Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tελικα σημερα πηγα και πηρα στο χερι τις αναλυσεις απο το δημο , και τις παραθετω παρακατω.

Αρσενικο 6.6 και Χρωμιο 6.8

Με το φιλτρο dulton ultracarb https://doulton.com/wp-content/uploads/Filter-Performance-Table-Global-new.pdf

που πινουμε νερο κανουμε τιποτα ή οχι?

Χρειαζομαι ΑΟ ?

Nero2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι κάτοικος νεας Φιλαδέλφειας και εχω ενα Olympus πάγκου.

Αυτο που εχω δει στο νερό είναι άοσμο,δεν έχει γεύση και ουτε έχει "γλυφη υφή" στη γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα σημερα πηγα και πηρα στο χερι τις αναλυσεις απο το δημο , και τις παραθετω παρακατω.

Αρσενικο 6.6 και Χρωμιο 6.8

Με το φιλτρο dulton ultracarb https://doulton.com/wp-content/uploads/Filter-Performance-Table-Global-new.pdf

που πινουμε νερο κανουμε τιποτα ή οχι?

Χρειαζομαι ΑΟ ?

Nero2.jpg

 

Για χρώμιο και αρσενικό χρειάζεσαι ΑΟ, δεν κάνει τίποτα αυτό το φίλτρο.

Ειμαι κάτοικος νεας Φιλαδέλφειας και εχω ενα Olympus πάγκου.

Αυτο που εχω δει στο νερό είναι άοσμο,δεν έχει γεύση και ουτε έχει "γλυφη υφή" στη γλώσσα.

 

Τα ίδια μπορώ να πω και εγώ φίλε μου που έχω ίδιο φίλτρο.

 

Παραταύτα, του χρόνου θα αλλάξω εταιρεία καθώς το πιστοποιητικό NSF που έχουνε δεν αναφέρει το δικό τους προϊον αλλά γράφει μόνο την βιομηχανία προέλευσης του άνθρακα που εμπεριέχει το φίλτρο (GAC), που εν τω μεταξύ δεν μπορούμε να ξέρουμε αν όντως ο άνθρακας είναι της συγκεκριμένης βιομηχανίας και δεν μας πλασσάρουν απλά έτσι ένα τυχάρπαστο πιστοποιητικό. Λύση βρίσκεις μόνο αν στείλουμε e-mail στην βιομηχανία και ρωτήσουμε αν όντως προμηθεύουν την εταιρεία με δικό τους άνθρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναδιαβασα απο την αρχή όλο το thread. Στις αναλύσεις του δημου που βγάζουν αρσενικο 6.6 και χρώμιο 6.8 είναι φυσιολογικές τιμές? Αλλοι δημοι εχουν 0? Επίσης διάβασα https://www.friendsofwater.com/reverse-osmosis/ ότι η αντίστροφη όσμωση δεν φιλτραρει αρσενικο3. RO is ineffective at removing Arsenic 3 – the type of arsenic that has health risks. Άλλο το αρσενικό 3? Το αρσενικο σε οσες σελιδες ειδα η αντίστροφη όσμωση δεν το έχει. Χωρίς Α.Ο. Μπορω να μειώσω τα βαρεα μεταλλα, αρσενικό κτλ? ?

Στη σελιδα http://www.aquasanahellas.com/aq_4000.html

Κατακρατάει 98,5% εως 99,9%: το χλώριο, τον μόλυβδο, τον υδράργυρο, το αρσενικό V. Άλλο αυτό?

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο καλο φιλτρο θα μου προτεινετε τελικα;

 

 

 

Tελικα σημερα πηγα και πηρα στο χερι τις αναλυσεις απο το δημο , και τις παραθετω παρακατω.

Αρσενικο 6.6 και Χρωμιο 6.8

Με το φιλτρο dulton ultracarb https://doulton.com/wp-content/uploads/Filter-Performance-Table-Global-new.pdf

που πινουμε νερο κανουμε τιποτα ή οχι?

Χρειαζομαι ΑΟ ?

Nero2.jpg

 

Αυτη η ποσοτητα σε αρσενικο θεωρειται μεγαλη; Σε ποια περιοχη μενεις; Γιατι δεν εκανες και μια εξεταση με το νερο που φιλτραρει; Πιο λογικο θα μου φαινοταν  κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ρωτάω θεωρείται επιβλαβής τετοια μετρηση? Από το δήμο είναι η μέτρηση όχι δικιά μου. Το φίλτρο μου δεν κατακρατα βαρέα μέταλλα. Η Α. Ο. όπου και να διάβασα αρσενικό δεν γράφουν. Τι θα βάζατε εσείς αν είχατε τέτοιες μετρήσεις. Περιμένω τις προτάσεις σας από τους πιο έμπειρους - γνωστούς εδω μεσα. Ξαναδιαβασα όλο το thread και ακρη δεν βγάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικα σημερα πηγα και πηρα στο χερι τις αναλυσεις απο το δημο , και τις παραθετω παρακατω.

Αρσενικο 6.6 και Χρωμιο 6.8

Με το φιλτρο dulton ultracarb https://doulton.com/wp-content/uploads/Filter-Performance-Table-Global-new.pdf

που πινουμε νερο κανουμε τιποτα ή οχι?

Χρειαζομαι ΑΟ ?

Nero2.jpg

Για το χρωμιο και το αρσενικο πρεπει να βρεις φιλτρο άνθρακα που κρατάει και αρσενικο και δεν χρειαζεται να πας στην ΑΟ είναι ελάχιστες οι εταιριες που έχουν αυτην την δυνατοτητα και σιγουρα οχι η αναφερομενη.H aquasana ειναι μια μετρια προς καλη εταιρια οσον αφορά την κατακρατηση αλλα υπάρχουν και τα γνωστα μεγαθηρια class1 οσον αφορά το αρσενικο αλλα κάθε επιλογη ανεβάζει το κόστος!Οπως και το κοστος του ανταλλακτικου.

 

Διορθωση η Aquasana δεν αφαιρεί Αρσενικο....................τωρα εγω τι φταιω......@#@@#$$#@

Εταιριες που κατακρατουν και αρσενικο βαση NSF.

Αγάπη μόνο!

http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=053%7CArsenic+%28Pentavalent%29%3C%3D50+ppb+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Επεξ/σία από orthopaedic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρώμιο και αρσενικό χρειάζεσαι ΑΟ, δεν κάνει τίποτα αυτό το φίλτρο.

 

Τα ίδια μπορώ να πω και εγώ φίλε μου που έχω ίδιο φίλτρο.

 

Παραταύτα, του χρόνου θα αλλάξω εταιρεία καθώς το πιστοποιητικό NSF που έχουνε δεν αναφέρει το δικό τους προϊον αλλά γράφει μόνο την βιομηχανία προέλευσης του άνθρακα που εμπεριέχει το φίλτρο (GAC), που εν τω μεταξύ δεν μπορούμε να ξέρουμε αν όντως ο άνθρακας είναι της συγκεκριμένης βιομηχανίας και δεν μας πλασσάρουν απλά έτσι ένα τυχάρπαστο πιστοποιητικό. Λύση βρίσκεις μόνο αν στείλουμε e-mail στην βιομηχανία και ρωτήσουμε αν όντως προμηθεύουν την εταιρεία με δικό τους άνθρακα.

Σκέφτομαι να παρω νερό πρην και μετά το φίλτρο και να τα παω για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να παρω νερό πρην και μετά το φίλτρο και να τα παω για έλεγχο.

 

Μπορείς να το κάνεις, αλλά πρόσεχε τι στοιχεία θα ζητήσεις για έλεγχο, ανάλογα το τι ζητάς αυξάνεται το κόστος, να βρεις πιστοποιημένο εργαστήριο που να ακολουθεί διαδικασίες βάσει προτύπων και οχι οτι να ναι.

 

Αν το κάνεις πάντως να παραθέσεις εδώ τα αποτελέσματα, θα έχει φάση να κάνουμε μια σύγκριση με αυτά που βγάζει η εταιρεία στην σελίδα της και να δούμε διαφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η ποσοτητα σε αρσενικο θεωρειται μεγαλη; 

 Στην Αμερική αν δεν κάνω λάθος τα όρια έχουν πέσει ακόμα χαμηλότερα. Αρσενικό γενικά βρίσκεται στην φύση αλλά καλό θα ήταν να μην υπήρχε στο νερό. Και επειδή είναι μια μέτρηση μιας δεδομένης χρονικής στιγμής τίποτα δεν μας λέει ότι σε κάποια άλλη μέτρηση δεν θα βρεθεί και υψηλότερα. Εγώ πάντως θα έβαζα αντίστροφη όσμωση και θα έβαζα σε κάποιο από τα προφίλτρα ένα ειδικό για το αρσενικό.

Μια που λέμε για το αρσενικό κάντε μια αναζήτηση για αρσενικό στο ρύζι και θα εκπλαγείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ψαξιμο και η ΑΟ αφαιρει αρσενικο και χρωμιο

Η λιστα του NSF

http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=058%7CArsenic+%28Pentavalent%29%3C%3D300+ppb+Reduction&ProductType=&submit2=Search

 

Πολυ ψαξιμο θελει το θεμα , οι περισσοτερες εταιριες δεν εχουν καν πιστοποιηση απο NSF και οπως γραφετε πολλοι τοσο καιρο μεσα το βασικοτερο ειναι αυτο.

Για το αρσενικο... χωριζεται σε 2 κατηγοριες σε ΙΙΙ και V. To III δεν κατακρατειται με τιποτα και το μετατρεπουν σε V με το χλωριο .

Οποτε τα φιλτρα κατακρατουν μονο το Arsenic (Pentavalent).

 

Καλα αυτο με το ρυζι πρεπει να ειναι το χειροτερο. Διαβασα για να το φιλτραρουν το βραζουν οπως οι καφετιέρες.Πρεπει να εχουν βγαλει και ειδικους βραστηρες γι 'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στην ουσία μιλώντας για αρσενικό 3 ή 5 μιλάμε για οξείδια του Αρσενικού, δηλαδή για ενώσεις του Αρσενικού με το Οξυγόνο γιατί αυτές είναι που απαντώνται συνήθως στο νερό. Πάντως οι μεμβράνες της αντίστροφης όσμωσης παρακρατούν και τις δυο μορφές, απλώς παρακρατούν μικρό ποσοστό από το 3, βρήκα ένα δυο έρευνες πρόχειρες που δείχνουν αποτελέσματα παρακράτησης του As(3) από 50-80%.

 Για το ρύζι δεν έχω ακούσει τίποτα για ειδικούς βραστήρες αλλά αρκεί να το βράζεις σε μεγάλη αναλογία ρυζιού-νερού για να φύγει ένα μεγάλο ποσοστό. Δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας, αν δεν καταναλώνει κάποιος καθημερινά καστανό ρύζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ψαξιμο και η ΑΟ αφαιρει αρσενικο και χρωμιο

Η λιστα του NSF

http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=058%7CArsenic+%28Pentavalent%29%3C%3D300+ppb+Reduction&ProductType=&submit2=Search

 

Η ΑΟ είναι η κατεξοχήν τεχνολογία που μειώνει τις συγκεντρώσεις αρσενικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να βρω καπου μετρησεις απο το νερο στο Βυρωνα;

 

Εχετε κανει καποιες προτασεις για φιλτρα; Δε μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες απο την αρχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...