Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mix82g είπε

Το νερό μετά από πόσες μέρες αλλάζει γεύση? Θέλω να πω ότι αν το βάλεις στην κανάτα και πιεις μετά από 4-5 ώρες θα έχει αλλάξει γεύση? Μήπως μετά από 2-3 μέρες αλλάζει γεύση? Λόγο του ότι είναι αποχλωριομενο και δεν κάνει να μένει πολλές μέρες. Αλλά πάλι μέσα στο ψυγείο δεν θα έπρεπε να είχες σε 2 μέρες πρόβλημα.   

Με κάνει εντύπωση που πιο επάνω με λες ότι ο φίλος σου έχει ίδιο φίλτρο μαζι με φίλτρο νιτρικών και είναι μια χαρά το νερό. Και το φίλτρο νιτρικών να φανταστείς ανταλλάσσει τα ιόντα των νιτρικών με ιόντα χλωρίου. Να υπήρχε εκεί κάποιο θέμα να το καταλάβω επειδή επιβαρύνεται πολύ το φίλτρο. Αλλά φαντάσου ότι και με τέτοια πίεση το συγκεκριμένο φίλτρο μου λες ότι είναι μια χαρά. 

Ίσως να έχει κάποια αστοχία το συγκεκριμένο φίλτρο το δικό σου. Να τους πεις να στο αλλάξουν αν μπορούν. Και να ξαναδούμε. Πότε άρχισε να αλλάζει η γεύση? Ποσο καιρό έχεις παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο και πότε έβαλες το φίλτρο. Μήπως πέρασε πολύς καιρός?

Το φίλτρο το πήρα τον Απρίλιο. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν βάλαμε νερό στο ψυγείο. Εκεί το παρατηρήσαμε. Δεν έχω κρατήσει χρόνο για να ξέρω πότε νιώθω τη γεύση. Πάντως προφανώς μιλάμε για λίγες ώρες. 2; Για να το αλλάξει η εταιρία πρέπει να το ξηκωσω να το στείλω Θεσσαλονίκη και από εκεί να το βγάλουν ελαττωματικό, που δεν το νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/8/2021 στις 11:55 ΜΜ, stelios120 είπε

Εχω εδώ και 2 μήνες το νέο matrikx pb1. Παρατήρησα οτι κάποιες φορές έχω γεύση χλώριου και άλλες το νερό είναι γλυφό. Το παρατήρησε κάποιος άλλος; Υπάρχει κάτι καλύτερο αλλά όχι και πολύ ακριβότερο;;

Είναι ο λόγος που άλλαξα το matrikx pb1 γιατί την τελευταία φορά μου μύριζε το νερό.

Από εκεί και πέρα εχω δοκιμάσει το Atlas Filtri CB-AF VOC PLUS 10 SX 0.5 και το Pentek CBR2-10 0.5 μm. και με τα δυο έμεινα ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα
θέλω να αγοράσω φίλτρο νερού στον άλιμο αττικής
γύρω στα 100 ευρώ, δεν με καίει να δώσω πολλά χρήματα
δεν είμαι έμπειρος αλλά έκανα μία μικρή αναζήτηση και έχω καταλήξει στις εξής επιλογές

torayvivo, το μικρό ή το μεγάλο
camelot imperial p, απλά με τρομάζει η "ενοικίαση εξοπλοισμού 1500++ ευρώ"
το primado που δηλώνει ελληνικό αν και δεν το βρήκα στο NSF
ίσως κάποιο doultron

διαφωτίστε με καινούργιες προτάσεις ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι
ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα λέτε γύρω από τα φίλτρα νερού μιας και μετακόμισα πρόσφατα προς Καστοριά. Εντωμεταξύ πίστευα πως θα έχει εξαιρετικό νερό εδώ στα Βόρεια (δεν ξέρω γιατί είχα τέτοια πεποίθηση) αλλά με το που ήρθα πήρε το μάτι μου ένα άρθρο σε μια τοπική εφημερίδα ότι ο δήμος της Καστοριάς είναι ένας από τους 7 ή 9 σε όλη την Ελλάδα ο οποίος ΔΕΝ αναφέρει τιμές από νιτρικά όπως θα έπρεπε..

Οπότε μου μπήκε η ιδέα μήπως θα ήταν καλύτερο να φιλτράρω το νερό που πίνω.. Αν υπάρχει κάποιος που να ζει Καστοριά εδώ μέσα και έχει να προτείνει κάτι είμαι όλος αυτιά! Επίσης αν έχει μπει κάποιος από την περιοχή εδώ κοντά να κάνει χημική ανάλυση του νερού, τα τεντώνω ακόμη περισσότερο.. 🤣🤣 

Εκ πρώτης όψης πάντως μου φαίνεται πως έχει σίγουρα αρκετά άλατα, από χλώριο σίγουρα θα έχει κάτι αλλά όχι σε τρομερά μεγάλες ποσότητες όπως πχ Θεσσαλονίκη.

 

Γενικά ήμουν κάτοχος ενός απλού φίλτρου βρύσης instapure και έλεγα μήπως καταφύγω σε κάποιο καλύτερο φίλτρο που ν εχω και αυτονομια να παίζω και να δοκιμάζω φιλτρα. Ίσως κοιτούσα προς φίλτρα κάτω βρύσης αλλά μικρού μπατζετ κοντά στα 100-150. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slalom-7 είπε

καλησπέρα
θέλω να αγοράσω φίλτρο νερού στον άλιμο αττικής
γύρω στα 100 ευρώ, δεν με καίει να δώσω πολλά χρήματα
δεν είμαι έμπειρος αλλά έκανα μία μικρή αναζήτηση και έχω καταλήξει στις εξής επιλογές

torayvivo, το μικρό ή το μεγάλο
camelot imperial p, απλά με τρομάζει η "ενοικίαση εξοπλοισμού 1500++ ευρώ"
το primado που δηλώνει ελληνικό αν και δεν το βρήκα στο NSF
ίσως κάποιο doultron

διαφωτίστε με καινούργιες προτάσεις ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι
ευχαριστώ

Doulton, Pentair, Toray, Multipure. Τα τελευταία ακριβά. Να προσέξεις κάθε εταιρεία, πόσο διάστημα δίνει για την αντικατάσταση του ανταλλακτικου, διότι ανάλογα διαμορφώνεται και το ετήσιο κόστος. Πχ η Toray σε κάποια φθηνά ανταλλακτικά δίνει 4 μήνες, στα ακριβότερα περισσότερους. Να δώσεις έμφαση στα microns, από 0.5μm και κάτω κάνεις δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Doulton, Pentair, Toray, Multipure. Τα τελευταία ακριβά. Να προσέξεις κάθε εταιρεία, πόσο διάστημα δίνει για την αντικατάσταση του ανταλλακτικου, διότι ανάλογα διαμορφώνεται και το ετήσιο κόστος. Πχ η Toray σε κάποια φθηνά ανταλλακτικά δίνει 4 μήνες, στα ακριβότερα περισσότερους. Να δώσεις έμφαση στα microns, από 0.5μm και κάτω κάνεις δουλειά. 

νερό για 2 άτομα θέλω, με πρόχειρα μαθηματικά γύρω στα 3000 λίτρα ανά έτος, μαζί με μαγείρεμα
ανά έτος τα κόστη αντικατάστασης είναι ώς εξής
multipure: άστο καλύτερα χαχαχα
pantair: 94e
toray μικρό: 50e ή 90e
toray μεγάλο: 100e
camelot: 89e
primato και doulton: περίπου 40 ευρώ


τα toray kai camelot μου αρέσουν αλλά τόσα λίτρα θα πάνε χαμένα!

αυτά καταλαβαίνω μέχρι τώρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι ένα άτομο, έβγαινε κάτω από 1000 λίτρα το έτος, μόνο για να πίνω και να κάνω τσάι και λίγο για μαγείρεμα. Την Camelot άστη και αυτή στην άκρη, δεν συμφέρει. Από τις άλλες, όποια και να επιλέξεις καλή είναι. Η Toray έχει διήθηση στα 0.1μm, αρκετά καλή, αν επέλεγα να πάρω καινούργιο φίλτρο, μάλλον θα την προτιμούσα, μετά θα πήγαινα σε doulton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εγώ που είμαι ένα άτομο, έβγαινε κάτω από 1000 λίτρα το έτος, μόνο για να πίνω και να κάνω τσάι και λίγο για μαγείρεμα. Την Camelot άστη και αυτή στην άκρη, δεν συμφέρει. Από τις άλλες, όποια και να επιλέξεις καλή είναι. Η Toray έχει διήθηση στα 0.1μm, αρκετά καλή, αν επέλεγα να πάρω καινούργιο φίλτρο, μάλλον θα την προτιμούσα, μετά θα πήγαινα σε doulton.

αυτό?
φαίνεται τούμπανο, λες να είναι σκέτο μάρκετινκ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, slalom-7 είπε

αυτό?
φαίνεται τούμπανο, λες να είναι σκέτο μάρκετινκ?

 

Αυτό είναι κάποιο φίλτρο από σύστημα αντίστροφης όσμωσης, όχι σαν τα άλλα με την απλή φιλτροθήκη. Αν υποβάλεις το νερό σε διήθηση 0.01μm, τότε πρέπει να ψάξεις να βρεις και στοιχείο εμπλουτισμού με τα απαραίτητα μέταλλα και ιχνοστοιχεία που θα συγκρατηθούν από το φίλτρο και θα αφαιρεθούν από το νερό που θα πίνεις, χρειάζεσαι ολοκληρωμένο σύστημα αντίστροφης όσμωσης σε τέτοια περίπτωση και το κόστος είναι προφανώς υψηλότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xerizotis είπε

Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα λέτε γύρω από τα φίλτρα νερού μιας και μετακόμισα πρόσφατα προς Καστοριά. Εντωμεταξύ πίστευα πως θα έχει εξαιρετικό νερό εδώ στα Βόρεια (δεν ξέρω γιατί είχα τέτοια πεποίθηση) αλλά με το που ήρθα πήρε το μάτι μου ένα άρθρο σε μια τοπική εφημερίδα ότι ο δήμος της Καστοριάς είναι ένας από τους 7 ή 9 σε όλη την Ελλάδα ο οποίος ΔΕΝ αναφέρει τιμές από νιτρικά όπως θα έπρεπε..

Οπότε μου μπήκε η ιδέα μήπως θα ήταν καλύτερο να φιλτράρω το νερό που πίνω.. Αν υπάρχει κάποιος που να ζει Καστοριά εδώ μέσα και έχει να προτείνει κάτι είμαι όλος αυτιά! Επίσης αν έχει μπει κάποιος από την περιοχή εδώ κοντά να κάνει χημική ανάλυση του νερού, τα τεντώνω ακόμη περισσότερο.. 🤣🤣 

Εκ πρώτης όψης πάντως μου φαίνεται πως έχει σίγουρα αρκετά άλατα, από χλώριο σίγουρα θα έχει κάτι αλλά όχι σε τρομερά μεγάλες ποσότητες όπως πχ Θεσσαλονίκη.

 

Γενικά ήμουν κάτοχος ενός απλού φίλτρου βρύσης instapure και έλεγα μήπως καταφύγω σε κάποιο καλύτερο φίλτρο που ν εχω και αυτονομια να παίζω και να δοκιμάζω φιλτρα. Ίσως κοιτούσα προς φίλτρα κάτω βρύσης αλλά μικρού μπατζετ κοντά στα 100-150. 

Αν υπάρχουν νιτρικά στο νερό στην περιοχή σου τότε πηγαίνεις σε αντίστροφης όσμωσης , ή πηγαίνεις σε διπλό φίλτρο , και σαν πρώτο φίλτρο να είναι νιτρικών και δεύτερο φίλτρο άνθρακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό είναι κάποιο φίλτρο από σύστημα αντίστροφης όσμωσης, όχι σαν τα άλλα με την απλή φιλτροθήκη. Αν υποβάλεις το νερό σε διήθηση 0.01μm, τότε πρέπει να ψάξεις να βρεις και στοιχείο εμπλουτισμού με τα απαραίτητα μέταλλα και ιχνοστοιχεία που θα συγκρατηθούν από το φίλτρο και θα αφαιρεθούν από το νερό που θα πίνεις, χρειάζεσαι ολοκληρωμένο σύστημα αντίστροφης όσμωσης σε τέτοια περίπτωση και το κόστος είναι προφανώς υψηλότερο.

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο.Από τα φίλτρα hollow fiber μια χαρά περνάνε τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία.Άλλο οι μεμβράνες αντίστροφης όσμωσης , άλλο οι υπερδιήθησης.Στις υπερδιήθησης δεν χρειάζεται να έχεις remineralization φίλτρο στην έξοδο του φιλτραρισμένου νερού.Στην μεμβράνη ΑΟ αναγκαστικά πρέπει να βάλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο.Από τα φίλτρα hollow fiber μια χαρά περνάνε τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία.Άλλο οι μεμβράνες αντίστροφης όσμωσης , άλλο οι υπερδιήθησης.Στις υπερδιήθησης δεν χρειάζεται να έχεις remineralization φίλτρο στην έξοδο του φιλτραρισμένου νερού.Στην μεμβράνη ΑΟ αναγκαστικά πρέπει να βάλεις.

Αυτό το φίλτρο δεν είναι μεμβράνη αντίστροφης όσμωσης; 

Δηλαδη μπορώ να το αγοράσω να το βάλω σε μια φιλτροθήκη μόνο του όπως τα υπόλοιπα; 

Συγνώμη για την αναφορά τυχόν λάθος πληροφοριών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό το φίλτρο δεν είναι μεμβράνη αντίστροφης όσμωσης; 

Δηλαδη μπορώ να το αγοράσω να το βάλω σε μια φιλτροθήκη μόνο του όπως τα υπόλοιπα; 

Συγνώμη για την αναφορά τυχόν λάθος πληροφοριών. 

Όχι δεν είναι η κλασική μεμβράνη ΑΟ η οποία έχει μέγεθος πόρου 0,0001 micron.

Φυσικά και μπορείς να το βάλεις το φίλτρο holow fiber μόνο του ή σε συνδιασμό με άλλα φίλτρα.Πχ ένα κεντρική παροχής για τα χοντρά πριν από το HF.

Αυτές τις "μεμβράνες" υπερδιήθησης ή αλλιώς Hollow Fiber τις έβγαλαν σαν μια πιο συμβιβαστική λύση από αυτές της αντίστροφης όσμωσης.Κερδίζεις οτι δεν χρειάζεσαι δεξαμενή αποθήκευσης και φίλτρο εμπλουτισμού (μιας και οι πόροι δεν κατακρατούν τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία που θέλουμε να έχει μέσα το νερό) , και χάνεις στο οτι λόγω των μεγαλύτερης διαμέτρου πόρων , περνάνε άλλα επιβλαβή για την υγεία μας σωματίδια όπως πχ μόρια μολύβδου , αρσενικού και άλλα.Υπάρχουν και οι μεμβράνες νανοφίλτρανσης (nanofiltration) οι οποίες είναι μεταξύ HF και ΑΟ αλλά απόσο ξέρω είναι ακριβές.

Βάζω πάλι μια τη φωτό με τους τύπους-είδη φίλτρανσης με τα αντίστοιχα μόρια που κατακρατούν για μπούσουλα :

Spoiler

331491858_.jpg.32a1c8bac7be8c4a5fb1b624de975193.jpg

 

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2021 στις 1:09 ΠΜ, thant είπε

Είναι ο λόγος που άλλαξα το matrikx pb1 γιατί την τελευταία φορά μου μύριζε το νερό.

Από εκεί και πέρα εχω δοκιμάσει το Atlas Filtri CB-AF VOC PLUS 10 SX 0.5 και το Pentek CBR2-10 0.5 μm. και με τα δυο έμεινα ευχαριστημένος.

Δηλαδη με τα αλλα 2 τι διαφορες ειδες? Χρονια χρησιμοποιω matrikx pb1 και καταλαβαινω οτι αφαιρει το χλωριο και να το ΄΄χαρακτηρισω΄΄ γλυκιζει λιγο το νερο..   Θελω να βρω αν υπαρχει φιλτρο να μου βγαζει ποιοτητα Κορπη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για ένα πλήρες σύστημα παροχής πόσιμου νερού.

Στην περιοχή μου έχουμε νερό από γεώτρηση, το οποίο καταλήγει σε δεξαμενές. Χρειάζομαι λοιπόν ένα ολοκληρωμένο σύστημα παροχής νερού σε όλο το σπίτι.  Συγγνώμη αν βρίσκομαι εκτός θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...