Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, johnyboy είπε

Ναι προφανώς θα ρωτήσω και εδώ κάποιους που ξέρουν καλύτερα τα νερά να δω τι θα προτείνουν. 

 

για τα δύο κεντρικής παροχής τι πιστεύεις, είναι οκ? 

Μην σας πανικοβάλλει η σκληρότητα του νερού. Πολλές φορές έχουμε αναφερθεί σε αυτό το θέμα. Η σκληρότητα του νερού το μόνο που κάνει ζημιά είναι οι σωληνώσεις και οι οικιακές συσκευές. Μην σε τρομάζει όταν ακούς ότι έχεις σκληρό νερό. Το σκληρό νερό είναι ασβέστιο και μαγνήσιο. Τίποτα παραπάνω. Είναι ουσίες που είναι απαραίτητες για τον οργανισμό μας. Ασβέστιο και μαγνήσιο παίρνεις και από άλλες τροφές εννοείται, αλλά απλά το αναφέρω διότι δεν επιρεαζουν την ανθρώπινη υγεία. Από εκεί και πέρα δες αν το νερό σου περιέχει περίεργες ουσίες και αποφάσισε σε τι φίλτρο θα πας 

16 ώρες πριν, ata1983 είπε

Έχεις δίκιο νιτρικά ήθελα να πω.. δεν ξέρω και πολλά στο αντικείμενο και είναι εύκολο να τα μπερδέψω.. Από αναλύσεις δήμου έχω μόνο στοιχεία, νιτρικά συνήθως κυμαίνονται από 9 έως 19 και υπάρχει και αρσενικό 2 έως 3 συνήθως.

Ευχαριστώ πάντως, είμαι εντυπωσιακό ότι άνετα γνωρίζεις περισσότερα από 5-6 πωλητές που έχω μιλήσει τις τελευταίες μέρες και ήξεραν μόνο τιμές. Πραγματικά ας ήταν κάποιος που να ήξερε την δουλειά του και ας τον πλήρωνα για τις γνώσεις του. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό πράγμα για να υπάρχει τόση άγνοια στον τομέα

Οι τιμές που αναφέρεις είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια που δίνει η Αμερικανική  Ομοσπονδία  Περιβάλλοντος (ΕΡΑ). Από εκεί και πέρα άμα θέλεις να τα μειώσεις ώστε να μην έχεις σχεδόν καθόλου από αυτές τις ουσίες πηγαίνεις σε αντίστροφης όσμωσης , υπάρχει και φίλτρο άνθρακα που μειώνει το αρσενικό το οποίο είναι της multipure . Απλά δεν μειώνει τα νιτρικά. Εκεί βάζεις ένα φίλτρο νιτρικών και μετά το φίλτρο της multipure το aquaperform που μειώνει το αρσενικό. Αν δεν θες να πας σε αντίστροφης όσμωσης φίλτρο δλδ έχεις κ αυτή την εναλλακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mix82g είπε

Οι τιμές που αναφέρεις είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια που δίνει η Αμερικανική  Ομοσπονδία  Περιβάλλοντος (ΕΡΑ). Από εκεί και πέρα άμα θέλεις να τα μειώσεις ώστε να μην έχεις σχεδόν καθόλου από αυτές τις ουσίες πηγαίνεις σε αντίστροφης όσμωσης , υπάρχει και φίλτρο άνθρακα που μειώνει το αρσενικό το οποίο είναι της multipure . Απλά δεν μειώνει τα νιτρικά. Εκεί βάζεις ένα φίλτρο νιτρικών και μετά το φίλτρο της multipure το aquaperform που μειώνει το αρσενικό. Αν δεν θες να πας σε αντίστροφης όσμωσης φίλτρο δλδ έχεις κ αυτή την εναλλακτική

Ωραία ευχαριστώ πολύ, μια τελευταία ερώτηση μόνο γιατί ψάχνοντας βρήκα ένα φίλτρο Cerametix από την Primato που μειώνει αρσενικό και νιτρικά. Ποια είναι η γνώμη σου για αυτό; Γενικά σε χρήματα όλα αυτά είναι οκ εκτός από την multipure, εκεί ανεβαίνει αρκετά το badget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Ωραία ευχαριστώ πολύ, μια τελευταία ερώτηση μόνο γιατί ψάχνοντας βρήκα ένα φίλτρο Cerametix από την Primato που μειώνει αρσενικό και νιτρικά. Ποια είναι η γνώμη σου για αυτό; Γενικά σε χρήματα όλα αυτά είναι οκ εκτός από την multipure, εκεί ανεβαίνει αρκετά το badget

Ναι το multipure είναι ακριβό φίλτρο. 

Όσο αφορά το cerametix υπάρχει μια ανάλυση από ένα εργαστήριο ιδιωτικο το οποίο δείχνει στην αρχή ζωης του φίλτρου ποιες ουσίες μειώνει. Ένα δελτίο απόδοσης πρέπει να δείχνει ποιες ουσίες μειώνει το φίλτρο σε όλη την ζωή του. Και δεν υπάρχει φίλτρο άνθρακα που να μειώνει νιτρικά . Και ούτε έχουμε δελτίο απόδοσης από το cerametix που να δείχνει ότι μειώνει το αρσενικό σε όλη την ζωή του φίλτρου. Είναι ένα τίμιο φίλτρο κατά τα άλλα που κάνει δουλειά . Αλλά αν το θες για νιτρικά και αρσενικό δεν κάνει. Αυτό μου το είπαν κιόλας και από την primato. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2021 στις 9:29 ΜΜ, nick_81 είπε

Ψάχνω για αγορά φίλτρου μπάνιου όσο γίνεται πιο καλό. Επειδή ψιλοχάθηκα με τα πολλά φίλτρα που υπάρχουν θέλω τη βοήθεια από όποιον έχει ασχοληθεί με το θέμα. Βασικά είδα ότι υπάρχουν 2 βασικές κατηγορίες. Τα ακριβά γύρω στα 90 ευρώ που "υποθετικά" είναι και πιο αξιόπιστα και τα υπόλοιπα από 15-45 ευρώ. Στην πρώτη κατηγορία ανήκει και το High-Output (HO) της εταιρίας Sprite με πιστοποίηση nsf177 για αφαίρεση χλωρίου. Αν εξαιρέσουμε το οικονομικό είναι οκ; Πέρα από το χλώριο για το οποίο έχει πιστοποίηση κρατάει και τίποτα άλλο; Από τα πιο φθηνά (Hyundai-pure pro 6000-puricom 289508 κτλ) υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο; 

Τέλος μια ερώτηση που την έχω απορία. Τα περισσότερα αν όχι όλα φίλτρα ντους γράφουν ότι φιλτράρουν το νερό έως 45-48 βαθμούς κελσίου. Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο ή είναι μάρκετινγκ; Αν είναι δυνατόν γιατί τα αντίστοιχα φίλτρα για πόσιμο νερό δεν το κάνουν αυτό και αχρηστεύονται αν περάσει απο μέσα ζεστό νερό;   

Κανείς καμιά γνώμη; Γιατί πρέπει να το παραγγείλω μέχρι αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nick_81 είπε

Κανείς καμιά γνώμη; Γιατί πρέπει να το παραγγείλω μέχρι αύριο.

Δεν έχω ασχολειθει με φίλτρα μπάνιου. Αλλά αν έχεις κάποιο δερματικό θέμα και θες να έχεις φίλτρο στο μπάνιο να κοιτάξεις τότε για κάτι καλό. Όταν εννοείς φίλτρο μπάνιου προφανώς στο ντους θα το βάλεις στο τηλέφωνο στο ντουζ σωστά? 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=&Standard=&ProductType=Shower+Filter&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStd

Εδώ έχει ποια φίλτρα ντουζ είναι πιστοποιημένα με NSF και μπορείς να είσαι σίγουρος για την δουλειά που κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, mix82g είπε

Μην σας πανικοβάλλει η σκληρότητα του νερού. Πολλές φορές έχουμε αναφερθεί σε αυτό το θέμα. Η σκληρότητα του νερού το μόνο που κάνει ζημιά είναι οι σωληνώσεις και οι οικιακές συσκευές. Μην σε τρομάζει όταν ακούς ότι έχεις σκληρό νερό. Το σκληρό νερό είναι ασβέστιο και μαγνήσιο. Τίποτα παραπάνω. Είναι ουσίες που είναι απαραίτητες για τον οργανισμό μας. Ασβέστιο και μαγνήσιο παίρνεις και από άλλες τροφές εννοείται, αλλά απλά το αναφέρω διότι δεν επιρεαζουν την ανθρώπινη υγεία. Από εκεί και πέρα δες αν το νερό σου περιέχει περίεργες ουσίες και αποφάσισε σε τι φίλτρο θα πας

δεν το θέλω για το πόσιμο νερό, ο λόγος που θέλω για άλατα είναι για να προστατεύει τις συσκευές, τις μπαταρίες και τις σωληνώσεις επειδή το νερό έχει πάρα πολλά άλατα. Απ οτι έψαξα λίγο θα παραγγείλω το siliphos 2 που είδα καλές κριτικές και ότι κάνει δουλειά. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnyboy είπε

δεν το θέλω για το πόσιμο νερό, ο λόγος που θέλω για άλατα είναι για να προστατεύει τις συσκευές, τις μπαταρίες και τις σωληνώσεις επειδή το νερό έχει πάρα πολλά άλατα. Απ οτι έψαξα λίγο θα παραγγείλω το siliphos 2 που είδα καλές κριτικές και ότι κάνει δουλειά. 

Στην κεντρική παροχή θα το βάλεις? Αν μπει στην κεντρική παροχή να ξέρεις θα διασπά τα άλατα νερού δλδ ασβέστιο και μαγνήσιο και θα στέλνει ιόντα νατρίου(αλάτι) στο νερό. Από το πόσο νάτριο θα στείλει στο νερό εξαρτάται από την σκληρότητα του νερού σου. Αν το βάλεις κεντρική παροχή και κόβει τα άλατα στο πόσιμο νερό σου να ξέρεις ότι το πόσιμο νερό θα περιέχει ιόντα νατρίου. Μετά θα χρειαστείς αντίστροφης όσμωσης φίλτρο στο πόσιμο νερο ώστε να κατακρατεί το νάτριο

Τώρα όσο αφορά το συγκεκριμένο φίλτρο που έστειλες , λέει ότι είναι για 9 μήνες. Αλλά πάλι είναι ανάλογα την σκληρότητα του νερού. Το σωστό είναι μετά από 5-6 μήνες χρήσης να κάνεις μια ανάλυση να δεις αν και πόσο κρατάει ακόμα τα άλατα. Οι πλειοψηφία τέτοιων φίλτρων τα οποία είναι φθηνά , μην νομίζεις ότι κάνουν και πολύ δουλειά. Να φανταστείς υπάρχουν φίλτρα για την σκληρότητα του νερού που μπαίνουν σε κεντρική παροχή και τα οποία είναι πιστοποιημένα με ΝSF τα οποία πραγματικά κάνουν δουλειά αλλά είναι ακριβά. Όσο αφορά τέτοιου είδους φίλτρα φθηνα το ξέρω από γνωστό μου ο οποίος έβαλε μόνο στο θερμοσίφωνο και μετά από 2 χρόνια ήδη υπήρχαν άλατα στο θερμοσίφωνο. Από εκεί και πέρα όπως είπα καλά είναι να κάνεις ανάλυση και να δεις στο περίπου ποσο μπορεί να διαρκεί η κατακράτηση αλάτων στο νερό. Μόνο έτσι ίσως κάνεις δουλειά . Αν έχεις πολύ σκληρό νερό όπως λες μπορεί να χρειάζεται να το αλλαζεις και στο 3μηνο 4μηνο αναλόγως

 

Επεξ/σία από mix82g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, mix82g είπε

Στην κεντρική παροχή θα το βάλεις? Αν μπει στην κεντρική παροχή να ξέρεις θα διασπά τα άλατα νερού δλδ ασβέστιο και μαγνήσιο και θα στέλνει ιόντα νατρίου(αλάτι) στο νερό. Από το πόσο νάτριο θα στείλει στο νερό εξαρτάται από την σκληρότητα του νερού σου. Αν το βάλεις κεντρική παροχή και κόβει τα άλατα στο πόσιμο νερό σου να ξέρεις ότι το πόσιμο νερό θα περιέχει ιόντα νατρίου. Μετά θα χρειαστείς αντίστροφης όσμωσης φίλτρο στο πόσιμο νερο ώστε να κατακρατεί το νάτριο

Τώρα όσο αφορά το συγκεκριμένο φίλτρο που έστειλες , λέει ότι είναι για 9 μήνες. Αλλά πάλι είναι ανάλογα την σκληρότητα του νερού. Το σωστό είναι μετά από 5-6 μήνες χρήσης να κάνεις μια ανάλυση να δεις αν και πόσο κρατάει ακόμα τα άλατα. Οι πλειοψηφία τέτοιων φίλτρων τα οποία είναι φθηνά , μην νομίζεις ότι κάνουν και πολύ δουλειά. Να φανταστείς υπάρχουν φίλτρα για την σκληρότητα του νερού που μπαίνουν σε κεντρική παροχή και τα οποία είναι πιστοποιημένα με ΝSF τα οποία πραγματικά κάνουν δουλειά αλλά είναι ακριβά. Όσο αφορά τέτοιου είδους φίλτρα φθηνα το ξέρω από γνωστό μου ο οποίος έβαλε μόνο στο θερμοσίφωνο και μετά από 2 χρόνια ήδη υπήρχαν άλατα στο θερμοσίφωνο. Από εκεί και πέρα όπως είπα καλά είναι να κάνεις ανάλυση και να δεις στο περίπου ποσο μπορεί να διαρκεί η κατακράτηση αλάτων στο νερό. Μόνο έτσι ίσως κάνεις δουλειά . Αν έχεις πολύ σκληρό νερό όπως λες μπορεί να χρειάζεται να το αλλαζεις και στο 3μηνο 4μηνο αναλόγως

 

Θέλω να το βάλω στην κεντρική παροχή, ένα 20 micron για λασπες κλπ και ένα για άλατα γιατί είναι πολύ το πρόβλημα σε κάποιες περιοχές. Στο πόσιμο θα μπει αντιστροφη οσμωση σιγουρα, τωρα τι πως κλπ θα το δω αργότερα. Αυτό που θέλω εγώ είναι να μην περνάνε τόσα πολλά άλατα μεσα γιατί κάνουν ζημιά. Οι αποσκληρυντες κάνουν το νερο πολύ περίεργο και δεν μαρεσει καθόλου. 

Και πιο ακριβο δεν θα με πείραζε, εξάλλου μια ή άλλη ειναι, τι να το δώσεις στο φίλτρο τι στα καθαριστικά για τα άλατα και τις συσκευές που θα πετάξεις. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Θέλω να το βάλω στην κεντρική παροχή, ένα 20 micron για λασπες κλπ και ένα για άλατα γιατί είναι πολύ το πρόβλημα σε κάποιες περιοχές. Στο πόσιμο θα μπει αντιστροφη οσμωση σιγουρα, τωρα τι πως κλπ θα το δω αργότερα. Αυτό που θέλω εγώ είναι να μην περνάνε τόσα πολλά άλατα μεσα γιατί κάνουν ζημιά. Οι αποσκληρυντες κάνουν το νερο πολύ περίεργο και δεν μαρεσει καθόλου. 

 

Γι'αυτό βάζεις αντίστροφης όσμωσης στο ποσιμο για να διορθώσει την γεύση λόγο του ότι για να κατακρατήσει τα άλατα όπως είπα ο αποσκληρυντης στέλνει νάτριο στο νερό. Από εκεί και πέρα τέτοιου είδους αποσκληρυντες μην νομίζεις ότι κάνουν και καμία τεράστια δουλειά. Μόνο με ανάλυση θα το δεις αυτό. Μπορεί όπως είπα να πρέπει να αλλάζεις φίλτρο ανά 3-4 μηνες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mix82g είπε

Γι'αυτό βάζεις αντίστροφης όσμωσης στο ποσιμο για να διορθώσει την γεύση λόγο του ότι για να κατακρατήσει τα άλατα όπως είπα ο αποσκληρυντης στέλνει νάτριο στο νερό. Από εκεί και πέρα τέτοιου είδους αποσκληρυντες μην νομίζεις ότι κάνουν και καμία τεράστια δουλειά. Μόνο με ανάλυση θα το δεις αυτό. Μπορεί όπως είπα να πρέπει να αλλάζεις φίλτρο ανά 3-4 μηνες

 

Είναι και η αίσθηση στο μπάνιο ή όταν πλένεις τα χέρια πάρα πολύ περίεργη και όχι όταν πίνεις μονο. Νομίζεις ότι δεν έφυγε ποτέ το σαπούνι από πάνω σου. Είναι το εντελώς άλλο άκρο του σκληρού νερού.

Το πρόβλημα είναι τα άλλατα, αυτό είναι το δεδομένο, δεν χρειάζεται ανάλυση, τα βλέπω κάθε μέρα παντού. Τώρα ψάχνω την λύση στο να το περιορίσω όσο γίνεται. Το κάθε πότε θα το αλλάζω δεν είναι και τόσο πρόβλημα. Ούτε αν θα βάλω πιο ακριβό.

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Είναι και η αίσθηση στο μπάνιο ή όταν πλένεις τα χέρια πάρα πολύ περίεργη και όχι όταν πίνεις μονο. Νομίζεις ότι δεν έφυγε ποτέ το σαπούνι από πάνω σου. Είναι το εντελώς άλλο άκρο του σκληρού νερού.

Το πρόβλημα είναι τα άλλατα, αυτό είναι το δεδομένο, δεν χρειάζεται ανάλυση, τα βλέπω κάθε μέρα παντού. Τώρα ψάχνω την λύση στο να το περιορίσω όσο γίνεται. Το κάθε πότε θα το αλλάζω δεν είναι και τόσο πρόβλημα. Ούτε αν θα βάλω πιο ακριβό.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι είναι το άλλο άκρο του σκληρού νερού? Σκληρό νερό δεν έχεις?αφού λες έχει άλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mix82g είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι είναι το άλλο άκρο του σκληρού νερού? Σκληρό νερό δεν έχεις?αφού λες έχει άλατα

Ναι αλλά έχω δει και πως είναι το νερό που δεν έχει άλατα, δηλαδή είναι πάρα πολύ μαλακό. Αλλού, σε άλλες περιοχές, δεν είναι καθόλου καλό, νομίζεις ότι δεν πλύθηκες ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

Ναι αλλά έχω δει και πως είναι το νερό που δεν έχει άλατα, δηλαδή είναι πάρα πολύ μαλακό. Αλλού, σε άλλες περιοχές, δεν είναι καθόλου καλό, νομίζεις ότι δεν πλύθηκες ποτέ.

Ναι το πολύ μαλακό νερό έχει αυτή την αίσθηση. Όπως και το πολύ σκληρο νερό δεν κάνει ας πούμε σαπουναδα πολυ. Μπορείς να μάθεις πόσο είναι η σκληρότητα του νερού. ? Να σε πει κάποιος πάνω κάτω πόσο είναι.? Έχω περιέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mix82g είπε

Ναι το πολύ μαλακό νερό έχει αυτή την αίσθηση. Όπως και το πολύ σκληρο νερό δεν κάνει ας πούμε σαπουναδα πολυ. Μπορείς να μάθεις πόσο είναι η σκληρότητα του νερού. ? Να σε πει κάποιος πάνω κάτω πόσο είναι.? Έχω περιέργεια

σκέφτηκα να το μετρήσω με αυτούς τους απλούς μετρητές, αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστοι είναι. 

 

 

υγ  για να καταλάβεις έχω aquasana aq-4000 και παρόλο που τα μείωσε τα άλατα, βλέπω υπολείμματα αλάτων στις παγοκυψελες και στις κανατες που βάζω στο ψυγείο. τα μείωσε αρκετά μπορώ να πω, ίσως και στο μισό αλλά πάλι έχει πάρα πολλά. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παιδιά κατέληξα στη διπλή συσκευή άνω πάγκου της doulton.. Για αρχή ένα απλό για χώματα, σκουριές στην πρώτη θέση και το Ultracarb στη 2η και στο μέλλον θα ψάξω για κάτι πιο εξειδικευμένο μάλλον όπως Nitrates + Chlorasyl. Απλά θέλει πολύ ψάξιμο η δουλειά και γνώσεις και δυστυχώς κανένας πωλητής δεν έχει ιδέα τι πουλάει και πως το κάνει (και πήρα αρκετούς). Σε πολύ γνωστή εταιρεία δεν ήξεραν ούτε τη διαφορά ενός πιστοποιητικού δικού τους από αυτό του Nsf

Επεξ/σία από ata1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...