Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη με τα αλλα 2 τι διαφορες ειδες? Χρονια χρησιμοποιω matrikx pb1 και καταλαβαινω οτι αφαιρει το χλωριο και να το ΄΄χαρακτηρισω΄΄ γλυκιζει λιγο το νερο..   Θελω να βρω αν υπαρχει φιλτρο να μου βγαζει ποιοτητα Κορπη!!!

Και εγώ χρόνια  χρησιμοποιώ το matrikx pb1 αλλά φέτος είναι απαράδεκτο. Μυρίζει χλώριο  και κάποιες φορές το νερό γλυφίζει. thant τα φίλτρα  που ανέφερες τα χρησιμοποιείς χρόνια; Τι διαφορές είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stelios120 είπε

Και εγώ χρόνια  χρησιμοποιώ το matrikx pb1 αλλά φέτος είναι απαράδεκτο. Μυρίζει χλώριο  και κάποιες φορές το νερό γλυφίζει. thant τα φίλτρα  που ανέφερες τα χρησιμοποιείς χρόνια; Τι διαφορές είδες;

Πρεπει να κανεις παραθεση για να του ερθει ειδοποιηση..!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios120 είπε

Και εγώ χρόνια  χρησιμοποιώ το matrikx pb1 αλλά φέτος είναι απαράδεκτο. Μυρίζει χλώριο  και κάποιες φορές το νερό γλυφίζει. thant τα φίλτρα  που ανέφερες τα χρησιμοποιείς χρόνια; Τι διαφορές είδες;

όταν άλλαξε η εταιρεία το μοντέλο αν θυμάμαι καλά το 2018 ήταν μου το έδωσε κατάστημα στην Κρήτη για καλύτερο. Το έχω ξανααναφέρει σε προηγούμενο ποστ, ήταν χάλια και το άλλαξα. Προσωπικά δεν κοιτάω τα φθηνά φίλτρα, δεν γίνετε με 13Ε να σου αφαιρεί χλωραμίνες (που τα καθαρά φίλτρα χλωραμινών κοστίζουν πάνω από 25-30Ε) βαρέα μέταλλα και άλλα πολλά. Παλιά το χρησιμοποιούσα αν θυμάμαι ήταν με κίτρινα καπάκια και κατασκευαζόταν Αμερική με κόστος 30Ε. Από τότε που πήγε ινδία μόνο το όνομα έμεινε ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Υπάρχουν φίλτρα 10" κεντρικής παροχής για τα άλατα (μείωση αλάτων) και μετα το νερό να παραμένει πόσιμο; Αν ναι, έχετε να μου προτείνεται ενα vfm και ενα πολυ καλό; (για 10" παντα)

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από giannisXXX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω κάποια χρόνια που χρησιμοποιώ 2 φίλτρα κάτω πάγκου αλλά δεν έχω ευχαριστηθεί νερό. Μου αφήνει μια γεύση λίγο ασχημη όταν καθεται λίγο στο ποτήρι ή στο μπουκάλι στο ψυγείο.Εχω δοκιμάσει και aqua filter FCCBKDF2 σαν 1ο και 2ο το matrikx pb και σαν 1ο το PURE LRC 2510-02 2μm και 2ο το Aqua Pure (Ανταλλακτική Μεμβράνη Αντίστροφης Όσμωσης 10" APUF 2T 0.01). Όλα μου άφηναν την ίδια άσχημη γεύση όταν στέκεται λίγο.

Αλλα μόνο από μια κανάτα με φίλτρα bwt ευχαριστιεμαι τέλειο νερό. Αλλά και η κανάτα δεν είναι λύση γέμισε -αδειασε όλη μέρα. Τι μου προτείνετε άλλο; Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 3:16 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη με τα αλλα 2 τι διαφορες ειδες? 

 

Στις 11/8/2021 στις 9:55 ΜΜ, stelios120 είπε

thant τα φίλτρα  που ανέφερες τα χρησιμοποιείς χρόνια; Τι διαφορές είδες;

Τι διαφορές να δω ρε παιδιά; Απλά δεν μου μύρισε ξανά το νερό

Το atlas που είναι made in usa το χρησιμοποίησα περίπου 2 χρόνια με αλλαγή κάθε 6 μήνες, και το pentek (made in China) το βάζω εδώ και 1 χρόνο με μια αλλαγή στο εξάμηνο.

Εντάξει δεν είναι και από τα ακριβά φίλτρα που γράφονται εδώ, αλλά για κάποιον που δεν ζητάει πολλά πολλά είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Σχετικά με το πρόβλημα, που ανέφερα πριν μερικές μερες για την οσμή στο νερό στο ψυγείο ή όταν το αφήνεις εξω μετά από ωρα πιστε'υω οτι λύθηκε.

2 πράγματα έγιναν. Πλύθηκαν με πολύ ζεστό νερό οι κανάτες και επίσης βγήκε το φίλτρο από την θήκη και καθαρίστηκε με καθαρο σφουγγάρι. Μου φαίνεται πολύ περίεργο να εφταιγαν οι κανατες αφού ηταν καθαρές οταν μπηκαν στο ψυγείο 1η φορά. Επίσης το φίλτρο ήταν καφέ από χωμα στην μύτη επάνω και μάλιστα οχι κατι έντονο αλλά εμφανές.

 

Το θεμα είναι οτι εδώ και μερικές μερες που έγιναν αυτά δεν παρατηρούμε κατι στην γεύση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stylish είπε

Καλημέρα 

Σχετικά με το πρόβλημα, που ανέφερα πριν μερικές μερες για την οσμή στο νερό στο ψυγείο ή όταν το αφήνεις εξω μετά από ωρα πιστε'υω οτι λύθηκε.

2 πράγματα έγιναν. Πλύθηκαν με πολύ ζεστό νερό οι κανάτες και επίσης βγήκε το φίλτρο από την θήκη και καθαρίστηκε με καθαρο σφουγγάρι. Μου φαίνεται πολύ περίεργο να εφταιγαν οι κανατες αφού ηταν καθαρές οταν μπηκαν στο ψυγείο 1η φορά. Επίσης το φίλτρο ήταν καφέ από χωμα στην μύτη επάνω και μάλιστα οχι κατι έντονο αλλά εμφανές.

 

Το θεμα είναι οτι εδώ και μερικές μερες που έγιναν αυτά δεν παρατηρούμε κατι στην γεύση.

 

Ναι φίλε αυτό να ξέρεις ότι τα κεραμικά φίλτρα το έχουν. Δηλαδή πρέπει ανα μερικά διαστήματα να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις με νεράκι και ένα απαλό σφουγγαρακι. Δεν ειχεις διπλό φίλτρο? Καλά είναι στα κεραμικά φίλτρα να έχεις διπλό φίλτρο και να τοποθετείς σαν πρώτο φίλτρο ένα φίλτρο για χώματα λάσπες σκουριές κτλ περίπου 1- 5μm μεγέθους ώστε να μην επιβαρύνει το δεύτερο φίλτρο και χρειάζεται να το καθαρίζεις. Σίγουρα ένα από τα δύο έφταιγε .Γενικά και οι κανάτες αν και βάζουμε μόνο νερό μέσα θέλει ανα τακτά χρονικά διαστήματα καλό πλύσιμο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mix82g είπε

Ναι φίλε αυτό να ξέρεις ότι τα κεραμικά φίλτρα το έχουν. Δηλαδή πρέπει ανα μερικά διαστήματα να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις με νεράκι και ένα απαλό σφουγγαρακι. Δεν ειχεις διπλό φίλτρο? Καλά είναι στα κεραμικά φίλτρα να έχεις διπλό φίλτρο και να τοποθετείς σαν πρώτο φίλτρο ένα φίλτρο για χώματα λάσπες σκουριές κτλ περίπου 1- 5μm μεγέθους ώστε να μην επιβαρύνει το δεύτερο φίλτρο και χρειάζεται να το καθαρίζεις. Σίγουρα ένα από τα δύο έφταιγε .Γενικά και οι κανάτες αν και βάζουμε μόνο νερό μέσα θέλει ανα τακτά χρονικά διαστήματα καλό πλύσιμο.  

1 φίλτρο έχω, μόνο το κεραμικό. Χημικά δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται η αλλοίωση της γεύσης μετά από ωρα όμως. Αν κάποιος εχει περισσότερες γνώσεις ας μας πει.

Ευχαριστώ πάντως ολους οσους ασχολήθηκαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε σπίτι που νοικιάζω under the counter  3πλο σύστημα με βρυσάκι στο νεροχύτη της κουζίνας. Αυτό που με χάλασε είναι ότι χρειάστηκε μία διαδικασία τύπου 24ωρών για να "απολυμάνω τα δοχεία" και μετά να κουμπώσω τα φίλτρα (όπου στο ένα είχε και θέμα και ήθελε επιπλέον τσιμούχα γιατί έβγαζε σωματίδια) αλλά αυτό πρέπει να γίνεται κάθε φορά που αλλάζεις τα φίλτρα (τα 2 ανά 6 μήνες και το 1 ανά 1 χρόνο). Όσοι έχετε φίλτρα ανά 6 μήνες κάνετε την διαδικασία με την απολύμανση; Επίσης πέραν εταιριών τύπου camelot/imperial, σοβαρές εταιρίες που να αναλαμβάνουν να σου φέρνουν φίλτρα και να κάνουν τις αντικαταστάσεις υπάρχουν; Έστω και αν μιλάμε για εντελώς ξεχωριστό σύστημα από αυτό που ήδη υπάρχει στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να παρω 1 ανταλλακτικο φιλτρο espring amway.ελλαδα εχει χονδρικης περιπου 180ευρω.

το εχει παρει κανεις απο ebay τουρκια ?αν ναι πληρωσε τελωνειο δασμους?

το εχει κορυφαιος πωλητης ebay 113euro

https://www.ebay.com/itm/264466175005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 9:28 ΠΜ, mix82g είπε

Αν υπάρχουν νιτρικά στο νερό στην περιοχή σου τότε πηγαίνεις σε αντίστροφης όσμωσης , ή πηγαίνεις σε διπλό φίλτρο , και σαν πρώτο φίλτρο να είναι νιτρικών και δεύτερο φίλτρο άνθρακα. 

Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση mix82g, προτιμώ 2πλό από τα αντίστροφης όσμωσης, δεν μου κάθεται ιδιαίτερα καλά η ιδέα του να φιλτράρονται τα μεταλλικά στοιχεία και έπειτα να εμπλουτίζεται μετά το νερό με αυτά. Επομένως, κοίταξα για 2πλά φίλτρα για κάτω από το νιπτήρα και βρήκα το παρακάτω:

Έχει κάποιος κάποια άποψη για το συγκεκριμένο? Θετικά και αρνητικά? Κάποια άλλη επιλογή σε αυτό το εύρος χρημάτων περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, xerizotis είπε

Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση mix82g, προτιμώ 2πλό από τα αντίστροφης όσμωσης, δεν μου κάθεται ιδιαίτερα καλά η ιδέα του να φιλτράρονται τα μεταλλικά στοιχεία και έπειτα να εμπλουτίζεται μετά το νερό με αυτά. Επομένως, κοίταξα για 2πλά φίλτρα για κάτω από το νιπτήρα και βρήκα το παρακάτω:

Έχει κάποιος κάποια άποψη για το συγκεκριμένο? Θετικά και αρνητικά? Κάποια άλλη επιλογή σε αυτό το εύρος χρημάτων περίπου?

Εαν επιλέξεις το οποιιοδήποτε σύστημα φιλτραρίσματος και δεν του κάνεις μετά μια έστω χημική ανάλυση , τότε να ξέρεις οτι έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό.Ειδικά για τα νιτρικά αν πας στην παραπάνω λύση πολύ χλωμό το κόβω να στα αφαιρέσει.Τουλάχιστον στο βαθμό που θέλεις.Στο θέμα της ΑΟ είσαι λάθος αλλά δεν θα κάτσω να αναλύσω τι και πως.Προσωπικά έχω σύστημα ΑΟ τα τελευταία 7-8 χρόνια.Οι μετρήσεις στον δήμο μου είναι αναξιόπιστες και πήγα σε δικό μου χημικό εργαστήριο και το ανακάλυψα.Μου το είπε και γεωπόνος της περιοχής οτι όλος ο Αργολικός κάμπος που μένω , του ρίχνουν κάργα λιπάσματα και χημικά και μάντεψε όλα αυτά που πάνε....

Επειδή ήμουν φαντάρος Καστοριά το 2000 , θυμάμαι οτι το νερό δεν πινόταν.Δεν ξέρω εαν το έχουν βελτιώσει από τότε αλλά σου ξαναλέω : Αν πάρεις το οποιοδήποτε σύστημα φίλτρανσης και δεν πας ένα δείγμα για μέτρηση , έκανες μια τρύπα στο νερό.Χωρίς μέτρηση απλά δεν ξέρεις τι πίνεις και πολλές φορές το να νομίζεις οτι πίνεις καλό νερό ενώ στην ουσία δεν πίνεις , είναι ακόμα πιο επικίνδυνο.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jimopoulos1 είπε

καλησπερα θελω να παρω 1 ανταλλακτικο φιλτρο espring amway.ελλαδα εχει χονδρικης περιπου 180ευρω.

το εχει παρει κανεις απο ebay τουρκια ?αν ναι πληρωσε τελωνειο δασμους?

το εχει κορυφαιος πωλητης ebay 113euro

https://www.ebay.com/itm/264466175005

με φορο βγαινει 140 απο ebay

τσιμπημενο σε σχεση με τα αλλα

δεν ξερω αν αξιζουν τοσα λεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα έχετε να προτείνετε κάποιο καλο φίλτρο για τηλέφωνο ντουζ μπάνιου? Αυτά των 15 euro στο Σκρουτζ με τις καλές Κρητικές κάνουν όντως δουλειά η να παρω το philips που είναι πιο επώνυμο με τα διπλάσια χρηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...