Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδες, μετα απο χρηση περιπου 3-4 μηνων του Aquasana δηλωνω πολυ ευχαριστημενος. Αργησα τοσο καιρο να γραψω γιατι δεν θελω να λεω κατι και μετα να το παιρνω πισω. Μετα την περιπετεια με την Multipure και τα κομματια ανθρακα αλλα και πλαστικου που εβγαιναν,  εχω να πω τα παρακατω: ο τροπος λειτουργιας του συγκεκριμενου φιλτρου το οποιο ειναι κυλινδρικου σχηματος, ειναι..... μπαινει το νερο απο το κεντρο του φιλτρου και "διαχεεται" προς τα εξω ακτινικα δηλαδη, οποτε στη συνεχεια γεμιζει το μεταλλικο δοχειο που περιβαλλει το φιλτρο και μεσω της αυξησης της πιεσης τελικα βγαινει απο την εξοδο απο οπου τελικα ειναι το βρυσακι. Εδω λοιπον να τονισω οτι τα μπλε κομματακια που εμφανιστηκαν στο ποτηρι ειναι απο τις ακρες του φιλτρου (πλαστικο) το οποιο ο κυριος της εταιρειας ειχε προφανως σφιξει παραπανω απο οσο επρεπε, με αποτελεσμα να βγουν καποια "γρεζια" πλαστικου. τα ειδα λοιπον αυτα τα κομματια ανοιγοντας το φιλτρο και λυθηκε η απορια. Τωρα για τα μαυρα κομματακια (σαν φλιδες) τα οποια λογικα ειναι ανθρακας, εδω δεν μπορω να δωσω εξηγηση. Δεν ειδα να εχει τραυματιστει το φιλτρο καπου ή να υπάρχουν μέσα στο μεταλλικο δοχείο τετοια κομματακια, οπως ειδα τα μπλε απο πλαστικο που προανεφερα. Δεν μπορω να καταλαω ειλικρινα απο που βγηκαν. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι βγαινουν πολυ μικρα κομματακια (δεν φαινονται στο ματι) που τελικα σε βαθος χρονου συσσωρευονται στο μεταλλικο φιλτρακι που βρισκεται στο εξωτερικο βρυσακι (σαν δακτυλιθρα) και απο την συμπιεση βγαινουν σαν φλιδες.

Παμε τωρα στην Aquasana. Η κατασκευη ειναι πιο απλη και ουσιαστικα ειναι δυο φιλτρα κυλιδνρικα σε σειρα , οπου το νερο μπαινει στην ακρη του ενος, το οποιο διαπερνα κατα τον αξονα του και στη συνεχεια μπαινει στο δευτερο, το διαπερνα με τον ιδιο τροπο και βγαινει απο την ακρη του. Δεν εχει επαφη δηλαδη το νερο με το εξωτερικο περιβλημα. Η διαφορα δηλαδη ειναι οτι το νερο περναει μονομεσα απο το καθε φιλτρο κατα τον διαμηκη αξονα του σε αντιθεση με τη multipure που το νερο περναει απο το εσωτερικο στο εξωτερικο του ακτινικα. 

Η πιο απλη κατασκευη του aquasana νομιζω οτι δεν επιτρεπει ευκολα λαθη και αστοχιες στην τοποθετηση. Ειμαι σε επιφυλακη βεβαια μηπως δω κανενα μαυρο κομματακι τωρα πια που την επαθα!

Καταληγω λοιπον οτι η multipure εχει καλυτερες εργοστασιακες  μετρησεις (τουλαχιστον οταν ειναι καινουριο), αλλα  ο τροπος κατασκευης (το βιδωμα του φιλτρου) και μαλλον η συσσωρευση ανθρακα που συμβαινει μετα απο 2-3 χρονια δειχνουν οτι μαλλον για να ισχυουν οι μετρησεις αυτες, θελεις καθε χρονο νεο φιλτρο και εννοω ολη τη συσκευη (κελυφος, βρυσακι).  Ο τροπος κατασκευης του aquasana φαινεται οτι δεν επηρεαζεται. Τωρα σε βαθος χρονου θα δω αν υπαρχει συσσωρευση ανθρακα. προς το παρον ειναι οκ.

ΥΓ 1 με μετρησεις με το tds ειδα οτι οι τιμες ειναι σχεδον παραπλησιες και με τα δυο φιλτρα

ΥΓ 2 Ειναι απαραδεκτη η αντιδραση του τυπου απο τη multipure , επειδη εστειλα φωτο στη μαμα multipure (usa) !

Επισης δεν καταλαβαινα γιατι δεν μου ελεγε το ονομα του.... μετα φυσικα καταλαβα γιατι....για να μην παιξει καμια μηνυση....προφανως μαθημενος απο αλλα περιστατικα, τελος εκει που τον σιχαθηκα ηταν οταν στη συζητηση επανω μου ζητησε και τα ρεστα λεγοντας οτι εγω φταιω που χαλασα το φιλτρο (!!!) γιατι λεει ανοιξα το καυτο νερο! Εννοειται οτι το διακοπτη του ζεστου τον εχω μονιμα κλειστο για αποφυγη τετοιου λαθους. μαλιστα σε μια στιγμη παραληρηματος του ξεφυγε οτι ...."αυτο κανετε ολοι και μετα λετε  οτι φταιει το φιλτρο" ....... αρα προφανως η περιπτωση μου δεν ειναι η πρωτη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, teleiomenos είπε

Λοιπον παιδες, μετα απο χρηση περιπου 3-4 μηνων του Aquasana δηλωνω πολυ ευχαριστημενος. Αργησα τοσο καιρο να γραψω γιατι δεν θελω να λεω κατι και μετα να το παιρνω πισω. Μετα την περιπετεια με την Multipure και τα κομματια ανθρακα αλλα και πλαστικου που εβγαιναν,  εχω να πω τα παρακατω: ο τροπος λειτουργιας του συγκεκριμενου φιλτρου το οποιο ειναι κυλινδρικου σχηματος, ειναι..... μπαινει το νερο απο το κεντρο του φιλτρου και "διαχεεται" προς τα εξω ακτινικα δηλαδη, οποτε στη συνεχεια γεμιζει το μεταλλικο δοχειο που περιβαλλει το φιλτρο και μεσω της αυξησης της πιεσης τελικα βγαινει απο την εξοδο απο οπου τελικα ειναι το βρυσακι. Εδω λοιπον να τονισω οτι τα μπλε κομματακια που εμφανιστηκαν στο ποτηρι ειναι απο τις ακρες του φιλτρου (πλαστικο) το οποιο ο κυριος της εταιρειας ειχε προφανως σφιξει παραπανω απο οσο επρεπε, με αποτελεσμα να βγουν καποια "γρεζια" πλαστικου. τα ειδα λοιπον αυτα τα κομματια ανοιγοντας το φιλτρο και λυθηκε η απορια. Τωρα για τα μαυρα κομματακια (σαν φλιδες) τα οποια λογικα ειναι ανθρακας, εδω δεν μπορω να δωσω εξηγηση. Δεν ειδα να εχει τραυματιστει το φιλτρο καπου ή να υπάρχουν μέσα στο μεταλλικο δοχείο τετοια κομματακια, οπως ειδα τα μπλε απο πλαστικο που προανεφερα. Δεν μπορω να καταλαω ειλικρινα απο που βγηκαν. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι βγαινουν πολυ μικρα κομματακια (δεν φαινονται στο ματι) που τελικα σε βαθος χρονου συσσωρευονται στο μεταλλικο φιλτρακι που βρισκεται στο εξωτερικο βρυσακι (σαν δακτυλιθρα) και απο την συμπιεση βγαινουν σαν φλιδες.

Παμε τωρα στην Aquasana. Η κατασκευη ειναι πιο απλη και ουσιαστικα ειναι δυο φιλτρα κυλιδνρικα σε σειρα , οπου το νερο μπαινει στην ακρη του ενος, το οποιο διαπερνα κατα τον αξονα του και στη συνεχεια μπαινει στο δευτερο, το διαπερνα με τον ιδιο τροπο και βγαινει απο την ακρη του. Δεν εχει επαφη δηλαδη το νερο με το εξωτερικο περιβλημα. Η διαφορα δηλαδη ειναι οτι το νερο περναει μονομεσα απο το καθε φιλτρο κατα τον διαμηκη αξονα του σε αντιθεση με τη multipure που το νερο περναει απο το εσωτερικο στο εξωτερικο του ακτινικα. 

Η πιο απλη κατασκευη του aquasana νομιζω οτι δεν επιτρεπει ευκολα λαθη και αστοχιες στην τοποθετηση. Ειμαι σε επιφυλακη βεβαια μηπως δω κανενα μαυρο κομματακι τωρα πια που την επαθα!

Καταληγω λοιπον οτι η multipure εχει καλυτερες εργοστασιακες  μετρησεις (τουλαχιστον οταν ειναι καινουριο), αλλα  ο τροπος κατασκευης (το βιδωμα του φιλτρου) και μαλλον η συσσωρευση ανθρακα που συμβαινει μετα απο 2-3 χρονια δειχνουν οτι μαλλον για να ισχυουν οι μετρησεις αυτες, θελεις καθε χρονο νεο φιλτρο και εννοω ολη τη συσκευη (κελυφος, βρυσακι).  Ο τροπος κατασκευης του aquasana φαινεται οτι δεν επηρεαζεται. Τωρα σε βαθος χρονου θα δω αν υπαρχει συσσωρευση ανθρακα. προς το παρον ειναι οκ.

ΥΓ 1 με μετρησεις με το tds ειδα οτι οι τιμες ειναι σχεδον παραπλησιες και με τα δυο φιλτρα

ΥΓ 2 Ειναι απαραδεκτη η αντιδραση του τυπου απο τη multipure , επειδη εστειλα φωτο στη μαμα multipure (usa) !

Επισης δεν καταλαβαινα γιατι δεν μου ελεγε το ονομα του.... μετα φυσικα καταλαβα γιατι....για να μην παιξει καμια μηνυση....προφανως μαθημενος απο αλλα περιστατικα, τελος εκει που τον σιχαθηκα ηταν οταν στη συζητηση επανω μου ζητησε και τα ρεστα λεγοντας οτι εγω φταιω που χαλασα το φιλτρο (!!!) γιατι λεει ανοιξα το καυτο νερο! Εννοειται οτι το διακοπτη του ζεστου τον εχω μονιμα κλειστο για αποφυγη τετοιου λαθους. μαλιστα σε μια στιγμη παραληρηματος του ξεφυγε οτι ...."αυτο κανετε ολοι και μετα λετε  οτι φταιει το φιλτρο" ....... αρα προφανως η περιπτωση μου δεν ειναι η πρωτη!!!

Το πρόβλημα με τον άνθρακα φίλε είναι στο κούμπωμα. Από την στιγμή που βρήκες πλαστικό σημαίνει ότι είτε βιδωθηκε στραβά , είτε με πολύ πίεση όπως είπες και εκεί κάπου έγινε η ζημιά και περνούσε άνθρακας. Επάνω πάγκου έχεις? Διότι κάτω πάγκου το συγκεκριμένο λειτουργεί διαφορετικά από ότι εξηγείς. Το νερό εισχωρεί από έξω από το φίλτρο προς το κέντρο , και το νερό που έρχεται στο βρυσάκι έρχεται από το κέντρο του φίλτρου.

Από ότι κατάλαβα το είχες 2-3 χρόνια και αυτό που συνέβη έγινε λόγο του ότι σου έβαλε λοξά το φίλτρο ή το πίεσε πολύ και έγινε ζημιά. Δεν έχει να κάνει με την θήκη και το βρυσάκι κτλ το φίλτρο έχει πλαστικό κούμπωμα και βιδωνει σε μεταλλικό   . Δεν μπορεί να πάθει ζημιά η μεταλλική θήκη. Σε κανένα φίλτρο δεν θα μπορούσε να πάθει ζημιά η μεταλλική θήκη από ένα πλαστικό κούμπωμα που έχει το φίλτρο. Από το δικό μου ξέρω ότι δεν το σφίγγεις πολύ. Το σφίγγεις όσο όσο . Είναι με φλάντζα και αν το σφίξεις πολύ χαλάς και την φλάντζα. 

Εννοείται ότι πρέπει κάθε χρόνο να αλλάζει το φίλτρο ή όταν φτάσει στα λίτρα που δίνει η εταιρεία. Το άλλαζες κάθε χρόνο εσύ?

Έπρεπε να σε άλλαζε φίλτρο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ήρθε έστω να το δει. Έπρεπε να τον έλεγες ότι έστειλες και στην μαμά εταιρία στην Αμερική. Ίσως τότε να ενδιαφερόταν. 

Κατέληξα και εγώ στην multipure , και κατέληξα γιατί τον λόγο τον έχουμε αναφέρει πολλές φορές για αυτή την εταιρεία. Αλλά πολύ συνεργάσιμος με φάνηκε ο τύπος να πω την αλήθεια. Πολλές φορές έχουμε έρθει σε επαφή και έχουμε μιλήσει. Δεν ξέρω βέβαια τι μπορεί να έγινε μεταξύ σας. Και θυμάμαι ότι έλεγες λόγο covid δεν μπορούσε να έρθει να δει το φίλτρο. Αλλά έπρεπε να έρθει. ή έστω να του πηγαινες την συσκευή στο μαγαζί . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Πήρα φίλτρο και συσκευή πριν δυο βδομάδες.
Αφού νόμιζα ότι έχουμε πρόβλημα μόνο με τη λάσπη, έβαλα πρώτο ένα απλό πολυπροπυλενίου και δεύτερο ένα matrikx 0,5.

Μετά από μια-δυο βδομάδες τα αποτελέσματα φαίνονται στις φωτογραφίες.
Μου φάνηκε παράξενο που η "βρωμιά"  είναι στο δεύτερο φίλτρο και έστειλα φωτογραφίες στο μαγαζί στο οποίο τα αγόρασα, για να δουν αν υπάρχει κάποιο θέμα με τη βάση ή το matrikx. O τεχνικός τα έχασε όταν του πα ότι η χρήση αυτή είναι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Συνοπτικά μου πρότεινε να αλλάξω και τα δύο με πρώτο ένα eiger κεραμικό 0,3(14ευρω) και δεύτερο ένα πάλι ειγκερ άνθρακα αντιμικροβιακή δράση 0,5 (29ε).

Λέτε αρκούν, να πάω σε κάτι πιο ακριβό ή να γίνει ανάλυση νερού;

 

Υ.Γ το νερό αυτό οι περισσότεροι στο χωριό το πίνουν κανονικά.

DSC_0109.JPG

DSC_0107.JPG

DSC_0110.JPG

Επεξ/σία από jeep13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, jeep13 είπε

Γεια σας. Πήρα φίλτρο και συσκευή πριν δυο βδομάδες.
Αφού νόμιζα ότι έχουμε πρόβλημα μόνο με τη λάσπη, έβαλα πρώτο ένα απλό πολυπροπυλενίου και δεύτερο ένα matrikx 0,5.

Μετά από μια-δυο βδομάδες τα αποτελέσματα φαίνονται στις φωτογραφίες.
Μου φάνηκε παράξενο που η "βρωμιά"  είναι στο δεύτερο φίλτρο και έστειλα φωτογραφίες στο μαγαζί στο οποίο τα αγόρασα, για να δουν αν υπάρχει κάποιο θέμα με τη βάση ή το matrikx. O τεχνικός τα έχασε όταν του πα ότι η χρήση αυτή είναι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Συνοπτικά μου πρότεινε να αλλάξω και τα δύο με πρώτο ένα eiger κεραμικό 0,3(14ευρω) και δεύτερο ένα πάλι ειγκερ άνθρακα αντιμικροβιακή δράση 0,5 (29ε).

Λέτε αρκούν, να πάω σε κάτι πιο ακριβό ή να γίνει ανάλυση νερού;

 

Υ.Γ το νερό αυτό οι περισσότεροι στο χωριό το πίνουν κανονικά.

DSC_0109.JPG

DSC_0107.JPG

DSC_0110.JPG

Τα κεραμικά συνήθως τα βάζουν σαν δεύτερα φίλτρα και όχι σαν πρώτα. Αν έχει τόσο σκουριά και χώμα το δίκτυο σου όπως μας δείχνεις στις φωτό το κεραμικό θα μπουκωνει πολύ γρήγορα. Το φίλτρο πολυπροπυλενιου σε τι κατάσταση ήταν? Από τις εικόνες που έστειλες λογικά έπρεπε να είχε γίνει καφέ αλλά δεν φαίνεται τόσο καφέ να είναι. Μήπως είναι μάπα η θήκη και έχει αλλάξει χρώμα? Με κάνει εντύπωση διότι δεν φαίνεται το φίλτρο πολυπροπυλενιου τόσο καφέ να είναι. Πόσα μικρά είναι το φίλτρο πολυπροπυλενιου. Έστω 5 μικρά πρέπει να είναι κανονικα

Επεξ/σία από mix82g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμάσει κανείς φίλτρα για μπάνιο; 

Ενα της Philips λέει ότι περιέχει KDF πιστοποιημενο από NSF αλλά τελικά μάλλον λένε ψέμματα. 

Η Philips έχει και φίλτρα κανονικά για πόσημο νερο, αλλά για μεγάλης διαμέτρου βρύσες και όχι 1/2', χωρίς πιστοποιήσεις και αυτά. 

Έστειλα ένα email στην εταιρεία τους αλλά δεν έλαβα απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Εχει δοκιμάσει κανείς φίλτρα για μπάνιο; 

Ενα της Philips λέει ότι περιέχει KDF πιστοποιημενο από NSF αλλά τελικά μάλλον λένε ψέμματα. 

Η Philips έχει και φίλτρα κανονικά για πόσημο νερο, αλλά για μεγάλης διαμέτρου βρύσες και όχι 1/2', χωρίς πιστοποιήσεις και αυτά. 

Έστειλα ένα email στην εταιρεία τους αλλά δεν έλαβα απάντηση. 

Άμα παίζει παπατζα από την εταιρεία σε αυτά που λέει δεν θα λάβεις απάντηση. Δεν έχω προσωπικά εμπειρία από φίλτρα μπάνιου. Αν θες πιστοποιημένα μπαίνεις στον NSF και βλέπεις ποια είναι τα πιστοποιημένα φίλτρα φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mix82g είπε

 

Τo πρώτο μόνο στη βάση του είναι λίγο πιο καφέ. Αυτός είπε οτι τα περνάει στο άλλο.
Το δεύτερο αν δεις στη βάση (1η φωτο), στο κέντρο που είναι το εσωτερικό του φίλτρου είναι άσπρο και όλο το άλλο πορτοκαλί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jeep13 είπε

Τo πρώτο μόνο στη βάση του είναι λίγο πιο καφέ. Αυτός είπε οτι τα περνάει στο άλλο.
Το δεύτερο αν δεις στη βάση (1η φωτο), στο κέντρο που είναι το εσωτερικό του φίλτρου είναι άσπρο και όλο το άλλο πορτοκαλί.

 

Κανονικά δεν έπρεπε να τα περνάει στο δεύτερο . Το φίλτρο πολυπροπυλενιου γι'αυτό τον σκοπό το βάζεις στην πρώτη θέση για να κρατάει λάσπες άμμο σκουριά κτλ. Κάτι δεν κολλάει εδώ. ή είναι μάπα εντελώς το φίλτρο πολυπροπυλενιου και δεν συγκρατεί τίποτα ή κάποιο θέμα έχει η θήκη και έχει αλλάξει χρώμα. Για να πέρασε τόση λάσπη και σκουριά έπρεπε το φίλτρο πολυπροπυλενιου να ήταν πολύ βρώμικο. Εγώ δεν το βλέπω τόσο  βρώμικο. Θυμάσαι πόσα μικρά είναι το φίλτρο το συγκεκριμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mix82g είπε

Άμα παίζει παπατζα από την εταιρεία σε αυτά που λέει δεν θα λάβεις απάντηση. Δεν έχω προσωπικά εμπειρία από φίλτρα μπάνιου. Αν θες πιστοποιημένα μπαίνεις στον NSF και βλέπεις ποια είναι τα πιστοποιημένα φίλτρα φιλε

Δεν ειναι απαραίτητο για μένα να βρω πιστοποιημενο, αλλα μπήκα στην σελίδα του NSF για να δω τι παίζει με τα φίλτρα της Philips και δεν βρήκα κάτι στις λίστες, δεν απάντησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ειναι απαραίτητο για μένα να βρω πιστοποιημενο, αλλα μπήκα στην σελίδα του NSF για να δω τι παίζει με τα φίλτρα της Philips και δεν βρήκα κάτι στις λίστες, δεν απάντησαν. 

Πώς θα απαντήσουν αν δεν ισχύουν αυτά που λένε. Παίζει πολύ ψέμα εκεί έξω όσο αφορά τις πιστοποιήσεις. 

Πάντως για φίλτρο μπανιου δεν ξέρω να απαντήσω φιλε. Δεν έτυχε να βάλω και δεν ασχολήθηκα με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mix82g είπε

Κανονικά δεν έπρεπε να τα περνάει στο δεύτερο . Το φίλτρο πολυπροπυλενιου γι'αυτό τον σκοπό το βάζεις στην πρώτη θέση για να κρατάει λάσπες άμμο σκουριά κτλ. Κάτι δεν κολλάει εδώ. ή είναι μάπα εντελώς το φίλτρο πολυπροπυλενιου και δεν συγκρατεί τίποτα ή κάποιο θέμα έχει η θήκη και έχει αλλάξει χρώμα. Για να πέρασε τόση λάσπη και σκουριά έπρεπε το φίλτρο πολυπροπυλενιου να ήταν πολύ βρώμικο. Εγώ δεν το βλέπω τόσο  βρώμικο. Θυμάσαι πόσα μικρά είναι το φίλτρο το συγκεκριμένο?

H αληθεια είναι ότι το πολυπροπυλένιο είχα επίγνωση ότι είναι κακό, απλά ήθελα κάτι να συγκρατεί τα πολλά, ώστε να κρατήσει περισσότερο το δεύτερο.
Χωρίς όμως να ξέρω ότι το νερό είναι τόσο χάλια. Είναι ένα oem 0,5 που έκανε 0,99€😎.

Επίσης σκέφτηκα ότι ίσως και η βάση(συσκευή) η inox να είναι προβληματική, αλλά στο πρώτο στάδιο δεν έχει πάθει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mix82g είπε

Πώς θα απαντήσουν αν δεν ισχύουν αυτά που λένε. Παίζει πολύ ψέμα εκεί έξω όσο αφορά τις πιστοποιήσεις. 

Πάντως για φίλτρο μπανιου δεν ξέρω να απαντήσω φιλε. Δεν έτυχε να βάλω και δεν ασχολήθηκα με το θέμα.

Μπορει να αγοράσω εγώ εν καιρώ, θα γράψω εντυπώσεις κι αν ευσταθούν αυτά που λένε οι περισσότερες εταιρείες περί αγνού νερού χωρίς χλώριο που δεν ερεθίζει το δέρμα και έχεις καλύτερα μαλλιά.... 

9 λεπτά πριν, jeep13 είπε

H αληθεια είναι ότι το πολυπροπυλένιο είχα επίγνωση ότι είναι κακό, απλά ήθελα κάτι να συγκρατεί τα πολλά, ώστε να κρατήσει περισσότερο το δεύτερο.
Χωρίς όμως να ξέρω ότι το νερό είναι τόσο χάλια. Είναι ένα oem 0,5 που έκανε 0,99€😎.

Επίσης σκέφτηκα ότι ίσως και η βάση(συσκευή) η inox να είναι προβληματική, αλλά στο πρώτο στάδιο δεν έχει πάθει τίποτα.

0.5μm με 0.99 ευρώ.... Πόσα λίτρα μπορεί να φιλτράρει; 

Αυτή η τιμή μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλή για φίλτρο στα 0.5μm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jeep13 είπε

Φίλτρο πολυπροπυλενίου EW-10-201

5μm είναι όχι 0.5μm . 

Κοίτα φίλε άμα υπήρχε περίπτωση να υπήρχε τόσο σκουριά και λάσπη στο δίκτυο το πιο πιθανό είναι να γινόταν καφέ και το πρώτο φίλτρο και η βάση του πρώτου φίλτρου. Το τι μπορεί να έγινε? 

1. Ίσως κάποια στιγμή κόπηκε το νερό για βλάβη , ή δεν ξέρω τι άλλο, και όταν ήρθε το νερό όλη η λασπουρα και η βρωμιά πέρασε από το φίλτρο πολυπροπυλενιου , και επειδή το δεύτερο φίλτρο είναι πιο συμπαγές δεν πέρασε από εκεί και το συγκράτησε με αποτέλεσμα να λιμνάζει εκεί στην θήκη χώμα ,σκουριά κτλ και γι'αυτό πήρε χρώμα

2. Το δίκτυο σου έχει πολύ χώμα και σκουριές , που περνάνε από το πολυπροπυλενιο και μπουκωνουν στο δεύτερο φίλτρο πράγμα που δεν πιστεύω διότι στις βρύσες των γειτόνων σου το νερό καφέ θα ήταν

3. Αστοχία υλικών θήκης και έχει για κάποιο λόγο αλλάξει χρώμα ή αστοχία υλικού του φίλτρου matrikx . Ίσως να έβγαλε το φίλτρο κάποιο είδους χρώμα.

Ότι και να είναι , είναι απαράδεκτο σε δύο βδομάδες τέτοια εικόνα να αντικρίζεις στο φίλτρο. Εσένα πώς σου ήρθε και το άνοιξες το φίλτρο ?

Γιατί να ανοίξεις σε δύο βδομάδες το φίλτρο ? Είδες κάτι που δεν σου άρεσε?

 

 

Υπάρχει περίπτωση να άνοιξες καυτό νερό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mix82g είπε

 

Ο σωλήνας του νερού έξω απο το σπίτι για περίπου 10μετρα τον βλέπει ο ήλιος,
έτσι για κανα λεπτό αν έχει πολύ ζέστη το νερό είναι λίγο καυτό. Λες να πέρασε τόσο καυτό και να έκανε ζημιά στο matrkx;

Άνοιξα το φίτλτρο απο τη μία για να δω από περιέργεια τι κρατάει και απο την άλλη η γεύση του ήταν σχεδόν ίδια με το κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...