Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Δεν ειμαι απο Αθηνα οποτε δεν ξερω τι γινεται εκει για να εχω αποψη.

Για φιλτρο κεντρικης παροχης να μην κοιταξω καθολου λες ετσι?

Νόμιζα Αθήνα είχες πει ότι είσαι. Άρα πρέπει να μάθεις αν το νερό σου έχει νιτρικά , αρσενικό ή κάτι άλλο , κάποια άλλη ουσία ρύπο κτλ. Από εκεί κανονικά ξεκινάμε και μετά πάμε στο φίλτρο. Εμείς αυτή την στιγμή ξεκινάμε από τό τέλος. Άμα είσαι σε αστική περιοχή λογικά το νερό δεν νομίζω να έχει θέματα. Αλλά πρέπει πάνω κάτω να μάθεις φιλε

Κεντρικής παροχής είναι περίπλοκο θέμα. Καταρχήν δεν κάνει αποχλωριομενο νερό να πηγαίνει στο θερμοσίφωνα. Θα κάνουν πάρτυ τα μικρόβια εκεί μέσα. Σε ειδικές περιπτώσεις βάζουν φίλτρα στην κεντρική παροχή. Αλλά νομίζω ότι τα φίλτρα κεντρικής παροχής τα καλά είναι και αρκετά ακριβά. Γενικά στην κεντρική παροχή εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ φίλτρο . Αν ήθελα ας πούμε φίλτρο για πόσιμο θα έβαζα μόνο στην βρύση. Αν ήθελα και στο μπανιο τότε θα έβαζα ειδικά πιστοποιημένα για ντουζ φίλτρα. Αν ήθελα αποσκληρυντες θα έβαζα πριν το θερμοσίφωνο και πριν το πλυντήριο μόνο. Οι αποσκληρυντες δεν προτιμούνται για πόσιμο νερό. Γίνεται κυρίως με ανταλλαγη ιόντων και έτσι γίνεται  κατακράτηση ασβεστίου και μαγνησίου με νάτριο. Το νερό μετά έχει μεγάλες ποσότητες νατρίου το οποίο είναι ανθυγιεινό για τον άνθρωπο.

Στην κεντρική παροχή ας πούμε μπορείς να βάλεις ένα φίλτρο για τα χοντρά. Δλδ λάσπες χώματα κτλ ώστε να μην επιβαρύνει επιπλέον το φίλτρο που θα έχεις στην βρύση. Και να προστατεύει και τις συσκευές από χώματα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, mix82g είπε

Νόμιζα Αθήνα είχες πει ότι είσαι. Άρα πρέπει να μάθεις αν το νερό σου έχει νιτρικά , αρσενικό ή κάτι άλλο , κάποια άλλη ουσία ρύπο κτλ. Από εκεί κανονικά ξεκινάμε και μετά πάμε στο φίλτρο. Εμείς αυτή την στιγμή ξεκινάμε από τό τέλος. Άμα είσαι σε αστική περιοχή λογικά το νερό δεν νομίζω να έχει θέματα. Αλλά πρέπει πάνω κάτω να μάθεις φιλε

Θα προσπαθησω αν ειναι να πω εναν φιλο μου που δουλευει σε εργοστασιο οπου μπορει να δει το νερο για να ξερω τι περιεχει.Αν δεν μπορει που αλλο μπορω να το τσεκαρω αυτο?

17 λεπτά πριν, mix82g είπε

Στην κεντρική παροχή ας πούμε μπορείς να βάλεις ένα φίλτρο για τα χοντρά. Δλδ λάσπες χώματα κτλ ώστε να μην επιβαρύνει επιπλέον το φίλτρο που θα έχεις στην βρύση. Και να προστατεύει και τις συσκευές από χώματα κτλ

Ναι ενα φιλτρο εννοω για τα χοντρα δηλαδη χωματα κλπ.Να εμπαινε ενα τετοιο για να μην επιβαρυνει αυτο που θα ειναι στην βρυση.

Θα ηταν καλο να βαλω ενα τετοιο?

21 λεπτά πριν, mix82g είπε

Κεντρικής παροχής είναι περίπλοκο θέμα. Καταρχήν δεν κάνει αποχλωριομενο νερό να πηγαίνει στο θερμοσίφωνα. Θα κάνουν πάρτυ τα μικρόβια εκεί μέσα. Σε ειδικές περιπτώσεις βάζουν φίλτρα στην κεντρική παροχή. Αλλά νομίζω ότι τα φίλτρα κεντρικής παροχής τα καλά είναι και αρκετά ακριβά. Γενικά στην κεντρική παροχή εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ φίλτρο . Αν ήθελα ας πούμε φίλτρο για πόσιμο θα έβαζα μόνο στην βρύση. Αν ήθελα και στο μπανιο τότε θα έβαζα ειδικά πιστοποιημένα για ντουζ φίλτρα. Αν ήθελα αποσκληρυντες θα έβαζα πριν το θερμοσίφωνο και πριν το πλυντήριο μόνο. Οι αποσκληρυντες δεν προτιμούνται για πόσιμο νερό. Γίνεται κυρίως με ανταλλαγη ιόντων και έτσι γίνεται  κατακράτηση ασβεστίου και μαγνησίου με νάτριο. Το νερό μετά έχει μεγάλες ποσότητες νατρίου το οποίο είναι ανθυγιεινό για τον άνθρωπο.

 

Δεν εχω θερμοσιφωνα οποτε δεν υπαρχει θεμα γι'αυτο.

Αυτα που ειναι για τα ντουζ ποια ειναι?

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια.

Επισης και οι αποσκληρυντες για τα πλυντηρια ειναι καλο να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Καλησπερα και Χρονια Πολλα.

Την 3η επιλογη του ανω παγκου θα την αποκλεισω τελικα(εκτος απροοπτου) γιατι φοβαμαι μην περασει ζεστο νερο και μου καταστρεψει το φιλτρο και γιατι θα πιανει χωρο πανω στον παγκο.

Την 1η επιλογη με το ξεχωριστο βρυσακι δεν την εχω αποκλεισει 100% απλα δεν ηθελα να τρυπησω τον παγκο.Μπορει ομως στην τελικη και να το κανω αν μου γυρισει το μυαλο(προς το παρον λιγο δυσκολο ομως).

Σε οτι αφορα την 2η επιλογη του κατω παγκου με το pentair pbs-400.....σε περιπτωση που δεν κατακρατει οσα κατακρατουν τα υπολοιπα του ανω παγκου θα προτεινες να βαλω ενα εξτρα φιλτρο κεντρικη παροχη ωστε να κατακρατει και αλλα τα οποια δεν μπορει το pentair?

Θα προτεινες κατι τετοιο για να μου κανει καλυτερη δουλεια η θα μου εκοβε πολυ την ροη του νερου?

 

Υ.Γ. Μια εφεση στα σεντονια την εχεις μπορω να πω.😜

 

Υπάρχει και η επιλογή φίλτρου κάτω πάγκου με τρίωδη βρύση, όπου το νερό του φίλτρου είναι ξεχωριστό.

Για μένα είναι η ιδανική λύση την οποία έχω επιλέξει, με μόνο μειονέκτημα το κόστος της βρύσης.

Επεξ/σία από WebDevGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Υπάρχει και η επιλογή φίλτρου κάτω πάγκου με τρίωδη βρύση, όπου το νερό του φίλτρου είναι ξεχωριστό.

Για μένα είναι η ιδανική λύση την οποία έχω επιλέξει, με μόνο μειονέκτημα το κόστος της βρύσης.

 

Το γνωριζω αυτο και δεν θα με πειραζε το κοστος να σου πω την αληθεια αν ειναι να γινει σωστη δουλεια απλα δεν μου ταιριαζει με το νεροχυτη καμια απο τις τριοδες.
Διαφορετικα ισως και να το ειχα προχωρησει.

Στο μελλον ομως αν χρειαστει θα προτιμησω να βαλω μια τριοδη παρα να τρυπησω τον παγκο και να βαλω ξεχωριστο βρυσακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=177|Free+Available+Chlorine+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Εδώ είναι όλα τα πιστοποιημένα με NSF φίλτρα ντουζ. Μπορεί να έχουν και άλλες εταιρείες αν το ψάξεις που δεν είναι πιστοποιημένες. Multipure και aquasana doulton μπορεί να έχουν άλλα να μην τα έχουν πιστοποιημένα. Δεν ξέρω πρέπει να απευθυνθείς στις εταιρείες να σε πουνε. Για φίλτρο ντουζ έτσι και αλλιώς δεν ζητάμε πολλά πράματα. Μόνο κατακράτηση τίποτα χωματος λασπων κ χλωρίου. Δεν ξέρω αν υπάρχει φίλτρο ντουζ για πολλών ειδών ουσίες να μειώνει. Γενικά δεν το έχω ψάξει. Είχα πει κάποια στιγμή ότι αν πάρω φίλτρο ντουζ ίσως έπαιρνα από multipure. Αλλά δεν ξερω αν πάρω. Όσο αφορά φίλτρα κεντρικής παροχής για χοντρά πράγματα μπορεις να πάρεις πάλι τηλ σε γνωστές και σοβαρές εταιρειες και να σε καθοδηγήσουν αν έχουν κάτι . Και αποσκληρυντες γενικά για να κάνουν δουλειά πρέπει να πάρεις λογικά ακριβούς όχι κάτι φθηνιαρικους. . ένας φίλος μου έβαλε έναν φθηνιαρικο των 20 ευρω στον θερμοσίφωνο και μετά από ένα χρόνο που τον άνοιξε είχε αρχίσει να μαζεύει άλατα κτλ πάλι. Γενικά θέλει καλο αποσκληρυντη για να δεις καλά αποτελέσματα

 

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Θα προσπαθησω αν ειναι να πω εναν φιλο μου που δουλευει σε εργοστασιο οπου μπορει να δει το νερο για να ξερω τι περιεχει.Αν δεν μπορει που αλλο μπορω να το τσεκαρω αυτο?

Ναι ενα φιλτρο εννοω για τα χοντρα δηλαδη χωματα κλπ.Να εμπαινε ενα τετοιο για να μην επιβαρυνει αυτο που θα ειναι στην βρυση.

Θα ηταν καλο να βαλω ενα τετοιο?

Δεν εχω θερμοσιφωνα οποτε δεν υπαρχει θεμα γι'αυτο.

Αυτα που ειναι για τα ντουζ ποια ειναι?

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια.

Επισης και οι αποσκληρυντες για τα πλυντηρια ειναι καλο να βαλω?

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=&Standard=044&ProductType=&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStd

Και εδώ είναι πιστοποιημένοι αποσκληρυντες που σίγουρα κάνουν δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mix82g είπε

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=177|Free+Available+Chlorine+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Εδώ είναι όλα τα πιστοποιημένα με NSF φίλτρα ντουζ. Μπορεί να έχουν και άλλες εταιρείες αν το ψάξεις που δεν είναι πιστοποιημένες. Multipure και aquasana doulton μπορεί να έχουν άλλα να μην τα έχουν πιστοποιημένα. Δεν ξέρω πρέπει να απευθυνθείς στις εταιρείες να σε πουνε. Για φίλτρο ντουζ έτσι και αλλιώς δεν ζητάμε πολλά πράματα. Μόνο κατακράτηση τίποτα χωματος λασπων κ χλωρίου. Δεν ξέρω αν υπάρχει φίλτρο ντουζ για πολλών ειδών ουσίες να μειώνει. Γενικά δεν το έχω ψάξει. Είχα πει κάποια στιγμή ότι αν πάρω φίλτρο ντουζ ίσως έπαιρνα από multipure. Αλλά δεν ξερω αν πάρω. Όσο αφορά φίλτρα κεντρικής παροχής για χοντρά πράγματα μπορεις να πάρεις πάλι τηλ σε γνωστές και σοβαρές εταιρειες και να σε καθοδηγήσουν αν έχουν κάτι . Και αποσκληρυντες γενικά για να κάνουν δουλειά πρέπει να πάρεις λογικά ακριβούς όχι κάτι φθηνιαρικους. . ένας φίλος μου έβαλε έναν φθηνιαρικο των 20 ευρω στον θερμοσίφωνο και μετά από ένα χρόνο που τον άνοιξε είχε αρχίσει να μαζεύει άλατα κτλ πάλι. Γενικά θέλει καλο αποσκληρυντη για να δεις καλά αποτελέσματα

 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=&Standard=044&ProductType=&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStd

Και εδώ είναι πιστοποιημένοι αποσκληρυντες που σίγουρα κάνουν δουλειά

Ok τα κραταω ολα οσα μου ειπες και σ'ευχαριστω για την βοηθεια.

Ας δω πρωτα τι θα κανω για το νερο που πινουμε(της βρυσης δηλαδη) και βλεπουμε για τα υπολοιπα.

Λογικα βλεπω να καταληγω στο Pentair pbs-400 αλλα θα ηθελα πρωτα να ριξω μια ματια για να τσεκαρω το νερο αν μπορεσω να δω τι παιζει.Ο δημοτικη υπηρεσια τα παρακατω στοιχεια δινει παντως.Δεν ξερω αν ειναι η δεν ειναι καλα αλλα εγω θα δωσω σε εναν φιλο οπως ειπα αν μπορει να κοιταξει το δικο μου γιατι ειναι και παλιο το σπιτι και λογικα θα παιζει καποιο ρολο.

61989296_.PNG.ff80d592e699badb721daaabba8c72d7.PNG

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ok τα κραταω ολα οσα μου ειπες και σ'ευχαριστω για την βοηθεια.

Ας δω πρωτα τι θα κανω για το νερο που πινουμε(της βρυσης δηλαδη) και βλεπουμε για τα υπολοιπα.

Λογικα βλεπω να καταληγω στο Pentair pbs-400 αλλα θα ηθελα πρωτα να ριξω μια ματια για να τσεκαρω το νερο αν μπορεσω να δω τι παιζει.Ο δημοτικη υπηρεσια τα παρακατω στοιχεια δινει παντως.Δεν ξερω αν ειναι η δεν ειναι καλα αλλα εγω θα δωσω σε εναν φιλο οπως ειπα αν μπορει να κοιταξει το δικο μου γιατι ειναι και παλιο το σπιτι και λογικα θα παιζει καποιο ρολο.

61989296_.PNG.ff80d592e699badb721daaabba8c72d7.PNG

Η σκληρότητα του νερού που εν μέρη φαίνεται και από την αγωγιμότητα φαίνεται να είναι καλή. Δεν νομίζω να χρειάζεσαι αποσκληρυντες ,άσε που οι αποσκληρυντες που είναι πιστοποιημένοι είναι πολύ καλής ποιότητας και σχετικά ακριβουτσικα . Καμία σχέση με τους ψεύτικους αποσκληρυντες του εμπορίου. 

Από νιτρικά περιμένω από EPA μια απάντηση για να ξέρω τι παίζει διότι ο EPA μετράει το άζωτο στα νιτρικά και δίνει άλλες τιμές ενώ εμείς εδώ βάση οξυγόνου τα μετράμε ΝΟ3 . Πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα θα το δούμε. 

Βαρέα μέταλλα η ανάλυση δεν δείχνει δεν μπορούμε να ξέρουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και χρόνια πολλά.. παίδες επειδή το thread έχει πολλές σελίδες , πείτε μου εν ολίγης τι μάρκα να πάρω για το σπίτι!

Το CAMELOT είναι αξιόλογο ? ο πεθερός μου έχει αφαιρέσει το ένα του νεφρό και του πρότειναν νερό από φίλτρο και το συγκεκριμένο, ποια η άποψη σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά.. παίδες επειδή το thread έχει πολλές σελίδες , πείτε μου εν ολίγης τι μάρκα να πάρω για το σπίτι!

Το CAMELOT είναι αξιόλογο ? ο πεθερός μου έχει αφαιρέσει το ένα του νεφρό και του πρότειναν νερό από φίλτρο και το συγκεκριμένο, ποια η άποψη σας ?

Οχι Camelot. Κοιτάξτε για doulton, pentair, torayvino. Και φυσικά την ναυαρχίδα multipure. Ας προτείνει κάποιος κάτι καλό. 

Πάντως, ρωτήστε τον γιατρό για ποιον λόγο προτείνει φίλτρο, δηλαδή, τον ενδιαφερει το χλώριο η κάποιο άλλο συγκεκριμένο στοιχείο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δίκιο έχει ο Βασίλης. Τι πρέπει να προσέξει ο πεθερός σου. Γεια θέματα υγείας θα πας σε κάτι καλό και εννοείται δεν πιστεύω θα σκεφτεί τα χρήματα. Νομίζω τα νεφρά δεν θέλουν κυρίως αλάτι νάτριο δλδ. Τώρα τι άλλο πρέπει να προσέξει δεν ξέρω. Άρα σίγουρα δεν πάει σε αποσκληρυντες διότι γίνεται με ανταλλαγη ιόντων και θα περνάει νάτριο στο νερό. Βέβαια καλό είναι να κάνει και μια ανάλυση έστω για νάτριο να δει αν η περιοχή έχει υψηλές τιμές. Αλλιώς πας σε κάτι καλό να είσαι καλυμμένος πχ Espring ή multipure. Το Espring είναι αρκετά πιο ακριβό από το multipure. 

Εκτός και αν έχει επιβαρυμένο νερό γι'αυτό και τον λένε για φίλτρο και εκεί πρέπει να πάμε σε αντίθεση οσμωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που κάποιος έχει τρίοδη βρύση ή ξεχωριστή βρύση για το φιλτραρισμένο, η atlas έχει ένα καινούργιο φίλτρο με το οποίο έχει μεμβράνη υπερδιήθησης. Ακόμη βέβαια το κόστος είναι τσιμπημένο.

https://www.atlasfiltri.com/en/products/water-treatment-cartridges/activated-carbon-block/ca-se-hf-bx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Σε περίπτωση που κάποιος έχει τρίοδη βρύση ή ξεχωριστή βρύση για το φιλτραρισμένο, η atlas έχει ένα καινούργιο φίλτρο με το οποίο έχει μεμβράνη υπερδιήθησης. Ακόμη βέβαια το κόστος είναι τσιμπημένο.

https://www.atlasfiltri.com/en/products/water-treatment-cartridges/activated-carbon-block/ca-se-hf-bx

Βγάζουν πολλές εταιρίες τέτοιου είδους φίλτρα αν ψάξεις θα βρείς πολλές επιλογές.

3 ώρες πριν, MontzOlee είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά.. παίδες επειδή το thread έχει πολλές σελίδες , πείτε μου εν ολίγης τι μάρκα να πάρω για το σπίτι!

Το CAMELOT είναι αξιόλογο ? ο πεθερός μου έχει αφαιρέσει το ένα του νεφρό και του πρότειναν νερό από φίλτρο και το συγκεκριμένο, ποια η άποψη σας ?

Αν δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα με το νερό κοίτα το Doulton filtadapt biotect ultra si M12  ότι καλύτερο έχει η doulton αυτήν την στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2021 στις 11:03 ΜΜ, mix82g είπε

 https://www.epa.gov/ground-water-and-drinking-water/national-primary-drinking-water-regulations

Εδώ είναι οι τιμές που ισχύουν από τον EPA τον οργανισμό περιβάλλοντος της Αμερικής. Ο πιο αυστηρός οργανισμός  ελέγχων  σε πολλά πράγματα στην Αμερική και παγκόσμιος  όσο αφορά το περιβάλλον κτλ. 

Καλησπερα και χρονια πολλα, δεν βρισκω τα thm

17 ώρες πριν, mix82g είπε

 Καλημέρα φίλε. Σορυ αλλά μπερδεύτηκα εχω ζαλιστεί με τόσα φίλτρα. Πριν με έστειλες ένα φίλτρο watts με φίλτρο premium γι'αυτό και μπερδεύτηκα.τωρα με είπες για imperial και νόμιζα έλεγες για τo premium. Άστα να πάνε θα χαζεψουμε στο τέλος.λοιπον κοίτα υπάρχουν 3 επιλογές. 

1. Φίλτρο κάτω πάγκου με δικό του βρυσάκι

2. Φίλτρο κάτω πάγκου που συνδέεται στην κυριως βρύση σου. 

3.φιλτρο ανω πάγκου. 

Όλα τα φίλτρα έχουν τα καλά και τα κακα τους. Δλδ . Στην επιλογή 1 πρέπει να ανοίξεις τρύπα στον πάγκο. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Ίσα ίσα είναι και όμορφο το να υπάρχει ένα βρυσάκι που θα ξες ότι είναι καθαρό νερό . Και σαν ντεκόρ είναι ωραίο. Αλλά κάποιος που νοικιάζει σπίτι είναι δύσκολο να το κάνει. 

Επιλογή 2. Εδώ έχεις μεν φίλτρα με μεγάλη αντοχή στα λίτρα, δλδ αντέχουν παραπάνω λίτρα νερού που μπορεί να καθαρίζουν αλλα ότι κ αν κάνεις δλδ πλύσιμο χεριών, πλύσιμο πιάτων , καθάρισμα τις κουζίνας γενικά μέσα από το φίλτρο θα περνάνε τα λίτρα που θα καταναλώνεις. Για εμένα έτσι επιβαρύνεται και πιο πολύ το φίλτρο και δεν θα μπορούσα να ελέγξω αν φτάσω στα προβλεπόμενα λίτρα που αντέχει το φίλτρο. Ιδίως με τι πλύσιμο πιάτων έχεις μια βρύση να τρέχει με τις ώρες. Ο κάθε ένας μπορεί διαφορετικά να χρησιμοποιεί το νερό , εγώ προσωπικά δεν θα έβγαζα άκρη διότι να πω την αλήθεια ξοδεύω αρκετό νερό ιδίως όταν πλένουμε πιάτα .

Επιλογή 3. Εδώ θέλει προσοχή μην ανοίξεις το ζεστό νερό κάποια στιγμή κατά λάθος. Έχεις μόνιμα στον πάγκο επάνω ένα φίλτρο ,και κάποια έχουνε και έναν όγκο που δεν τα λες και μικρά . 

Από τις 3 επιλογές λογικό είναι την μεγαλύτερη ροή να την έχει η επιλογή 2. 

Αλλά γιατί να θες πολύ μεγάλη ροή την στιγμή που από το νερό φίλτρου θα το έχεις μόνο για να βάζεις σε ποτήρι για να πιεις, για να βάζεις στο φαι άντε και να πλένει φρούτα λαχανικά κτλ. Δλδ ίσως να χρειάζεται πιο μεγάλη ροή όταν γεμίζεις μια κατσαρόλα για μακαρόνια ή καμία σούπα. Εντάξει λίγο υπομονή εκεί. Στα περισσότερα φίλτρα σε αναφέρει ότι λειτουργούν καλα με συγκεκριμένη ροή. Ας πούμε ένα φίλτρο που γράφει ροή 0.5gpm , δεν μπορείς να το βάλεις να δουλέψει στο 1 gpm διότι δεν θα κάνει την δουλειά που μπορεί ,δλδ δεν θα προλαβαίνει να μειώνει τις ουσίες που πρέπει να μειώσει. Γι'αυτό έχουν πολλές εταιρείες μια μικρή Βάνα όταν βάζεις κάτω πάγκου για να το ελέγξεις αν τυχον έχεις μεγάλη πίεση στο δίκτυο.

Τέλος αν δεν έχεις θέμα με το να έχεις φίλτρο πάνω στον πάγκο τότε πηγαίνεις σε άνω πάγκου και είσαι μια χαρά. Δεν υπάρχει αυτο που λες  καλύτερο φίλτρο πάνω πάγκου ή κάτω. Έχει και καλά και κακα φίλτρα άνω πάγκου όπως επίσης έχει και καλά και κακά φίλτρα κάτω πάγκου.

Το pentair 400 δεν είπα ότι δεν είναι καλό. Απλά ζήτησα δελτίο απόδοσης από αυτό που έχουν λάβει από τον NSF  και δεν μου απάντησαν καν. Σου στέλνω το δελτίο απόδοσης που έχουν στην επισημη σελίδα τους στο συγκεκριμένο φίλτρο. Αν σε καλύπτει σαν φίλτρο πηγαίνεις τότε σε αυτό. Ίσως αυτά τα στοιχεία να έχουν από τον NSF δεν ξέρω . Σου στέλνω και το δελτίο απόδοσης από doulton με όλα τα φίλτρα τους .σε στέλνω επίσης και το δελτίο που δίνουν για το cerametix ούτε κ εδώ έχει δελτίο απόδοσης συγκεκριμένα από τον NSF διότι δεν έχει πιστοποιηθει το συγκεκριμένο φίλτρο από τον NSF για τις ουσίες που μειώνει.σε στέλνω δελτίο aquasana άνω πάγκου που είναι από τον NSF όπως και από τα ακριβά φίλτρα της multipure και Espring. Πιο πολύ σου τα στέλνω για να κατανοήσεις τι είναι τα δελτία απόδοσης και ποιος ο ρόλος τους. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι ουσίες που θα δεις ότι μειώνουν τα φίλτρα της aquasana, multipure , Espring, doulton είναι για όλη την ζωή του φίλτρου . Δλδ είναι δοκιμασμένα για όλα τα λίτρα που δίνει η εταιρεία στα συγκεκριμένα φίλτρα.για το pentair και εκεί αν θυμάμαι καλά είναι για όλα τα λίτρα του φίλτρου. Το cerametix μας λέει μόνο για τις χπωραμινες ότι είναι για 600 γαλόνια. Δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι δοκιμασμένο σε όλα τα λίτρα που αντέχει για όλες τις ουσίες. Εν πάση περιπτώσει έστειλα κάποια δελτία για έχεις μια εικόνα πως είναι αυτά τα δελτία και τι να ζητάς από τις εταιρίες φιλτρων. Τα έστειλα να υπάρχουν σαν αρχείο εδώ στην ομάδα αν και αυτά αλλάζουν με τα χρόνια διότι μπορεί να αλλάζουν κατασκευαστικά κ τα φίλτρα οι εταιρείες. Τα πιο έγκυρα για μένα είναι τα δελτία από τον NSF διότι ο NSF κάθε χρόνο τους ελέγχει και κάνει και επιθεωρήσεις στις μονάδες για να ελέγξουν αν τηρούν τα φίλτρα τους όλα τα πρωτόκολλα που είχε περάσει για να πάρει πιστοποιηση. Αν δουν παράπτωμα ή ότι κάτι έχει αλλάξει στο φίλτρο και δεν κατακρατεί κάποια ουσία για την οποία έχει πιστοποιηθεί  τότε σβήνονται κιόλας από την επίσημη σελίδα του NSF είτε το φίλτρο ,είτε οι ουσίες που μείωνε και δεν μειώνει τώρα στον έλεγχο. Αυτά . Συγνώμη για όλο το σεντόνι αλλά προσπαθώ να τα πω μια και έξω όλα γι'αυτό και δημιουργείται όλο αυτό το κατεβατο 😀😀

 

 

310917_pbs-400_spec-sheet (4).pdf 566 kB · 4 downloads Filter-Performance-Table-Global-new.pdf 414 kB · 4 downloads CeraMetix_10inch_W9512600_Spec_Sheet (2).pdf 339 kB · 2 downloads AQ-4000_Performance_Data_Sheet.pdf 48 kB · 2 downloads mp-performance-sheets-aquaversa (12).pdf 176 kB · 2 downloads eSpringWaterPurifierNSFPerformanceDataSheet-USEN.pdf 210 kB · 2 downloads

Το performance test της doulton  ειναι αυτο? Το test της doulton εχει γινει με συγκεντρωση στο χλωροφορμιο 150 ppb ενω ολα τα αλλα test εχουν γινει με συγκεντρωση 300 ppb . Πως το εχουν κανει ετσι? 

Επισης ειδα οτι στο test της multi pure για το mp880 λεει οτι αν το νερο εχει χλωραμινες τοτε το φιλτρο δεν αφαιρει το αρσενικο. Οποτε θελει προσοχη

6 ώρες πριν, MontzOlee είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά.. παίδες επειδή το thread έχει πολλές σελίδες , πείτε μου εν ολίγης τι μάρκα να πάρω για το σπίτι!

Το CAMELOT είναι αξιόλογο ? ο πεθερός μου έχει αφαιρέσει το ένα του νεφρό και του πρότειναν νερό από φίλτρο και το συγκεκριμένο, ποια η άποψη σας ?

Πες του να παρει και φιλτρο μπανιου

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimos15 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα, δεν βρισκω τα thm

Το performance test της doulton  ειναι αυτο? Το test της doulton εχει γινει με συγκεντρωση στο χλωροφορμιο 150 ppb ενω ολα τα αλλα test εχουν γινει με συγκεντρωση 300 ppb . Πως το εχουν κανει ετσι? 

Επισης ειδα οτι στο test της multi pure για το mp880 λεει οτι αν το νερο εχει χλωραμινες τοτε το φιλτρο δεν αφαιρει το αρσενικο. Οποτε θελει προσοχη

Πες του να παρει και φιλτρο μπανιου

Καλημέρα φίλε. Το multipure μειώνει το πεντασθενες αρσενικό και ας έχει χλωραμινη το νερό δεν παίζει ρόλο αυτό. Λάθος το κατάλαβες. Το υπολειπόμενο χλώριο στο δίκτυο μπορεί να μετατρέψει το τρισθενες αρσενικό σε πεντασθενες. Αν όμως περιέχει χλωραμινη το νερό του δικτύου τότε δεν θα μπορέσει να μετατραπεί σε 5σθενες το τρισθενες αρσενικό που υπάρχει στο δικτυο. Αυτό σε εξηγεί ότι αν υπάρχει χλωραμινη στο νερό του δικτύου δεν επαρκεί για να μετατρέψει το τρίσθενες αρσενικό που βρίσκεται στο δικτυο(εάν το νερό περιέχει τρισθενες ) σε πεντασθενες αρσενικο.

Κάθε τεστ που κάνουν σε κάποιες ουσίες μπορεί να έχουν διαφορετικές περιεκτικότητες σε κάποιες ουσίες. Δεν είναι απαραίτητο ίδιες σε όλες τις δοκιμές φίλτρων. Έχω δει να διαφέρουν κάποιες ουσίες στα τεστ. Πάντως είναι πάνω από το όριο που δίνει ο ΕPA τα 150ppb νομίζω 0.10mg δίνει σαν όριο ο EPA.

Δεν πρόσεξα αν τα είχε μέσα στην σελίδα που σε έστειλα τα THM. Εδώ μιλάει για THM :

 https://cfpub.epa.gov/si/si_public_record_Report.cfm?Lab=NRMRL&dirEntryId=29716

Και εδώ λέει γενικά κάποια πράγματα όσο αφορά το χλωροφορμιο.

https://iris.epa.gov/ChemicalLanding/&substance_nmbr=25

 


 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mix82g είπε

Καλημέρα φίλε. Το multipure μειώνει το πεντασθενες αρσενικό και ας έχει χλωραμινη το νερό δεν παίζει ρόλο αυτό. Λάθος το κατάλαβες. Το υπολειπόμενο χλώριο στο δίκτυο μπορεί να μετατρέψει το τρισθενες αρσενικό σε πεντασθενες. Αν όμως περιέχει χλωραμινη το νερό του δικτύου τότε δεν θα μπορέσει να μετατραπεί σε 5σθενες το τρισθενες αρσενικό που υπάρχει στο δικτυο. Αυτό σε εξηγεί ότι αν υπάρχει χλωραμινη στο νερό του δικτύου δεν επαρκεί για να μετατρέψει το τρίσθενες αρσενικό που βρίσκεται στο δικτυο(εάν το νερό περιέχει τρισθενες ) σε πεντασθενες αρσενικο.

Κάθε τεστ που κάνουν σε κάποιες ουσίες μπορεί να έχουν διαφορετικές περιεκτικότητες σε κάποιες ουσίες. Δεν είναι απαραίτητο ίδιες σε όλες τις δοκιμές φίλτρων. Έχω δει να διαφέρουν κάποιες ουσίες στα τεστ. Πάντως είναι πάνω από το όριο που δίνει ο ΕPA τα 150ppb νομίζω 0.10mg δίνει σαν όριο ο EPA.

Δεν πρόσεξα αν τα είχε μέσα στην σελίδα που σε έστειλα τα THM. Εδώ μιλάει για THM :

 https://cfpub.epa.gov/si/si_public_record_Report.cfm?Lab=NRMRL&dirEntryId=29716

Και εδώ λέει γενικά κάποια πράγματα όσο αφορά το χλωροφορμιο.

https://iris.epa.gov/ChemicalLanding/&substance_nmbr=25

 



 

Νομιζω στο ποσιμο νερο κυριως τρισθενες αρσενικο υπαρχει, το πεντασθενες υπαρχει στη θαλασσα. Και το τρισθενες ειναι 60 φορες ποιο τοξικο απο το πεντασθενες

  http://excellence.minedu.gov.gr/draseis/listing/116-aquaszero

Η doulton εκτος απο μικροτερη συγκεντρωση εχει και μικρο ποσοστο φιλτραρισματος (50%) που με κανει να πιστευω οτι το εχουν κανει επιτηδες.  Δηλαδη αφηνουν λιγο χλωριο και TCP στο τελος της ζωης του φιλτρου για να σκοτωσουν τα βακτηρια κλπ. Τα φιλτρα carbon γεμιζουν πολυ γρηγορα με βακτηρια.

https://www.weuvcare.com/microbial-contamination-issues-with-granular-activated-carbon-gac/

Γενικα ειναι καλυτερο να παρεις ενα ποιο φθηνο φιλτρο και να το αλλαζεις καθε 3 μηνες παρα να παρεις ενα ακριβο και να το αλλαζεις καθε 6-12 μηνες. Τωρα κοιταω το pentek scbc-10 ξερεις αν ειναι καλο?

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...