Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/12/2017 στις 5:47 ΜΜ, tarantules είπε

3. Το φίλτρο που αγόρασα (matrikx pb1 green block 0.5 μm) δεν ανέφερε στην ετικέτα του για το πότε πρέπει να γίνει η αλλαγή του. Ο υπάλληλος του καταστήματος μου ειπε στους 6 μήνες, ενώ σε κάποια site αναφέρουν αλλαγή στους 12 μήνες.

Εγω απο που μπορώ να διαπιστώσω τη διάρκεια ζωής του;

Το συγκεκριμένο στις προδιαγραφές του λέει οτι είναι για μέγιστη διάρκεια ενός έτους ή έως 22.800 λίτρα.Επειδή στο site που παρέθεσες δεν λέει πολλές λεπτομέρειες , και επειδή το είχα αγοράσει παλαιότερα το συγκεκριμένο , δες εδώ τα τεχνικά του χαρακτηριστικά.Πάντως να σου πω εγώ σταμάτησα να το αγοράζω και γύρισα πάλι στης Aquafilter .Ο λόγος είναι οτι όταν πήγα για έλεγχο στο χημείο τα χλώρια που με ενδιέφεραν δεν είχαν διαφορά σε σχέση με το "φτηνό".

To site που παρέθεσα ειναι ενδεικτικό για να δείτε το φιλτρο. Εκει που μπερδεύομαι ειναι οτι το ίδιο φιλτρο άλλοι το δίνουν για 6 μηνες και άλλοι για 12. Εγω σαν πελάτης δεν βρήκα στην ετικέτα του συγκεκριμένου φίλτρου αυτήν την πληροφορία. 

Τελος πάντων όπως και να' χει στο εξάμηνο θα το αντικαταστήσω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Aqafiltrer ε; Ισως και εγω κάποια στιγμή να ψαχτώ για κατι πιο οικονομικό μιας και οι απαιτήσεις μου δεν ειναι μεγάλες.

 

Στις 29/12/2017 στις 5:47 ΜΜ, tarantules είπε

5. Την πρώτη φορα που αλλάζουμε το φιλτρο αφήνουμε να τρέξει το νερο για κάποια λεπτά;

   Την πρώτη φορά που θα βάλεις μέσα το φίλτρο και θα αφήσεις να τρέξει νερό θα δεις οτι βγάζει μαυρίλες.Είναι ο άνθρακας.Λογικά μετά από 1-2 λεπτά θα φύγει η μαυρίλα και θα έχεις καθαρό νερό οπότε και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Εκ των υστέρων είδα πάνω στην ετικέτα του φίλτρου, αλλά και σε αυτό το pdf manual οτι την πρώτη φορά πρέπει να ξεπλυθει για 20 λεπτά?

Notes:
9. This cartridge must be placed in an appropriate housing
and flushed for a minimum of 20 minutes prior to use. 

Μήπως εννοεί κατι άλλο; Ειναι δυνατόν να θέλει 20 λεπτα την πρώτη φορά;

 

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγαπητοί φίλοι χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Είμαι από Θεσσαλονίκη Εύοσμο και τον τελευταίο μήνα διάβασα σχεδόν και τις 70 σελίδες που έχετε γράψει , προσπαθώντας να καταλάβω τι φίλτρο νερού πρέπει να βάλω . Ακολουθώντας την συμβουλή του orthopaedic ότι στα αστικά κέντρα διαλέγουμε φίλτρα στερεού άνθρακα θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε εάν αυτό που βρήκα είναι καλό και θα κάνει την δουλειά του αξιόπιστα . Είμαστε οικογένεια 4 ατόμων και παρακάτω σας παραθέτω την σελίδα της εταιρείας που εδρεύει κοντά μου και που λέει μάλιστα ότι έχει και πιστοποιητικό nsf.

https://energywater.gr/certifications/#tab-1514297807835-8-5.

Παρακαλώ όποιος έχει την διάθεση και την γνώση ας μου πει εάν είναι καλό ή εάν θέλει να μου κάνει μια πρόταση για κάτι άλλο.( Θα βάλω φίλτρο κάτω από τον πάγκο με βρυσακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Είμαι από Θεσσαλονίκη και τον τελευταίο μήνα διάβασα σχεδόν και τις 70 σελίδες που έχετε γράψει , προσπαθώντας να καταλάβω τι φίλτρο νερού πρέπει να βάλω . Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε εάν αυτό που βρήκα είναι καλό και θα κάνει την δουλειά του αξιόπιστα . Είμαστε οικογένεια 4 ατόμων και παρακάτω σας παραθέτω την σελίδα της εταιρείας που εδρεύει κοντά μου και που λέει μάλιστα ότι έχει και πιστοποιητικό nsf.

https://energywater.gr/certifications/#tab-1514297807835-8-5.

Παρακαλώ όποιος έχει την διάθεση και την γνώση ας μου πει εάν είναι καλό ή εάν θέλει να μου κάνει μια πρόταση για κάτι άλλο.( Θα βάλω φίλτρο κάτω από τον πάγκο με βρυσακι)

 

Διάβασα ξανά με περισσότερη προσοχή την πιστοποίηση της εταιρείας και λέει ότι τα φίλτρα είναι πιστοποιημένα μόνο για το υλικό που είναι κατασκευασμένο.

Εδώ στην περιοχή δεν έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα με το νερό και σύμφωνα με τους πωλητές φίλτρων χρειάζεται μόνο ένα φίλτρο άνθρακα και άντε και ένα προφιλτρο.

Λοιπόν κοίταξα και την περίπτωση της aquasana AQ4000 η AQ 4035 .

Επίσης είδα και σύστημα πάγκου της pure-pro με φίλτρο άνθρακα της omnipure 0,5μm lead το OMB934ML.

Όλα περίπου είναι στην ίδια τιμή.

Βρε orthopeadic μπορεις σε παρακαλώ να βοηθήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τα φιλτρα ανω παγκου ειναι τοσο μεγαλα, σε σχεση με αυτα που κουμπωνουν πανω στη βρυση; Θελω καθαρο νερο μονο οταν θα το πινω, δε με νοιαζει οταν πλενω τα χερια μου ή τα πιατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Στο πατρικό μου, οι γονείς μου έχουν το camelot για 3η πλέον χρονιά.(2η με φίλτρο 0,2μm) Έχω προσπαθήσει να τους πείσω να αλλάξουν σε κάτι πιο αξιόλογο αλλά δεν θέλουν να ασχοληθούν παραπάνω.

Σε αυτό το thread φαίνεται ότι δε συμπαθείτε καθόλου τα φίλτρα αυτά. Μπορεί όμως κάποιος να εξηγήσει γιατί; Έχει κάνει κάποιος χημική ανάλυση που αποδεικνύει ότι δεν κάνουν δουλειά;

Το ρωτάω γιατί πρόσφατα ανακάλυψα ότι πλέον υπάρχει καταχώρηση στο site της NSF. Πριν κάτι χρόνια που είχα ψάξει δεν υπήρχε τίποτα. Είχαν μόνο κάτι αστεία πιστοποιητικά από το ΑΠΘ αν θυμάμαι καλά. Μου κάνει εντύπωση που πήραν πιστοποίηση από NSF αν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν παιζει να διαβασω 70 σελιδες, για multi pure περιοχη Αθηνα τι λετε?? 

Απλα αν αξιζει η οχι θελω να μαθω απο ατομα που το εχουν ψαξει, απαντηστε και με ενα ναι η οχι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, me3ikan είπε

Καλησπέρα σας,

Στο πατρικό μου, οι γονείς μου έχουν το camelot για 3η πλέον χρονιά.(2η με φίλτρο 0,2μm) Έχω προσπαθήσει να τους πείσω να αλλάξουν σε κάτι πιο αξιόλογο αλλά δεν θέλουν να ασχοληθούν παραπάνω.

Σε αυτό το thread φαίνεται ότι δε συμπαθείτε καθόλου τα φίλτρα αυτά. Μπορεί όμως κάποιος να εξηγήσει γιατί; Έχει κάνει κάποιος χημική ανάλυση που αποδεικνύει ότι δεν κάνουν δουλειά;

Το ρωτάω γιατί πρόσφατα ανακάλυψα ότι πλέον υπάρχει καταχώρηση στο site της NSF. Πριν κάτι χρόνια που είχα ψάξει δεν υπήρχε τίποτα. Είχαν μόνο κάτι αστεία πιστοποιητικά από το ΑΠΘ αν θυμάμαι καλά. Μου κάνει εντύπωση που πήραν πιστοποίηση από NSF αν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται. 

Ρωτάς εαν κάποιος έχει κάνει χημική ανάλυση που να αποδεικνύει οτι δεν κάνουν δουλειά τα συγκεκριμένα φίλτρα , κάτι το οποίο όφειλαν να το κάνουν οι γονείς σου ή έστω εσύ για λογαριασμό τους.Και μάλιστα όλα αυτά μετά από 3 χρόνια χρήσης.

Εαν σου αρκούν αυτά που λένε στις διαφημίσεις τους στην τηλεόραση τότε τι μας ρωτάς εδώ αν έχουμε κάνει ανάλυση;

Εγώ τους συγκεκριμένους δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου και η παρουσίασή τους και το στυλάκι τους στο διαφημιστικό παραπέμπει σε κομπογιανίτες.

Στα δικά μου φίλτρα που έχω στο σπίτι και πίνω νερό κάνω κάθε χρόνο χημική ανάλυση και ξέρω από πρώτο χέρι τι πίνω.Και τα δικά μου έχουν πιστοποιητικά και τα συναφή αλλά δεν αρκέστηκα μόνο σε αυτό.

Τώρα εαν εσένα σου αρκεί ένα απλό χαρτί κάθε άποψη οποιουδήποτε εδώ μέσα περισσεύει.Καθένας κάνει κουμάντο στο δικό του στομάχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Ρωτάς εαν κάποιος έχει κάνει χημική ανάλυση που να αποδεικνύει οτι δεν κάνουν δουλειά τα συγκεκριμένα φίλτρα , κάτι το οποίο όφειλαν να το κάνουν οι γονείς σου ή έστω εσύ για λογαριασμό τους.Και μάλιστα όλα αυτά μετά από 3 χρόνια χρήσης.

Εαν σου αρκούν αυτά που λένε στις διαφημίσεις τους στην τηλεόραση τότε τι μας ρωτάς εδώ αν έχουμε κάνει ανάλυση;

Εγώ τους συγκεκριμένους δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου και η παρουσίασή τους και το στυλάκι τους στο διαφημιστικό παραπέμπει σε κομπογιανίτες.

Στα δικά μου φίλτρα που έχω στο σπίτι και πίνω νερό κάνω κάθε χρόνο χημική ανάλυση και ξέρω από πρώτο χέρι τι πίνω.Και τα δικά μου έχουν πιστοποιητικά και τα συναφή αλλά δεν αρκέστηκα μόνο σε αυτό.

Τώρα εαν εσένα σου αρκεί ένα απλό χαρτί κάθε άποψη οποιουδήποτε εδώ μέσα περισσεύει.Καθένας κάνει κουμάντο στο δικό του στομάχι.

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να κάνω εγώ χημική ανάλυση αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Η χημική ανάλυση δεν είναι τζάμπα. Άλλα έστω ότι την κάνω και βρίσκω ότι το camelot δεν παρέχει την ποιότητα νερού που υπόσχεται. Τι κάνω μετά; Θα αγοράσω όλα τα φίλτρα της αγοράς και θα κάνω χημική ανάλυση σε όλα για να βρω το καλύτερο; Εννοείται ότι πρέπει να εμπιστευθώ γνώμες και πιστοποιητικά.

Τώρα το marketing τους ούτε εμένα μου γεμίζει το μάτι αλλά επειδή δε τους εμπιστεύεσαι εσύ ή εγώ (ή η θεια μου η Μαριγώ!) δεν αποτελεί απόδειξη ότι το προϊόν είναι άχρηστο.

Και επίσης δεν είναι όλοι χημικοί για να ασχοληθούν με τα αποτελέσματα της ανάλυσης. 

Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι αν σημαίνουν κάτι οι πιστοποιήσεις που έχει το camelot στην NSF και όπως είπε και ο @elpaso1  αν είναι δυνατόν το συγκεκριμένο φίλτρο να έχει αρνητική επίπτωση στην ποιότητα του νερού αντί να τη βελτιώσει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Πως μπορω να δω εαν πινω νερο απο ΕΥΔΑΠ ή απο τον δημο που μενω;

Απο το λογαριασμο , ποιος στον στελνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, me3ikan είπε

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να κάνω εγώ χημική ανάλυση αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Η χημική ανάλυση δεν είναι τζάμπα. Άλλα έστω ότι την κάνω και βρίσκω ότι το camelot δεν παρέχει την ποιότητα νερού που υπόσχεται. Τι κάνω μετά; Θα αγοράσω όλα τα φίλτρα της αγοράς και θα κάνω χημική ανάλυση σε όλα για να βρω το καλύτερο; Εννοείται ότι πρέπει να εμπιστευθώ γνώμες και πιστοποιητικά.

Τώρα το marketing τους ούτε εμένα μου γεμίζει το μάτι αλλά επειδή δε τους εμπιστεύεσαι εσύ ή εγώ (ή η θεια μου η Μαριγώ!) δεν αποτελεί απόδειξη ότι το προϊόν είναι άχρηστο.

Και επίσης δεν είναι όλοι χημικοί για να ασχοληθούν με τα αποτελέσματα της ανάλυσης. 

Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι αν σημαίνουν κάτι οι πιστοποιήσεις που έχει το camelot στην NSF και όπως είπε και ο @elpaso1  αν είναι δυνατόν το συγκεκριμένο φίλτρο να έχει αρνητική επίπτωση στην ποιότητα του νερού αντί να τη βελτιώσει.

Εαν θεωρείς τα 40 ευρώ περίπου που κοστίζει μια χημική ανάλυση σοβαρό έξοδο για σένα και τα βάζεις μπροστά από την υγεία σου τότε πάω πάσο.

Εαν υποθετικά έκανες την χημική ανάλυση και σου έβγαζε πχ οτι το νερό είναι εντός προδιαγραφών αλλά δεν σου βελτιώνει σημαντικά την ποιότητα του νερού όσο ανέμενες , τότε δυστυχώς πληρώνεις τον κούκο για αηδόνι οπότε πετάς και τα λεφτά σου τζάπα.

Υποτίθεται όταν ψάχνεις για φίλτρα , γνωρίζεις εκ των προτέρων τις απαιτήσεις σου και δεν μιλάς γενικά και αόριστα για ποιότητα νερού.Όλα τα φίλτρα που έχουν τις ελάχιστες διεθνείς πιστοποιήσεις βγάζουν (ή καλύτερα επιβάλεται να βγάζουν) ποιοτικό νερό.Το θέμα όμως είναι τι εσύ εννοείς ποιοτικό; Να σου αφαιρεί συγκεκριμένα πχ βαρέα μέταλλα; να αφαιρεί χλώριο; βακτήρια; τι ακριβώς; Δεν είναι όλα τα φίλτρα για όλες τις δουλειές.

Επειδή ανέφερες παραπάνω για φίλτρο 0,2μm , δες ένα γράφημα που δείχνει ποιες ουσίες περνάνε από ποια διατομή πόρων του κάθε συστήματος φίλτρανσης.

Ανάλογα το τι ζητάς να φιλτράρεις , παςκαι στο ανάλογο φίλτρο ή σύστημα φίλτρων.

ΜΕΓΕΘΗ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗΣ.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/9/2018 at 5:57 PM, villasg said:

Απο το λογαριασμο , ποιος στον στελνει ?

ΕΥΔΑΠ γραφει στο λογαριασμο του νερου. Οποτε ειναι ασφαλες; Και παλι νερο απο την βρυση δε θα πιω, απλα να ξερω να αγορασω ενα αξιοπρεπες φιλτρο. Το θεμα ειναι εαν το φιλτρο μπορει να κανει το νερο χειροτερο απ'οτι ειναι ηδη.

Σχετικα με τις αναλυσεις, και ποιος εγγυαται οτι καθε φορα το νερο ειναι το ιδιο; Μπορει σημερα να ειναι καλο, τον αλλο μηνα μια συγκεκριμενη ημερα να ειναι χαλια..

Τα εμφιαλωμενα νερο πηγης, ειναι πιο ασφαλη απο το νερο βρυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2018 στις 7:22 ΜΜ, ADHD είπε

Επειδη δεν παιζει να διαβασω 70 σελιδες, για multi pure περιοχη Αθηνα τι λετε?? 

Απλα αν αξιζει η οχι θελω να μαθω απο ατομα που το εχουν ψαξει, απαντηστε και με ενα ναι η οχι. :P

έχεις ΡΜ φίλε μου, αξίζει να βάλεις κάτι απλό και όχι οσμώσεις και Καμελοτ και τα ρέστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...