Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Νομιζω στο ποσιμο νερο κυριως τρισθενες αρσενικο υπαρχει, το πεντασθενες υπαρχει στη θαλασσα. Και το τρισθενες ειναι 60 φορες ποιο τοξικο απο το πεντασθενες

  http://excellence.minedu.gov.gr/draseis/listing/116-aquaszero

Η doulton εκτος απο μικροτερη συγκεντρωση εχει και μικρο ποσοστο φιλτραρισματος (50%) που με κανει να πιστευω οτι το εχουν κανει επιτηδες.  Δηλαδη αφηνουν λιγο χλωριο και TCP στο τελος της ζωης του φιλτρου για να σκοτωσουν τα βακτηρια κλπ. Τα φιλτρα carbon γεμιζουν πολυ γρηγορα με βακτηρια.

https://www.weuvcare.com/microbial-contamination-issues-with-granular-activated-carbon-gac/

Γενικα ειναι καλυτερο να παρεις ενα ποιο φθηνο φιλτρο και να το αλλαζεις καθε 3 μηνες παρα να παρεις ενα ακριβο και να το αλλαζεις καθε 6-12 μηνες. Τωρα κοιταω το pentek scbc-10 ξερεις αν ειναι καλο?

Η πιο κύρια μορφή αρσενικού που έχει βρεθεί  στα πόσιμα δίκτυα νερού παγκόσμιος είναι το πεντασθενες. Δεν ξέρω αν προέρχεται από το τρισθενες και λόγο χλωριου μετατρέπεται σε 5σθενες. Πάντως στην πλειοψηφία είναι 5σθενες διότι παντού πλέον χρησιμοποιούν χλώριο άρα και να υπάρχει 3σθενες αυτό μετατρέπεται σε 5σθενες. Άμα κάποιος έχει δικό του πηγάδι και βγάζει νερό όχι από δίκτυο πόσιμου νερού τότε ίσως να βρει όχι μόνο αρσενικό αλλά και ένα σορό μολυσματικούς παραγοντες ,γι'αυτό και σε τέτοια νερά πηγαίνεις σε αντίθετη όσμωση.  

Το ίδιο ισχύει και στο επόμενο ερώτημα σου όσο αφορά το φίλτρο της doulton. Είναι σπάνιο να βρεθούν σε πόσιμα νερα αυξημένα THM. Το έχω πει πολλές φορές ότι πέφτουμε πολλές φορές στο τρυπακι με το να βλέπουμε πιο φίλτρο μειώνει  τις πιο πολλές ουσίες, την ώρα που στο νερό μας από τις 100 ουσίες που μειωνει ας πούμε ένα φίλτρο ,εμείς μπορεί να έχουμε 2 ή 3 . Πέρα από πολύ λίγες εξαιρέσεις τα νερά στην Ελλάδα είναι σχετικά με καλή ποιότητα. 

Στο 3ο σκέλος σου, σε όλα τα φίλτρα πάντα αναφέρουν ότι άμα είναι να λείψεις πάνω από μερικές μέρες να βγάζεις το φίλτρο και να αδειάζεις το νερό , να μην το αφήνεις μέσα. Αν πάλι το αφήσεις μέσα τότε θέλει 10 λεπτά να αφήσεις να τρέξει η βρύση πριν το χρησιμοποιήσεις. Το αναφέρει σε όλα τα φίλτρα αυτό και ισχύει για όλα τα φίλτρα ανεξάρτητου υλικού πχ κεραμικό , μπλοκ , κοκκωδες κτλ. Καλά είναι να μην το ρισκάρεις και ας έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες το φίλτρο με ασημί , χαλκό κτλ Το να πας σε φθηνές λύσεις μη πιστοποιημενες τότε διατρέχεις πραγματικούς κινδύνους λόγο αγνώστων υλικών, άγνωστης προέλευσης φίλτρου χωρίς να ξέρεις το τι ουσίες μπορεί να βγάζει στο νερό που πίνεις. 

Έχουμε πει το πιο σωστό είναι κοιτάμε το νερό μας , κάνουμε ανάλυση ή προσπαθούμε να βρούμε αναλυσεις του τοπου μας και από εκεί κ πέρα παίρνουμε φίλτρα. Το carbon block θεωρείται η επανάσταση στα φίλτρα. Δεν υπάρχει αυτή την στιγμή φίλτρο άνθρακα που μπορεί να συγκριθεί με ένα καλό carbon block άνθρακα. 

Το pentek δεν υπάρχει σαν πιστοποιημένο. Είναι φίλτρο της pentair και βλέπω ότι σε μια ελληνική εταιρεία που το πουλαει ότι το υλικό είναι πιστοποιημένο NSF. Δεν μας λέει όμως πιο υλικό είναι το οποίο είναι πιστοποιημενο. Η pentair έχει ένα σορό φίλτρα. Φίλτρα που κατασκευάζονται από Αμερική , Μεξικό, μέχρι κινα. Δεν ξέρουμε για πιο υλικό μιλάει, ποια πιστοποιηση έχει και σε ποιες ουσίες έχει πιστοποιηθεί. Δεν έψαξα πάρα πολύ αν βρεις κάτι άλλο σχετικά με το φίλτρο μας το λες.

Σε όλα τα προϊόντα παίζει ρόλο πάντως η τιμή . Εγώ από αυτά που έχω ψάξει και έχουν δει τα μάτια μου πραγματικά παίζουν ρόλο οι τιμές , τα καλά φίλτρα γενικά έχουν και αξία. Ένα φίλτρο των 20 ευρω. Σίγουρα έχει πιο πολλά  αρνητικά στοιχεία από ότι ένα ακριβότερο. Αυτό θα το καταλάβεις και από τους αποσκληρυντες που είναι πιστοποιημενοι. Αν κάνεις μια έρευνα θα δεις τι υπάρχει εκεί έξω από αποσκληρυντες πιστοποιημένους , και τι από ψεύτικους του εμπορίου.

Εν το μεταξύ ξεχασα να αναφέρω οτι δεν υπάρχει φίλτρο ούτε ανθρακα ,ούτε αντίθετης όσμωσης για το τρισθενες αρσενικό. Υπάρχει τρόπος απλά να το μετατρέψουν σε πεντασθενες από την εκάστοτε αρχή που διαχειρίζεται το δίκτυο νερού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

Η πιο κύρια μορφή αρσενικού που έχει βρεθεί  στα πόσιμα δίκτυα νερού παγκόσμιος είναι το πεντασθενες. Δεν ξέρω αν προέρχεται από το τρισθενες και λόγο χλωριου μετατρέπεται σε 5σθενες. Πάντως στην πλειοψηφία είναι 5σθενες διότι παντού πλέον χρησιμοποιούν χλώριο άρα και να υπάρχει 3σθενες αυτό μετατρέπεται σε 5σθενες. Άμα κάποιος έχει δικό του πηγάδι και βγάζει νερό όχι από δίκτυο πόσιμου νερού τότε ίσως να βρει όχι μόνο αρσενικό αλλά και ένα σορό μολυσματικούς παραγοντες ,γι'αυτό και σε τέτοια νερά πηγαίνεις σε αντίθετη όσμωση.  

Το ίδιο ισχύει και στο επόμενο ερώτημα σου όσο αφορά το φίλτρο της doulton. Είναι σπάνιο να βρεθούν σε πόσιμα νερα αυξημένα THM. Το έχω πει πολλές φορές ότι πέφτουμε πολλές φορές στο τρυπακι με το να βλέπουμε πιο φίλτρο μειώνει  τις πιο πολλές ουσίες, την ώρα που στο νερό μας από τις 100 ουσίες που μειωνει ας πούμε ένα φίλτρο ,εμείς μπορεί να έχουμε 2 ή 3 . Πέρα από πολύ λίγες εξαιρέσεις τα νερά στην Ελλάδα είναι σχετικά με καλή ποιότητα. 

Στο 3ο σκέλος σου, σε όλα τα φίλτρα πάντα αναφέρουν ότι άμα είναι να λείψεις πάνω από μερικές μέρες να βγάζεις το φίλτρο και να αδειάζεις το νερό , να μην το αφήνεις μέσα. Αν πάλι το αφήσεις μέσα τότε θέλει 10 λεπτά να αφήσεις να τρέξει η βρύση πριν το χρησιμοποιήσεις. Το αναφέρει σε όλα τα φίλτρα αυτό και ισχύει για όλα τα φίλτρα ανεξάρτητου υλικού πχ κεραμικό , μπλοκ , κοκκωδες κτλ. Καλά είναι να μην το ρισκάρεις και ας έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες το φίλτρο με ασημί , χαλκό κτλ Το να πας σε φθηνές λύσεις μη πιστοποιημενες τότε διατρέχεις πραγματικούς κινδύνους λόγο αγνώστων υλικών, άγνωστης προέλευσης φίλτρου χωρίς να ξέρεις το τι ουσίες μπορεί να βγάζει στο νερό που πίνεις. 

Έχουμε πει το πιο σωστό είναι κοιτάμε το νερό μας , κάνουμε ανάλυση ή προσπαθούμε να βρούμε αναλυσεις του τοπου μας και από εκεί κ πέρα παίρνουμε φίλτρα. Το carbon block θεωρείται η επανάσταση στα φίλτρα. Δεν υπάρχει αυτή την στιγμή φίλτρο άνθρακα που μπορεί να συγκριθεί με ένα καλό carbon block άνθρακα. 

Το pentek δεν υπάρχει σαν πιστοποιημένο. Είναι φίλτρο της pentair και βλέπω ότι σε μια ελληνική εταιρεία που το πουλαει ότι το υλικό είναι πιστοποιημένο NSF. Δεν μας λέει όμως πιο υλικό είναι το οποίο είναι πιστοποιημενο. Η pentair έχει ένα σορό φίλτρα. Φίλτρα που κατασκευάζονται από Αμερική , Μεξικό, μέχρι κινα. Δεν ξέρουμε για πιο υλικό μιλάει, ποια πιστοποιηση έχει και σε ποιες ουσίες έχει πιστοποιηθεί. Δεν έψαξα πάρα πολύ αν βρεις κάτι άλλο σχετικά με το φίλτρο μας το λες.

Σε όλα τα προϊόντα παίζει ρόλο πάντως η τιμή . Εγώ από αυτά που έχω ψάξει και έχουν δει τα μάτια μου πραγματικά παίζουν ρόλο οι τιμές , τα καλά φίλτρα γενικά έχουν και αξία. Ένα φίλτρο των 20 ευρω. Σίγουρα έχει πιο πολλά  αρνητικά στοιχεία από ότι ένα ακριβότερο. Αυτό θα το καταλάβεις και από τους αποσκληρυντες που είναι πιστοποιημενοι. Αν κάνεις μια έρευνα θα δεις τι υπάρχει εκεί έξω από αποσκληρυντες πιστοποιημένους , και τι από ψεύτικους του εμπορίου.

Εν το μεταξύ ξεχασα να αναφέρω οτι δεν υπάρχει φίλτρο ούτε ανθρακα ,ούτε αντίθετης όσμωσης για το τρισθενες αρσενικό. Υπάρχει τρόπος απλά να το μετατρέψουν σε πεντασθενες από την εκάστοτε αρχή που διαχειρίζεται το δίκτυο νερού. 

Οκ κατάλαβα, πάντως δεν είναι περίεργο που όλα τα φίλτρα μειώνουν τα thm 100% ενώ της doulton τα μειώνουν 50% ? Εγώ που μένω Αττική πχ το φίλτρο το θέλω μόνο για τα παράγωγα του χλωρίου THMs,HAAs  και η ανάλυση της ΕΥΔΑΠ που είδα είχε αρκετά. Εσύ που έχεις μιλήσει με την doulton σου έχουν πει αν έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες? Μόνο στο penter είδα να το γράφει γι'αυτό μου έκανε εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Οκ κατάλαβα, πάντως δεν είναι περίεργο που όλα τα φίλτρα μειώνουν τα thm 100% ενώ της doulton τα μειώνουν 50% ? Εγώ που μένω Αττική πχ το φίλτρο το θέλω μόνο για τα παράγωγα του χλωρίου THMs,HAAs  και η ανάλυση της ΕΥΔΑΠ που είδα είχε αρκετά. Εσύ που έχεις μιλήσει με την doulton σου έχουν πει αν έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες? Μόνο στο penter είδα να το γράφει γι'αυτό μου έκανε εντύπωση

Αν θυμάμαι καλά έχει την τάση να αυτοαποστειτωνεται λόγο του αργυρου που περιέχει στο κεραμικό φίλτρο. 

Χλωροφόρμιο δεν είχε το νερό αν θυμάμαι καλά όταν ανέβασες μια ανάλυση? 18μg δεν είναι πολλά. Κάνε μια γενική ανάλυση αν μπορείς για THM να δούμε τι θα δείξει. Δεν υπάρχει θέμα με αυτά ιδίως σε τέτοια αστικά κέντρα όπως η αθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 9:34 ΜΜ, mix82g είπε

Ιδίως χλωροφόρμιο κτλ είναι πολύ επικίνδυνο και βλέπω ότι έχει πολύ υψηλές τιμές. Πρέπει να το ερευνήσει το θέμα και να μιλήσει με τους υπεύθυνους διότι είναι έγκλημα αν ισχύουν τέτοιες τιμές στο νερό από χλωροφόρμιο

 

Όταν το ποσταρα μου είπες ότι έχει πολύ υψηλές τιμές?? 18μg δεν είναι λιγο και έχει αποδεχτεί ότι προκαλεί τόσους καρκίνους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Όταν το ποσταρα μου είπες ότι έχει πολύ υψηλές τιμές?? 18μg δεν είναι λιγο και έχει αποδεχτεί ότι προκαλεί τόσους καρκίνους...

Δεν είδα ότι το είχες με μg νόμιζα είχες γράψει 18mg 😀😀. Κάνε από την βρύση σου μια ανάλυση να δεις. Μπορεί η ανάλυση που έχεις να είναι από άλλο μέρος. Η Αθήνα έχει αρκετά δίκτυα.

Δεν πιστεύω παντως να έχεις θέμα με αυτά να ξέρεις. Πάντως υπάρχουν πολλά φίλτρα πιστοποιημένα για VOC ουσίες . Μέσα στις VOC ουσίες είναι και τα ΤΗΜ. Σε στέλνω τα φίλτρα απο τον NSF

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=053|VOC+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimos15 είπε

Όταν το ποσταρα μου είπες ότι έχει πολύ υψηλές τιμές?? 18μg δεν είναι λιγο και έχει αποδεχτεί ότι προκαλεί τόσους καρκίνους...

Καλημέρα φίλε. Διάβαζα τώρα για το φίλτρο που έστειλες και έπεσα πάνω σε αυτό που αναφέρει:"περιέχει μια εξαιρετικά αποτελεσματική αντιμικροβιακή ένωση με ελεγχόμενη απελευθέρωση αργύρου". 

Να ήταν πιστοποιημένο από NSF ή από κάποιο σοβαρό οργανισμό να πω ότι εντάξει έχουμε το οκ και την ασφάλεια του οργανισμού να πάρουμε το φίλτρο, θα έχει μετρηθεί λογικά η απελευθέρωση αργύρου κτλ. 

εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να βάλω φίλτρο για να απαλλαγώ από διάφορες ουσίες, και να ξέρω ότι πινω έστω κ σε ελάχιστο ποσοστό αργυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έβαλα πάνω αυτή τη βδομάδα το φίλτρο που πήρα (Cerametrix) και έχω κάποια θέματα με τη γεύση. Μου αφήνει μια ξινίλα και πικράδα, ειδικά στο πίσω μέρος της γλώσσας. Καμμία σχέση με τα εμφιαλωμένα πχ που έχω συνηθίσει να πίνω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, anonymous-root είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έβαλα πάνω αυτή τη βδομάδα το φίλτρο που πήρα (Cerametrix) και έχω κάποια θέματα με τη γεύση. Μου αφήνει μια ξινίλα και πικράδα, ειδικά στο πίσω μέρος της γλώσσας. Καμμία σχέση με τα εμφιαλωμένα πχ που έχω συνηθίσει να πίνω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Δεν έχω προσωπικά εμπειρία από το cerametix αλλά υποτίθεται τα φίλτρα  είναι για βελτίωση της γεύσης και της οσμής. 

Είχες άλλο φίλτρο πριν το cerametix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, anonymous-root είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έβαλα πάνω αυτή τη βδομάδα το φίλτρο που πήρα (Cerametrix) και έχω κάποια θέματα με τη γεύση. Μου αφήνει μια ξινίλα και πικράδα, ειδικά στο πίσω μέρος της γλώσσας. Καμμία σχέση με τα εμφιαλωμένα πχ που έχω συνηθίσει να πίνω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Μήπως ο κατασκευαστής αναφέρει στις οδηγίες ότι το φίλτρο πρέπει να τρέξει για κάποια λεπτά; Σε ορισμένα φίλτρα πρέπει να το αφήσεις από 5 ως και 10 λεπτά για να απομακρύνουν τα κατάλοιπα. Ψάξε το συγκεκριμένο θέμα και εφόσον δεν βρεις κάτι, προληπτικά άσε να τρέξει για 5 λεπτά όχι στο τέρμα η βρύση κάπου ενδιάμεσα, και δοκίμασε πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μήπως ο κατασκευαστής αναφέρει στις οδηγίες ότι το φίλτρο πρέπει να τρέξει για κάποια λεπτά; Σε ορισμένα φίλτρα πρέπει να το αφήσεις από 5 ως και 10 λεπτά για να απομακρύνουν τα κατάλοιπα. Ψάξε το συγκεκριμένο θέμα και εφόσον δεν βρεις κάτι, προληπτικά άσε να τρέξει για 5 λεπτά όχι στο τέρμα η βρύση κάπου ενδιάμεσα, και δοκίμασε πάλι. 

Ακριβώς αυτό!! ...

Πρέπει να τρέξει 10 λεπτά, να μείνει 12 ώρες χωρίς χρήση , και μετά να τρέξει αλλά.2 λεπτά και.ειναι έτοιμο  . Το γράφει πάνω στις οδηγίες χρήσης ... 

 

1 ώρα πριν, anonymous-root είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έβαλα πάνω αυτή τη βδομάδα το φίλτρο που πήρα (Cerametrix) και έχω κάποια θέματα με τη γεύση. Μου αφήνει μια ξινίλα και πικράδα, ειδικά στο πίσω μέρος της γλώσσας. Καμμία σχέση με τα εμφιαλωμένα πχ που έχω συνηθίσει να πίνω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

20210327_225343-01.jpeg.b2c468b82c53fd252e64db0840978359.jpeg20210305_091716.jpg.3d8759c1cd3624569f1fec86b2bb5e6e.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το είχα αφήσει να τρέξει 10 - 15 λεπτά και μετά δοκίμασα (χτές). Μετά που στείλατε τις οδηγίες, τις ακολούθησα και το άφησα να τρέξει 10 λεπτά πριν κοιμηθώ και μετά το πρωί άλλα 5 (όπως ακριβώς έγραψε ο dimitrisdim14). Μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποια βελτίωση, αλλά πάλι μου αφήνει μια αίσθηση στη γλώσσα σαν πικρίλα.

Δεν είχα ποτέ πριν φίλτρο, η σύγκριση που κάνω είναι με το εμφιαλωμένο που πίνω, της βρύσης στη Θεσσαλονίκη, ψύκτη - φίλτρου που έχουμε στη δουλειά και μιας κανάτας τύπου brita. Δεν είχα ποτέ τέτοια αίσθηση πριν.

Ρωτάω αν είναι φυσιολογικό αυτό με το φίλτρο, για να ξέρω αν είναι πρόβλημα, οπότε να μιλήσω με το κατάστημα αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2021 στις 7:16 ΜΜ, dimos15 είπε

Νομιζω στο ποσιμο νερο κυριως τρισθενες αρσενικο υπαρχει, το πεντασθενες υπαρχει στη θαλασσα. Και το τρισθενες ειναι 60 φορες ποιο τοξικο απο το πεντασθενες

  http://excellence.minedu.gov.gr/draseis/listing/116-aquaszero

Η doulton εκτος απο μικροτερη συγκεντρωση εχει και μικρο ποσοστο φιλτραρισματος (50%) που με κανει να πιστευω οτι το εχουν κανει επιτηδες.  Δηλαδη αφηνουν λιγο χλωριο και TCP στο τελος της ζωης του φιλτρου για να σκοτωσουν τα βακτηρια κλπ. Τα φιλτρα carbon γεμιζουν πολυ γρηγορα με βακτηρια.

https://www.weuvcare.com/microbial-contamination-issues-with-granular-activated-carbon-gac/

Γενικα ειναι καλυτερο να παρεις ενα ποιο φθηνο φιλτρο και να το αλλαζεις καθε 3 μηνες παρα να παρεις ενα ακριβο και να το αλλαζεις καθε 6-12 μηνες. Τωρα κοιταω το pentek scbc-10 ξερεις αν ειναι καλο?

Τελικα αυτο που ειχα πει συμβαινει. Βρηκα ερευνα που εγινε το 2017 και λεει οτι τα φιλτρα ανθρακα γινονται εστιες μικροβιων. Γι'αυτο η doulton δεν φιλτραρει το tcp, το εξηγει και μεσα στην ερευνα.. Επισης αν το νερο εχει χλωραμινες τοτε τα φιλτρα ανθρακα τις μετατρεπουν σε αμμωνια που ειναι η κυρια τροφη των βακτηριων και ετσι αυξανονται ακομα περισσοτερο🤮

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2017/ew/c7ew00134g#cit7

Επεξ/σία από dimos15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Τελικα αυτο που ειχα πει συμβαινει. Βρηκα ερευνα που εγινε το 2017 και λεει οτι τα φιλτρα ανθρακα γινονται εστιες μικροβιων. Γι'αυτο η doulton δεν φιλτραρει το tcp, το εξηγει και μεσα στην ερευνα.. Επισης αν το νερο εχει χλωραμινες τοτε τα φιλτρα ανθρακα την μετατρεπουν σε αμμωνια που ειναι η κυρια τροφη των βακτηριων και ετσι αυξανονται ακομα περισσοτερο🤮

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2017/ew/c7ew00134g#cit7

Τι παραπάνω κάνει η doulton και δεν φιλτράρει με tcp, μπορείς να το πεις πιο αναλυτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τι παραπάνω κάνει η doulton και δεν φιλτράρει με tcp, μπορείς να το πεις πιο αναλυτικά. 

Διαβασε τα bold στο quote και την ερευνα. Ουσιαστικα αφηνει το χλωριο να περασει απο το φιλτρο για να μειωθει ο πληθυσμος των βακρτηριων

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimos15 είπε

Τελικα αυτο που ειχα πει συμβαινει. Βρηκα ερευνα που εγινε το 2017 και λεει οτι τα φιλτρα ανθρακα γινονται εστιες μικροβιων. Γι'αυτο η doulton δεν φιλτραρει το tcp, το εξηγει και μεσα στην ερευνα.. Επισης αν το νερο εχει χλωραμινες τοτε τα φιλτρα ανθρακα τις μετατρεπουν σε αμμωνια που ειναι η κυρια τροφη των βακτηριων και ετσι αυξανονται ακομα περισσοτερο🤮

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2017/ew/c7ew00134g#cit7

Καλημέρα φίλε. Τα φίλτρα άνθρακα όταν έχουν για μέρες στάσιμο νερό δημιουργούν βακτήρια.δεν κρύβει καμία εταιρεία ίσα ίσα που στο λένε ότι αν είναι να λείπεις για μέρες καλό είναι να βγάζεις το φίλτρο και να το στραγγίζεις. Αν πάλι δεν το κάνεις αυτό, αφήνεις 10 λεπτά τουλάχιστον να τρέχει το νερό και μετά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Στο αναφέρουν αυτό όλα τα φίλτρα και είναι λογικό διότι κάθεται για μέρες στο φίλτρο νερό χωρίς χλώριο. Σε τρεχούμενο νερό , και όσο χρησιμοποιείς το φίλτρο δεν προλαβαίνουν να δημιουργηθούν βακτήρια. Και για να πειστείς , θα σε πω για μένα. Έκανα έλεγχο στο παλιό μου φίλτρο μετά από ένα χρόνο έλεγχο για να δω αν με κοροϊδεύουν και τι έπινα τόσο καιρό  και δεν είχε ούτε βακτήρια ούτε ιούς κτλ

 το doulton έχει αντιβακτηριδιακες ιδιότητες λόγο του αργυρου που εμπεριέχει . Δεν περνάει χλώριο όπως λες . Στο λέει και στο δελτίο απόδοσης ότι μέχρι και τέλους ζωής του φίλτρου  μειώνει 96-97% το χλώριο

Χλωραμινη δεν έχουμε εδώ και δεν ξέρω γιατί αγχώνεσαι και το ψάχνεις ακόμα . Αυτό που λες μπορεί να γίνεται με τους καταλυτικους άνθρακες διότι οι καταλυτικοι άνθρακες έχουν την ιδιότητα να μειώνουν πολύ μεγάλα ποσοστά χλωραμινης, αλλά και πάλι η ποσότητα που μπορεί να ελευθερώνεται τις αμμωνίας θα είναι μηδαμινή. Είναι από τις πιο τοξικές ουσίες η αμμωνία δεν θα υπήρχε φίλτρο να μειώνει μια ουσία για να βάζει στο νερό μια χειρότερη . Θα είχε απαγορευτεί τέτοιο φίλτρο. Δεν το έχω ψάξει αυτό με την χλωραμινη διότι δεν έχουμε χλωραμινη στα νερά μας. Υπάρχουν χιλιάδες ουσίες εκεί έξω. Αν είναι για κάθε μία να ψάχνουμε θα χαζεψουμε στο τέλος. Και κυρίως να είσαι σίγουρος ότι με το ζήτημα των ουσιών στο νερό ασχολούνται οργανισμοί κολοσσοί που κάνουν έρευνες για την υγεία των ανθρώπων και του κλίματος και οι οποίοι οργανισμοί αν μπεις και μελετήσεις θα δεις ότι προτείνουν φίλτρα νερού για την μείωση ουσιών όπως χλωριο , χλωραμινη , νιτρικά , αρσενικό κτλ κτλ θέλω να καταλήξω στο ότι αν ήταν κάτι επικίνδυνο δεν θα τα πρότειναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...