Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@dimitrisdim14 Καλησπερα. Η συσκευη φιλτρου ανω παγκου watts δεν ερχεται πλεον ελλαδα απο primato και δεν τη βρισκω αλλου. Μου προτειναν τη δικη τους την ελληνικη με το βακτηριοστατικο φιλτρο
https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/gr-skg-ct1ww-el.html
Ειναι καλη ποιοτικα, πρακτικη χωρις κλειδια, διαρροες κτλ και με πιστοποιησεις σαν την αμερικανικη? Ή υπαρχει καποια αντιστοιχη ποιοτικα της watts απο αλλο brand, σε αυτη τη τιμη?
Επισης, γιατι τα βιδωτα φιλτρα ειναι πιο φθηνα απο τα αντιστοιχα χωρις βιδωμα? Πχ aquametix, cerametix 79 χωρις, 62 βιδωτο

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, tgeorg14 είπε

@dimitrisdim14 Καλησπερα. Η συσκευη φιλτρου ανω παγκου watts δεν ερχεται πλεον ελλαδα απο primato και δεν τη βρισκω αλλου. Μου προτειναν τη δικη τους την ελληνικη με το βακτηριοστατικο φιλτρο
https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/gr-skg-ct1ww-el.html
Ειναι καλη ποιοτικα, πρακτικη χωρις κλειδια, διαρροες κτλ και με πιστοποιησεις σαν την αμερικανικη? Ή υπαρχει καποια αντιστοιχη ποιοτικα της watts απο αλλο brand, σε αυτη τη τιμη?
Επισης, γιατι τα βιδωτα φιλτρα ειναι πιο φθηνα απο τα αντιστοιχα χωρις βιδωμα? Πχ aquametix, cerametix 79 χωρις, 62 βιδωτο

Ευχαριστω πολυ

Τα βιδωτά είναι πιο φθηνά λόγο μικρότερης αντοχής σε λίτρα . 

Η δική τους θήκη απ' ότι ξέρω κατασκευάζεται στην Θεσσαλονίκη και έχει και ένα ειδικό βακτήριοστατικό στο πλαστικό της θήκης που είναι πιστοποιημένο στην Αγγλία όπως μου είπαν . Πιθανόν αν μιλήσεις να σου δείξουν και πιστοποιήσεις κλπ . Διαρροές και τέτοια δεν νομίζω να έχουν καμία από όσες δουλεύουν στο κατάστημα , γιατί όλες έχουν 10 χρόνια εγγύηση . Οπότε θεωρητικά  και θέμα να έχεις την πας πίσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sacarelis22 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θα ηθελα μια πρόταση για φίλτρο κεντρικής παροχής για άλατα.

Πόση είναι η σκληρότητα του νερού στην περιοχή σου φίλε.? 

Αν υπάρχει θέμα με τις συσκευές λόγο σκληρότητας νερού τότε σε κεντρική παροχή μπαίνει ειδικός αποσκληρυντης ο οποίος αν θες να κάνει σωστή δουλειά πρέπει να δώσεις χρήματα. Είναι γενικά ακριβοί οι καλοι αποσκληρυντες. 

Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς και φίλτρο όσμωσης διότι θα περνάει στο πόσιμο νερό νάτριο(αλάτι) λόγο της ανταλλαγής ιόντων . 

Αν θες να προστατεύσεις συσκευές όπως θερμοσίφωνο , πλυντήριο κτλ μπορείς να βάλεις σε ξεχωριστή γραμμή πριν από τις συσκευές αποσκληρυντες. Βέβαια πρέπει πάλι να κοιτάξεις για κάτι της προκοπής διότι η πλειοψηφία αποσκληρυντων του εμπορίου ιδίως οι φθηνιαρικοι δεν κάνουν τίποτα απολύτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω Camelot https://gr.camelotwater.com/ εδώ και 7 χρόνια το Imperial Plus που διαφημίζουν και στην τηλεόραση. Απλά τέλειο και με πιστοποιήσεις από nsf και αυτός που έρχεται σπίτι μου εξαιρετικός. Το έχω Άλιμο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geor1975 είπε

Εγώ παιδιά έχω Camelot https://gr.camelotwater.com/ εδώ και 7 χρόνια το Imperial Plus που διαφημίζουν και στην τηλεόραση. Απλά τέλειο και με πιστοποιήσεις από nsf και αυτός που έρχεται σπίτι μου εξαιρετικός. Το έχω Άλιμο.

 

 

Ακόμα να τα μαζέψετε εκείνα τα χρήματα να πληρώσετε τα πρόστιμα; Αν περιορίσετε λίγο τις διαφημίσεις στα κανάλια που παίζετε πρωί-μεσημέρι-βράδυ , πιστεύω είναι μια καλή αρχή για να μαζευτεί το ποσό.Βέβαια δεν ξέρω στην πορεία αν βάλατε μυαλό ή συνεχίζετε να τρώτε και νέα πρόστιμα.Αυτά τα γνωρίζει η διεύθυνση.

Πάντως πολύ επιθετική διαφήμιση να μπαίνετε στα forum και να μας λέτε για τα σούπερ προϊόντα σας.Πάρα πολλά μπράβο στο τμήμα marketing της εταιρίας.Το έχετε πάει σε άλλο level το παιχνίδι.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Έκανα παραγγελία ένα φίλτρο μπάνιου της Philips. Περιμένω να μου το φέρουν. 

Αυτά είναι λίγο ψιλοαπάτη.Ήθελα να πάρω κι εγώ παλαιότερα και τελικά κατέληξα να βάλω ένα φίλτρο μετά το φίλτρο κεντρικής παροχής που αφαιρεί τη μονοχλωραμίνη.Αλλαγή κάθε έτος.Και πάλι έχω αμφιβολίες τι κρατάει αλλά σε σχέση με αυτά τα μικρά του μπάνιου , φαντάζομαι είναι αρκετά καλύτερο.

Παλιά έβρισκα από ebay το Pentek ChlorPlus 10.Τώρα που δεν το βρίσκω στην αγορά αγοράζω το CHLORAGUARD 1M της MATRIKX

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αυτά είναι λίγο ψιλοαπάτη.Ήθελα να πάρω κι εγώ παλαιότερα και τελικά κατέληξα να βάλω ένα φίλτρο μετά το φίλτρο κεντρικής παροχής που αφαιρεί τη μονοχλωραμίνη.Αλλαγή κάθε έτος.Και πάλι έχω αμφιβολίες τι κρατάει αλλά σε σχέση με αυτά τα μικρά του μπάνιου , φαντάζομαι είναι αρκετά καλύτερο.

Παλιά έβρισκα από ebay το Pentek ChlorPlus 10.Τώρα που δεν το βρίσκω στην αγορά αγοράζω το CHLORAGUARD 1M της MATRIKX

Εγώ θέλω να κρατάει χλώριο και σκουριά γιατί έχουμε πάρα πολύ εδώ. Λένε για kdf από NSF μουφα το έψαξα, αλλά και κάποια άλλα φίλτρα που είδα πάνω κάτω στην τιμή του Philips έβγαιναν. Το πρόβλημα με αυτά τα φίλτρα είναι ότι πρέπει να αντέχουν για αρκετες χιλιάδες λίτρα νερού, δεν είναι όπως του πόσημου που ξέρεις πάνω κάτω τι καταναλώνεις. Έλεγα να επιλέξω και της Olympus αλλά και ακριβό είναι και βαρύ γύρω στο 1 κιλό και δεν είναι πιστοποιημενο. Βρήκα ένα που είχα βάλει στο μάτι το ustm, Πολωνικής κατασκευής, ρώτησα την εταιρεία σε email πόσα micron είναι κι αν κρατάει κάτι παραπάνω εκτός του χλωρίου, δεν έλαβα απάντηση. Θέλω να πιστεύω ότι η Philips δεν μας δουλεύει, δεν είναι και η super duper εταιρεία αλλά έχει μια Α ποιότητα και συνέπεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εγώ θέλω να κρατάει χλώριο και σκουριά γιατί έχουμε πάρα πολύ εδώ. Λένε για kdf από NSF μουφα το έψαξα, αλλά και κάποια άλλα φίλτρα που είδα πάνω κάτω στην τιμή του Philips έβγαιναν. Το πρόβλημα με αυτά τα φίλτρα είναι ότι πρέπει να αντέχουν για αρκετες χιλιάδες λίτρα νερού, δεν είναι όπως του πόσημου που ξέρεις πάνω κάτω τι καταναλώνεις. Έλεγα να επιλέξω και της Olympus αλλά και ακριβό είναι και βαρύ γύρω στο 1 κιλό και δεν είναι πιστοποιημενο. Βρήκα ένα που είχα βάλει στο μάτι το ustm, Πολωνικής κατασκευής, ρώτησα την εταιρεία σε email πόσα micron είναι κι αν κρατάει κάτι παραπάνω εκτός του χλωρίου, δεν έλαβα απάντηση. Θέλω να πιστεύω ότι η Philips δεν μας δουλεύει, δεν είναι και η super duper εταιρεία αλλά έχει μια Α ποιότητα και συνέπεια. 

Ποιο είναι αυτο που λες της Philips; Έχεις κάποιο πρόχειρο link; Πάντως εαν είναι αυτά που είναι σαν βαρελάκια ή αυτά που προσαρμόζονται στο τηλέφωνο , εγω θα έλεγα να μην το πάρεις.Ίσως να είναι πεταμένα λεφτά.

Το Cloraguard λέει στο datasheet οτι βγάζει μέχρι 114.000 λίτρα χλωρίνης και 12.920 λίτρα μονοχλωραμίνης.

Σου βάζω και τα specs να δεις :

Spoiler

Cloraguard.png.4848712595b040db8e095a0114e83a33.png

 

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα φίλτρα μπάνιου που είδα μοιάζουν σαν βαρελάκια η με κυλινδρικό μακρόστενο σχήμα, και συνδέονται μεταξύ βρύσης και σωλήνα τηλεφώνου, προφανώς για να μπαίνουν εκεί πάνε και ακριβώς πίσω από το τηλέφωνο, αλλά δεν είναι πρακτικό. 

Αυτό που πήρα εγώ ειναι το Philips awp1775 

https://www.skroutz.gr/s/27875293/Philips-AWP1775CH-10.html?from=catspan

Δεν έχει κριτικές στο skroutz, είδα και κάποια άλλα πχ ένα της Hyundai με καλές κριτικες αλλά δεν το πήρα, αν το βάλεις στο google ούτε που βρίσκεις κάτι εύκολα, άγνωστο σχεδόν, αρκετοί που βλέπεις με κριτικές εκεί είναι από Κρήτη, περίεργο, παίζει να έφτιαξε πολλαπλά προφίλ κανένας εμπορος για να το αβανταρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 5:51 ΜΜ, tarantules είπε

Αυτά είναι λίγο ψιλοαπάτη.Ήθελα να πάρω κι εγώ παλαιότερα και τελικά κατέληξα να βάλω ένα φίλτρο μετά το φίλτρο κεντρικής παροχής που αφαιρεί τη μονοχλωραμίνη.Αλλαγή κάθε έτος.Και πάλι έχω αμφιβολίες τι κρατάει αλλά σε σχέση με αυτά τα μικρά του μπάνιου , φαντάζομαι είναι αρκετά καλύτερο.

Παλιά έβρισκα από ebay το Pentek ChlorPlus 10.Τώρα που δεν το βρίσκω στην αγορά αγοράζω το CHLORAGUARD 1M της MATRIKX

Φίλε εμείς είδαμε τεράστια διαφορά με διάφορα δερματικά αλλά και στο λούσιμο με ένα κορεάτικο τέτοιο φιλτράκι. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση απάτη. Στα διαμερίσματα το νερό του θερμοσίφωνα ειδικά αν είναι παλιός δεν είναι καλό (σκουριές, άλατα κτλ.)

Απλά θέλει αλλαγή τώρα και σκέφτομαι αν θα βάλω το ίδιο ή κάποιο άλλο για δοκιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...