Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το filtadapt που προτεινεις εχουν 3 διαφορετικα

BioTect Ultra SI 

BioTect Ultra M12

BioTect Ultra SI M12

Ποιες οι διαφορες απο τα παραπανω?

Για το pbs-400 γραφει οτι μειωνει τα παρακατω:

Μειώνει Αποτελεσματικά

  • Χλώριο
  • Βαρέα Μέταλλα (μόλυβδος, ίνες αμιάντου κ.α)
  • Θολερότητα
  • Κύστες (Giardia, Κρυπτοσπορίδια κ.α)
  • Μικροοργανισμούς
  • Αιωρούμενα σωματίδια
  • Φυτοφάρμακα
  • Σκληρότητα νερού

Θα με βολευε φυσικα πολυ περισσοτερο να μπει κατω απο τον παγκο γιατι δεν μου αρεσει και τοσο πολυ να συνδεθει στην βρυση και για πρακτικους λογους.Επειδη ανοιγουν πολλα ατομα την βρυση ξερω οτι δεν πρεπει να περασει ζεστο νερο απο το φιλτρο και θεωρω οτι ειναι δυσκολο να εχουν ολοι τον νου τους και να προσεχουν με αποτελεσμα να περασει ζεστο νερο απο την πρωτη μερα και να παει χαμενο.

Περα απο θεμα αισθητικης δηλαδη ειναι και το πρακτικο κομματι.

Αν δεν ειναι καλω αυτο για κατω απο τον παγκο υπαρχει κατι αλλο που να ειναι καλυτερο?

Της ιδιας λογικς ομως που να συνδεεται στο κρυο νερο αλλα να μην χρειαζεται ξεχωριστο βρυσακι.

Αν δεις εδω παιρνει ολα αυτα που σου ανεφερα.

https://www.skroutz.gr/c/4314/syskeues-filtrwn-nerou/m/25541/Doulton.html?from=catspan&keyphrase=Filtadapt&o=Doulton+Filtadapt

Γι'αυτο και ρωτησα δηλαδη.

Για το pbs-400 σου ειναι ευκολο αν γνωριζεις τιποτα για τα παρακατω να μου πεις?

1.Αυτο μπορει να συνδεθει κατευθειαν στο κρυο νερο και η αλλαγη του φιλτρου θα γινεται καθε χρονο?

2.Θελει εγκατασταση απο υδραυλικο η μπορω και μονος μου?

3.Με το ζεστο νερο δεν θα εχω προβλημα καθολου?

4.Θα μπορω με αυτο να πλενω κανονικα αν χρειαστει λαχανικα και τροφιμα γενικοτερα η υπαρχει καποιο θεμα(κανει να τα πλενω?)?

5.Θα πρεπει ανα διαστηματα να βγαζω το φιλτρο να το καθαριζω η δεν χρειαζεται?

6.Θα πρεπει να δωσω προσοχη σε κατι αλλο(διαβασα σε ενα παλικαρι οτι εσταζαν σταγονες νερο για παραδειγμα).?

Για κάτω πάγκου θέλει υδραυλικό, η γνωμη μου είναι να μην προσπαθήσεις κάτι μόνος, και αυτά εφόσον μιλάμε για σωλήνες εξωτερικούς διότι σε κάποια σπίτια είναι όλοι μέσα στον τοίχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Για κάτω πάγκου θέλει υδραυλικό, η γνωμη μου είναι να μην προσπαθήσεις κάτι μόνος, και αυτά εφόσον μιλάμε για σωλήνες εξωτερικούς διότι σε κάποια σπίτια είναι όλοι μέσα στον τοίχο. 

Οχι δεν υπαρχει περιπτωση να προσπαθησω μονος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιεξοδο. Εχοντας αναλυσεις στα χερια μας πως ξερουμε ποσοστιαια ποσο πεφτουν π.χ τα νιτρικά; Μιλησα με αντιπροσωπο της doulton και δεν γνωριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylish είπε

Αδιεξοδο. Εχοντας αναλυσεις στα χερια μας πως ξερουμε ποσοστιαια ποσο πεφτουν π.χ τα νιτρικά; Μιλησα με αντιπροσωπο της doulton και δεν γνωριζουν.

Για την ρητίνη νιτρικών εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stylish είπε

Αδιεξοδο. Εχοντας αναλυσεις στα χερια μας πως ξερουμε ποσοστιαια ποσο πεφτουν π.χ τα νιτρικά; Μιλησα με αντιπροσωπο της doulton και δεν γνωριζουν.

Τι αναλύσεις έχεις; 

Εχεις ανάλυση με τιμές και συγκεντρώσεις πριν το φίλτρο και μετά το φίλτρο; 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Το filtadapt που προτεινεις εχουν 3 διαφορετικα

BioTect Ultra SI 

BioTect Ultra M12

BioTect Ultra SI M12

Ποιες οι διαφορες απο τα παραπανω?

Για το pbs-400 γραφει οτι μειωνει τα παρακατω:

Μειώνει Αποτελεσματικά

  • Χλώριο
  • Βαρέα Μέταλλα (μόλυβδος, ίνες αμιάντου κ.α)
  • Θολερότητα
  • Κύστες (Giardia, Κρυπτοσπορίδια κ.α)
  • Μικροοργανισμούς
  • Αιωρούμενα σωματίδια
  • Φυτοφάρμακα
  • Σκληρότητα νερού

Θα με βολευε φυσικα πολυ περισσοτερο να μπει κατω απο τον παγκο γιατι δεν μου αρεσει και τοσο πολυ να συνδεθει στην βρυση και για πρακτικους λογους.Επειδη ανοιγουν πολλα ατομα την βρυση ξερω οτι δεν πρεπει να περασει ζεστο νερο απο το φιλτρο και θεωρω οτι ειναι δυσκολο να εχουν ολοι τον νου τους και να προσεχουν με αποτελεσμα να περασει ζεστο νερο απο την πρωτη μερα και να παει χαμενο.

Περα απο θεμα αισθητικης δηλαδη ειναι και το πρακτικο κομματι.

Αν δεν ειναι καλω αυτο για κατω απο τον παγκο υπαρχει κατι αλλο που να ειναι καλυτερο?

Της ιδιας λογικς ομως που να συνδεεται στο κρυο νερο αλλα να μην χρειαζεται ξεχωριστο βρυσακι.

Αν δεις εδω παιρνει ολα αυτα που σου ανεφερα.

https://www.skroutz.gr/c/4314/syskeues-filtrwn-nerou/m/25541/Doulton.html?from=catspan&keyphrase=Filtadapt&o=Doulton+Filtadapt

Γι'αυτο και ρωτησα δηλαδη.

Για το pbs-400 σου ειναι ευκολο αν γνωριζεις τιποτα για τα παρακατω να μου πεις?

1.Αυτο μπορει να συνδεθει κατευθειαν στο κρυο νερο και η αλλαγη του φιλτρου θα γινεται καθε χρονο?

2.Θελει εγκατασταση απο υδραυλικο η μπορω και μονος μου?

3.Με το ζεστο νερο δεν θα εχω προβλημα καθολου?

4.Θα μπορω με αυτο να πλενω κανονικα αν χρειαστει λαχανικα και τροφιμα γενικοτερα η υπαρχει καποιο θεμα(κανει να τα πλενω?)?

5.Θα πρεπει ανα διαστηματα να βγαζω το φιλτρο να το καθαριζω η δεν χρειαζεται?

6.Θα πρεπει να δωσω προσοχη σε κατι αλλο(διαβασα σε ενα παλικαρι οτι εσταζαν σταγονες νερο για παραδειγμα).?

Αυτή τι στιγμή το μόνο φίλτρο που μπορείς να βάλεις είναι αυτό που σου ανέφερα.

Το pbs-400 μπορεί να συνδεθεί απευθείας στο κρύο πολύ εύκολα οπότε δεν χρειάζεται να φοβάσαι για το ζεστό νερό αφού είναι ανεξάρτητη παροχή. Εννοείται πως μπορείς να πλένεις φρούτα και λαχανικά με αυτό και δεν χρειάζεται να το βγάζεις για να το καθαρίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μια ανάλυση της ευδαπ https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d-a658-4d79-b9e2-ecff7ddd9b76/Στοιχεία ποιότητας νερού 2020.pdf

και εχει 18μg Χλωροφόρμιο .Καλά με τον κουβά το ρίχνουν το χλώριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stylish είπε

Αδιεξοδο. Εχοντας αναλυσεις στα χερια μας πως ξερουμε ποσοστιαια ποσο πεφτουν π.χ τα νιτρικά; Μιλησα με αντιπροσωπο της doulton και δεν γνωριζουν.

Τα νιτρικά δεν είναι σταθερά μπορεί σήμερα να είναι 15 και μετά από μία εβδομάδα να είναι 20 δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθεί ποια θα είναι η μείωση με ένα απλό φίλτρο νιτρικών ούτε και τον χρόνο ζωής του.

Επεξ/σία από Geoka1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mix82g είπε

Για την ρητίνη νιτρικών εννοείς?

ναι

 

57 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τι αναλύσεις έχεις; 

Εχεις ανάλυση με τιμές και συγκεντρώσεις πριν το φίλτρο και μετά το φίλτρο; 

Εχω μονο πριν καθως ειμαι σε αναζητηση φιλτρου κι εγω.

2 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Βρήκα μια ανάλυση της ευδαπ https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d-a658-4d79-b9e2-ecff7ddd9b76/Στοιχεία ποιότητας νερού 2020.pdf

και εχει 18μg Χλωροφόρμιο .Καλά με τον κουβά το ρίχνουν το χλώριο?

Ειχα κανει πρακτικη σε ΔΕΥΑ και μια μερα πηγαμε να ριξουμε χλωριο. Δεν ηταν και το πιο ευχαριστο η προχειρότητα της ποσοτητας που έριξαν. Μπορει λογω εμπειριας να το εκανε ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Βρήκα μια ανάλυση της ευδαπ https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d-a658-4d79-b9e2-ecff7ddd9b76/Στοιχεία ποιότητας νερού 2020.pdf

και εχει 18μg Χλωροφόρμιο .Καλά με τον κουβά το ρίχνουν το χλώριο?

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=053|1%2C1%2C1-Trichloroethane+Reduction&ProductFunction=053|1%2C1-Dichloroethylene+Reduction&ProductFunction=053|1%2C2-Dichloropropane+Reduction&ProductFunction=058|1%2C1%2C1-Trichloroethane+Reduction&ProductFunction=058|1%2C1%2C2-Trichloroethane+Reduction&ProductFunction=058|VOC+Reduction&ProductType=&submit2=Search όλα αυτά τα φίλτρα πάντως είναι πιστοποιημένα  για χλωροφόρμιο και γενικά για τα παράγωγα και όχι μόνο του χλωρίου. Εχει πολλα φίλτρα που μπορείς να διαλέξεις. 

https://www.water-academy.com/χημεία_νερού/thm/#prettyPhoto[gallery286]/0

Και εδώ μιλάει η σελίδα για τα το χλώριο και τα παράγωγά του και έχει ως ανώτατο όριο την τιμή 0.10mg/l. Στο κάτω μέρος του άρθρου εξηγεί ότι υπάρχουν φίλτρα άνθρακα που κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά το τονιζει να περιέχουν σχετική πιστοποίηση. Είναι επικίνδυνα πράγματα αυτά και πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θα τα μειωσει το φίλτρο που θα έχεις. Απορώ που βρέθηκαν τέτοιες τιμές. Βρήκα ένα άρθρο που έλεγε ότι βρέθηκε στην Κοζάνη χλωροφόρμιο αλλά την είχαν κλείσει την πηγή τότε. Μήπως είναι από εκεί τίποτα? 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stylish είπε

ναι

 

Εχω μονο πριν καθως ειμαι σε αναζητηση φιλτρου κι εγω.

Ειχα κανει πρακτικη σε ΔΕΥΑ και μια μερα πηγαμε να ριξουμε χλωριο. Δεν ηταν και το πιο ευχαριστο η προχειρότητα της ποσοτητας που έριξαν. Μπορει λογω εμπειριας να το εκανε ετσι.

Πρέπει να αναζητήσεις πιστοποιητικά και μετρήσεις των φίλτρων που να δείχνουν την ποσοστιαια μείωση τότε. Αν δεν έχουνε δικές τους εργαστηριακες μετρήσεις ψάξε από NSF που βέβαια ακόμα λιγότεροι θα έχουν. 

Το απόγευμα κοιτούσα αν έχει nsf η primato, δεν έχουνε τίποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stylish είπε

ναι

 

Εχω μονο πριν καθως ειμαι σε αναζητηση φιλτρου κι εγω.

Ειχα κανει πρακτικη σε ΔΕΥΑ και μια μερα πηγαμε να ριξουμε χλωριο. Δεν ηταν και το πιο ευχαριστο η προχειρότητα της ποσοτητας που έριξαν. Μπορει λογω εμπειριας να το εκανε ετσι.

Θα σε πω από βδομάδα τι μειώνει και πόσο. Εγώ έχω αυτή την στιγμή 23 mg/l νιτρικά. Έστειλα δείγμα και από βδομάδα θα ξέρω 

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Πρέπει να αναζητήσεις πιστοποιητικά και μετρήσεις των φίλτρων που να δείχνουν την ποσοστιαια μείωση τότε. Αν δεν έχουνε δικές τους εργαστηριακες μετρήσεις ψάξε από NSF που βέβαια ακόμα λιγότεροι θα έχουν. 

Το απόγευμα κοιτούσα αν έχει nsf η primato, δεν έχουνε τίποτε. 

Η primato δεν έχει nsf. Το cerametix και το aquametix που πουλάνε στην primato έχουνε αλλά συμορφωνεται μόνο προς τα υλικά. Δλδ  μόνο ως προς τα υλικά έχει  πιστοποίηση. Τίποτα άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mix82g είπε

Θα σε πω από βδομάδα τι μειώνει και πόσο. Εγώ έχω αυτή την στιγμή 23 mg/l νιτρικά. Έστειλα δείγμα και από βδομάδα θα ξέρω 

Η primato δεν έχει nsf. Το cerametix και το aquametix που πουλάνε στην primato έχουνε αλλά συμορφωνεται μόνο προς τα υλικά. Δλδ  μόνο ως προς τα υλικά έχει  πιστοποίηση. Τίποτα άλλο. 

Ποια φίλτρα προτείνεις που έχουν τα πιο πολλά από NSF, εκτος από multipure που έχουν όλα. Τα pentek και τα doulton είναι καλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, stylish είπε

Ειχα κανει πρακτικη σε ΔΕΥΑ και μια μερα πηγαμε να ριξουμε χλωριο. Δεν ηταν και το πιο ευχαριστο η προχειρότητα της ποσοτητας που έριξαν. Μπορει λογω εμπειριας να το εκανε ετσι.

Ολα πρόχειρα γίνονται σε αυτή τη χώρα γι'αυτό δεν βλέπουμε προκοπή.. Μήπως θυμάσαι αν εκτός από το χλώριο έβαζαν και χλωραμινες η αμμωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ποια φίλτρα προτείνεις που έχουν τα πιο πολλά από NSF, εκτος από multipure που έχουν όλα. Τα pentek και τα doulton είναι καλά; 

Η pentair έχει πολλά φίλτρα και θέλει γενικά πολύ ψάξιμο . Κάποια έχουν πιστοποιήσεις VOC κάποια όχι. Κάποια κατασκευάζονται Αμερική κάποια στην Κίνα. Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο. Η doulton είναι μια πολύ καλή γενικά εταιρία η οποία μας δείχνει και το δελτίο απόδοσης και ξέρουμε τι μειώνει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...