Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mix82g είπε

Άποψη μου ένα φίλτρο άνθρακα σε φτάνει..εδώ μέσα έχουν ειπωθεί φίλτρα άνθρακα που είναι αξιόπιστα. Εσύ αποφασίζεις φιλε

Παραγγειλα. Μου δινουν ακομα ενα φιλτρο με εκπτωση για ενα χρονο μετα που θα το αλλαζα. Το παιρνω ή λυγει το φιλτρο ανθρακα αν το βαλω στην αποθηκη και περιμενει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Παραγγειλα. Μου δινουν ακομα ενα φιλτρο με εκπτωση για ενα χρονο μετα που θα το αλλαζα. Το παιρνω ή λυγει το φιλτρο ανθρακα αν το βαλω στην αποθηκη και περιμενει;

Δεν παθαίνει τίποτα σε τόσο χρονικό διάστημα. Απλά να είναι σε σκιερό ξηρο μέρος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mix82g είπε

Αυτό αλλάζει μια φορά τον χρόνο. Αν δεις ότι πέφτει η πίεση του νερού ίσως θέλει να βγάλεις το φίλτρο και με ένα καθαρό σφουγγαρακι να το καθαρίσεις και να το ξανά τοποθετήσεις.

Σε περίπτωση που φύγω από το σπίτι για 1-2 μήνες τι πρέπει να κάνω με το φίλτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tinapo είπε

Σε περίπτωση που φύγω από το σπίτι για 1-2 μήνες τι πρέπει να κάνω με το φίλτρο;

Καλά είναι να το αδειάσεις αν θες δλδ να το βγάλεις από την θήκη και να το αποθηκεύσεις κάπου και μόλις επιστρέψεις το επαναχρησιμοποιεις. Και να ξεχάσεις να το βγάλεις μπορείς να το αφήσεις για 10-15 λεπτά να τρέξει για να καθαρίσει. Πάντα γενικα όταν λείπεις καιρό θα το αφήνεις μερικά λεπτά να τρέχει το νερό πριν το χρησιμοποιήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι στα βόρεια της Αττικής που φέρει το παρακάτω φίλτρο κάτω από τον πάγκο. Ο προηγούμενος ενοικιαστής το είχε εγκαταστήσει, αλλά δεν έχω καμία πληροφορία για το τι ακριβώς είναι. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν αξίζει η τοποθέτηση ανταλλακτικών, καθώς είναι αρκετά ακριβά και αν αξίζει η χρήση του γενικότερα. Έχω την αίσθηση ότι είναι αντίστροφης όσμωσης και κάπου διάβασα πως υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για τα οφέλη της α.ο., καθώς και ότι δεν ενδείκνυνται για χρήση σε βραστήρες και μηχανές καφέ... μπορεί να κάνω και λάθος. Ευχαριστώ θερμά για κάθε πληροφορία.

https://www.e-purifier.co.uk/ro-latest-technology/82-direct-flow-reverse-osmosis-coway-myro-7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Μια ερώτηση και από την πλευρά μου. Φίλτρα που τοποθετούνται στην μπαταρία, επί παραδείγματι ένα instapure f2, κάνουν καθόλου δουλειά ή δεν θα τα γλιτώσουμε τα τρυπήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Μια ερώτηση και από την πλευρά μου. Φίλτρα που τοποθετούνται στην μπαταρία, επί παραδείγματι ένα instapure f2, κάνουν καθόλου δουλειά ή δεν θα τα γλιτώσουμε τα τρυπήματα;

Κάνουν δουλειά και εκείνα μια χαρά.  Απλά η γκάμα στα φίλτρα 10ιντσων είναι απλά μεγαλύτερη . Όμως μπορείς να βρεις πολύ καλά φίλτρα μπαταρίας. Δες και το Toray vino. Ιαπωνικό και από τα καλύτερα για πάνω στην βρύση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω δει κι αυτό. Νομίζω είναι το πιο δημοφιλές στο Σκρούτζ και ήταν από τα πρώτα που είχα δει. Απλά δεν έχω εικόνα για την αποτελεσματικότητα τους. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς την οσμή του άλλου σε τετοια θέματα. ^_^

Ίσως κάνω χημική ανάλυση σε αφιλτράριστο και φιλτραρισμένο νερό να δω διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω δει κι αυτό. Νομίζω είναι το πιο δημοφιλές στο Σκρούτζ και ήταν από τα πρώτα που είχα δει. Απλά δεν έχω εικόνα για την αποτελεσματικότητα τους. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς την οσμή του άλλου σε τετοια θέματα. ^_^

Ίσως κάνω χημική ανάλυση σε αφιλτράριστο και φιλτραρισμένο νερό να δω διαφορές.

Το σωστό είναι να ξέρεις το τι μπορεί να περιέχει το νερό σου. Να ζητήσεις από τον δήμο ή από την υπηρεσία που ασχολείται με το νερό να σε δώσουν τις αναλύσεις νερού που κάνουν. Πολλές είναι οι ουσίες που μπορεί να περιέχονται στο νερό, και είναι πολλά τα χρήματα για να κάνεις μια τοσο μεγάλη ανάλυση νερού. Αν θες βέβαια μπορείς να κάνεις μια χημική ανάλυση να δεις κάποιες βασικές ουσίες αλλά πολλές φορές ο δήμος ή οι εταιρείες που ασχολούνται με το νερό κάνουν αναλύσεις για πολλές ουσίες. Είσαι πολίτης και δικαιούνται να σε δώσουν τις αναλύσεις εφόσον ζητηθούν. Από εκεί και πέρα αν έχεις εικόνα για το τι ουσίες μπορεί να περιέχει το νερό, τότε καλό είναι να κάνεις μια ανάλυση στην αρχή μόλις βάλεις το φίλτρο ώστε να δεις ότι τις μειώνει τις οποίες ουσίες περιέχει, και μια ακόμα ανάλυση όταν έρθει ο χρόνος να αλλάξεις το φίλτρο δλδ στο τέλος ζωής του φίλτρου. Σημασία έχει να μειώνει τις ουσίες μέχρι ώσπου έρθει η ώρα να αλλαχτεί το φίλτρο και όχι μόνο στην αρχή για μερικούς μήνες. Τι να το κάνεις το φίλτρο αν μειώνει κάποιες ουσίες για λίγο καιρό στην αρχή και μετά περνάνε στο νερό και στον οργανισμό σου .?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, εννοείται ότι τυχόν ανάλυση θα γίνει και σε καινούριο φίλτρο και σε χρησιμοποιημένο. Τώρα από την άλλη, δεν ξέρω κατά πόσον δήμος  στην Αττική θα μπει στην διαδικασία να δώσει τέτοια στοιχεία. Το θεωρώ επιστημονική φαντασία. Εάν μια σχετικά τυπική ανάλυση σε ιδιωτικό εργαστήριο καλύπτει ένα ικανοποιητικό φάσμα ελέγχου, δεν με πειράζει να το κάνω και ο ίδιος.

 

Edit: θα κοιτάξω να έρθω σε επικοινωνία με την ΕΥΔΑΠ ή θα δω στην σελίδα τους αν έχουν στοιχεία. Θυμάμαι στο παρελθόν είχα δει ότι δημοσιοποιούσαν ελέγχους.

Επεξ/σία από Bigi444444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/6/2021 στις 2:44 ΜΜ, tzortis είπε

Καλησπέρα σε όλους, πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι στα βόρεια της Αττικής που φέρει το παρακάτω φίλτρο κάτω από τον πάγκο. Ο προηγούμενος ενοικιαστής το είχε εγκαταστήσει, αλλά δεν έχω καμία πληροφορία για το τι ακριβώς είναι. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν αξίζει η τοποθέτηση ανταλλακτικών, καθώς είναι αρκετά ακριβά και αν αξίζει η χρήση του γενικότερα. Έχω την αίσθηση ότι είναι αντίστροφης όσμωσης και κάπου διάβασα πως υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για τα οφέλη της α.ο., καθώς και ότι δεν ενδείκνυνται για χρήση σε βραστήρες και μηχανές καφέ... μπορεί να κάνω και λάθος. Ευχαριστώ θερμά για κάθε πληροφορία.

https://www.e-purifier.co.uk/ro-latest-technology/82-direct-flow-reverse-osmosis-coway-myro-7.html

Άποψη μου όπως είπα και σε έναν άλλον φίλο , είναι να μάθεις αν το νερό σου είναι επιβαρυμένο. Στην Αττική από όσο ξέρω δεν έχει επιβαρυμένα νερά και δεν χρειάζονται τέτοια φίλτρα. Ιδίως αν το κοστολογιο των φίλτρων είναι ακριβο ακόμα ένας λόγος. Πήγαινε σε ένα καλό φίλτρο άνθρακα κάτω πάγκου και θα είσαι μια χαρά

Επεξ/σία από mix82g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ήθελα την άποψη σας για κάτι.. Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό για μια λύση άνω πάγκου και έχω καταλήξει στη λύση της doulton συσκευής με το Ultracarb. Η ερώτηση μου που δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες είναι αν αξίζει να πάρω τη συσκευή που έχει δύο θέσεις και να βάλω επιπλέον κάποιο εξειδικευμένο φίλτρο πχ για τα νιτρώδη..  Από την άλλη με τα ίδια χρήματα παίρνω τη μονή συσκευή αλλά σε inox.. Πιστεύετε ποιοτικά θα είναι καλύτερη για η ανοξείδωτη ή από τη στιγμή που είναι πιστοποιημένα και τα πλαστικά δεν θα έχει διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για αγορά φίλτρου μπάνιου όσο γίνεται πιο καλό. Επειδή ψιλοχάθηκα με τα πολλά φίλτρα που υπάρχουν θέλω τη βοήθεια από όποιον έχει ασχοληθεί με το θέμα. Βασικά είδα ότι υπάρχουν 2 βασικές κατηγορίες. Τα ακριβά γύρω στα 90 ευρώ που "υποθετικά" είναι και πιο αξιόπιστα και τα υπόλοιπα από 15-45 ευρώ. Στην πρώτη κατηγορία ανήκει και το High-Output (HO) της εταιρίας Sprite με πιστοποίηση nsf177 για αφαίρεση χλωρίου. Αν εξαιρέσουμε το οικονομικό είναι οκ; Πέρα από το χλώριο για το οποίο έχει πιστοποίηση κρατάει και τίποτα άλλο; Από τα πιο φθηνά (Hyundai-pure pro 6000-puricom 289508 κτλ) υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο; 

Τέλος μια ερώτηση που την έχω απορία. Τα περισσότερα αν όχι όλα φίλτρα ντους γράφουν ότι φιλτράρουν το νερό έως 45-48 βαθμούς κελσίου. Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο ή είναι μάρκετινγκ; Αν είναι δυνατόν γιατί τα αντίστοιχα φίλτρα για πόσιμο νερό δεν το κάνουν αυτό και αχρηστεύονται αν περάσει απο μέσα ζεστό νερό;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση..... Συνέδεσα κατά λάθος αντίστροφα της ροής υο φίλτρο νερού που πάει στο ψυγείο. Και το άφησα να τρέξει καμία 10αρια λίτρα.... Ίσως και λιγότερο. Μετά το άλλαξα φορά όταν κατάλαβα την χαζομάρα μου.... Λέτε να έκανα καμία ζημιά ή όλα good και συνεχίζω να το χρησιμοποιώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ata1983 είπε

Παιδιά ήθελα την άποψη σας για κάτι.. Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό για μια λύση άνω πάγκου και έχω καταλήξει στη λύση της doulton συσκευής με το Ultracarb. Η ερώτηση μου που δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες είναι αν αξίζει να πάρω τη συσκευή που έχει δύο θέσεις και να βάλω επιπλέον κάποιο εξειδικευμένο φίλτρο πχ για τα νιτρώδη..  Από την άλλη με τα ίδια χρήματα παίρνω τη μονή συσκευή αλλά σε inox.. Πιστεύετε ποιοτικά θα είναι καλύτερη για η ανοξείδωτη ή από τη στιγμή που είναι πιστοποιημένα και τα πλαστικά δεν θα έχει διαφορά;

Και οι δύο συσκευές είναι εξίσου καλές ποιοτικά αφού φέρουν και τις κατάλληλες πιστοποιήσεις. Στην επιλογή για μονή ή διπλή παίζει ρόλο η ποιότητα του νερού και τί θέλεις να κρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...