Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/5/2021 στις 12:18 ΠΜ, glib είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Παρέλαβα σήμερα τα Pentek C1 5 μm και Pentek CBR2-10 0.5 μm. Παρατήρησα ότι η τρύπα εντός των φίλτρων έχουν ίδια διάμετρο, ενώ τα προηγούμεναt Atlas Filtri CB-AF CTO SX 5 μm και Atlas Filtri CB-AF PB 10SX 0.5 μm που αντικατέστησα είχαν πολύ μεγάλη διαφορά. Το 0.5 μm είχε πολύ μικρό στόμιο, και το 5 μm είχε αρκετά μεγάλο. 

επίσης, η πίεση του νερού ενώ με τα προηγούμενα ήταν αρκετά χαμηλή, τώρα είναι αρκετά καλή. 

Υπάρχει περίπτωση να μου έστειλαν κάτι λάθος?

 

 

Καλησπέρα,

Τι ακριβώς να σου έστειλαν λάθος δεν κατάλαβα!! Φυσικά και η ροή θα είναι μεγαλύτερη αφού το pentek c1 στο πρώτο στάδιο δεν κόβει καθόλου πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή σκοπευω να στήσω στο σπίτι μου στην κουζίνα σε μια γωνια πάγκο για καφεδες μύλους μηχανες single origins και πολλα καλούδια, σκέφτομαι να μπω στην διαδικασια φίλτρου καθως μαθαινω οτι το εμφιαλωμενο δεν βοηθα καθολου απο πολλές απόψεις. με αντίστρωφη όσμωση θα ειμαι καλυμένος σε άλατα,μεταλλα,χλωρια κ μυρωδιές? έχω βρει στο skroutz γυρω στο 200ρικο κάποια

Επεξ/σία από spiritclay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, spiritclay είπε

επειδή σκοπευω να στήσω στο σπίτι μου στην κουζίνα σε μια γωνια πάγκο για καφεδες μύλους μηχανες single origins και πολλα καλούδια, σκέφτομαι να μπω στην διαδικασια φίλτρου καθως μαθαινω οτι το εμφιαλωμενο δεν βοηθα καθολου απο πολλές απόψεις. με αντίστρωφη όσμωση θα ειμαι καλυμένος σε άλατα,μεταλλα,χλωρια κ μυρωδιές? έχω βρει στο skroutz γυρω στο 200ρικο κάποια

Ναι θα είσαι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασια δεν εχει μονο ο πορος 1μΜ ειναι μια χαρα, σημασια εχει κυριως η ποιοτητα του ενεργου ανθακα του φιλτρου δηλαδη που αντιθετα με οτι πιστευετε δεν ειναι η ιδια σε καθε φιλτρο αλλα απεχει σημαντικα οπως και η ικανοτητα του ανθρακα να μαζευει τα ανεπιθυμητα στοιχεια . Η αλαρκο ειναι ελληνικη καταστευαστρια εταιρια και θελετε να παρετε ξενα φτηνα οτι ναναι φιλτρα επειδη , να στηριξουμε τους ξενους ας πουμε.. οκ

σημασια δεν εχει μονο ο πορος 1μΜ ειναι μια χαρα, σημασια εχει κυριως η ποιοτητα του ενεργου ανθακα του φιλτρου δηλαδη που αντιθετα με οτι πιστευετε δεν ειναι η ιδια σε καθε φιλτρο αλλα απεχει σημαντικα οπως και η ικανοτητα του ανθρακα να μαζευει τα ανεπιθυμητα στοιχεια . Η αλαρκο ειναι ελληνικη καταστευαστρια εταιρια και θελετε να παρετε ξενα φτηνα οτι ναναι φιλτρα επειδη , να στηριξουμε τους ξενους ας πουμε.. οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, exor είπε

σημασια δεν εχει μονο ο πορος 1μΜ ειναι μια χαρα, σημασια εχει κυριως η ποιοτητα του ενεργου ανθακα του φιλτρου δηλαδη που αντιθετα με οτι πιστευετε δεν ειναι η ιδια σε καθε φιλτρο αλλα απεχει σημαντικα οπως και η ικανοτητα του ανθρακα να μαζευει τα ανεπιθυμητα στοιχεια . Η αλαρκο ειναι ελληνικη καταστευαστρια εταιρια και θελετε να παρετε ξενα φτηνα οτι ναναι φιλτρα επειδη , να στηριξουμε τους ξενους ας πουμε.. οκ

Δεν την ήξερα αλλά με μια πρόχειρη ματιά έχουμε και λέμε:

Βάση της πιστοποίησης του ΕΜΠ που έχουν αναρτημένο μειώνει τα THM από 276 σε 34 ποσοστό που αντιστοιχεί περί του 87% σε 1650λίτρα με ροή 1 λίτρο το λεπτό. Το κόστος του φυσιγγίου έχει 98Ε ανά 6μηνο. 

Η ροή που είναι μετρημένο είναι τραγικά μικρή (κανένας δεν ανοίγει το φίλτρο με τόσο μικρή ροή) Αν ανοίξεις τέρμα όπως όλα τα αντίστοιχα θα πάρεις 2,5 με 3,5 λίτρα το λεπτό. Τι σημάνει αυτό? από 87% κατακρατήσεις θα πάει σίγουρα κάτω από 50%. Και να δίνει κάποιος 98Ε το εξάμηνο να κατακρατάει τα μισά από ότι λέει δεν το βρίσκω λογικό και 300Ε η συσκευή. 

Αν έχεις THM πας σε όσμωση. Για απλά φίλτρα ενεργού άνθρακα οι περισσότεροι προτείνουν pentair, pentair everpure και doulton. Καλύτερα φίλτρα από ότι βλέπω με καλύτερες κατακρατήσεις και πιο οικονομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Iosif_L είπε

Δεν την ήξερα αλλά με μια πρόχειρη ματιά έχουμε και λέμε:

Βάση της πιστοποίησης του ΕΜΠ που έχουν αναρτημένο μειώνει τα THM από 276 σε 34 ποσοστό που αντιστοιχεί περί του 87% σε 1650λίτρα με ροή 1 λίτρο το λεπτό. Το κόστος του φυσιγγίου έχει 98Ε ανά 6μηνο. 

Η ροή που είναι μετρημένο είναι τραγικά μικρή (κανένας δεν ανοίγει το φίλτρο με τόσο μικρή ροή) Αν ανοίξεις τέρμα όπως όλα τα αντίστοιχα θα πάρεις 2,5 με 3,5 λίτρα το λεπτό. Τι σημάνει αυτό? από 87% κατακρατήσεις θα πάει σίγουρα κάτω από 50%. Και να δίνει κάποιος 98Ε το εξάμηνο να κατακρατάει τα μισά από ότι λέει δεν το βρίσκω λογικό και 300Ε η συσκευή. 

Αν έχεις THM πας σε όσμωση. Για απλά φίλτρα ενεργού άνθρακα οι περισσότεροι προτείνουν pentair, pentair everpure και doulton. Καλύτερα φίλτρα από ότι βλέπω με καλύτερες κατακρατήσεις και πιο οικονομικά. 

Επειδή έχω δοκιμάσει φίλτρα αλαρκο παλιότερα , η ροή είναι 1 λίτρο το λεπτό , γ αυτό έρχεται και στο τοποθετεί δικός τους τεχνικός , και βάζει πνιχτη ροής , και όντως περνάει 1 λίτρο το λεπτό . Για να γεμίσεις ένα ποτήρι νερό θες 20 δευτερόλεπτα , υπερβολικά αργό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Δεν την ήξερα αλλά με μια πρόχειρη ματιά έχουμε και λέμε:

Βάση της πιστοποίησης του ΕΜΠ που έχουν αναρτημένο μειώνει τα THM από 276 σε 34 ποσοστό που αντιστοιχεί περί του 87% σε 1650λίτρα με ροή 1 λίτρο το λεπτό. Το κόστος του φυσιγγίου έχει 98Ε ανά 6μηνο. 

Η ροή που είναι μετρημένο είναι τραγικά μικρή (κανένας δεν ανοίγει το φίλτρο με τόσο μικρή ροή) Αν ανοίξεις τέρμα όπως όλα τα αντίστοιχα θα πάρεις 2,5 με 3,5 λίτρα το λεπτό. Τι σημάνει αυτό? από 87% κατακρατήσεις θα πάει σίγουρα κάτω από 50%. Και να δίνει κάποιος 98Ε το εξάμηνο να κατακρατάει τα μισά από ότι λέει δεν το βρίσκω λογικό και 300Ε η συσκευή. 

Αν έχεις THM πας σε όσμωση. Για απλά φίλτρα ενεργού άνθρακα οι περισσότεροι προτείνουν pentair, pentair everpure και doulton. Καλύτερα φίλτρα από ότι βλέπω με καλύτερες κατακρατήσεις και πιο οικονομικά. 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=053|VOC+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Όλα αυτά τα φίλτρα άνθρακα μειώνουν τιμές THM φίλε μ . Τα παράγωγά του χλωρίου γενικά τα μειώνουν τα φίλτρα άνθρακα.αρκει να είναι καλά εννοείται . Και έχουν και καλή απόδοση κιόλας της τάξεως πάνω από 99% μείωσης. Δεν χρειάζεται για THM να πας σε όσμωση

 

Άμα κάποιος είναι να δώσει 300 ευρώ και 98 ευρώ για ανταλλακτικό φίλτρο τότε να κοιτάξει προς multipure . Είναι από τα κορυφαία. Με κλειστά μάτια πας σε φίλτρο που ξέρεις τι παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mix82g είπε

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=053|VOC+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Όλα αυτά τα φίλτρα άνθρακα μειώνουν τιμές THM φίλε μ . Τα παράγωγά του χλωρίου γενικά τα μειώνουν τα φίλτρα άνθρακα.αρκει να είναι καλά εννοείται . Και έχουν και καλή απόδοση κιόλας της τάξεως πάνω από 99% μείωσης. Δεν χρειάζεται για THM να πας σε όσμωση

 

Άμα κάποιος είναι να δώσει 300 ευρώ και 98 ευρώ για ανταλλακτικό φίλτρο τότε να κοιτάξει προς multipure . Είναι από τα κορυφαία. Με κλειστά μάτια πας σε φίλτρο που ξέρεις τι παίρνεις

Αν είχα στο νερό μου THM, VOCs, Lead και άλλα το μόνο που θα εμπιστευόμουν είναι το Pentair Freshpoint F2000 B2B.
Με 2.500 λίτρα αντοχή πιστοποιημένη και ροή από ότι βλέπω 2,2 λίτρα. 

Εμείς εδώ δεν έχουμε THM και τέτοια αλλά έχουμε μεγάλη αγωγιμότητα για αυτό οι περισσότεροι έχουμε όσμωση. Τώρα που καλοκαίριασε σκέφτομαι να βάλω έναν ψύκτη γιατί από το δοχείο είναι ζεστό. Έχει βάλει κανείς να μου πει γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BOYRACER71 είπε

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος αν τα φιλτρα που βαζουμε απομακρύνουν τα μικροπαλαστικα;

Η πλειοψηφία των φίλτρων ναι τα απομακρύνει

Στις 28/5/2021 στις 3:42 ΜΜ, Iosif_L είπε

Αν είχα στο νερό μου THM, VOCs, Lead και άλλα το μόνο που θα εμπιστευόμουν είναι το Pentair Freshpoint F2000 B2B.
Με 2.500 λίτρα αντοχή πιστοποιημένη και ροή από ότι βλέπω 2,2 λίτρα. 

Εμείς εδώ δεν έχουμε THM και τέτοια αλλά έχουμε μεγάλη αγωγιμότητα για αυτό οι περισσότεροι έχουμε όσμωση. Τώρα που καλοκαίριασε σκέφτομαι να βάλω έναν ψύκτη γιατί από το δοχείο είναι ζεστό. Έχει βάλει κανείς να μου πει γνώμες?

Κατασκευάζεται Κίνα το συγκεκριμένο φίλτρο. (Απλά το αναφέρω).

2500 λίτρα αντοχής είναι κάτι κλασικό για φίλτρο. Υπάρχουν και άλλα με περισσότερα λίτρα...

2 .2 λίτρα ροή δεν την λες και μεγάλη. Δλδ επειδή είχα πει για το multipure εγώ και είπες ότι θα έπαιρνες το συγκεκριμένο φίλτρο, να ξέρεις ότι το aquaversa της multipure έχει και μεγαλύτερη αντοχή λίτρων, και μεγαλύτερη ροή νερού και μειώνει περισσότερες ουσίες πιστοποιημένα πχ από βαρεα μεταλλα μειώνει υδράργυρο πράγμα που δεν μειώνει το pentair. Έχει πιστοποίηση NSF 401 για μείωση ουσιών που δεν τις έχει το συγκεκριμένο της pentair.

Έχει ανοξείδωτη θήκη η multipure με ότι αυτό συνεπάγεται.. 

Σου βάζω τα δελτία απόδοσης και των δύο φίλτρων . Δες και σύγκρινε για ποιες ουσίες έχει πιστοποιηθεί το ένα και για ποιες το άλλο.  Το δελτίο απόδοσης της pentair στο στέλνω σε φωτογραφία διότι με λέει είναι μεγάλο το αρχειο για να το ανεβάσω δεν καταλαβαίνω τον λόγο.Αν θες μπορείς να μπεις στην σελίδα που έστειλες το φίλτρο της pentair και να κατεβάσεις το αρχείο. 

Το δελτίο απόδοσης της multipure είναι σε αρχείο. 

Είναι ακριβό σαν αρχική τιμή (συσκευή, φίλτρο και παρελκόμενα) αλλά το φίλτρο δεν το λες και ακριβό για μια φορά τον χρόνο που θα το αλλάζεις. 

Δεν κάνω διαφήμιση για να μην παρεξηγηθω. Σου τα λέω αυτά επειδή είπα πιο επάνω στο σχόλιο μου, ότι αν είναι κάποιος να δώσει τόσα χρήματα για φίλτρα αλαργκο κτλ κτλ τότε εννοείται τα δίνει και παίρνει για εμένα και για την εμπειρία που έχω από όσα έχω ψάξει και έχω διαβάσει  τόσους μήνες το καλύτερο φίλτρο παγκοσμιως το οποίο είναι της multipure. Βασικά δύο είναι τα ΤΟΠ φίλτρα παγκοσμιως. Multipure και Espring. Ακριβά όμως... 

 

Screenshot_2021-05-30-19-22-30-242_com.google.android.apps.docs.jpg

mp-performance-sheets-aquaversa (12).pdf

Μπορείς να συγκρινεις κιόλας και την απόδοση που έχουν τα ίδια φίλτρα στις υπάρχουσες κοινές ουσίες που μειώνουν. Δηλαδή το aquaversa μειώνει 99% το χλώριο , έναντι 95,9% που μειώνει το pentair . Atrazine 97% μειώνει το aquaversa έναντι 93,7 το φίλτρο της pentair. Κτλ κτλ κτλ κτλ..............

Και το aquaversa είναι δοκιμασμένο για τις ουσίες που μειώνει σε περισσότερα λίτρα από ότι αυτό της pentair διότι είναι για περισσότερα λίτρα , και τα φίλτρα για να πάρουν τις πιστοποιήσεις για τις ουσίες που μειώνουν δοκιμάζοντε για όλα τα λίτρα ζωής τους και σε διπλάσια κιόλας ποσότητα λίτρων από από αυτά που αναφερει η εταιρεία.  Άρα από την στιγμή που το συγκεκριμένο φίλτρο της multipure εχει αντοχή περισσότερα λιτρα , άρα έχει δοκιμαστει ότι μειώνει όλες αυτές τις ουσίες σε περισσότερα λίτρα χρήσης νερού.

Επεξ/σία από mix82g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2021 στις 5:03 ΜΜ, Iosif_L είπε

Δεν την ήξερα αλλά με μια πρόχειρη ματιά έχουμε και λέμε:

Βάση της πιστοποίησης του ΕΜΠ που έχουν αναρτημένο μειώνει τα THM από 276 σε 34 ποσοστό που αντιστοιχεί περί του 87% σε 1650λίτρα με ροή 1 λίτρο το λεπτό. Το κόστος του φυσιγγίου έχει 98Ε ανά 6μηνο. 

Η ροή που είναι μετρημένο είναι τραγικά μικρή (κανένας δεν ανοίγει το φίλτρο με τόσο μικρή ροή) Αν ανοίξεις τέρμα όπως όλα τα αντίστοιχα θα πάρεις 2,5 με 3,5 λίτρα το λεπτό. Τι σημάνει αυτό? από 87% κατακρατήσεις θα πάει σίγουρα κάτω από 50%. Και να δίνει κάποιος 98Ε το εξάμηνο να κατακρατάει τα μισά από ότι λέει δεν το βρίσκω λογικό και 300Ε η συσκευή. 

Αν έχεις THM πας σε όσμωση. Για απλά φίλτρα ενεργού άνθρακα οι περισσότεροι προτείνουν pentair, pentair everpure και doulton. Καλύτερα φίλτρα από ότι βλέπω με καλύτερες κατακρατήσεις και πιο οικονομικά. 

Φιλε μου πραγματικα δεν καταλαβαινεις ακριβως τι λες.. οι υποθεσεις σου γιατι περι αυτου προκειται ειναι υποθεσεις. 

1) το οτι χρησιμοποιει μοναδα μετρησης το εμπ το ενα λιτρο δεν συνεπαγεται οτι μειωνεται γεωμετρικα η αποδοση στα 3 

2) δωσε προσοχη σε παρακαλω

Η αλαρκο ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ

και εχει φιλτρα μεχρι και 0,0001 μαικρον για οσμωση φυσικα

. Λοιπον να καταλαβεις οτι δεν ειναι τα φιλτρα ιδιας ποιοτητας και πως το χλωριο και οι ενωσεις δεν υποκεινται σε διηθηση αλλα σε εξουδετερωση λογω ενεργου ανθρακος με τον οποιο αντιδρουν διασπονται και κατακρατουνται.

Υποψιν οτι τα μαικρον που αναφερεται δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που καλειται να κανει ενα φιλτρο ανθρακα και το 1 ειναι υπεραρκετο.. αν θες για βαρια μεταλλα και και αλατα πας σε οσμωση οπου και εκει η εταιρια εχει λυσεις πολυ ποιοτικες.

Το πιο σημαντικο ειναι η ποιοτητα του φιλτρου .Η αλαρκο εισαγει απο την αγγλια την καλυτερης ποιοτητας ανθρακα ο οποιος εμπλουτιζεται με αργυρο ουτως ωστε να μην ευδοκιμει την αναπτυξη μικροοργανισμων. 

Αν πιστευετε οτι το πολυτεχνειο δινει ελεγχους ετσι και εμπιστευεστε τα κινεζικα φιλτρα τα οποια ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας και εν τελη πιο ακριβα απο της αλαρκο η οποια κανει και δωρο καινουργια συσκευη με συγχωρειτε αλλα μαλλον κανετε λαθος. 

Με σεβασμο στους ινσομνητες τα λεω αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θέλω να βάλω ένα φίλτρο νερού κάτω πάγκου με βρυσάκι. Κάπου στην έρευνα όμως και με τόσα φίλτρα κ πληροφορίες χάθηκα και το κεφάλι μου έγινε καζάνι. Εν τέλη απ' το πολύ χάσιμο αυτό που μου έμεινε είναι  να πάρω ένα φίλτρο της multipure.. έχει 4-5 στο σάιτ στην κατηγορία που γράφω... Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο από αυτά? Ή από κάποια άλλη εταιρεία αντίστοιχα καλό?

Ανάλυση νερού δεν βρήκα πουθενά.. μένουμε στο Αγρίνιο το νερό είναι πόσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Homeless είπε

Καλημέρα. Θέλω να βάλω ένα φίλτρο νερού κάτω πάγκου με βρυσάκι. Κάπου στην έρευνα όμως και με τόσα φίλτρα κ πληροφορίες χάθηκα και το κεφάλι μου έγινε καζάνι. Εν τέλη απ' το πολύ χάσιμο αυτό που μου έμεινε είναι  να πάρω ένα φίλτρο της multipure.. έχει 4-5 στο σάιτ στην κατηγορία που γράφω... Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο από αυτά? Ή από κάποια άλλη εταιρεία αντίστοιχα καλό?

Ανάλυση νερού δεν βρήκα πουθενά.. μένουμε στο Αγρίνιο το νερό είναι πόσιμο.

Από multipure το aquaversa θα κοιτάς έστειλα πιο επάνω το δελτίο απόδοσης δλδ ποιες ουσίες μειώνει. 

Πέρα από το aquaversa υπάρχει και το aquaperform αν έχεις στο νερό αρσενικό. Αλλά είναι πιο ακριβό. 

Και το ΤΟΠ φίλτρο τους που είναι πανάκριβο είναι το aqualuxe το οποίο είναι και για ιούς και για βακτήρια.  

Τα συγκεκριμένα φίλτρα είναι πιστοποιημενα απο NSF ότι μειώνουν τις περισσότερες ουσίες από κάθε άλλο φίλτρο παγκοσμίως μαζί με το e-spring. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση φαίνεσαι γνώστης του θέματος όποτε θα σε εμπιστευτώ... Από αυτά που διάβασα εδώ μέσα από εσένα μπορεί να ξέρεις κ περισσότερα από ότι 100 πωλητές μαζί :). Να σαι καλά ευχαριστούμε για την βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...