Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση για φίλτρο κάτω πάγκου (χωρίς βρυσακι).

Έχετε να προτείνετε κάποιο VFM

 περιοχή : Αθήνα κέντρο. 

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από snakegaminggr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/8/2021 στις 3:52 ΜΜ, tinapo είπε

Έχω το CeraMetix σε φιλτροθήκη κάτω πάγκου και έχει μείνει δύο μήνες αχρησιμοποίητο. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω? Πώς μπορώ να καθαρίσω το φίλτρο και την φιλτροθήκη?

Ευχαριστώ

 

Το φίλτρο εννοείς ότι είναι σε αχρηστία επάνω στην βρύση η εκτός βρύσης; Γενικά άνοιξε την βρύση και άστο να τρέξει 1-2 λεπτά. 

4 ώρες πριν, snakegaminggr είπε

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση για φίλτρο κάτω πάγκου (χωρίς βρυσακι).

Έχετε να προτείνετε κάποιο VFM

 περιοχή : Αθήνα κέντρο. 

Ευχαριστώ πολύ.

VFM δεν ξέρω. Μπορώ να σου πω να ψάξεις τις καλύτερες εταιρείες, doulton, multipure, torayvino, pentair, espring. Η multipure και η espring είναι από τις πιο ακριβές. Υπάρχουν και άλλες αλλά με λιγότερες η ανύπαρκτες πιστοποιήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το φίλτρο εννοείς ότι είναι σε αχρηστία επάνω στην βρύση η εκτός βρύσης; Γενικά άνοιξε την βρύση και άστο να τρέξει 1-2 λεπτά. 

Το φίλτρο είναι στη θήκη του, ξέχασα να το βγάλω. Τώρα πρέπει να το βγάλω, να καθαρίσω την θήκη και το φίλτρο ή απλώς να το αφήσω να τρέξει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tinapo είπε

Το φίλτρο είναι στη θήκη του, ξέχασα να το βγάλω. Τώρα πρέπει να το βγάλω, να καθαρίσω την θήκη και το φίλτρο ή απλώς να το αφήσω να τρέξει?

 

Αν θες καθάρισε την θήκη εξωτερικά, βάλτο και άσε το νερό να τρέξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έβαλα το pentair pbs 400  κάτω πάγκου στην παροχή του κρύου κάτω από τον πάγκο της κουζίνας και ούτε σε 1 μήνα έχει την μισή ροή(και πολύ λέω μισή ροή).έχει τύχη σε κανένα άλλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marp320 είπε

Καλησπέρα, έβαλα το pentair pbs 400  κάτω πάγκου στην παροχή του κρύου κάτω από τον πάγκο της κουζίνας και ούτε σε 1 μήνα έχει την μισή ροή(και πολύ λέω μισή ροή).έχει τύχη σε κανένα άλλων;

Μειώθηκε η ροή στο μισό η παραπάνω; 

Αυτό είναι ένδειξη ότι δουλεύει το φίλτρο και έχει κρατήσει πάρα πολύ βρώμα από εξαιρετικά επιβαρυμενο νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μειώθηκε η ροή στο μισό η παραπάνω; 

Αυτό είναι ένδειξη ότι δουλεύει το φίλτρο και έχει κρατήσει πάρα πολύ βρώμα από εξαιρετικά επιβαρυμενο νερό. 

Φιλαράκι μου σίγουρα είναι η μισή ροή,τώρα σκέφτομαι να βάλω ή Βρυσάκι ή τριοδη βρύση για να το έχω μόνο για πόσιμο νερό και μαγείρεμα.Απλα μου φάνηκε περίεργο σε περιοχή του Πειραιά σε λιγότερο από μήνα να μειωθεί τόσο αισθητά η ροή. Παρεμπιπτόντως το νερό είναι πολύ καθαρό ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marp320 είπε

Φιλαράκι μου σίγουρα είναι η μισή ροή,τώρα σκέφτομαι να βάλω ή Βρυσάκι ή τριοδη βρύση για να το έχω μόνο για πόσιμο νερό και μαγείρεμα.Απλα μου φάνηκε περίεργο σε περιοχή του Πειραιά σε λιγότερο από μήνα να μειωθεί τόσο αισθητά η ροή. Παρεμπιπτόντως το νερό είναι πολύ καθαρό ακόμα.

Και εμένα μου φαίνεται περίεργο αυτό. Στο παλιό μου φίλτρο olympus αυτό γινόταν μετά το 6μηνο και όχι μισή ροή αλλά λιγότερο. 

Αν το φίλτρο σου είμαι κεραμικό, αφαίρεσε το ανταλλακτικό και καθάρισε το καλά και μετά δες αν θα βελτιωθεί. Αν δεν αλλάξει κάτι θες νέο φίλτρο. Επίσης, υπάρχει περίπτωση να πάθεις το ίδιο αν έχεις φίλτρο κάτω των 0.5μm πχ 0.2 η 0.1 αλλά δεν νομίζω να έχεις τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φίλτρο φιλαράκι μου είναι κλειστού τύπου,είναι αλουμίνιο απέξω,δεν βγαίνει.Ειναι micron 0,5.Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως να είσαι καλά.Εχω ξενερώσει γιατί έχει 95 ευρώ μόνο το ανταλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, marp320 είπε

Το φίλτρο φιλαράκι μου είναι κλειστού τύπου,είναι αλουμίνιο απέξω,δεν βγαίνει.Ειναι micron 0,5.Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως να είσαι καλά.Εχω ξενερώσει γιατί έχει 95 ευρώ μόνο το ανταλλακτικό.

Περιεργο που είναι κλειστού τύπου, γνωρίζω ότι όλα τα φίλτρα ανοίγουν και τα κατω πάγκου. 

Με αυτά τα δεδομένα, πρέπει να αγοράσεις άλλο φίλτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σχεδόν 4 χρόνια το φίλτρο άνω πάγκου "atlas depural top". 

Το είχα αγοράσει σαν ένα φίλτρο σχετικά καλής ποιότητας, για τα λεφτά που κοστίζει, αλλά η αλήθεια είναι οτι με απογοήτευσε.

Τα προβλήματα έχουν αναφερθεί κι άλλες φορές. Κακή στεγανοποίηση, δυσκολία στο να ανοίξει κ.α.

Ήθελα να ρωτήσω αν στα 50 ευρώ που διαθέτω, μπορώ να βρω κάποια συσκευή φίλτρου ανω πάγκου που δεν θα είναι χειρότερη από το atlas depural top;

Το Pentek Countertop αξίζει ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2021 στις 2:55 ΜΜ, tarantules είπε

Εαν επιλέξεις το οποιιοδήποτε σύστημα φιλτραρίσματος και δεν του κάνεις μετά μια έστω χημική ανάλυση , τότε να ξέρεις οτι έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό.Ειδικά για τα νιτρικά αν πας στην παραπάνω λύση πολύ χλωμό το κόβω να στα αφαιρέσει.Τουλάχιστον στο βαθμό που θέλεις.Στο θέμα της ΑΟ είσαι λάθος αλλά δεν θα κάτσω να αναλύσω τι και πως.Προσωπικά έχω σύστημα ΑΟ τα τελευταία 7-8 χρόνια.Οι μετρήσεις στον δήμο μου είναι αναξιόπιστες και πήγα σε δικό μου χημικό εργαστήριο και το ανακάλυψα.Μου το είπε και γεωπόνος της περιοχής οτι όλος ο Αργολικός κάμπος που μένω , του ρίχνουν κάργα λιπάσματα και χημικά και μάντεψε όλα αυτά που πάνε....

Επειδή ήμουν φαντάρος Καστοριά το 2000 , θυμάμαι οτι το νερό δεν πινόταν.Δεν ξέρω εαν το έχουν βελτιώσει από τότε αλλά σου ξαναλέω : Αν πάρεις το οποιοδήποτε σύστημα φίλτρανσης και δεν πας ένα δείγμα για μέτρηση , έκανες μια τρύπα στο νερό.Χωρίς μέτρηση απλά δεν ξέρεις τι πίνεις και πολλές φορές το να νομίζεις οτι πίνεις καλό νερό ενώ στην ουσία δεν πίνεις , είναι ακόμα πιο επικίνδυνο.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα πίνεται κάπως, δεν είναι τόσο χάλια όσο το περιγράφεις. Ο προβληματισμός μου για το νερό έρχεται μετά από κάποια άρθρα τοπικών εφημεριδων τα οποία διάβασα καθώς και σε πληροφορίες ότι εδώ και χρόνια είναι -υποτίθτεται- στα σκαρία δημοπρασίες έργων εκατομμυρίων ευρώ για την αλλαγή των σωλήνων του δικτύου ύδρευσης, οι οποίες είναι αμιάντου (!!). Υποτίθεται το έργο το έχει πάρει μια εταιρία εδώ και χρόνια αλλά προφανώς και δεν έχει προχωρήσει ούτε βήμα με τις νέες συνθήκες. 

 

Στο ζουμί τώρα, οπότε αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να κάνω χημικό έλεγχο νερού αφού βάλω φίλτρο; Ή να κάνω χημική ανάλυση νερού πριν και μετά την εφαρμογή φίλτρου;

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ για την προηγούμενη απάντηση σου! Στο ψάξιμο είμαι γενικά, δεν θα ήθελα να πέσω θύμα μαρκετινγκ, θα ήθελα να βάλω κάτι το οποίο όντως κάνει το νερό ποιοτικότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xerizotis είπε

Στο ζουμί τώρα, οπότε αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να κάνω χημικό έλεγχο νερού αφού βάλω φίλτρο; Ή να κάνω χημική ανάλυση νερού πριν και μετά την εφαρμογή φίλτρου;

Το σωστό θα ήταν πριν και μετά αλλά εαν δεν έχεις τη δυνατότητα για 2 τέστ , τουλάχιστον κάνε αφού βάλεις το φίλτρο.

Εγώ πληρώνω κάπου στα 30 με 40 ευρώ τη χημική ανάλυση αλλά στην περίπτωσή μου ίσως να είναι και λίγο πλεονασμός μιας και έχω TDS meter και βλέπω την απόδοση της μεμβράνης οπότε αν είναι στις σωστές τιμές πάνε ανάλογα και οι υπόλοιπες μετρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...