Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 και τα 2 απο NSF

 

http://www.multipure.com/aquaperform.html

κατακρατα το αρσενικο <=50 ,δεν ειναι αντιστροφης οσμωσης , δεν χρειαζεται προσθετικά στοιχεια για την υγεια μετα και εχει καλη ροη και ευκολη εγκατασταση .

 

https://www.aquasana.com/drinking-water-filter-systems/reverse-osmosis-claryum

ειναι αντιστροφης οσμωσης καταρκατα αρσενικο <=300 + χρωμιο και νιτρικα , δεν εχει καλη ροη που διαβασα στα σχολια και εχει πολυπλοκη εγκατασταση αλλά 200 € φθηνοτερα.

 

Τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το αρσενικο φευγει με το βρασιμο; Πως μπορω να μαθω τι νερο εχει ο Βυρωνας; Καποιο φιλτρο μεχρι 100 ευρω; Θα μου απαντησει κανεις αγαπημενα μου παιδακια ή θα ρωταω καθε ημερα τα ιδια..;; :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρσενικο φευγει με το βρασιμο; Πως μπορω να μαθω τι νερο εχει ο Βυρωνας; Καποιο φιλτρο μεχρι 100 ευρω; Θα μου απαντησει κανεις αγαπημενα μου παιδακια ή θα ρωταω καθε ημερα τα ιδια..;; :fear:

Οχι με το βρασιμο χαχαχαχα................ο Βυρωνας δεν εχει αρσενικο επισης φιλτρακια μεχρι 100 ευρω 1000αδες προταση καμια ομως με την καμια.........διοτι δεν θα ειναι ουτε 4κ ουτε uhd curved ουτε 3δδδ και σιγουρα οχι 0,1 μ ουτε 0,5 καν..........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά η δεύτερη πουλαει τα φίλτρα της πρώτης, τώρα γιατί δεν γράφουν την ονομασία δεν ξέρω. Πάντως τα ίδια φίλτρα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε orthopaedic αναφέρεις ότι

 

Αστικά κέντρα και όπου το νερό χλωριώνεται:

 

Λύση για όλους: Στερεοποιημένος άνθρακας (οχι ενεργος,οχι kdf οχι granular,oxi κεραμικα,οχι κανατες,οχι φιλτροβρυσακια.)Ειδαλλως βγάλτε ματάκια σας μονοι σας!

 

Ανήκω σε αυτήν την κατηγορία και ενδιαφέρομαι για φίλτρο aquasana,όπου σε παλιότερη ανάρτηση σου έχεις συμπεριλάβει στις μεγαλύτερες εταιρείες στα φίλτρα νερού και συγκεκριμένα για αυτό https://www.aquasana.com/drinking-water-filter-systems/under-counter-faucet-3-stage που τα εχει και προσφορά στο site της.Αναφέρει όμως ότι τα φίλτρα ειναι με activated και katalytic carbon, προφανώς όχι με στερεοποιημένο άνθρακα.

Θεωρείς ότι θα πρέπει να το αποφύγω για αυτό το λόγο, ή θα αποτελούσε μια καλή επιλογη.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παιζουμε με τις λεξεις κανει κακο.....αυτη η ακουα η σαουνα πολλη περαση τελευταια...στα φορουμ.

μμμμμ δεν γνωριζω αγαπητε το katalytic βγαινει και σε μπλε;

Τωρα εαν ηταν αμαξια τα φιλτρα εισαι μαλλον σε κατι απο (ford χωρις να εισαι ο πρωτος που κατασκευασε αμαξια και opel με λιγο vw)

 

Υπαρχουν σουπερκαρς/bmw mercedes, υπαρχουν κορεατικα ευρωπαικα,ινδοτουρκοκινεζικα κτλ

Οσον αφορα τους καταναλωτες συστηνω αμαξι που τα αναγραφομενα αλογα να ειναι και στο τροχο και η χωρα προελευσης πραγματικη το σασι οριτζιναλ κτλ......

Παντως και το φοκους τιμιο θα το ελεγα........αν και με κουραζει το ταμπλο του ( ή οι πολλες λεξεις)!


Βασικά η δεύτερη πουλαει τα φίλτρα της πρώτης, τώρα γιατί δεν γράφουν την ονομασία δεν ξέρω. Πάντως τα ίδια φίλτρα είναι.

Επισης μιας και εχουμε κανει και Αμερικα.....να ξερεις οι φορολογικοι συντελεστες στην Νεβαδα του Αμερικα χαμηλοτεροι αλλων πολιτειων και τα εργοστασια πολλα γιαυτο τον λογο πηγαν λεει και κατι "ελληνες" να ανοιξουν αλλα δεν τους αφησαν μα γιατι αραγε;

Ασε που το made in usa παιζει πολυ στα φιλτρα αν και πολλους τους επιασαν στο μεξικο για διακινηση ψευτικων πιστοποιητικων και προιοντων ετσι λενε οι κακες γλωσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι με το βρασιμο χαχαχαχα................ο Βυρωνας δεν εχει αρσενικο επισης φιλτρακια μεχρι 100 ευρω 1000αδες προταση καμια ομως με την καμια.........διοτι δεν θα ειναι ουτε 4κ ουτε uhd curved ουτε 3δδδ και σιγουρα οχι 0,1 μ ουτε 0,5 καν..........

Δλδ καλύτερα να πίνω από τη βρύση χωρίς φίλτρο, παρά να αγοράσω κάποιο με 100 ευρώ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό της Doulton που να ταιριάζει σε φίλτρα olympus;

 

Από οτι βλέπω η olympus έχει κάνει αντιγραφή τα ανταλλακτικά της Doulton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα λέμε αλλα καποιοι επιμενουν να κανουν τις ιδιες ερωτησεις η ανακυκλωση κανει καλο:

Πάμε λοιπόν αλλη μια για τους φαν μου:

 

Αστικά κέντρα και όπου το νερό χλωριώνεται:

 

Λύση για όλους: Στερεοποιημένος άνθρακας (οχι ενεργος,οχι kdf οχι granular,oxi κεραμικα,οχι κανατες,οχι φιλτροβρυσακια.)Ειδαλλως βγάλτε ματάκια σας μονοι σας!

Υπερ: αφαιρεί ένα ευρύ φάσμα απο χημικές ενώσεις

Κατά:Δεν κατακρατεί ασβέστιο,μαγνήσιο,κάλιο,νάτριο

Για τους "τρελούς": Αντιστροφη Οσμωση

Υπερ΄: Καθαρό H20

Κατά: Δεν θα τελειωσω ουτε αυριο..........

 

Περιοχές με γνωστά προβλήματα όπως 6σθενές χρωμιο ,νιτρικα,αρσενικό κτλ

Κατα κύριο λόγο ενημερωθειτε απο τον έμπορο φιλτρων για να σας βρει αξιοπιστη λύση στο προβλημα σας και βάση της περιοχης που ζείτε.

 

Νησιά:

Κυρίως αντιστροφη όσμωση αν και τα τελευταια χρονια αρκετες περιοχες πλεον καλυπτονται με φιλτρα στερεου ανθρακα

 

Οι αναφορές δεν επιδέχονται τροποποιησης η κακοδεχουμενης κριτικης διοτι αυτα είναι τα δεδομένα και εναρμονισμένα με τις εξελιξεις στην φιλτρανση του νερού το σωτήριο ετος 2017

Αρθρα περι αμπελοφιλοσοφιας θα δεχονται καυστικο σχολιασμο και ενιοτε επισκεψεις στο σπιτι απο τιμωρους της νυχτας.

 

Φιλικα Batman

 

Υ.Γ Τους jokers τους τρωμε για πρωινο.

 

Υ.Γ volume duo Οταν ζηταμε πληροφοριες αναγραφουμε ΠΑΝΤΑ περιοχη διοτι δεν κανουν ολα τα φιλτρα για ολες τις δουλειες!

Και για πες μου ρε φίλε εγώ που είμαι εντελώς άσχετος, βρίσκομαι στην Νάουσα Ημαθίας, πως να ξέρω τι έχει το νερό για να προστατευτώ? Αλλα και να ήξερα τι έχει τι είμαι κανένας χημικός να γνωρίζω πιο φίλτρο προστατεύει από τι? Η πρέπει να πάω ένα μπουκαλάκι νερό σε κάποιο εργαστήριο να μου βγάλουν αποτελέσματα? Η υπάρχει κάποιος επίσημος καταχωρημενος χώρος που αναγράφονται αυτά τα στοιχεία? Και μετά τι? Συγνώμη για το έντονο ύφος μου, οκ υπάρχουν άτομα εδώ μέσα όπως εσύ που έχουν τις γνώσεις πάνω στο θέμα, και πραγματικά χαίρομαι, αλλά υπάρχουν και άτομα όπως εγω που είναι τελείως άσχετα, και αυτός είναι ο λόγος που απευθυνομαστε εδω περα για βοήθεια και να βρούμε κάποια λύση, με τις εξυπνάδες δεν γίνεται δουλειά.

 

Στο θέμα μας, θέλω να βάλω φίλτρο νερού στην κρύα παροχή της κουζίνας μου. Ποια βήματα ακολουθώ για την επιλογή. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ καλύτερα να πίνω από τη βρύση χωρίς φίλτρο, παρά να αγοράσω κάποιο με 100 ευρώ;

Μπορει να βοηθησει καποιος παρακαλω; Δινω Σιγουρα 15-20 ευρω το μηνα για πλαστικα μπουκαλακια νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για μένα το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το νερό της περιοχής σου δεν έχει πρόβλημα που αφού είσαι στον Βύρωνα δεν έχει είναι καλύτερο να πίνες από αυτό παρά από τα πλαστικά μπουκάλια.

  Για το φίλτρο τώρα εσύ αποφασίζεις αν το χρειάζεσαι ή όχι, κανένα φίλτρο δεν είναι επικίνδυνο αν έχει πιστοποίηση για τα υλικά του και αλλάζει στην ώρα του. Αυτό που λέει ο Orthopaedic νομίζω είναι ότι τα φτηνά και noname φίλτρα δεν επιτυγχάνουν τις αποδόσεις που λένε. Δεν σημαίνει ωστόσο κατά την γνώμη μου τουλάχιστον ότι δεν αφαιρούν τίποτα και σίγουρα κατακρατούν ιζήματα και σκουριές και κάποιο ποσοστό του χλωρίου, νομίζω ότι αυτό είναι και αρκετό για τον Βύρωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι να αγορασω φιλτρο,Μενω αττικη και με ενοχλει το χλωριο..

Τι προτεινετε να αγορασω αλλα θα ηθελα να καλυπτει και καποια πιστοποιητικα για θεμα ασφαλειας..

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για μένα το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το νερό της περιοχής σου δεν έχει πρόβλημα που αφού είσαι στον Βύρωνα δεν έχει είναι καλύτερο να πίνες από αυτό παρά από τα πλαστικά μπουκάλια.

  Για το φίλτρο τώρα εσύ αποφασίζεις αν το χρειάζεσαι ή όχι, κανένα φίλτρο δεν είναι επικίνδυνο αν έχει πιστοποίηση για τα υλικά του και αλλάζει στην ώρα του. Αυτό που λέει ο Orthopaedic νομίζω είναι ότι τα φτηνά και noname φίλτρα δεν επιτυγχάνουν τις αποδόσεις που λένε. Δεν σημαίνει ωστόσο κατά την γνώμη μου τουλάχιστον ότι δεν αφαιρούν τίποτα και σίγουρα κατακρατούν ιζήματα και σκουριές και κάποιο ποσοστό του χλωρίου, νομίζω ότι αυτό είναι και αρκετό για τον Βύρωνα.

Αυτο το φιλτρο ειναι καλο;

 

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=153

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν λίγες μέρες πηρα ενα φίλτρο Camelot δώρο για την μητέρα μου γιατι στην περιοχή που μένω το νερο της βρύσης ειναι άθλιο...Πηρα το ποιο φτηνό φίλτρο που εχουν με 119€...δεν γνωρίζω τι μικρόβια και φυτοφάρμακα κρατάει το συγκεκριμένο φίλτρο αλλα το νερό ειναι σίγουρα καλύτερο σε γεύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...