Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, jeep13 είπε

Ο σωλήνας του νερού έξω απο το σπίτι για περίπου 10μετρα τον βλέπει ο ήλιος,
έτσι για κανα λεπτό αν έχει πολύ ζέστη το νερό είναι λίγο καυτό. Λες να πέρασε τόσο καυτό και να έκανε ζημιά στο matrkx;

Άνοιξα το φίτλτρο απο τη μία για να δω από περιέργεια τι κρατάει και απο την άλλη η γεύση του ήταν σχεδόν ίδια με το κανονικό.

Στον ήλιο αν είναι εκτεθειμένος ένας σωλήνας ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες. Ιδίως αν το νερό είναι για ώρα στάσιμο. Καλά είναι πρωτού κανείς οτιδήποτε να μονώσεις τον σωλήνα ή με κάτι να τον καλύψεις αν είναι έτσι εκτεθειμένος. 

Ίσως να έπαιξε και αυτό κάποιο ρόλο. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί αυτά τα καφέ να είναι όντως χώματα , σκουριά κτλ ή να είναι κάτι που βγήκε από το φίλτρο matrikx λόγο του αν πέρασε καυτό νερό από μέσα ή από την θηκη. Είδες τίποτα χώματα καθισμένα στον πάτο? Πέρα από το χρώμα είχε τίποτα άλλο εκεί στον πάτο του πλαστικού?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, jeep13 είπε

Ο σωλήνας του νερού έξω απο το σπίτι για περίπου 10μετρα τον βλέπει ο ήλιος,
έτσι για κανα λεπτό αν έχει πολύ ζέστη το νερό είναι λίγο καυτό. Λες να πέρασε τόσο καυτό και να έκανε ζημιά στο matrkx;

Άνοιξα το φίτλτρο απο τη μία για να δω από περιέργεια τι κρατάει και απο την άλλη η γεύση του ήταν σχεδόν ίδια με το κανονικό.

Έχει συμβεί και σε εμάς αυτό. 

Πρέπει να μετρήσεις την θερμοκρασία του και να ρωτησεις τον κατασκευαστή για την μέγιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία του νερού στο στοιχείο. 

Εαν ήταν καυτό, μπορεί να επηρεάσει το φίλτρο, δεν γνωρίζω αν σε αυτό οφελειται η σκουριά. 

Να ανοίγεις την κανονική βρύση πριν να φύγει το καυτό νερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mix82g είπε

 

 

50 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 

ναι μόνο το χρώμα υπάρχει.
Mάλλον η θερμοκρασία θα είναι, αφού "Maximum Operating Temperature: 125F/51.67C".

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια . Θα τα αλλάξω και τα δυο με κάτι πιο καλό και βλέπουμε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 51 βαθμούς αν πέσουν στο χέρι σου το απομακρύνεις γρήγορα γιατί παθαίνεις έγκαυμα, ήταν τόσο πολύ η θερμοκρασια του νερού που βγήκε; 

Πάντως για τα eigen φίλτρα, θυμάμαι ένα post κάποιου χρήστη πριν πολυ καιρό που έλεγε ότι δεν ήταν καθόλου καλά φίλτρα. Τώρα είναι δύσκολο να το εντοπίσω αλλά το θυμάμαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2021 στις 4:51 ΜΜ, jeep13 είπε

Γεια σας. Πήρα φίλτρο και συσκευή πριν δυο βδομάδες.
Αφού νόμιζα ότι έχουμε πρόβλημα μόνο με τη λάσπη, έβαλα πρώτο ένα απλό πολυπροπυλενίου και δεύτερο ένα matrikx 0,5.

Μετά από μια-δυο βδομάδες τα αποτελέσματα φαίνονται στις φωτογραφίες.
Μου φάνηκε παράξενο που η "βρωμιά"  είναι στο δεύτερο φίλτρο και έστειλα φωτογραφίες στο μαγαζί στο οποίο τα αγόρασα, για να δουν αν υπάρχει κάποιο θέμα με τη βάση ή το matrikx. O τεχνικός τα έχασε όταν του πα ότι η χρήση αυτή είναι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Συνοπτικά μου πρότεινε να αλλάξω και τα δύο με πρώτο ένα eiger κεραμικό 0,3(14ευρω) και δεύτερο ένα πάλι ειγκερ άνθρακα αντιμικροβιακή δράση 0,5 (29ε).

Λέτε αρκούν, να πάω σε κάτι πιο ακριβό ή να γίνει ανάλυση νερού;

 

Υ.Γ το νερό αυτό οι περισσότεροι στο χωριό το πίνουν κανονικά.

DSC_0109.JPG

DSC_0107.JPG

DSC_0110.JPG

Είναι δυνατόν? Ρε παιδιά? Τι αγοράζετε? Βλέπω μια συσκευή που έχει πλαστικό τύπου abs, πλαστικό πολυπροπυλένιο, χρωμιομένο πλαστικό και ανοξείδωτο αμφιβόλου ποιότητας και τύπου!!! Σίγουρα δεν έχει ούτε μια πιστοποίηση και σίγουρα είναι κινέζικη

Τα αποτελέσματα τα βλέπετε σε μια βδομάδα μέσα. Αν θέλεις ανοξείδωτο καλής ποιότητας πας σε Doulton, Camelot και λοιπά. 

Να το επιστρέψεις πίσω!!! Εγώ με αυτή την σκουριά στο ανοξείδωτο δεν θα έπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/7/2021 στις 9:02 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Με 51 βαθμούς αν πέσουν στο χέρι σου το απομακρύνεις γρήγορα γιατί παθαίνεις έγκαυμα, ήταν τόσο πολύ η θερμοκρασια του νερού που βγήκε; 

Πάντως για τα eigen φίλτρα, θυμάμαι ένα post κάποιου χρήστη πριν πολυ καιρό που έλεγε ότι δεν ήταν καθόλου καλά φίλτρα. Τώρα είναι δύσκολο να το εντοπίσω αλλά το θυμάμαι. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/207601-φίλτρα-νερού/?do=findComment&comment=58003826

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Στις 17 Ιουλίου το ανέβασαν και στην επίσημη σελίδα τους ο NSF. Όταν υπάρχουν εταιρείες που δεν έχουν πιστοποίηση και λένε ψεμματα ότι έχουν τρώνε πρόστιμο και ο NSF το ανεβάζει στην επίσημη σελίδα του. Όταν τους έστειλες το email για το φίλτρο eiger το έψαξαν και στις 17 Ιουλίου το ανέβασαν και στην σελίδα τους ότι το είχαν παράνομα.σου το στέλνω στα αγγλικά και μεταφρασμένο.

Screenshot_2021-07-18-14-30-41-219_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-07-18-14-30-30-398_com.android.chrome.jpg

Σας ξαναστελνω την σελίδα από NSF που έχει καταγγελίες από εταιρίες που ψεύδονται για τις πιστοποιήσεις . Από το 2007 έως 2021. Το 2020 17 Ιουλίου έχει την eiger που ανέβασα πιο πάνω. 

https://www.nsf.org/about-nsf/regulatory-affairs/enforcement-actions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αλλάξω τα φίλτρα στον κουμπάρο μου, μένει έξω από την Καβάλα, έχει διπλό φίλτρο 10'' κάτω πάγκου, τώρα του έχω βάλει πρώτο το Pentek CBC-10 0.5 μm και δεύτερο το Doulton Ultracarb Imperial OBE 0.5 μm. Το αποτέλεσμα είναι γενικά καλό, απλά πριν πει νερό πρέπει να αφήσει να τρέξει λίγο ώστε να μην έχει μυρωδιά. Σκέφτομαι τώρα που είναι ώρα για αλλαγή του φίλτρου να του βάλω πρώτο το Doulton Ultracarb Imperial OBE 0.5 μm και δεύτερο το CeraMetix® Imperial OBE 0.2 μm, ώστε να πετύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosvo είπε

Καλησπέρα, θέλω να αλλάξω τα φίλτρα στον κουμπάρο μου, μένει έξω από την Καβάλα, έχει διπλό φίλτρο 10'' κάτω πάγκου, τώρα του έχω βάλει πρώτο το Pentek CBC-10 0.5 μm και δεύτερο το Doulton Ultracarb Imperial OBE 0.5 μm. Το αποτέλεσμα είναι γενικά καλό, απλά πριν πει νερό πρέπει να αφήσει να τρέξει λίγο ώστε να μην έχει μυρωδιά. Σκέφτομαι τώρα που είναι ώρα για αλλαγή του φίλτρου να του βάλω πρώτο το Doulton Ultracarb Imperial OBE 0.5 μm και δεύτερο το CeraMetix® Imperial OBE 0.2 μm, ώστε να πετύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Τα φίλτρα όλα αυτά που λες είναι πανομοιότυπα πάνω κάτω. Είναι σαν να βάζεις δύο ίδια φίλτρα . Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να βάζεις δύο φίλτρα που μειώνουν πάνω κάτω ίδιες ουσίες ενώ μπορείς να βάλεις μόνο ένα. Σε δίπλα φίλτρα , στην πρώτη φιλτροθηκη χρησιμοποιείται ένα φίλτρο μέχρι 5μm για να μην επιβαρύνει το δεύτερο φίλτρο από  λάσπες χώματα σκουριές κτλ. 

Σαν δεύτερο φίλτρο βάζεις το κυρίως φίλτρο , ένα από όλα αυτά που ανέφερες. Τώρα για την γεύση δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεις. Όλα αυτά τα φίλτρα που ανέφερες μειώνουν γεύση και οσμή. Δεν έπρεπε να υπήρχε γεύση. Μήπως είναι καινούρια τα φίλτρα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καινούργια τα φίλτρα είναι σχεδόν έναν χρόνο επάνω. Αυτό που μου λέει ο κουμπάρος μου είναι ότι εάν αφήσεις να τρέξει λίγα δευτερόλεπτα το νερό της βρύσης και μετά πεις είναι οκ, εάν πεις αμέσως τότε έχει μια μικρή οσμή-μυρωδιά στο νερό. Τον συνδυασμό αυτόν τον σκέφτομαι ώστε να μην υπάρχει ούτε αυτό το θέμα της οσμής. Γενικά νομίζω ότι τα φίλτρα άνθρακα κάνουν καλή δουλειά πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ενα φιλτρο Doulton Ultracarb που εχει να χρησιμοποιηθει μισο χρονο ειναι καταλληλο? 

Ειχε χρησιμοποιηθει 5 μηνες 

Φυσικά και είναι, διάβασε τις οδηγίες του κατασκευαστή η πάρε τηλέφωνο την εταιρεία, στην Olympus λένε 1-2 λεπτά τρέξιμο αν μείνει χωρίς χρήση για τρεις ημέρες. Λογικά και το δικό σου θα πρέπει να τρέξει πρώτα κάποια λεπτά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas15341 είπε

Για την Aquasana, ποια η αποψη σας?

ποια εταιρια θεωρειτε κορυφαια στο φιλτραρισμα ποσιμου νερου στον κοσμο?

Δεν υπάρχει κορυφαία εταιρεία, υπαρχει μια ομάδα κορυφαίων με βάση κριτήρια πιστοποίησης. Αυτές είναι multipure, doulton, toray, aquasana. Αν θυμηθεί κάποιος καμία άλλη ας την αναφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikolas15341 είπε

Για την Aquasana, ποια η αποψη σας?

ποια εταιρια θεωρειτε κορυφαια στο φιλτραρισμα ποσιμου νερου στον κοσμο?

Βάση πιστοποίησης NSF τις περισσότερες ουσίες της μειώνει multipure και Espring (όχι ispring). Από εκεί και πέρα η aquasana είναι στην αμέσως μετά σειρά, και ακολουθούν όπως είπε ο Βασίλης οι υπόλοιπες όπως και η pentair που ξέχασε. Μιλάμε για την ελληνική αγορά διότι στο εξωτερικό υπάρχουν και άλλα φίλτρα . Αλλά επειδή ο NSF είναι ένας οργανισμός πιστοποίησης παγκόσμιας εμβέλειας μπορείς να συγκρίνεις αν το ψάξεις πιο φίλτρο από όλα τα πιστοποιημένα στον κόσμο μειώνει τις περισσότερες ουσίες. Και είναι τα φίλτρα multipure και Espring όπως προανέφερα.Δεν σημαίνει ότι κάποια εταιρεία που δεν έχει πιστοποιηθεί σε κάποιες ουσίες δεν τις μειώνει. Απλα δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά ποιες μειώνει και σε τι βαθμό. Ενώ όταν έχεις την πιστοποίηση ειδικά από NSF ξέρεις ότι τις ουσίες που λέει ο NSF , "σίγουρα" τις μειώνει το εκάστοτε φίλτρο που έχει πιστοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...