Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με το φίλτρο της Alarco που έβαλα και σας έγραψα χτες, έκανε 122 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση από τεχνικό και η αλλαγή της φύσιγγας (φίλτρου) κοστίζει 58 ευρώ μαζί με την εργασία του τεχνικού. Κανονικά η φύσιγγα πρέπει να αλλάζεται κάθε 6 μήνες, αλλά συνιστούν από την εταιρεία την αλλαγή της πιο σύντομα αν η χρήση είναι μεγάλη. Για παράδειγμα εγώ που καταναλώνω τουλάχιστον 3 λίτρα νερό την ημέρα (χώρια το μαγείρεμα κλπ) θα πρέπει να την αλλάζω γύρω στο 4μηνο υποθέτω. Όπως σας έγραψα και χτες έχω τις αμφιβολίες μου και το βράδυ, ενώ είχα ήδη πιεί παραπάνω από 2 λίτρα νερό, μου φάνηκε κάποια στιγμή σαν να πίκριζε κάπως το νερό. Ο άντρας μου όμως δεν κατάλαβε κάτι τέτοιο και μου είπε ότι ίσως να είναι η ιδέα μου. Σήμερα το πρωί πήρα 2 ποτήρια και στο ένα έβαλα νερό βρύσης ενώ στο άλλο νερό από το φίλτρο. Τα άφησα μερικά λεπτά και μετά σύγκρινα τα 2 ποτήρια στο φως. Σε αυτό της βρύσης αιωρούνταν "σκονίτσες" και ήταν κάπως θολό, ενώ του φίλτρου ήταν διαυγές. Μύρισα τα 2 ποτήρια, αλλά δεν είχαν κάποια διαφορά. Ήπια αυτό του φίλτρου και δε μου πίκρισε αυτή τη φορά (βέβαια και χτες το βράδυ χρειάστηκε αρκετή ποσότητα για να μου πικρίσει). Δεν ξέρω, είμαι αρκετά προβληματισμένη... Σας θερμοπαρακαλώ λοιπόν πάλι, αν ξέρετε ή ακούσετε κάτι για το εν λόγω φίλτρο, ανακοινώστε το. Θα συνεχίσω να πίνω σήμερα το νερό του φίλτρου κι αν πάλι μου πικρίσει, θα επικοινωνήσω με την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά όταν έχεις φίλτρο νερού, αφήνεις το νερό να τρέξει λίγο, περίπου 10 sec, και μετά βάζεις τη ποσότητα που θες να χρησιμοποιήσεις. Ειδικά εάν έχεις αρκετή ώρα να το χρησιμοποιήσεις. Αυτό το είδα σε οδηγίες δύο κατασκευαστών φίλτρων νερού με ενεργό άνθρακα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όταν έχεις φίλτρο νερού, αφήνεις το νερό να τρέξει λίγο, περίπου 10 sec, και μετά βάζεις τη ποσότητα που θες να χρησιμοποιήσεις. Ειδικά εάν έχεις αρκετή ώρα να το χρησιμοποιήσεις. Αυτό το είδα σε οδηγίες δύο κατασκευαστών φίλτρων νερού με ενεργό άνθρακα.

 

X2

Αυτο μου συμβούλεψε ξαδερφος χημικος που δουλευει στην υδρευση.Κυριως το πρωι οπου το φιλτρο έχει μείνει 6-8 ώρες αχρησιμοποιήτο, τη αφήνεις πρώτα να τρέξει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά! Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εγώ αυτό το έκανα πάντα, πάντα άφηνα να τρέξει κάμποσο νερό, ένας λόγος παραπάνω να το κάνω τώρα! Με πήραν κι από την εταιρεία τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν είναι όλα εντάξει με το φίλτρο. Τους είπα για το γεγονός που σας έγραψα παραπάνω και μου είπαν αυτό που είπατε κι εσείς (να τρέξει πρώτα το νερό) και ότι μπορεί να οφείλεται στην αλλαγή του νερού κι ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλ (και θα με παίρνουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα) κι από το τεχνικό τμήμα κι αν εγώ έχω κάποια αμφιβολία ή επιμένει η πικρίλα να τους το πω να έρθουν να μου το αλλάξουν. Επίσης μου τόνισαν ότι τα φίλτρα αυτά κατασκευάζονται στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις δικές μας προδιαγραφές, διότι σε άλλες χώρες (πχ Κίνα) το νερό φθοριώνεται και δεν χλωριώνεται όπως εδώ. Τέλος μου είπαν ότι "δεν με αφήνει η εταιρεία μόνη μου" κι ότι θα επικοινωνούν διαρκώς μαζί μου για οτιδήποτε χρειαστώ. Πάντως είναι γεγονός ότι το νερό της βρύσης είναι πια χάλια... όταν άνοιξε ο τεχνικός το στόμιο της βρύσης για να μου βάλει το αντατοράκι μου το έδειξε και είχε μαζέψει χώμα, πετραδάκια κι ό,τι άλλο μαύρο και καφέ μπορείται να φανταστείτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος στοιχεία για το columbia 2 της Camelot http://www.camelot.gr/water_filter_columbia2.php

Έχω μια προσφορά για 550 €. Αξίζει;

 

Πριν απο πολλα χρονια μου το ειχαν κανει επιδειξη σπιτι και ειχα εντυπωσιαστει αλλα δεν ξερω αν ειναι οτι το καλυτερο.Αυτο που με ειχε "φρεναρει" ηταν οτι το νερο που παιρνουμε πρεπει να καταναλωθει μεσα σε δυο μερες..Πιστευω οτι συστηματα καθαρισμου που μπαινουν στο δικτυο υδρευσης και βγαζουν δικη τους βρυσουλα ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σύστησε ένας φίλος για να μου κάνουν μια επίδειξη συστηματος καθαρισμού του πόσιμου νερού της αμερικάνικης εταιρείας Eclipse.. Σου κάνουν πρώτα και μια ανάλυση του νερού νομίζω, στην οποία προφανώς βλέπεις πόσο "ακατάλληλο" είναι το νερό που πίνουμε..

Σε μια πρώτη μινι ενημέρωση, μου είπαν οτι η Eclipse κατασκευάζει ενεργό ανθρακα ο οποίος χρησιμοποιείται και στα νοσοκομεία στα μηχανήματα αιμοκάθαρσης. Επίσης οτι συνεργαζονται και με τη NASA και αν καταλαβα καλά γινεται βιολογικός καθαρισμός στα ουρα των αστροναυτών και μεταρέπονται σε ποσιμο νερό, καθώς δεν μπορουν να μεταφερουν μεγαλη ποσοτητα νερού στο διάστημα!!

Ισχύουν αυτά???

 

Οι τιμές των συστημάτων τους παίζουν από 200 έως 1500...!! Το site της είναι μάλλον αυτό..

Ξερει κανείς αυτήν την εταιρεία? Είναι αξιόπιστη? Εχει αγοράσει κανένας κάποιο από τα συστήματα της? Κάνουν δουλεια????

Επίσης αν ξέρετε κάτι άλλο σε αυτόν το τομέα, θα ήθελα να το ακούσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Με σύστησε ένας φίλος για να μου κάνουν μια επίδειξη συστηματος καθαρισμού του πόσιμου νερού της αμερικάνικης εταιρείας Eclipse.. Σου κάνουν πρώτα και μια ανάλυση του νερού νομίζω, στην οποία προφανώς βλέπεις πόσο "ακατάλληλο" είναι το νερό που πίνουμε..

Σε μια πρώτη μινι ενημέρωση, μου είπαν οτι η Eclipse κατασκευάζει ενεργό ανθρακα ο οποίος χρησιμοποιείται και στα νοσοκομεία στα μηχανήματα αιμοκάθαρσης. Επίσης οτι συνεργαζονται και με τη NASA και αν καταλαβα καλά γινεται βιολογικός καθαρισμός στα ουρα των αστροναυτών και μεταρέπονται σε ποσιμο νερό, καθώς δεν μπορουν να μεταφερουν μεγαλη ποσοτητα νερού στο διάστημα!!

Ισχύουν αυτά???

 

Οι τιμές των συστημάτων τους παίζουν από 200 έως 1500...!! Το site της είναι μάλλον αυτό..

Ξερει κανείς αυτήν την εταιρεία? Είναι αξιόπιστη? Εχει αγοράσει κανένας κάποιο από τα συστήματα της? Κάνουν δουλεια????

Επίσης αν ξέρετε κάτι άλλο σε αυτόν το τομέα, θα ήθελα να το ακούσω..

 

Έχουμε παντού μηχανάκια Eclipse σε όλους τους ορόφους στο κτίριο με παροχή κρύου/ζεστού νερού. Δεν ξέρω τεχνικά πως λειτουργούν ή κόστος κλπ αλλά η ποιότητα και η γεύση του νερού είναι η ίδια όπως και μετα εμφιαλωμένα που είχαμε παλιότερα!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλεπεις διαφορά? Θα επρεπε να εχει διαφορα στη γευση?

λες να μην αξιζει τον κοπο?

 

επισης χρειαζονται και αναλλωσιμα? Λογικα σου ζητανε να αλλαζεις καποια φιλτρα σε τακτα χρονικα διαστηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δεν βλεπεις διαφορά? Θα επρεπε να εχει διαφορα στη γευση?

λες να μην αξιζει τον κοπο?

 

επισης χρειαζονται και αναλλωσιμα? Λογικα σου ζητανε να αλλαζεις καποια φιλτρα σε τακτα χρονικα διαστηματα?

 

Δεν το είπα για κακό που δεν βλέπεις διαφορά! Εννοούσα ότι είναι σα να πίνεις εμφιαλωμένο. Τα μηχανήματα αυτά παίρνουν ανταλλακτικά φίλτρα και έρχονται από την εταιρία και τα αντικαθιστούν (έχουν ηλεκτρονικούς δείκτες πάνω τα μηχανήματα για το πότε πρέπει να αλλαχτούν).

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς το eclipse είναι μια συσκευή που χρησιμοποιεί τον ενεργό άνθρακα σαν φίλτρο.

Θα σου μιλήσουν όταν έρθουν για « στρώματα » άνθρακα ( ποιο χοντρό , ενδιάμεσο , ποιο λεπτό ) που έχει το φίλτρο ώστε να συγκρατεί το χλώριο .

Κατά την γνώμη μου το πουλάνε ακριβά ( μια απλή ανοξείδωτη κατασκευή είναι με ένα φίλτρο …)

Άσε που το φίλτρο , το οποίο το αλλάζεις ανά ένα χρόνο κάνει πάνω από 200 ευρώ ).

 

Περά από αυτά τώρα εγώ θεωρώ απαραίτητο ένα καλό φίλτρο νερού στο σπίτι .( εγώ έχω ένα εδώ και τέσσερα χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος , πραγματικά χαίρεσαι να πίνεις νερό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν υπηρχει προβλημα να το αναφερεις και δω..

Αν το δικο σου εχει 790, αυτα της Eclipse που ειπες οτι τα θεωρεις ακριβά, ποσο κοστιζουν τελικά??

Ποια τιμη πιστευεις οτι μπορεις να βρεις ενα μηχανημα που να κανει καλη δουλεια και να μην ειναι πανακριβο???

 

Αν καποιος αλλος εχει αγοράσει μηχανημα οποιασδηποτε εταιρειας, ας μας πει τις εντυπώσεις του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω… στην αγορά υπάρχουν και φίλτρα με 50 ευρώ που τα βάζεις στην βρύση , αλλά ο άνθρακας που έχουν είναι πολύ μικρός οπότε το νερό δεν προλαβαίνει να καθαρίσει καλά…επίσης δεν έχουν λάμπα UV … ..

 

Ένα άλλο μεγάλο θέμα με τα μηχανήματα αυτά είναι η επισκευή τους σε περίπτωση βλάβης ……

 

Στην τελική ..άσε να έρθουν να σου κάνουν την παρουσίαση .. άκουσε τους , δες τι προσφορά και τι τρόπο πληρωμής σου λένε , μην αγοράσεις αμέσως , ( στο λέω γιατί ο τρόπος της παρουσίασης του προϊόντος σε οδηγεί στην άμεση αγορά ..) και μετά επικοινώνησε και με άλλες εταιρίες του χώρου (οι περισσότεροι δουλεύουν με παρουσιάσεις στο σπίτι ) δες και άλλα προϊόντα και αποφάσισε τι σε καλύπτει .

 

Παντός ξαναλέω αυτό που έγραψα στην πρώτη απάντηση …. Θεωρώ απαραίτητο ένα φίλτρο νερού στο σπίτι ειδικά αν έχεις μικρά παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...