Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα πριν κάτι ημέρες για πρώτη φορά φίλτρο, ένα φθηνό έτσι επειδή ήμουν σε πολυκατάστημα, το είδα φθηνό, και περίσσευαν μερικά ευρώ από τις αγορές. Το φίλτρο του είναι 0.5Μ με ενεργό άνθρακα, και το περίβλημα είναι διάφανο για να το βλέπεις. Λέει ότι το φίλτρο κρατάει 3 μήνες. Σε λιγότερο από μια βδομάδα όμως από άσπρο απέκτησε ένα σκούρο πορτοκαλί / καφέ χρώμα!  :unsure:

Λογικά αυτά είναι χώματα που θα πίναμε ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν λίγες μέρες πηρα ενα φίλτρο Camelot δώρο για την μητέρα μου γιατι στην περιοχή που μένω το νερο της βρύσης ειναι άθλιο...Πηρα το ποιο φτηνό φίλτρο που εχουν με 119€...δεν γνωρίζω τι μικρόβια και φυτοφάρμακα κρατάει το συγκεκριμένο φίλτρο αλλα το νερό ειναι σίγουρα καλύτερο σε γεύση...

Βλέπω τα 119 σε πείσανε να τα δώσεις.Τα 30-40 ευρώ που έχει μια χημική ανάλυση για να δεις τι πίνεις φαντάζομαι δεν σου περισσεύουν ε;

Πάντως εκεί στην Camelot τους βγάζω το καπέλο.Πες πες , πάντα θα βρίσκονται τα κορόϊδα να ψωνίζουν από δαύτους.Το ίδιο και οι κουμτέλ , τα υαλουρονικά και οτι άλλη σαβούρα σας πασάρουν και την τρώτε αμάσητη.

Βλέπεις η δύναμη της διαφήμισης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος απο Βυρωνα να κανονισουμε μια χημικη αναλυση για το νερο της περιοχης;

 

Αυτο το φιλτρο ειναι καλο για αρχη; https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=153

 

Ενα ναι ή οχι ρε παιδια να ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τετοια σκεφτομαι να αγορασω, αλλα εδω μεσα ολοι ασχολουνται με φιλτρα αξιας 500+ ευρω.. Βασικα 69 σελιδες απαντανε τα ιδια ατομα. Καλο θα ηταν να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πριν κάτι ημέρες για πρώτη φορά φίλτρο, ένα φθηνό έτσι επειδή ήμουν σε πολυκατάστημα, το είδα φθηνό, και περίσσευαν μερικά ευρώ από τις αγορές. Το φίλτρο του είναι 0.5Μ με ενεργό άνθρακα, και το περίβλημα είναι διάφανο για να το βλέπεις. Λέει ότι το φίλτρο κρατάει 3 μήνες. Σε λιγότερο από μια βδομάδα όμως από άσπρο απέκτησε ένα σκούρο πορτοκαλί / καφέ χρώμα!  :unsure:

Λογικά αυτά είναι χώματα που θα πίναμε ε ?

 

Το ίδιο έγινε και σε εμένα με φίλτρο, το άνοιξα στο 6μηνο και το είδα μετά το καθάρισα. Είναι χώματα ή σκουριά από τις σωληνώσεις.

http://www.interwater.gr/products/domestic-water-filters/faucet-water-filters

 

Γιαυτό το φίλτρο τι λέτε; το διαφημίζει ως ιαπωνικό, ισχύει;

 

Κορεάτικο βλέπω εδώ. Και από οτι φαίνεται έχει πιστοποιήσεις μόνο για κάποιο σύστημα αντίστροφης όσμωσης.

 

http://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=toray&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.interwater.gr/products/domestic-water-filters/faucet-water-filters

 

Γιαυτό το φίλτρο τι λέτε; το διαφημίζει ως ιαπωνικό, ισχύει;

 

To xαλβάδιαζα έντονα!

 

Κορεάτικο βλέπω εδώ. Και από οτι φαίνεται έχει πιστοποιήσεις μόνο για κάποιο σύστημα αντίστροφης όσμωσης.

 

Αυτά μου φαίνονται περίπου κορεάτικα :ρ  Δηλαδή δεν είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μου φαίνονται περίπου κορεάτικα :ρ  Δηλαδή δεν είναι καλό;

 

Το torayvino ήταν απ' τα πρώτα φίλτρα που μου είχαν κινήσει το ενδιαφέρον, τελικά αγόρασα άλλο φίλτρο κυρίως γιατί αυτά δεν εδράζονται στον πάγκο αλλά στερεώνονται και κρέμονται πάνω στον σωλήνα της βρύσης, εμείς έχουμε παμπάλαιους σωλήνες εξωτερικούς στα ντουβάρια και δεν θέλω να δημιουργήσω θέμα.

Τώρα στο αν είναι καλό η οχι, εκ μιας πρώτης όφεως το φίλτρο φαίνεται εξαιρετικό καθώς αν ψάξεις γράφουν οτι είναι 0.1μm. Το θέμα είναι όμως, τι απόδοση έχουν στα 0.1μm. Αν αυτή η διάμετρος αποκλεισμού είναι η ονομαστική (80%-90% ποσοστό απομάκρυνσης) τότε θα μπουκώσει το φίλτρο πολύ σύντομα ενώ το νερό έχει πολύ χαμηλή παροχή οπότε μιλάμε για φίλτρο μη λειτουργικό και χρηστικό για τον χρήστη. Αυτό με βάζει σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 6 μήνες αλλαγή μου είπαν θέλει και το κόστος είναι 30.

 

Εχω φίλτρο άνω πάγκου αλλά δεν βολεύει καθόλου γιαυτό θέλω να το βάλω στην βρύση.

 

 

Οπότε καλό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ενα οικονομικό φίλτρο άνω πάγκου και ενα ανταλλακτικό 0.5 μm.

 

Επειδή ειναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ τέτοιο φίλτρο εχω καποιες απορίες, που για οσους γνωρίζουν μπορει να φαίνονται και αστείες.

 

1. Λογικά το φίλτρο κρατάει νερο μέσα. Αφήνουμε το νερο να τρέξει για λίγη ωρα καθε φορά που θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε;

 

2. Μετα την τοποθέτηση του φίλτρου μπορούμε ανα πάσα στιγμή να το ανοίγουμε και να το ελέγχουμε;

 

3. Το φίλτρο που αγόρασα (matrikx pb1 green block 0.5 μm) δεν ανέφερε στην ετικέτα του για το πότε πρέπει να γίνει η αλλαγή του. Ο υπάλληλος του καταστήματος μου ειπε στους 6 μήνες, ενώ σε κάποια site αναφέρουν αλλαγή στους 12 μήνες.

Εγω απο που μπορώ να διαπιστώσω τη διάρκεια ζωής του;

 

4. Εχετε να μου προτείνετε κάποια αλλη αξιόπιστη εταιρία ανταλλακτικών φίλτρων;

 

5. Την πρώτη φορα που αλλάζουμε το φιλτρο αφήνουμε να τρέξει το νερο για κάποια λεπτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό της Doulton που να ταιριάζει σε φίλτρα olympus;

 

Από οτι βλέπω η olympus έχει κάνει αντιγραφή τα ανταλλακτικά της Doulton.

 

Όχι Βασίλη, δεν υπάρχει, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις τεφλόν στο σπείρωμα του Doulton, αλλά δεν να μπορώ να σου πω ότι 100% δεν θα έχεις bypass ροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ενα οικονομικό φίλτρο άνω πάγκου και ενα ανταλλακτικό 0.5 μm.

 

Επειδή ειναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ τέτοιο φίλτρο εχω καποιες απορίες, που για οσους γνωρίζουν μπορει να φαίνονται και αστείες.

 

1. Λογικά το φίλτρο κρατάει νερο μέσα. Αφήνουμε το νερο να τρέξει για λίγη ωρα καθε φορά που θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε;

  Ναι καλό είναι να αφήνεις λίγα δευτερόλεπτα να τρέξει πριν βάλεις νερό αν και δεν είναι τόσο σημαντικό όσο την πρώτη φορά που θα το τοποθετήσεις που θέλει ξέπλυμα (να τρέξει μερικά λεπτά για να φύγουν τα μικροσωματιδια άνθρακα).

2. Μετα την τοποθέτηση του φίλτρου μπορούμε ανα πάσα στιγμή να το ανοίγουμε και να το ελέγχουμε;

Δεν έχει νόημα να ανοιγοκλείνεις το φίλτρο.Να ελέγξεις τί ακριβώς; Οπτικά με το μάτι;

3. Το φίλτρο που αγόρασα (matrikx pb1 green block 0.5 μm) δεν ανέφερε στην ετικέτα του για το πότε πρέπει να γίνει η αλλαγή του. Ο υπάλληλος του καταστήματος μου ειπε στους 6 μήνες, ενώ σε κάποια site αναφέρουν αλλαγή στους 12 μήνες.

Εγω απο που μπορώ να διαπιστώσω τη διάρκεια ζωής του;

Το συγκεκριμένο στις προδιαγραφές του λέει οτι είναι για μέγιστη διάρκεια ενός έτους ή έως 22.800 λίτρα.Επειδή στο site που παρέθεσες δεν λέει πολλές λεπτομέρειες , και επειδή το είχα αγοράσει παλαιότερα το συγκεκριμένο , δες εδώ τα τεχνικά του χαρακτηριστικά.Πάντως να σου πω εγώ σταμάτησα να το αγοράζω και γύρισα πάλι στης Aquafilter .Ο λόγος είναι οτι όταν πήγα για έλεγχο στο χημείο τα χλώρια που με ενδιέφεραν δεν είχαν διαφορά σε σχέση με το "φτηνό".

4. Εχετε να μου προτείνετε κάποια αλλη αξιόπιστη εταιρία ανταλλακτικών φίλτρων;

 

5. Την πρώτη φορα που αλλάζουμε το φιλτρο αφήνουμε να τρέξει το νερο για κάποια λεπτά;

   Την πρώτη φορά που θα βάλεις μέσα το φίλτρο και θα αφήσεις να τρέξει νερό θα δεις οτι βγάζει μαυρίλες.Είναι ο άνθρακας.Λογικά μετά από 1-2 λεπτά θα φύγει η μαυρίλα και θα έχεις καθαρό νερό οπότε και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το torayvino ήταν απ' τα πρώτα φίλτρα που μου είχαν κινήσει το ενδιαφέρον, τελικά αγόρασα άλλο φίλτρο κυρίως γιατί αυτά δεν εδράζονται στον πάγκο αλλά στερεώνονται και κρέμονται πάνω στον σωλήνα της βρύσης, εμείς έχουμε παμπάλαιους σωλήνες εξωτερικούς στα ντουβάρια και δεν θέλω να δημιουργήσω θέμα.

Τώρα στο αν είναι καλό η οχι, εκ μιας πρώτης όφεως το φίλτρο φαίνεται εξαιρετικό καθώς αν ψάξεις γράφουν οτι είναι 0.1μm. Το θέμα είναι όμως, τι απόδοση έχουν στα 0.1μm. Αν αυτή η διάμετρος αποκλεισμού είναι η ονομαστική (80%-90% ποσοστό απομάκρυνσης) τότε θα μπουκώσει το φίλτρο πολύ σύντομα ενώ το νερό έχει πολύ χαμηλή παροχή οπότε μιλάμε για φίλτρο μη λειτουργικό και χρηστικό για τον χρήστη. Αυτό με βάζει σε σκέψεις.

 

Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες και είδα ότι έχει ξανατεθεί ερώτηση για το συγκεκριμένο 5-6 φορές οπότε απολογούμαι

εκ των υστέρων για την επανάληψη.. Το αρνητικό που βρήκα εγώ -με βάση τα λίγα που διάβασα περί φίλτρων- είναι πως

δεν έχει πιστοποίηση NSF, oυσιαστικά βλέπω να έχει μία πιστοποίηση από Japan μεριά http://www.waterstore.gr/el/domestic-water-filters/faucet-water-filters/faucet-water-filter-torayvino-mk204mx.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...