Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, άλλαξα προσφατα το φίλτρο νερου. Πέρυσι αγόρασα την συσκευή και φίλτρο μαζί το οποιο για να μπει με ζόρι λίγο να πω την αλήθεια διότι ήθελε κάπως αρκετό σφίξιμο για να μην χάνει νερό από γυρο. Το νέο που έβαλα μπήκε άνετα, χωρίς πολυ σφίξιμο αλλά μέσα το ακουω να κουνιέται ενώ το παλιο όχι. Τα φίλτρα και τα δυο είναι ίδιου μεγέθους , 10". Θεωρώ πως αν κουνιέται δηλαδή δεν στραγγίζει από άκρη σε άκρη ότι θα περνάει αφιλτραριστο νερό, πειτε φίλο αν ειμαι λάθος και αν έχει θέμα έτσι όπως είναι, ευχαριστώ εκ τών προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Καλησπερα, άλλαξα προσφατα το φίλτρο νερου. Πέρυσι αγόρασα την συσκευή και φίλτρο μαζί το οποιο για να μπει με ζόρι λίγο να πω την αλήθεια διότι ήθελε κάπως αρκετό σφίξιμο για να μην χάνει νερό από γυρο. Το νέο που έβαλα μπήκε άνετα, χωρίς πολυ σφίξιμο αλλά μέσα το ακουω να κουνιέται ενώ το παλιο όχι. Τα φίλτρα και τα δυο είναι ίδιου μεγέθους , 10". Θεωρώ πως αν κουνιέται δηλαδή δεν στραγγίζει από άκρη σε άκρη ότι θα περνάει αφιλτραριστο νερό, πειτε φίλο αν ειμαι λάθος και αν έχει θέμα έτσι όπως είναι, ευχαριστώ εκ τών προτερων

Καλημέρα, έχεις δίκιο δεν πρέπει να κουνιέτε μέσα στην φιλτροθήκη. Αυτήν την στιγμή δεν φιλτράρεις 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Καλημέρα, έχεις δίκιο δεν πρέπει να κουνιέτε μέσα στην φιλτροθήκη. Αυτήν την στιγμή δεν φιλτράρεις 100%

Ποοο δηλαδή παίζει να χάλασε την πρώτη φορά που την εσφιξα και πηρε αυτόν τον τζόγο, τέλεια! Είμαι για διαδικασία επιστροφής! Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την άποψη σας για το Φίλτρο Νερού Βρύσης Torayvino MK2-EG (https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-vrisis-torayvino-mk2-eg/)

Το φίλτρο προορίζεται για χώρο εργασίας με παλαιές σωληνώσεις (πιθανή σκουριά), καθημερινή κατανάλωση περίπου 1 lt νερού και περιορισμένους χώρους. Αναφέρει διάρκεια ζωής φίλτρου 6 μήνες και μέγιστο φιλτράρισμα 1500 lt οπότε με καλύπτει άνετα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, orestis81 είπε

Θα ήθελα την άποψη σας για το Φίλτρο Νερού Βρύσης Torayvino MK2-EG (https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-vrisis-torayvino-mk2-eg/)

Το φίλτρο προορίζεται για χώρο εργασίας με παλαιές σωληνώσεις (πιθανή σκουριά), καθημερινή κατανάλωση περίπου 1 lt νερού και περιορισμένους χώρους. Αναφέρει διάρκεια ζωής φίλτρου 6 μήνες και μέγιστο φιλτράρισμα 1500 lt οπότε με καλύπτει άνετα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

Έχουν ακουστεί καλές κριτικές για τα συγκεκριμένα φίλτρα. Για την δουλειά ιδίως που το θέλεις είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, orestis81 είπε

Θα ήθελα την άποψη σας για το Φίλτρο Νερού Βρύσης Torayvino MK2-EG (https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-vrisis-torayvino-mk2-eg/)

Το φίλτρο προορίζεται για χώρο εργασίας με παλαιές σωληνώσεις (πιθανή σκουριά), καθημερινή κατανάλωση περίπου 1 lt νερού και περιορισμένους χώρους. Αναφέρει διάρκεια ζωής φίλτρου 6 μήνες και μέγιστο φιλτράρισμα 1500 lt οπότε με καλύπτει άνετα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

Το χρησιμοποιω εδω και 11 μηνες περιπου και το είχα παρει και ως δώρο για αγαπημένο μου πρόσωπο το οποιο το χρησιμοποιει εδω και 10 μηνες περιπου.

Απόλυτα ευχαριστημένοι και οι 2, δεν το αλλάζουμε με τίποτα. Και οι 2 μενουμε σε διαφορετικες περιοχες της Αθηνας, στην δική μου περιοχη τα "μικρα" φιλτρα (σαν αυτο με το οποιο έρχεται, 25 ευρω το ανταλλακτικο το ένα) άντεχει 4-5 μήνες με την δική μου χρήση (ενα άτομο στο σπίτι, πολυ ξεπλυμα φρουτων, λαχανικών, μαγειρεμα, ροφηματα κοκ) ενώ του άλλου πρσώπου βγάζει χαλαρά 6 μήνες. Προφανώς εχει να κάνει και με την ποιότητα νερού στην περιοχή και την χρήση.

Μετά απο 2 αλλαγές του μικρού φιλτρου, εβαλα πριν απο έναν μηνα το μεγάλο (45 ευρω το ένα, θεωρητικά κραταει 8-12 μηνες και πολυ περισσοτερα λιτρα νερού). Και 8-10 μήνες να μου κρατήσει θα μου έρχετε 5 ευρώ φθηνοτερη η αντικατάσταση φίλτρου, θα δούμε.

Και οι 2 αρχικα το πηραμε γιατι δεν αντέχαμε την μυρωδια του χλωριου, κατι το οποιο λύθηκε άμεσα. Ερχεται και με 4 διαφορετικα ρακοράκια για βρυσες οπότε θεωρητικα κανει για ολους τους τυπους. Καμια διαρροη, καμιά διαφορά στην ροή με ή χωρις φιλτρο και εχει και ωραιες λειτουργιες.

Απολυτα ευχαριστημένοι και οι 2, προσωπικά για σπιτική χρήση το συνιστώ με τα μπούνια.

ΥΓ: Ασχετο αλλά παντα κραταω φωτογραφιες για την κατάσταση πριν και μετά (στην περιπτωση μου, μετά απο 5 μηνες χρησης των "μικρών") των φιλτρων, δεν νομιζω οτι θα σε βοηθησει αλλα αν θέλεις τις ποστάρω.

 

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mix82g είπε

Έχουν ακουστεί καλές κριτικές για τα συγκεκριμένα φίλτρα. Για την δουλειά ιδίως που το θέλεις είναι μια χαρά

Ευχαριστώ πολύ

57 λεπτά πριν, fommof είπε

Το χρησιμοποιω εδω και 11 μηνες περιπου και το είχα παρει και ως δώρο για αγαπημένο μου πρόσωπο το οποιο το χρησιμοποιει εδω και 10 μηνες περιπου.

Απόλυτα ευχαριστημένοι και οι 2, δεν το αλλάζουμε με τίποτα. Και οι 2 μενουμε σε διαφορετικες περιοχες της Αθηνας, στην δική μου περιοχη τα "μικρα" φιλτρα (σαν αυτο με το οποιο έρχεται, 25 ευρω το ανταλλακτικο το ένα) άντεχει 4-5 μήνες με την δική μου χρήση (ενα άτομο στο σπίτι, πολυ ξεπλυμα φρουτων, λαχανικών, μαγειρεμα, ροφηματα κοκ) ενώ του άλλου πρσώπου βγάζει χαλαρά 6 μήνες. Προφανώς εχει να κάνει και με την ποιότητα νερού στην περιοχή και την χρήση.

Μετά απο 2 αλλαγές του μικρού φιλτρου, εβαλα πριν απο έναν μηνα το μεγάλο (45 ευρω το ένα, θεωρητικά κραταει 8-12 μηνες και πολυ περισσοτερα λιτρα νερού). Και 8-10 μήνες να μου κρατήσει θα μου έρχετε 5 ευρώ φθηνοτερη η αντικατάσταση φίλτρου, θα δούμε.

Και οι 2 αρχικα το πηραμε γιατι δεν αντέχαμε την μυρωδια του χλωριου, κατι το οποιο λύθηκε άμεσα. Ερχεται και με 4 διαφορετικα ρακοράκια για βρυσες οπότε θεωρητικα κανει για ολους τους τυπους. Καμια διαρροη, καμιά διαφορά στην ροή με ή χωρις φιλτρο και εχει και ωραιες λειτουργιες.

Απολυτα ευχαριστημένοι και οι 2, προσωπικά για σπιτική χρήση το συνιστώ με τα μπούνια.

ΥΓ: Ασχετο αλλά παντα κραταω φωτογραφιες για την κατάσταση πριν και μετά (στην περιπτωση μου, μετά απο 5 μηνες χρησης των "μικρών") των φιλτρων, δεν νομιζω οτι θα σε βοηθησει αλλα αν θέλεις τις ποστάρω.

 

Ευχαριστώ πολύ. Δε χρειάζεται να μπείς σε κόπο με τις φωτογραφίες, τα λόγια σου με καλύπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Στο σπίτι που νοίκιασα, είδα πως εχει φίλτρο νερού κάτω απο τον νεροχύτη, αλλά δε σκαμπαζω και πολλά απο αυτά. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα αναγνωρίζει κάποιος και εάν είναι εύκολο να αλλάξουν. 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

received_530163401325853.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους.

Χρειάζομαι 1+1 συμβουλές.

Πριν κάνα χρόνο έβαλα φίλτρο στο σπίτι (μετά από συμβουλές πάλι εδώ στο forum για τις οποίες είμαι ευγνώμων). Η εγκατάσταση περιλαμβάνει:

3οδη βρύση: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07QZK927L/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
3πλή θηκη: https://www.skroutz.gr/s/21845678/Atlas-Filtri-Φίλτρο-Κάτω-Πάγκου-Κεντρικής-Παροχής-Dp-Τριπλό-10-1-2-15026.html

3πλά φίλτρα με:
1.
https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy/f/1053645/polypropylenio.html
2. https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html
3. https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/hollow-fiber-ultra-filtration-premium-ufc-el.html

Για ένα χρόνο με καλύψανε πολύ καλά.
Μια αλλαγή θα έκανα, το 1 φίλτρο που θέλει αλλαγή ανά 3-6 μήνες... με κάτι στο χρόνο ώστε να μην ασχολούμαι για ένα χρόνο καθόλου (πονάνε τα γόνατα).

Υπάρχουν προτάσεις για φίλτρα στην υπάρχουσα εγκατάσταση; (θα προτείνατε αλλαγές βελτίωσης της εγκατάστασης; να προτείνω σε φιλικό ζευγάρι που θέλει να βάλει επίσης φίλτρα)

Ευχαριστώ πολύ.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Λουτράκι ξερει κανεις τι φιλτρο νερου πρεπει να βαλω; Παω αναγκαστικα σε αντιστροφη οσμωση; Ή κατι αλλο;

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Για Λουτράκι ξερει κανεις τι φιλτρο νερου πρεπει να βαλω; Παω αναγκαστικα σε αντιστροφη οσμωση; Ή κατι αλλο;

Γιατί τι έχει το νερό σου και πρέπει να πας αναγκαστικά σε αντίστροφη όσμωση?

3 ώρες πριν, spgkountis είπε

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους.

Χρειάζομαι 1+1 συμβουλές.

Πριν κάνα χρόνο έβαλα φίλτρο στο σπίτι (μετά από συμβουλές πάλι εδώ στο forum για τις οποίες είμαι ευγνώμων). Η εγκατάσταση περιλαμβάνει:

3οδη βρύση: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07QZK927L/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
3πλή θηκη: https://www.skroutz.gr/s/21845678/Atlas-Filtri-Φίλτρο-Κάτω-Πάγκου-Κεντρικής-Παροχής-Dp-Τριπλό-10-1-2-15026.html

3πλά φίλτρα με:
1.
https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy/f/1053645/polypropylenio.html
2. https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html
3. https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/hollow-fiber-ultra-filtration-premium-ufc-el.html

Για ένα χρόνο με καλύψανε πολύ καλά.
Μια αλλαγή θα έκανα, το 1 φίλτρο που θέλει αλλαγή ανά 3-6 μήνες... με κάτι στο χρόνο ώστε να μην ασχολούμαι για ένα χρόνο καθόλου (πονάνε τα γόνατα).

Υπάρχουν προτάσεις για φίλτρα στην υπάρχουσα εγκατάσταση; (θα προτείνατε αλλαγές βελτίωσης της εγκατάστασης; να προτείνω σε φιλικό ζευγάρι που θέλει να βάλει επίσης φίλτρα)

Ευχαριστώ πολύ.


 

Έχω εντύπωση ότι όλα τα φίλτρα πολυπροπυλενιου αλλάζουν σχετικά γρήγορα. Τώρα αν έχεις καθαρό νερό χωρίς χώματα σκουριές κτλ ίσως μπορέσεις και παραπάνω να το κρατήσεις. Έτσι και αλλιώς δεν είναι το κυρίως φίλτρο σου.ρωτησε από εκεί που το πήρες να σε πουν και αυτοί την άποψη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mix82g είπε

Γιατί τι έχει το νερό σου και πρέπει να πας αναγκαστικά σε αντίστροφη όσμωση?

Τιποτα. Λογω αλατων ειχα ακουσει οτι πρεπει να παμε εκει. Δεν ειμαι σιγουρος.

ενα παραπανω φιλτρο ενεργου ανθρακα να παρω να εχω; Κραταει 1 χρονο μετα που θα το αλλαξω;

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Τιποτα. Λογω αλατων ειχα ακουσει οτι πρεπει να παμε εκει. Δεν ειμαι σιγουρος.

ενα παραπανω φιλτρο ενεργου ανθρακα να παρω να εχω; Κραταει 1 χρονο μετα που θα το αλλαξω;

Δεν υπάρχει τεκμηριωμένη έρευνα που να αναφέρεται στην επικινδυνότητα του σκληρού νερού.οταν κάποιος έχει σκληρό νερό σημαίνει ότι το νερό του περιέχει υψηλά ποσοστά σε ασβέστιο ,μαγνήσιο. Ουσίες που είναι πολύτιμες για τον άνθρωπο.. Η μισή Ελλάδα έχουν σκληρά νερά. Το σκληρό νερό δημιουργεί προβλήματα , αλλά μόνο στις οικιακές συσκευές , πλυντήρια, θερμοσίφωνες , βρύσες κτλ.Ακομα δημιουργεί και θέμα στο πλύσιμο ότι δεν κάνει σαπουναδα πολυ , στο καθάρισμα τζαμιών κτλ Αν τώρα έχεις πάνω από 1000mg δεν ξέρω αν επιρεασει την γεύση...αλλά ως εκεί. Αυτά περί του σκληρού νερού και το ποσό ανθυγιεινο είναι , δεν έχουν βάση και δεν έχω δει έρευνες που να το αποδεικνύουν. Αντίθετα έχω διαβάσει το ότι κάνουν καλό στην υγεία , καρδιά ,μυς ,νεφρά κτλ αντίθετα το πολύ μαλακό νερό δεν έχει καλή γεύση και εννοείται ότι δεν παίρνεις τις πολύτιμες αυτές ουσίες που παίρνεις από το σκληρό νερο. Τις παίρνεις από τις τροφές βέβαια, αλλά γιατί όχι και από το νερό. 

Εν πάση περιπτώσει για την σκληρότητα του νερού μόνο σε αντίστροφης όσμωσης πηγαίνεις. Υπάρχουν και αξιόπιστα φίλτρα άνθρακα αλλά δεν κάνουν για σκληρότητα νερου. Μάθε αν μπορείς σε τι τιμές είναι η σκληρότητα του νερού σας και αποφάσισε τι θες να κανεις.

Άποψη μου ένα φίλτρο άνθρακα σε φτάνει..εδώ μέσα έχουν ειπωθεί φίλτρα άνθρακα που είναι αξιόπιστα. Εσύ αποφασίζεις φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορούμε να καταλάβουμε πότε θέλει αλλαγή το φίλτρο;

Έχω αυτό και το τοποθέτησα 7/11/2020

Το χρησιμοποιούμε 2 άτομα με δικό του βρυσάκι.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tinapo είπε

Πως μπορούμε να καταλάβουμε πότε θέλει αλλαγή το φίλτρο;

Έχω αυτό και το τοποθέτησα 7/11/2020

Το χρησιμοποιούμε 2 άτομα με δικό του βρυσάκι.

Ευχαριστώ

 

Αυτό αλλάζει μια φορά τον χρόνο. Αν δεις ότι πέφτει η πίεση του νερού ίσως θέλει να βγάλεις το φίλτρο και με ένα καθαρό σφουγγαρακι να το καθαρίσεις και να το ξανά τοποθετήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...