Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει λευκό πλαστικό και (χρωμέ) πλαστικό αν δεν κάνω λάθος.

12 ώρες πριν, SuPerMaNrE είπε

Στις φωτογραφίες φαίνεται ότι έχει και πλαστικό και μεταλλικό "μοντέλο "

Ναι δεν το είπα σωστά συγγνώμη,  τη θήκη του φίλτρου εννοώ. 

Υπάρχει λευκό πλαστικό και (χρωμέ) πλαστικό αν δεν κάνω λάθος.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Doulton HCS Χρωμέ με Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm - Skroutz.gr

Φίλτρο Νερού Άνω Πάγκου Doulton HCS Ανοξείδωτο Με Ανταλλακτικό Doulton Ultracarb 0,5μm - Filtrato.gr

το ίδιο εννοούν (μάλλον) με το χρωμέ και το ανοξείδωτο... 

Πάντως αν ήταν όντως ζήτημα το πλαστικό , θα είχε ήδη γίνει συζήτηση πιστεύω εδώ. 

Επομένως , πάμε μάλλον για το απλό φιλτράτο αν και το digipure φαίνεται αρκετά ωραίο. 

(Εξαιρώντας ότι σου δίνουν μαζί φίλτρο 5 μ και θα πρέπει να πάρεις εξαρχής ένα καλύτερο , άρα αμέσως από τα 65 ευρώ του φιλτράτο πάς στα 110-120 με digipure+φίλτρο της επιλογής σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SuPerMaNrE είπε

Doulton HCS Χρωμέ με Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm - Skroutz.gr

Φίλτρο Νερού Άνω Πάγκου Doulton HCS Ανοξείδωτο Με Ανταλλακτικό Doulton Ultracarb 0,5μm - Filtrato.gr

το ίδιο εννοούν (μάλλον) με το χρωμέ και το ανοξείδωτο... 

Πάντως αν ήταν όντως ζήτημα το πλαστικό , θα είχε ήδη γίνει συζήτηση πιστεύω εδώ. 

Επομένως , πάμε μάλλον για το απλό φιλτράτο αν και το digipure φαίνεται αρκετά ωραίο. 

(Εξαιρώντας ότι σου δίνουν μαζί φίλτρο 5 μ και θα πρέπει να πάρεις εξαρχής ένα καλύτερο , άρα αμέσως από τα 65 ευρώ του φιλτράτο πάς στα 110-120 με digipure+φίλτρο της επιλογής σου)

επειδή μπερδεύτηκα λίγο, αν εξαιρέσουμε το πλαστικό/χρωμε, έκανες ερευνα και διαπίστωσες οτι το digipure είναι καλύτερο απο τα άλλα που παραθέτεις τα doulton? ή είναι το ίδιο πράγμα, ανάλογα τι φίλτρο δηλαδή θα τους βάλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τις 2-3 μέρες που τα κοιτάω κατάλαβα ότι το φίλτρο που έχει μέσα κάνει όλη τη δουλειά , ενώ το εξωτερικό περίβλημα (θήκη) είναι απλά ... η θήκη :D 

Τώρα , η όλη συζήτηση γίνεται για το αν οι πλαστικές θήκες είναι οκ ( που μάλλον είναι γιατί σχεδόν όλες είναι έτσι) ή είναι προτιμότερο να πάρεις μια μεταλλική.

Το digipure το ανέφερα μόνο και μόνο για τη θήκη που λογικά είναι μεταλλική και 10'' .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SuPerMaNrE είπε

από τις 2-3 μέρες που τα κοιτάω κατάλαβα ότι το φίλτρο που έχει μέσα κάνει όλη τη δουλειά , ενώ το εξωτερικό περίβλημα (θήκη) είναι απλά ... η θήκη :D 

Τώρα , η όλη συζήτηση γίνεται για το αν οι πλαστικές θήκες είναι οκ ( που μάλλον είναι γιατί σχεδόν όλες είναι έτσι) ή είναι προτιμότερο να πάρεις μια μεταλλική.

Το digipure το ανέφερα μόνο και μόνο για τη θήκη που λογικά είναι μεταλλική και 10'' .

Αν εξαιρέσουμε θήκες φθηνές που οι περισσότερες έχουν χώρα προέλευσης την Κίνα, οι υπόλοιπες είτε πλαστικές είτε ανοξείδωτες θα σου κάνουν την ίδια δουλειά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμία άλλη γνώμη υπάρχει??  σύγκρινα αυτα τα 2 μοντέλα της digipure kai doulton, στο digipure 9000s δίνει ένα χρόνο εγγύηση και διάβασα κριτικές οτι και καλά στάζει νερά, στο doulton δίνει 10 χρόνια εγγύηση.

επίσης το original ανταλλακτικό φίλτρο της doulton κοστίζει 40 ευρώ με 2300lt https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-nerou-doulton-ultracarb/

το original της digipure 4000 lt με 13 ευρώ? https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html#specs

κάτι δε μου κάθεται καλά..

τέλος, όλα τα 10΄΄ φίλτρα είναι συμβατά μεταξύ τους ? βλέπω στο skroutz και κατηγορία big blue, τι ειναι αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Silenzio είπε

καμμία άλλη γνώμη υπάρχει??  σύγκρινα αυτα τα 2 μοντέλα της digipure kai doulton, στο digipure 9000s δίνει ένα χρόνο εγγύηση και διάβασα κριτικές οτι και καλά στάζει νερά, στο doulton δίνει 10 χρόνια εγγύηση.

επίσης το original ανταλλακτικό φίλτρο της doulton κοστίζει 40 ευρώ με 2300lt https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-nerou-doulton-ultracarb/

το original της digipure 4000 lt με 13 ευρώ? https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html#specs

κάτι δε μου κάθεται καλά..

τέλος, όλα τα 10΄΄ φίλτρα είναι συμβατά μεταξύ τους ? βλέπω στο skroutz και κατηγορία big blue, τι ειναι αυτό ?

Ανάμεσα στα δύο δεν χρειάζεται συζήτηση εννοείται πας στο doulton, το digipure παίρνει ανταλλακτικά 10" τα οποία είναι όλα συμβατά με αυτού του είδους τις συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρέα. Παιδια μετά από πολύ σκέψη είπα και εγώ να κοιτάξω να βάλω φίλτρο βρύσης. Μένω Σπαρτη δεν είναι τόσο άσχημο το νερό αλλά λόγο τώρα οι οικογένεια μεγάλωσε είπα να προσέχουμε λιγάκι λόγο μικρό παιδι. Σκέφτομαι για τις Olympus 27 ευρώ το έχει για 4κ λίτρα και ανάμεσα στο mk2-eg το μόνο που με προβληματίζει σε αυτό ενώ έχω διαβάσει τα καλυτερα είναι ότι είναι μόνο για 1500 λίτρα. Θα μου πείτε να το έχω μόνο για να πίνω οκ νέο τις ολιμπους θα το έχω και για να πλένω τα πιάτα κηπευτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι είδους φίλτρο νερού πρέπει να επιλέξουμε, έχει να κάνει αποκλειστικά με τη ποιότητα του νερού που έχουμε να διαχειριστούμε! Άλλες οι επιβαρύνσεις στην Αθήνα και άλλες στη Χαλκιδική.

Ναι, τα φίλτρα ενεργού άνθρακα είναι πολύ αποτελεσματικά, ωστόσο πρέπει να διαθέτουν τις κατάλληλες πιστοποιήσεις για να εξασφαλίζεται το βέλτιστο αποτέλεσμα. Ότι και να ισχυρίζεται η εκάστοτε εταιρεία για τις ουσίες που απομακρύνουν τα φίλτρα της, να ζητάτε ΠΑΝΤΑ τις ανάλογες πιστοποιήσεις.

Ακολουθεί ένας χρήσιμος ενημερωτικός οδηγός για να σας λύσει όλες τις απορίες!

https://www.fralex.gr/journal3/blog/post/?journal_blog_post_id=13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ομάδα

Κέρδισε ο αδερφός της γυναίκας μου στο fb ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα της Alarcon και μου το δίνει. Πληρώνουμε λένε μόνο τα φίλτρα γύρω στα 60€ με τα μεταφορικά για Ρόδο και κάθε εξάμηνο θέλει αλλαγή. Το έχει κάποιος άλλος? Αξίζει 300 όντως η συσκευή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MacGyverLarisa είπε

Καλημέρα ομάδα

Κέρδισε ο αδερφός της γυναίκας μου στο fb ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα της Alarcon και μου το δίνει. Πληρώνουμε λένε μόνο τα φίλτρα γύρω στα 60€ με τα μεταφορικά για Ρόδο και κάθε εξάμηνο θέλει αλλαγή. Το έχει κάποιος άλλος? Αξίζει 300 όντως η συσκευή??

Βαλε λινκ με την περιγραφη της συσκευης και του φιλτρου να παρεις απαντησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Βαλε λινκ με την περιγραφη της συσκευης και του φιλτρου να παρεις απαντησεις..

Δεν έχω λινκ. Μέσω τηλεφώνου μίλησα θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MacGyverLarisa είπε

Καλημέρα ομάδα

Κέρδισε ο αδερφός της γυναίκας μου στο fb ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα της Alarcon και μου το δίνει. Πληρώνουμε λένε μόνο τα φίλτρα γύρω στα 60€ με τα μεταφορικά για Ρόδο και κάθε εξάμηνο θέλει αλλαγή. Το έχει κάποιος άλλος? Αξίζει 300 όντως η συσκευή??

Όχι δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. και 120Ε τον χρόνο για αλλαγές και εκεί δεν αξίζει!!! Πάρε μια καλή φιλτροθήκη του εμπορίου από 50 έως 100Ε να βάζεις ότι φίλτρο θέλεις και από όπου θέλεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος πρόκειται να λείψει από το σπίτι για 1 μήνα, τι είναι προτιμότερο να κάνει με το φίλτρο;

Να το βγάλει από την φιλτροθήκη και έπειτα να το ξαναβάλει ή να το αφήσει μέσα στην φιλτροθήκη και με την επιστροφή να αφήσει να τρέξει η βρύση 10-15 λεπτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 12:02 ΜΜ, Nir3 είπε

Καλημερα στην παρέα. Παιδια μετά από πολύ σκέψη είπα και εγώ να κοιτάξω να βάλω φίλτρο βρύσης. Μένω Σπαρτη δεν είναι τόσο άσχημο το νερό αλλά λόγο τώρα οι οικογένεια μεγάλωσε είπα να προσέχουμε λιγάκι λόγο μικρό παιδι. Σκέφτομαι για τις Olympus 27 ευρώ το έχει για 4κ λίτρα και ανάμεσα στο mk2-eg το μόνο που με προβληματίζει σε αυτό ενώ έχω διαβάσει τα καλυτερα είναι ότι είναι μόνο για 1500 λίτρα. Θα μου πείτε να το έχω μόνο για να πίνω οκ νέο τις ολιμπους θα το έχω και για να πλένω τα πιάτα κηπευτικά. 

 

Ποιο φίλτρο πουλάει η Olympus με 27 ευρώ; Μόνο το ανταλλακτικό των 0.5μm κοστίζει 45 ευρώ και είναι για 5000 λίτρα. 

Μία ερώτηση για όποιον έχει δοκιμάσει κάποιο φίλτρο μπάνιου, τι προτείνει να βάλω γιατί ενδιαφέρομαι. Αυτά που λένε τα μαγαζιά περί αγνού νερού που κάνει απαλό το δέρμα χωρίς ερεθισμούς κτλ ισχύουν η είναι μπαρούφες που τα λένε μόνο για marketing ;

3 ώρες πριν, learner είπε

Εάν κάποιος πρόκειται να λείψει από το σπίτι για 1 μήνα, τι είναι προτιμότερο να κάνει με το φίλτρο;

Να το βγάλει από την φιλτροθήκη και έπειτα να το ξαναβάλει ή να το αφήσει μέσα στην φιλτροθήκη και με την επιστροφή να αφήσει να τρέξει η βρύση 10-15 λεπτά;

Να αφήσει την φίλτροθηκη όπως είναι συνδεμένη στην βρύση. Όταν γυρίσετε αφήστε να τρέξει για 1 με 2 λεπτά είναι αρκετά. Τα 15 λεπτά είναι μονο στην αρχή πριν την πρώτη χρήση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...