Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/1/2018 στις 1:45 ΜΜ, elpaso1 είπε

Υπαρχει περιπτωση ενα φιλτρο να δημιουργει νερο χειροτερο απο αυτο που βγαζει η βρυση μονη της;

Ναι, εαν έχει παρέλθει κατά πολύ ο προβλεπόμενος χρόνος αντικατάστασης του ανταλλακτικού που αναφέρει ο κατασκευαστής, εκεί θα εξέρχονται κατακρατημένες ρυπαντές και μικροσωματίδια προς το νερό που πίνεις με υψηλότερο ρυθμό από αυτό που κατακρατούνται στο στοιχείο οπότε σταδιακά μιλάμε για νερό χειρότερο και της βρύσης σου.

Στις 7/1/2018 στις 2:11 ΠΜ, elpaso1 είπε

Γιατι τα φιλτρα ανω παγκου ειναι τοσο μεγαλα, σε σχεση με αυτα που κουμπωνουν πανω στη βρυση; Θελω καθαρο νερο μονο οταν θα το πινω, δε με νοιαζει οταν πλενω τα χερια μου ή τα πιατα.

Γιατί τα πρώτα εδράζονται επάνω στον πάγκο ενώ τα δεύτερα προσαρμόζονται στην βρύση και ουσιαστικά κρέμονται από αυτήν επιβαρύνοντας με επιπλέον βάρος τον σωλήνα ή τον τοίχο στον οποίον είναι η βρύση. Μπορεί σε ορισμένους να φαίνεται χαζό ή ασήμαντο αυτό που λέω, αλλά σε εμάς π.χ που έχουμε παμπάλαια ντουβάρια/σωλήνες ή στο άλλο σπίτι με νεώτερο νεροχύτη αλλά με μακρύ σωλήνα απ' την βρύση πάνω στον οποίον θα κρέμεται το φίλτρο, αν βάλουμε καποιο της torayvino π.χ υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, Βασίλης_29 said:

Ναι, εαν έχει παρέλθει κατά πολύ ο προβλεπόμενος χρόνος αντικατάστασης του ανταλλακτικού που αναφέρει ο κατασκευαστής, εκεί θα εξέρχονται κατακρατημένες ρυπαντές και μικροσωματίδια προς το νερό που πίνεις με υψηλότερο ρυθμό από αυτό που κατακρατούνται στο στοιχείο οπότε σταδιακά μιλάμε για νερό χειρότερο και της βρύσης σου.

Να ειναι εντος ημερομηνιας και να προκαλεσει καποιο προβλημα; Αυτο με ενδιαφερει κυριως. Εννοειται οτι θα ειμαι συνεπης οταν προκειται για αλλαγη του ανταλλακτικου.

1 hour ago, Βασίλης_29 said:

Γιατί τα πρώτα εδράζονται επάνω στον πάγκο ενώ τα δεύτερα προσαρμόζονται στην βρύση και ουσιαστικά κρέμονται από αυτήν επιβαρύνοντας με επιπλέον βάρος τον σωλήνα ή τον τοίχο στον οποίον είναι η βρύση. Μπορεί σε ορισμένους να φαίνεται χαζό ή ασήμαντο αυτό που λέω, αλλά σε εμάς π.χ που έχουμε παμπάλαια ντουβάρια/σωλήνες ή στο άλλο σπίτι με νεώτερο νεροχύτη αλλά με μακρύ σωλήνα απ' την βρύση πάνω στον οποίον θα κρέμεται το φίλτρο, αν βάλουμε καποιο της torayvino π.χ υπάρχει θέμα.

Μηπως ομως αυτα του ανω παγκου ειναι και καλυτερα στο φιλτραρισμα; Παρατηρω οτι εκτος απο μεγαλα σε ογκο, εχουν και μεγαλο φιλτρο μεσα τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι εντός ημερομηνίας και να δημιουργήσει θέμα, εξαιρετικά δύσκολο.

Συνήθως μεγάλη επιφάνεια = περισσότερα λίτρα φιλτραρισμένου νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω κατι τετοιο καταλαβαινω.. Οποτε δεν εχω θεμα με ενα φιλτρο της torayvino  και να το αλλαζω καθε 4μηνο.. Μια χαρα. Την εγκατασταση την κανω και μονος μου; Λογικα μπαινει σε ολες τις βρυζες; Αν και η δικια μου ειναι 2ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2016 στις 7:38 ΜΜ, orthopaedic είπε

Επειδη βλεπω οτι ανακυκλωνονται τα λεγομενα μου

Η Doulton ειναι μια μεγαλη αγγλικη εταιρεια που τα φιλτρα της δεν ειναι επικινδυνα για την υγεια απλα χρησιμοποιουν μια ξεπερσαμενη κεραμικη τεχνολογια που παρουσιαζει αρκετα προβληματα στον καθαρισμο του νερου

Δεν εχω σκοπο να κανω καμια διαφημηση αλλα αυτη τη στιγμη οι μεγαλυτερες εταιρειες στον κοσμο οσον αφορα τα φιλτρα νερου ειναι οι

Multipure

Aquasana

Eclipse

Espring

Επομενως δεν μπορω να ακουω μπουρδες απο παπαγαλακια πωλητες να λενε οτι δεν ακολουθοθν την διεθνη πιστοποιηση

Αν καποια φιλτρα ειναι πιστοποιημενα ειναι αυτα

Τα προβληματα της αντιστροφης οσμωσης εχουν αναφερθει και παλαιοτερα!

Ελεος!

 

οποιος πωλητης υποστηριζει οτι το νερο της Αττικης ειναι πολυ κακο και θα πεθανεις εαν δεν βαλεις φιλτρο  ειναι τουλαχιστον ηλιθιος

 

Αλλα το νερο της ΕΥΔΑΠ μπορει να ξεκιναει καλο απο το δικτυο αλλα μεχρι να φτασει στο σπιτι σου εχει τα εξης

Υπερχλωριωση της ΕΥΔΑΠ σε τονους

Κακες σωληνωσεις

Συντηρηση δικτυων

Λασπες και αλλες ουσιες που απελευθερωνονται στην διαρκεια

Επισης μπορει να πινουν και εμφιαλωμενο υποστηριζοντας οτι δεν εχει συντηρητικα τι να πω ο καθενας οτι δηλωσει ειναι

Εγω προτιμω να πινω νερο χωρις χλωριο και συντηρητικα!

Αγαπητοι φιλοι σαν καινουργιο μελος στο forum, διαβασα αρκετα για φιλτρο νερου ανω παγκου οπου ενδιαφερομαι ( μενω Αθηνα--βορεια προαστεια),και μου κινησε το ενδιαφερον το Aquasana AQ-4000 (αυτο απ'οτι αναφερει η εταιρεια τα δυο φιλτρα του αλλαζουν καθε 1880 λιτρα η καθε 6 μηνες) !!! Σε αυτο γενικα το κοστος τιμης υπαρχει και κατι αλλο που θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων ....

 

 

Επεξ/σία από 38226777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Επείδη έχω χαζέψει τελείως με όλο αυτό το διάβασμα και τις αναλύσεις.... :wacko:

Μπορείτε σας παρακαλώ να προτείνετε, για Αθήνα, κάποιες επιλογές για φίλτρο πάνω στη βρύση ...?

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από dioz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/17/2018 στις 12:42 ΜΜ, dioz είπε

Καλησπέρα,

Επείδη έχω χαζέψει τελείως με όλο αυτό το διάβασμα και τις αναλύσεις.... :wacko:

Μπορείτε σας παρακαλώ να προτείνετε, για Αθήνα, κάποιες επιλογές για φίλτρο πάνω στη βρύση ...?

Ευχαριστώ!

Καμία πρόταση...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κριβως εννοεις ? Ανω παγκου ή το μικρο που "βιδωνει" πανω στην βρυση .
εαν θες το 1ο πρεπει να βρεις μια συσκευη που να παιρνει η εσωτερικη βαση της διαφορα φιλτρα και να επιλεξεις πιο θες αναλογα με τους ρυπους σου
Για μαρκες καλπ διαβασε ολο το νημα προς τα πισω

 

Ανω παγκου

admin-ajax1.jpg

 

ΤΟ πανω στην βρυση

20171113121919_df1f542e.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dioz είπε

Εννοώ για το μικρό πάνω στη βρύση....για Αθήνα...αν υπάρχει κάποια πρόταση...?

Για μενα ΔΕΝ ... μην το κανεις .
Παρε πιο καλα ανω παγκου με μια καλη φυσιγγα ( πχ dulton supercarb ) ή παρε μια κανατα που φιλτραρει

Anyway κατεβα στην οδο αθηνας πας απο ομονοια και λιγο μετα την αγορα ξεκινανε αυτα τα μαγαζια  , εχει καμποσα μαγαζια να τσεκαρεις .
πχ να ενα μαγαζι στην Αθηνας https://www.allwater.gr
επισης στην Σταδιου https://www.instapure.gr/ ,   http://www.waterpik.gr/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Για μενα ΔΕΝ ... μην το κανεις .
Παρε πιο καλα ανω παγκου με μια καλη φυσιγγα ( πχ dulton supercarb ) ή παρε μια κανατα που φιλτραρει

Anyway κατεβα στην οδο αθηνας πας απο ομονοια και λιγο μετα την αγορα ξεκινανε αυτα τα μαγαζια  , εχει καμποσα μαγαζια να τσεκαρεις .
πχ να ενα μαγαζι στην Αθηνας https://www.allwater.gr
επισης στην Σταδιου https://www.instapure.gr/ ,   http://www.waterpik.gr/

Δηλαδή τα φίλτρα που βιδώνουν πάνω στη βρύση είναι μη αξιόπιστα...? (π.χ. TorayVino MK2.)

Για το παρακάτω έχετε άποψη...?

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/filtra-nerou-times-pano-ston-pagko-kouzinas/doulton-filtadapt-pebble.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας ενδιαφερει η συσκευη φορεας του φιλτρου αλλα το ιδιο το φιλτρο που εχει μεσα .
Αυτο γραφει οτι εχει το  ανταλλακτικό φίλτρο Doulton M-12 UltraCarb το οποιο ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, villasg είπε

Δεν μας ενδιαφερει η συσκευη φορεας του φιλτρου αλλα το ιδιο το φιλτρο που εχει μεσα .
Αυτο γραφει οτι εχει το  ανταλλακτικό φίλτρο Doulton M-12 UltraCarb το οποιο ειναι πολυ καλο

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια....!!

το δύσκολο τώρα είναι να πείσουμε και τη σύζυγο για το έξτρα ματσούκι πάνω στον πάγκο... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το forum. Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την δικιά μου εμπειρία με φίλτρο olympus. Μετά από 2 χρόνια χρήσης η επιμετάλλωση αρχίζει να ξεφλουδίζει στη βάση του φίλτρου στο εσωτερικό σπείρωμα. Δεν ξέρω αν είναι εντός των προδιαγραφών της εταιρίας πάντως έμενα αυτό με αποθαρρύνει στο να το χρησιμοποιήσω .....και δεν είναι το μόνο επιμεταλλωμένο .. το ίδιο είναι και της doulton του οποίου αντίγραφο είναι το olympus..

Επεξ/σία από kxman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...