Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mix82g είπε

Πιστοποιημένη θήκη filtrato δεν βρήκα πάντως.

Προφανώς και οι φιλτρατο είναι κάποια θήκη την pentair η της watts , όπως κάνει και η πριματο , που χρησιμοποιεί θήκες watts.  Όλες οι εταιρίες watts pentair κλπ πουλάνε και θήκες OEM απ' ότι ξέρω για να μπορεί η κάθε εταιρία να Βάζει το αυτοκόλλητο της πάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Προφανώς και οι φιλτρατο είναι κάποια θήκη την pentair η της watts , όπως κάνει και η πριματο , που χρησιμοποιεί θήκες watts.  Όλες οι εταιρίες watts pentair κλπ πουλάνε και θήκες OEM απ' ότι ξέρω για να μπορεί η κάθε εταιρία να Βάζει το αυτοκόλλητο της πάνω .

Ναι γι'αυτό ανέφερα ότι μπορεί κάποιες εταιρείες να παίρνουν θήκες από κάποιες άλλες όπως πχ watts , pentair κτλ και ν βάζουν το δικό τους λογότυπο και να τις πουλάνε. Δεν ξέρω τι κάνει η κάθε εταιρεία. Γι'αυτό λέω θέλει ψάξιμο. Μπορεί να πάρει τηλέφωνο την filtrato και την primato ή όποια άλλη εταιρεία θέλει και να τους πει να τον πουνε πιο είναι το ακριβές μοντέλο της θήκης ώστε να δει αν είναι πιστοποιημενα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

Ναι γι'αυτό ανέφερα ότι μπορεί κάποιες εταιρείες να παίρνουν θήκες από κάποιες άλλες όπως πχ watts , pentair κτλ και ν βάζουν το δικό τους λογότυπο και να τις πουλάνε. Δεν ξέρω τι κάνει η κάθε εταιρεία. Γι'αυτό λέω θέλει ψάξιμο. Μπορεί να πάρει τηλέφωνο την filtrato και την primato ή όποια άλλη εταιρεία θέλει και να τους πει να τον πουνε πιο είναι το ακριβές μοντέλο της θήκης ώστε να δει αν είναι πιστοποιημενα κτλ

Σωστός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την primato οι φιλτροθήκες μου είπαν ότι είναι της εταιρείας watts και αντέχουν ακόμα και μεγάλες πιέσεις.

Δεν έχουν πιστοποίηση NSF παρά μόνο κάποια φίλτρα που πουλάνε, τα σωληνάκια σύνδεσης και κάποια βρυσάκια.

Είναι σε φάση πιστοποίησης από Ευρωπαϊκά εργαστήρια εάν θυμάμαι καλά όπως μου είπε.

Και το κυνήγι του θησαυρού συνεχίζεται .... :)

 

Επεξ/σία από learner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, learner είπε

Από την primato οι φιλτροθήκες μου είπαν ότι είναι της εταιρείας watts και αντέχουν ακόμα και μεγάλες πιέσεις.

Δεν έχουν πιστοποίηση NSF παρά μόνο κάποια φίλτρα που πουλάνε, τα σωληνάκια σύνδεσης και κάποια βρυσάκια.

Είναι σε φάση πιστοποίησης από Ευρωπαϊκά εργαστήρια εάν θυμάμαι καλά όπως μου είπε.

Και το κυνήγι του θησαυρού συνεχίζεται .... :)

 

Μπορείς όπως σε είπα να πάρεις δύο μονες θήκες πχ από την aquafilter και να τις συνδέσεις 

Απλά να προσέξεις τα μοντέλα που θα δεις να είναι τα πιστοποιημένα που θέλεις. Σου ανέβασα πιο πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2021 στις 12:39 ΜΜ, markgr είπε

 

Καλησπέρα. 

Είμαι από Γιάννενα και υποτίθεται το νερό είναι πόσιμο. Μέχρι στιγμής πίνουμε εμφιαλωμένο. Έχω ένα φίλτρο κεντρικό στο κρύο κάτω από τον πάγκο ένα φίλτρο με νήμα και άνθρακα αν θυμάμαι καλά και σκέφτομαι να προσθέσω ένα πάγκου για να πίνουμε το νερό της ύδρευσης. 

Κάτι όπως αυτό κάνει δουλειά; https://www.skroutz.gr/s/21790071/Atlas-Filtri-Depural-Top-Χρωμέ-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Matrikx-PB1-0-5-μm.html

Πρόσφατα ήπια στον κουνιάδο μου έχει ένα olympus νομίζω και μου άρεσε. 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Athanasop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Athanasop είπε

Καλησπέρα. 

Είμαι από Γιάννενα και υποτίθεται το νερό είναι πόσιμο. Μέχρι στιγμής πίνουμε εμφιαλωμένο. Έχω ένα φίλτρο κεντρικό στο κρύο κάτω από τον πάγκο ένα φίλτρο με νήμα και άνθρακα αν θυμάμαι καλά και σκέφτομαι να προσθέσω ένα πάγκου για να πίνουμε το νερό της ύδρευσης. 

Κάτι όπως αυτό κάνει δουλειά; https://www.skroutz.gr/s/21790071/Atlas-Filtri-Depural-Top-Χρωμέ-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Matrikx-PB1-0-5-μm.html

Πρόσφατα ήπια στον κουνιάδο μου έχει ένα olympus νομίζω και μου άρεσε. 

Ευχαριστώ 

Αν το νερό σου δεν έχει κάτι σοβαρό από ουσίες μια χαρά είναι αυτο το φίλτρο. Και αργότερα αν θελήσεις μπορείς να βάλεις και άλλα φίλτρα του εμπορίου στην ίδια συσκευή να δοκιμάσεις.

Επεξ/σία από mix82g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει ένα όργανο μέτρησης νερού ,αυτό,
https://a.aliexpress.com/_m0a6BhR,Έχω μετρήσει την καθαρότητα του νερού από τη βρύση και από το φίλτρο σε τρία διαφορετικά σπίτια, το TDS Και στις τρεις περιπτώσεις μου δείχνει το νερό της βρύσης με του φίλτρου ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, έχει λογική αυτό; Δεν αφαιρεί  κάποια στοιχεία το φίλτρο ώστε να έχει διαφορετική ένδειξη; Η ποιότητα του νερού φαίνεται μόνο από το Dts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

Έχω αγοράσει ένα όργανο μέτρησης νερού ,αυτό,
https://a.aliexpress.com/_m0a6BhR,Έχω μετρήσει την καθαρότητα του νερού από τη βρύση και από το φίλτρο σε τρία διαφορετικά σπίτια, το TDS Και στις τρεις περιπτώσεις μου δείχνει το νερό της βρύσης με του φίλτρου ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, έχει λογική αυτό; Δεν αφαιρεί  κάποια στοιχεία το φίλτρο ώστε να έχει διαφορετική ένδειξη; Η ποιότητα του νερού φαίνεται μόνο από το Dts?

Έχεις αντίστροφη ώσμωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

οχι ,2 φιλτρα ,το λευκο για τα χοντρα και ενα matrix

Τέτοιου είδους φίλτρα δεν επηρεάζουν τις τιμές από TDS. Δεν μειώνουν τις ουσίες του TDS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mix82g είπε

Τέτοιου είδους φίλτρα δεν επηρεάζουν τις τιμές από TDS. Δεν μειώνουν τις ουσίες του TDS. 

αχρηστα δηλαδη,μονο για το χλωριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, slk200gr είπε

αχρηστα δηλαδη,μονο για το χλωριο?

Τι εννοείς τα φίλτρα? Γενικά τα φίλτρα άνθρακα είναι για μια μεγάλη γκάμα ουσιών εφόσον υπάρχουν στο νερό σου. Πέρα από λάσπες ,χώματα , σκουριές κτλ είναι για χλώριο , χλωραμινες,παράγωγα χλωρίωσης,  φυτοφάρμακα, κάποια βαρέα μέταλλα όπως μόλυβδο, υδράργυρο κτλ, αμίαντο ,κύστες κτλ κτλ. Εξαρτάται από το φίλτρο και από την ποιότητα υλικών που είναι κατασκευασμένος . Για περισσότερες ουσίες όπως σκληρότητα νερου , νιτρικά , βαρέα μέταλλα κτλ κοιτάς σε μια καλή μελετημένη αντίστροφη όσμωση.

Αχρηστα δεν είναι τα φίλτρα. Αχρηστα μπορεί να γίνουν αν είναι άγνωστης προέλευσης, αγνώστου κατασκευαστή κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε ολους! Μετα απο μια γρηγορη ερευνα αγορας (χωρις να διαβασω το thread) πηρα αυτο https://www.primato.gr/products/water-filters/under-sink/usa2gb12-en.html . Με 1ο σταδιο Primato ULTRA CTO και 2ο Primato ULTRA PB. Εκει αρχισε ομως το προβλημα μου. Το νερο στο ποτηρι ειναι θολό. Σαν να εχει μεγάλη πίεση το σπίτι ενώ δεν έχω τόση πίεση. Μην σας ζαλισω με την επικοινωνια με την εταιρια, ηρθε τεχνικος δοκιμασε καινουρια φιλτρα μηπως εφταιγε αυτο, δοκιμασε αλλη συσκευη και δοκιμασε και με βρυσακι. Παντα το ιδιο αποτελεσμα. Θολο νερο στο ποτηρι που πρεπει να το αφησεις να κατσει μερικα λεπτα για να καθαρισει. Βεβαια αν το ανακινησεις παλι βλεπεις κατι μεσα...  Απογοητευση.. Δεν εχω φωτογραφια να σας δειξω παρα μονο βιντεο που το εστελνα και στην εταιρεια. Θα γινει επιστροφη χρηματων ευτυχως.  Κριμα γιατι η συσκευη μου φαινεται αρκετά καλή. (δεν εχω εμπειρια.) Και καπου εδω ξεκινησα να διαβαζω το thread. Θελω να βαλω συσκευη κατω παγκου διπλη για την κρυα παροχη η με βρυσακι φοβαμαι ομως μην εχω παλι τα ιδια. Περιοχη Αττικη Χαλανδρι. Θελω φιλτρο λογω νεογεννητου κτλ.  Αν μπορει κανεις να βοηθησει θα ηταν πολυ ευχαριστο.

Screenshot_20210510-115257.jpg

Screenshot_20210510-115355.jpg

Screenshot_20210510-115510.jpg

Επεξ/σία από DarkVespaStar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, DarkVespaStar είπε

Καλημέρα σε ολους! Μετα απο μια γρηγορη ερευνα αγορας (χωρις να διαβασω το thread) πηρα αυτο https://www.primato.gr/products/water-filters/under-sink/usa2gb12-en.html . Με 1ο σταδιο Primato ULTRA CTO και 2ο Primato ULTRA PB. Εκει αρχισε ομως το προβλημα μου. Το νερο στο ποτηρι ειναι θολό. Σαν να εχει μεγάλη πίεση το σπίτι ενώ δεν έχω τόση πίεση. Μην σας ζαλισω με την επικοινωνια με την εταιρια, ηρθε τεχνικος δοκιμασε καινουρια φιλτρα μηπως εφταιγε αυτο, δοκιμασε αλλη συσκευη και δοκιμασε και με βρυσακι. Παντα το ιδιο αποτελεσμα. Θολο νερο στο ποτηρι που πρεπει να το αφησεις να κατσει μερικα λεπτα για να καθαρισει. Βεβαια αν το ανακινησεις παλι βλεπεις κατι μεσα...  Απογοητευση.. Δεν εχω φωτογραφια να σας δειξω παρα μονο βιντεο που το εστελνα και στην εταιρεια. Θα γινει επιστροφη χρηματων ευτυχως.  Κριμα γιατι η συσκευη μου φαινεται αρκετά καλή. (δεν εχω εμπειρια.) Και καπου εδω ξεκινησα να διαβαζω το thread. Θελω να βαλω συσκευη κατω παγκου διπλη για την κρυα παροχη η με βρυσακι φοβαμαι ομως μην εχω παλι τα ιδια. Περιοχη Αττικη Χαλανδρι. Θελω φιλτρο λογω νεογεννητου κτλ.  Αν μπορει κανεις να βοηθησει θα ηταν πολυ ευχαριστο.

Screenshot_20210510-115257.jpg

Screenshot_20210510-115355.jpg

Screenshot_20210510-115510.jpg

Στην σύνδεση που έκανες κάτω από τον πάγκο είχε η συσκευή ένα βανακι μικρο για να ελέγχεις την πίεση?σε κάποιο φίλτρο που είχα βάλει στο παρελθόν είχα το ίδιο αποτέλεσμα με εσένα και χαμήλωσα λίγο την πίεση με την βανουλα που δίνουν όταν γίνεται η σύνδεση κάτω πάγκου. Μετά από κάποιο διάστημα ημερών χρήσης κτλ έστρωσε το φίλτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...