Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, mix82g είπε

Το νερό δεν πρέπει να φυλάσσεται σε κανάτα , ή σε παγούρι ή στο ποτήρι κτλ διότι επειδή το φίλτρο φιλτράρει το νερό από το χλώριο , θα δημιουργηθούν μύκητες και βακτήρια στο νερό. Στο ψυγείο αντέχει λόγο θερμοκρασίας πιο πολύ αλλά και παλι  όχι πάνω από 3-4 μέρες .καλό είναι να ρωτήσεις την εταιρεία που πήρες το φίλτρο . Δεν ξέρω πόσο μειώνει το χλώριο και αν αφήνει ένα μικρό ποσοστό υπολειματος στο νερό. 

Όσο για εργαστήριο ανάλυσης νερού γράψε στο google και θα σε βγάλει διάφορα.Εγω στην βόρεια Ελλάδα που το έδωσα σε εργαστήριο μου το έστειλαν στο αναλυτικά εργαστήρια Αθηνών έτσι λέγεται. Ένα τηλ που γράφει επάνω είναι 210 7470500. 

Όσο για την γεύση που λες ότι πικρίζει είναι στην αρχή το φίλτρο και ίσως έχει μια περιεργη υφή. Με τον καιρό στρωνει

Ναι, έχει λογική αυτό που λες για το χλώριο. Προφανώς κάτι τέτοιο θα είναι. Ίσως καλέσω κάποια στιγμή στο κατάστημα. Γενικότερα μου έδωσαν την εντύπωση ότι έχουν γνώσεις και ενδιαφέρονται να σε ενημερώσουν. Τους έκανα κάποιες ερωτήσεις και ήταν αρκετά κατατοπιστικοί αλλά και πρόθυμοι.

Εντάξει, είχα ψάξει για την ανάλυση και στο google, αλλά δεν έχω και ανάλογη εμπειρία για να κρίνω μόνος μου κιόλας. Γι αυτό ζητάω και την γνώμη άλλων που τυχόν έχουν ήδη δοκιμάσει κάποιους. Θα τους καλέσω μετά από λίγο καιρό για λεπτομέρειες. Να προλάβει να δουλέψει και το φίλτρο πρώτα.

15 ώρες πριν, fommof είπε

Επειδή εχουμε το ίδιο, το τέστ ακομα και οντας εγκατεστημένο είναι πολύ ευκολο. Το φιλτρο σου έχει 3 θέσεις (μέσω του λεβιέ στην δεξια μεριά), 2 θέσεις για αφιλτραριστο νερο (κανονική ροή και "ντούς") και μια θέση για φιλτρατισμένο. Γυρνα τον διακόπτη στο νερό βρύσης γεμισε ενα ποτηρι και δοκιμασε το. Μετα (σε άλλο ποτηρι) γυρνα τον διακόπτη στο νερο φιλτρου και επανελαβε.

Στην δική μου την περίπτωση δεν ήταν ποτέ ανάγκη να γίνει ουτε καν αυτο το τεστ (αν και η διαφορα φανηκε με την μια). Και μονο που το βαζω στο αφιλτραριστο για να πλυνω πιατα κοκ, ο χώρος μυριζει χλωριο. Στο φιλτρατισμένο δεν υπάρχει τίποτα.

 

Καλά, προφανώς και το έχω δοκιμάσει έτσι όπως λες. Στο αφιλτράριστο δεν το καταλαβαίνω, γιατί η γεύση του χλωρίου υπερισχύει. Οκ δεν είναι έντονη γενικώς σε σχέση με άλλα νερά που έχω δοκιμάσει, αλλά ναι, υπερισχύει της όποιας πικρίλας. Και εννοείται υπάρχει διαφορά στην γεύση ανάμεσα στο φιλτραρισμένο και αφιλτράριστο. Ίσως είναι αυτό που λέει ο mix, μπορεί να είναι επειδή ακόμα δεν έχει δουλευτεί πολύ. Γενικά δεν κάνω ιδιαίτερη χρήση στο νερό. Ίσως ακόμα μυρίζει "καινουργίλα". Νομίζω όμως ότι ήδη είναι ακόμα καλύτερατα πράγματα. Εκτός πια και εάν συνήθισα κιόλας αυτή την γεύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ellinas12 είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί. Το καλύτερο που μπορεί κάποιος να βάλει είναι αντίστροφης όσμωσης? 

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. Υπάρχει τι χρειάζεσαι. Τι ουσίες έχει το νερό σου. Πόσο επιβαρυμένο νερό έχεις κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 12:41 ΠΜ, Iosif_L είπε

Ναι

το ερώτημα είναι ποια να βάλεις αν θα βάλεις, διότι ελάχιστες έχουν nsf. Συν ότι αρκετές αο δεν γράφουν καν τι κόβουν. πχ εκοσοφτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, johnyboy είπε

το ερώτημα είναι ποια να βάλεις αν θα βάλεις, διότι ελάχιστες έχουν nsf. Συν ότι αρκετές αο δεν γράφουν καν τι κόβουν. πχ εκοσοφτ

Έχω της ecosoft πολλά χρόνια, βέβαια είχα πάρει με τα 5 στάδια και στην πορεία έβαλα και το 6ο του εμπλουτισμού. Οι καινούργιες οι ecosoft χρησιμοποιούν Αμερικάνικα φύλλα της DOW Filmtec τα οποία είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε μεμβράνες σήμερα. Κάνε τον κόπο και κατέβασε το manual και στην σελίδα 45 θα δεις τι αφαιρεί κατά NSF58

https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-6-stadion-me-emploutismo-ecosoft-standard-mo650mecost/

Από ότι βλέπω έχει WQA to CSA B483.1, NSF/ANSI 372, and NSF/ANSI 58 αλλά μην κολλάς.

όλες πάνω κάτω οι μεμβράνες αφαιρούν τα ίδια πράγματα, η ουσιαστική διαφορά είναι η ποιότητα κατασκευής των φύλλων που συνάδει με τον βαθμός ανάκτησης, το ποσοστό απόρριψης, την ροή και την πραγματική παραγωγή νερού την ώρα.   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Έχω της ecosoft πολλά χρόνια, βέβαια είχα πάρει με τα 5 στάδια και στην πορεία έβαλα και το 6ο του εμπλουτισμού. Οι καινούργιες οι ecosoft χρησιμοποιούν Αμερικάνικα φύλλα της DOW Filmtec τα οποία είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε μεμβράνες σήμερα. Κάνε τον κόπο και κατέβασε το manual και στην σελίδα 45 θα δεις τι αφαιρεί κατά NSF58

https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-6-stadion-me-emploutismo-ecosoft-standard-mo650mecost/

Από ότι βλέπω έχει WQA to CSA B483.1, NSF/ANSI 372, and NSF/ANSI 58 αλλά μην κολλάς.

όλες πάνω κάτω οι μεμβράνες αφαιρούν τα ίδια πράγματα, η ουσιαστική διαφορά είναι η ποιότητα κατασκευής των φύλλων που συνάδει με τον βαθμός ανάκτησης, το ποσοστό απόρριψης, την ροή και την πραγματική παραγωγή νερού την ώρα.   

και εγώ αυτή κοιτούσα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει σε σύγκριση με την την αο της aquasana. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαφανίστηκε τελικά εντελώς αυτή η πικρίλα. Λογικά ήταν επειδή ακόμα δεν είχε δουλέψει αρκετά το φίλτρο.

Και κάτι άλλο ίσως λίγο ηλίθιο. Οκ νερό φιλτραρισμένο δεν αποθηκεύουμε επειδή δεν έχει χλώριο ή έστω έχει ελάχιστο. Παγάκια φτιάχνουμε όμως από φιλτραρισμένο νερό; 😶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Εξαφανίστηκε τελικά εντελώς αυτή η πικρίλα. Λογικά ήταν επειδή ακόμα δεν είχε δουλέψει αρκετά το φίλτρο.

Και κάτι άλλο ίσως λίγο ηλίθιο. Οκ νερό φιλτραρισμένο δεν αποθηκεύουμε επειδή δεν έχει χλώριο ή έστω έχει ελάχιστο. Παγάκια φτιάχνουμε όμως από φιλτραρισμένο νερό; 😶

Δεν δημιουργούνται βακτήρια σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ τελικά παράγγειλα από filtrato το ακριβό τους το σετ 6 σταδίων και τους είπα να μου βάλουν και πιεστικο και να αλλάξουν και την βρύση. 

μαζί με 1 κεντρικής παροχής  για χώμα λάσπη κλπ συν ένα siliphos 2 για άλατα

ήμουν ένα βήμα πριν βάλω aquasana πάλι αλλά, η όσμωση τους ήταν πανάκριβη στις αλλαγές κάθε χρόνο, ήταν για πολύ πολύ λιγότερα λίτρα και χωρίς πιεστικο. από την άλλη και το τριπλό κάτω πάγκου που με κάλυπτε και εκείνο ήταν πιο ακριβές οι αλλαγές κάθε χρόνο σε σχέση με την εκοσοφτ, ήταν πάλι για πολύ λίγα λίτρα σε σημείο στο τέλος του 6μηνου που θελαν αλλαγή να είσαι με την απορία αν φιλτράρει ή όχι. Επειδή και τώρα έχω aquasana aq4000 η ροή του είναι εκνευριστικά αργή ειδικά όσο περνάει ο καιρός κάτι που δεν ήθελα να πάθω ξανά. 

 

Ευχαριστώ τα παιδιά εδώ για την βοήθεια @mix82g και @Iosif_L

 

 

 

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φίλτρο κεντρικής παροχής, μόνο για χώματα κλπ βλέπω επιλογές με αυτοκαθαριζόμενα με βρυσάκια και τα κλασσικά όπου κατόπιν μελέτης προτείνετε  πολυπροπυλενιου  20μm και πάνω φίλτρο.
Από αυτές τις 2 επιλογές τι πιστεύεται θα λειτουργεί πιο σωστά; Καθώς αυτά με το βρυσάκι στη θεωρία είναι πολύ πρακτικά (η κεντρική παροχή είναι μέσα στην είσοδο της οικοδομής)

θα μπορούσε κάποιος γνώστης να προτείνει κάτι συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι η καλύτερη λύση για ένα σπίτι στο κέντρο της Θεσ/νίκης είναι ένα φίλτρο άνω πάγκου καλό. Θα επιλέξω των 10΄΄ για να έχουμε την ευχέρεια να διαλέξουμε από μια ποικιλία φίλτρων Pure, Doulton, Aquametix κτλ. 

Η ερώτηση μου είναι : η βάση για το φίλτρο που θα επιλέξουμε δεν παίζει κανέναν ρόλο απολύτως; Δηλαδή από το filtrato η απλή επιλογή με τα 65 ευρώ είναι οκ; Δε μας απασχολούν τα πλαστικά που χρησιμοποιούν ; Δεν έχει νόημα να αγοράσουμε μια μεταλλική βάση για τα φίλτρα; 

Digipure Φίλτρο Άνω Πάγκου 9000S Χρωμέ 10" με Ανταλλακτικό Φίλτρο - Skroutz.gr

Γιατί να μην προτιμήσουμε αυτό με λίγα χρήματα παραπάνω;

Από ότι βλέπω ζήτημα να υπάρχουν άλλα 2-3 μεταλλικά. Μάλλον το πλαστικό θα είναι ελεγμένο για τη χρήση αυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SuPerMaNrE είπε

Καλησπέρα!

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι η καλύτερη λύση για ένα σπίτι στο κέντρο της Θεσ/νίκης είναι ένα φίλτρο άνω πάγκου καλό. Θα επιλέξω των 10΄΄ για να έχουμε την ευχέρεια να διαλέξουμε από μια ποικιλία φίλτρων Pure, Doulton, Aquametix κτλ. 

Η ερώτηση μου είναι : η βάση για το φίλτρο που θα επιλέξουμε δεν παίζει κανέναν ρόλο απολύτως; Δηλαδή από το filtrato η απλή επιλογή με τα 65 ευρώ είναι οκ; Δε μας απασχολούν τα πλαστικά που χρησιμοποιούν ; Δεν έχει νόημα να αγοράσουμε μια μεταλλική βάση για τα φίλτρα; 

Digipure Φίλτρο Άνω Πάγκου 9000S Χρωμέ 10" με Ανταλλακτικό Φίλτρο - Skroutz.gr

Γιατί να μην προτιμήσουμε αυτό με λίγα χρήματα παραπάνω;

Από ότι βλέπω ζήτημα να υπάρχουν άλλα 2-3 μεταλλικά. Μάλλον το πλαστικό θα είναι ελεγμένο για τη χρήση αυτή..

Αν δεν κάνω λάθος και το digipure πλαστικό είναι. Όταν λές βάση τι ακριβώς εννοείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις φωτογραφίες φαίνεται ότι έχει και πλαστικό και μεταλλικό "μοντέλο "

Ναι δεν το είπα σωστά συγγνώμη,  τη θήκη του φίλτρου εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SuPerMaNrE είπε

Καλησπέρα!

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι η καλύτερη λύση για ένα σπίτι στο κέντρο της Θεσ/νίκης είναι ένα φίλτρο άνω πάγκου καλό. Θα επιλέξω των 10΄΄ για να έχουμε την ευχέρεια να διαλέξουμε από μια ποικιλία φίλτρων Pure, Doulton, Aquametix κτλ. 

Η ερώτηση μου είναι : η βάση για το φίλτρο που θα επιλέξουμε δεν παίζει κανέναν ρόλο απολύτως; Δηλαδή από το filtrato η απλή επιλογή με τα 65 ευρώ είναι οκ; Δε μας απασχολούν τα πλαστικά που χρησιμοποιούν ; Δεν έχει νόημα να αγοράσουμε μια μεταλλική βάση για τα φίλτρα; 

Digipure Φίλτρο Άνω Πάγκου 9000S Χρωμέ 10" με Ανταλλακτικό Φίλτρο - Skroutz.gr

Γιατί να μην προτιμήσουμε αυτό με λίγα χρήματα παραπάνω;

Από ότι βλέπω ζήτημα να υπάρχουν άλλα 2-3 μεταλλικά. Μάλλον το πλαστικό θα είναι ελεγμένο για τη χρήση αυτή..

υπάρχει καμμια γνώμη γι αυτό που πρότεινε ο φίλος ? ενδιαφέρομαι και εγω και αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλη καλύτερη πρόταση σε παρόμοιο budget (μέχρι 120 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...