ενεργού άνθρακα συγκρατούν τα φυτοφάρμακα ή χρειάζεται οπωσδήποτε αντίστροφη όσμωση.

Επίσης πολύ θα την ήθελα μία επίσημη έρευνα γενικά για τα φίλτρα στην ελληνική αγορά, να δούμε επιτέλους τι δουλειά κάνει το καθένα και αν ορισμένοι κατασκευαστές πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Εν τω μεταξύ αν γίνει αντίστοιχη έρευνα για την Αττική, εκεί να δεις γλέντια σε κάτι περιοχές όπως είναι ο Μαραθώνας πχ.

Επεξ/σία από rigani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για όποιον ενδιαφέρεται. 

35 λεπτά πριν, rigani είπε

Το θέμα είναι αν τα φίλτρα ενεργού άνθρακα συγκρατούν τα φυτοφάρμακα ή χρειάζεται οπωσδήποτε αντίστροφη όσμωση.

Επίσης πολύ θα την ήθελα μία επίσημη έρευνα γενικά για τα φίλτρα στην ελληνική αγορά, να δούμε επιτέλους τι δουλειά κάνει το καθένα και αν ορισμένοι κατασκευαστές πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Εν τω μεταξύ αν γίνει αντίστοιχη έρευνα για την Αττική, εκεί να δεις γλέντια σε κάτι περιοχές όπως είναι ο Μαραθώνας πχ.

Για φυτοφάρμακα χρειάζεσαι νανοδιηθηση οπότε μόνο αντιστροφή όσμωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, διαβάζω το θέμα με πολυ ενδιαφέρον και ψάχνω να δω τι φίλτρο θα αγοράσω. Καταρχήν θελω να ρωτήσω αν κάποιος εχει δει στην ανάλυση του νερού, αν εχει μόνο χλώριο η και χλωραμινες? Επισης εκτος απο το φίλτρο νερού θέλω και ενα φίλτρο ντουζ που να αφαιρεί άλατα και χλώριο, υπάρχει κάτι τέτοιο? Και τέλος θέλω να ρωτήσω για τα φίλτρα kdf, ειναι εξίσου καλά με τα φίλτρα άνθρακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Καλησπέρα, διαβάζω το θέμα με πολυ ενδιαφέρον και ψάχνω να δω τι φίλτρο θα αγοράσω. Καταρχήν θελω να ρωτήσω αν κάποιος εχει δει στην ανάλυση του νερού, αν εχει μόνο χλώριο η και χλωραμινες? Επισης εκτος απο το φίλτρο νερού θέλω και ενα φίλτρο ντουζ που να αφαιρεί άλατα και χλώριο, υπάρχει κάτι τέτοιο? Και τέλος θέλω να ρωτήσω για τα φίλτρα kdf, ειναι εξίσου καλά με τα φίλτρα άνθρακα?

Προσοχή στα φίλτρα για ντουζ, να δεις σε πόσο ζεστό νερό αντέχουν, σε πόσα λίτρα, πρέπει να ξέρετε πόσα μπάνια κάνετε και πόσο καταναλώνετε, τέλος, για αλατα θέλει ξεχωριστό φίλτρο με ρητινες που θα πάει αν είναι στην κεντρική παροχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Προσοχή στα φίλτρα για ντουζ, να δεις σε πόσο ζεστό νερό αντέχουν, σε πόσα λίτρα, πρέπει να ξέρετε πόσα μπάνια κάνετε και πόσο καταναλώνετε, τέλος, για αλατα θέλει ξεχωριστό φίλτρο με ρητινες που θα πάει αν είναι στην κεντρική παροχή. 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, τι εννοεις φιλτρο με ρητίνες? Για το ντουζ εχω βρει αυτο https://www.aquasana.com/shower-head-water-filters/ που ειναι με kdf για να αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες αλλα απο οσα κατάλαβα αφαιρεί μόνο το χλώριο και οχι τα αλατα.Για τα αλατα ποιο πρεπει να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, τι εννοεις φιλτρο με ρητίνες? Για το ντουζ εχω βρει αυτο https://www.aquasana.com/shower-head-water-filters/ που ειναι με kdf για να αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες αλλα απο οσα κατάλαβα αφαιρεί μόνο το χλώριο και οχι τα αλατα.Για τα αλατα ποιο πρεπει να παρω?

Για τα αλατα χρειάζεσαι ξεχωριστό φίλτρο, η μία κατηγορία είναι φίλτρο με ρητίνες ανταλλαγής ιόντων που αρκετοί λένε πως προσδίδει κάποια γεύση στο νερό οπότε καλύτερα να μην προτιμηθεί, η άλλη είναι το σύστημα αποσκλήρυνσης νερού. Το φίλτρο αλάτων θα πρέπει να μπει στην κεντρική παροχή για όλο το σπίτι, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να αντέχει σε ζεστό νερό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Για τα αλατα χρειάζεσαι ξεχωριστό φίλτρο, η μία κατηγορία είναι φίλτρο με ρητίνες ανταλλαγής ιόντων που αρκετοί λένε πως προσδίδει κάποια γεύση στο νερό οπότε καλύτερα να μην προτιμηθεί, η άλλη είναι το σύστημα αποσκλήρυνσης νερού. Το φίλτρο αλάτων θα πρέπει να μπει στην κεντρική παροχή για όλο το σπίτι, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να αντέχει σε ζεστό νερό. 

Οκ εβγαλα ακρη. Τελικα για το νουζ χρειαζομαι ενα φιλτρο ανταλλαγής ιόντων χαλκού-ψευδαργυρου (kdf 55) για να αφαιρεί το χλώριο και ενα φίλτρο ρητίνης ανταλλαγής ιόντων μαγνησίου και ασβεστίου σε ιόντα νατρίου για την σκληρότητα του νερού. Στο wikipedia λεει οτι το kdf αντεχει σε υψηλές θερμοκρασίες https://en.wikipedia.org/wiki/Copper_zinc_water_filtration και εδω έχουν κανει test http://www.kdfft.com/lab_sprite.htm  Δεν ξέρω αν είναι marketing η όντως ισχύει..

Επισης βρηκα αυτο το pdf https://www.wqa.org/Portals/0/Technical/Technical Fact Sheets/2014_Chloramine.pdf

που λεει οτι αν το νερο εχει χλωραμινες το φίλτρο άνθρακα δεν κανει καλο γιατι αντιδρά με την χλωραμινη και δημιουργεί αμμωνία. Και μετα θες και άλλο φίλτρο για να βγάλεις την αμμωνία.. Ξέρει κανείς αν το νερο στην Ελλαδα εχει χλωραμινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...