Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, geor1975 είπε

Εγώ έχω Camelot αρκετά χρόνια τώρα. Πολυ ευχαριστημενος. https://gr.camelotwater.com/product/filtro-nerou-vrysis-imperial-plus-ano-pagkou/ Εχει πιστοποιησεις απο NSF και ελληνικές κλπ.

Ρε τρολλάκια , άλλαξε τροπάριο επιτέλους.Κούρασες.Σε έχουν πάρει πρέφα όλοι εδώ μέσα τι ρόλο βαράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω εδώ και 2 μήνες το νέο matrikx pb1. Παρατήρησα οτι κάποιες φορές έχω γεύση χλώριου και άλλες το νερό είναι γλυφό. Το παρατήρησε κάποιος άλλος; Υπάρχει κάτι καλύτερο αλλά όχι και πολύ ακριβότερο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 4:13 ΜΜ, tarantules είπε

Ρε τρολλάκια , άλλαξε τροπάριο επιτέλους.Κούρασες.Σε έχουν πάρει πρέφα όλοι εδώ μέσα τι ρόλο βαράς.

Δεν είναι καλό το συγκεκριμένο που πρότεινε? 

Άμα γνωρίζεις κάτι αξιόλογο μέχρι 100 ευρώ αντε και λίγο παραπάνω θα το εκτιμούσα πολύ. 

Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 11:32 ΠΜ, stylish είπε

Καλημέρα. 

Έχω της doulton το φίλτρο συνδεδεμένο στη βρύση, σε ανοξείδωτη θήκη, της ιδιας εταιρίας.

Το πρόβλημα που εχω είναι ότι όταν το βάζω στο ψυγείο, οπότε θα κάτσει ωρα, τότε γεύομαι χλώριο.

Όταν πιω κατευθείαν απο το φίλτρο δεν καταλαβαίνω κάτι και δεν έχω κάποιο παράπονο.

Τέλος, όταν βάλω ένα ποτήρι νερό και το πιω μετά από ώρα πάλι χέει την γεύση χλωρίου.

Μέτρησα χλώριο και το μηδενίζει σχεδόν. 

Εχει κανείς καμιά ιδέα τι συμβαίνει;

Ευχαριστώ

Το έχω πάθει. Δεν μυρίζει το χλώριο, μυρίζει το νερό το οποίο χωρίς το χλώριο δεν αντέχει για πάνω απο 1-2 μέρες ή (επίσης το έχω πάθει) η κανάτα σου έχει πλαστικά μέρη τα οποία έχουν "βρομίσει". Άλλαξε κανάτα και δες τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κανάτα ειναι γυαλινη. Πως εξηγειται ομως να μυριζει χλωριο χωρίς να εχει χλωριο;

Εσυ πως το ελυσες;

Επισης σε αλλο σπιτι που υπαρχει το συγκεκριμενο φιλτρο +για νιτρικα δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stylish είπε

Οι κανάτα ειναι γυαλινη. Πως εξηγειται ομως να μυριζει χλωριο χωρίς να εχει χλωριο;

Εσυ πως το ελυσες;

Επισης σε αλλο σπιτι που υπαρχει το συγκεκριμενο φιλτρο +για νιτρικα δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.

Τι να σου πω, είσαι σίγουρος πως μυρίζει χλώριο;

Κι εμένα γυάλινη ήταν, το πάνω μέρος όμως ήταν πλαστικό και μύριζε. Τσέκαρε το μία. βάλε μια άλλη κανάτα μπας και είναι απο κεί δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stylish είπε

Οι κανάτα ειναι γυαλινη. Πως εξηγειται ομως να μυριζει χλωριο χωρίς να εχει χλωριο;

Εσυ πως το ελυσες;

Επισης σε αλλο σπιτι που υπαρχει το συγκεκριμενο φιλτρο +για νιτρικα δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.

Καλημέρα φίλε. Από την στιγμή που έκανες ανάλυση και βλέπεις ότι δεν έχει χλώριο το νερό σου τότε δεν είναι σίγουρα χλώριο αυτό που γευεσαι. Μπορεί να είναι από κανάτα, μπορεί να είναι από τα τρόφιμα που έχει το ψυγείο και να παίρνει κάποια μυρωδιά κτλ. Αλλά από την στιγμή που δεν έχεις χλώριο όπως είπες σε ανάλυση που έκανες δεν είναι σίγουρα χλώριο. Άσε που θα το γευοσουν και στην αρχή όχι μόνο στην κανάτα στο ψυγείο. Δοκίμασε σε άλλη κανάτα να το βάλεις να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 2 σας. 2 κανατες εχω στο ψυγειο. Μια με καπακι πλαστικο που το εχω πλυνει και μια χωρις καπακι. Το προβλημα ειναι και στις 2 κανατες. Και οπως ειπα και εκτος ψυγειου το ιδιο παρουσιαζεται αν αφησω το νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylish είπε

Ευχαριστώ και τους 2 σας. 2 κανατες εχω στο ψυγειο. Μια με καπακι πλαστικο που το εχω πλυνει και μια χωρις καπακι. Το προβλημα ειναι και στις 2 κανατες. Και οπως ειπα και εκτος ψυγειου το ιδιο παρουσιαζεται αν αφησω το νερο.

Κοίτα ένα φίλτρο για να καταλάβεις την γεύση,οσμη κτλ είναι όταν θα πιεις το νερό απευθείας από το φίλτρο. Αν όντως είναι καλό το νερό απευθείας από το φίλτρο , τότε δεν ευθύνεται το φίλτρο. Για να καταλάβεις δεν μπορεί ένα νερό που θα βγει από το φίλτρο , να αλλάξει γεύση και οσμή μόνο του χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος ή κάποιος εξωτερικός παράγοντας όπως πχ οσμές από το περιβάλλον κτλ. Το να έχει γεύση χλώριο το βγάζουμε από το μυαλό μας διότι το φιλτραρισμένο νερό δεν περιέχει χλώριο. Αν το νερό σου με το που έβγαινε από το φίλτρο είχε οσμή ή γεύση θα έλεγα ότι όντως ευθύνεται το φίλτρο. 

Από την στιγμή που όπως λες είναι μια χαρά τότε δεν ευθύνεται το φίλτρο παρά κάτι άλλο . Ιδίως τα φίλτρα της doulton που είναι από τα κορυφαία παγκοσμίως , τα έχουν πάρα πολλοί , οι οποίοι είναι κ εδώ στην ομάδα και δεν έχουν κάποιο τέτοιο θέμα. Αν κάποιος έχει προσέξει κάτι τέτοιο ας μας πει. 

Να πάρεις και ένα τηλ στην εταιρεία που πήρες το φίλτρο να δούμε που μπορεί να το αποδώσει αυτό το οποίο μας λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylish είπε

Ευχαριστώ και τους 2 σας. 2 κανατες εχω στο ψυγειο. Μια με καπακι πλαστικο που το εχω πλυνει και μια χωρις καπακι. Το προβλημα ειναι και στις 2 κανατες. Και οπως ειπα και εκτος ψυγειου το ιδιο παρουσιαζεται αν αφησω το νερο.

Εγώ πιστεύω οτι ή αυθυποβάλεσαι και νομίζεις οτι έχει το νερό χλώριο , είτε κάτι γίνεται με το πλαστικό από τις κανάτες.Δοκίμασε να βάλεις το νερό μόνο σε γυάλινο μέσα στο ψυγείο και ξαναδοκίμασε.Επίσης βρες ένας φίλο σου-γνωστό σου που γνωρίζεις οτι έχει καλό αισθητήριο γεύσης και δώστου να πιεί νερό από την κανάτα χωρίς όμως να του πεις από πριν τι πίνει και ρώτα τον αφού έχει πιει αν διακρίνει το χλώριο.Εγώ ξαναλέω πιστεύω οτι ίσως να αυθυποβάλεσαι μιας και είπες οτι οι χημικές εξετάσεις είναι καθαρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την εταιρια μιλησα (απο εκει που το πηρα-αντιπρόσωπος) και εκείνη δεν γνωριζε τι συμβαινει. Με παρεπεμψε να στειλω το φιλτρο για να γινουν μετρησεις οτι δουλευει σωστά. Οπως ξαναειπα εχω και κανατα χωρις καπακι. Επισης το ψυγειο ειναι σχετικα αδειο για να πουμε οτι εχει τραβηξει οσμες απο εκει. Την γευση την καταλαβαινουμε παντως 2 ατομα στο σπίτι.

@tarantulesοπως εγραψα και πριν εχω κανατα γυαλινη χωρις καπακι και μια αλλη με καπακι. Και στις 2 το ιδιο προβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι Κέρκυρα και στο σπίτι έχουμε γεώτρηση, εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση το παρακάτω φιλτρο από τοπική εταιρία εδώ χωρίς κάποιο πρόβλημα. Δίνω περίπου 160 ευρώ το χρόνο με  χρησιδάνειο .

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να βάλω. Παλιά τον πρώτο χρόνο είχα και uv αλλά το σταμάτησα γιατί η λάμπα κάθε 15 -20 μέρες καιγόταν και ήθελε 30 ευρώ η κάθε μια..

 

241AB1A5-9E9C-4416-8866-2FD996F6D4FC.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Καλησπέρα είμαι Κέρκυρα και στο σπίτι έχουμε γεώτρηση, εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση το παρακάτω φιλτρο από τοπική εταιρία εδώ χωρίς κάποιο πρόβλημα. Δίνω περίπου 160 ευρώ το χρόνο με  χρησιδάνειο .

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να βάλω. Παλιά τον πρώτο χρόνο είχα και uv αλλά το σταμάτησα γιατί η λάμπα κάθε 15 -20 μέρες καιγόταν και ήθελε 30 ευρώ η κάθε μια..

 

Το κακό με αυτές τις εταιρίες που πουλάνε compact λύσεις είναι οτι παίρνουν δικά τους μόνο φυσσίγια οπότε είσαι "δεμένος" μόνο με αυτά που πουλάει η συγκεκριμένη εταιρία και δεν έχεις επιλογές να δοκιμάσεις άλλα φίλτρα και μάρκες του εμπορίου.(διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά αυτό που βλέπω στη φωτό παίρνει μόνο της εταιρίας τα φυσσίγια).

Επίσης το κακό με το χρησιδάνειο είναι οτι πληρώνεις τα πολλαπλά απότι θα στοίχιζαν τα φίλτρα μεμονωμένα εαν τα αγόραζες.Εγώ πχ έχω σύστημα αντίστροφης όσμωσης 6 σταδίων στο οποίο τα φίλτρα τα αλλάζω μόνος μου και δεν είναι τύπου compact όπως το δικό σου και μου κοστίζει το χρόνο αν θυμάμαι καλά κάπου στα 40-50 ευρώ (εκτός της μεμβρανης που δεν αλλάζεται κάθε χρόνο αλλά στα 2-3 χρόνια).

Η λάμπα uv για μένα είναι περιττή και η μόνο χρησιμότητά της είναι εαν δεν καταναλώνεις συχνά νερό οπότε το νερό στη δεξαμενή παραμένει στάσιμο για πολλές ώρες και αρχίζουν να αναπτύσσονται μικροοραγανισμοί.Αν έχεις συχνή κατανάλωση δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.Συν οτι μπορείς επικουρικά στο τελευταίο στάδιο να βάλεις ένα post-carbon φίλτρο σε φύσσιγα που να έχει και αντιβακτηριακές ιδιότητες.πχ σαν αυτό.

Για βελτίωση μπορείς να μιλάς μόνο εαν έχεις κάνει κάποια χημική ανάλυση στο νερό σου και έχεις τα αποτελέσματα για να δεις εαν μπορείς κάτι να βελτιώσεις αν και στα compact ξαναλέω δεν έχεις και πολλά περιθώρια μιας και περιορίζεσαι από αυτά της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylish είπε

Mε την εταιρια μιλησα (απο εκει που το πηρα-αντιπρόσωπος) και εκείνη δεν γνωριζε τι συμβαινει. Με παρεπεμψε να στειλω το φιλτρο για να γινουν μετρησεις οτι δουλευει σωστά. Οπως ξαναειπα εχω και κανατα χωρις καπακι. Επισης το ψυγειο ειναι σχετικα αδειο για να πουμε οτι εχει τραβηξει οσμες απο εκει. Την γευση την καταλαβαινουμε παντως 2 ατομα στο σπίτι.

@tarantulesοπως εγραψα και πριν εχω κανατα γυαλινη χωρις καπακι και μια αλλη με καπακι. Και στις 2 το ιδιο προβλημα.

 

Το νερό μετά από πόσες μέρες αλλάζει γεύση? Θέλω να πω ότι αν το βάλεις στην κανάτα και πιεις μετά από 4-5 ώρες θα έχει αλλάξει γεύση? Μήπως μετά από 2-3 μέρες αλλάζει γεύση? Λόγο του ότι είναι αποχλωριομενο και δεν κάνει να μένει πολλές μέρες. Αλλά πάλι μέσα στο ψυγείο δεν θα έπρεπε να είχες σε 2 μέρες πρόβλημα.   

Με κάνει εντύπωση που πιο επάνω με λες ότι ο φίλος σου έχει ίδιο φίλτρο μαζι με φίλτρο νιτρικών και είναι μια χαρά το νερό. Και το φίλτρο νιτρικών να φανταστείς ανταλλάσσει τα ιόντα των νιτρικών με ιόντα χλωρίου. Να υπήρχε εκεί κάποιο θέμα να το καταλάβω επειδή επιβαρύνεται πολύ το φίλτρο. Αλλά φαντάσου ότι και με τέτοια πίεση το συγκεκριμένο φίλτρο μου λες ότι είναι μια χαρά. 

Ίσως να έχει κάποια αστοχία το συγκεκριμένο φίλτρο το δικό σου. Να τους πεις να στο αλλάξουν αν μπορούν. Και να ξαναδούμε. Πότε άρχισε να αλλάζει η γεύση? Ποσο καιρό έχεις παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο και πότε έβαλες το φίλτρο. Μήπως πέρασε πολύς καιρός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stylish είπε

Mε την εταιρια μιλησα (απο εκει που το πηρα-αντιπρόσωπος) και εκείνη δεν γνωριζε τι συμβαινει. Με παρεπεμψε να στειλω το φιλτρο για να γινουν μετρησεις οτι δουλευει σωστά. Οπως ξαναειπα εχω και κανατα χωρις καπακι. Επισης το ψυγειο ειναι σχετικα αδειο για να πουμε οτι εχει τραβηξει οσμες απο εκει. Την γευση την καταλαβαινουμε παντως 2 ατομα στο σπίτι.

@tarantulesοπως εγραψα και πριν εχω κανατα γυαλινη χωρις καπακι και μια αλλη με καπακι. Και στις 2 το ιδιο προβλημα.

 

Η κανάτα πρέπει να είναι πάντα με καπάκι, αλλιώς παίρνει οσμες από το ψυγείο. Δοκίμασε να πλύνεις τις κανατες σου, εμείς έχουμε μπόλικα χρόνια δύο κανατες και δεν τις έχουμε πλυνει ποτέ, δεν υπάρχει θέμα γεύσης του νερού όταν βρίσκεται μέσα σε αυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...