Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήταν ασύμφορο κάτι τέτοιο καθώς τα φίλτρα θα χρειαζόταν αλλαγή κάθε λίγο και λιγάκι αφού θα χρησιμοποιούσες φιλτραρισμένο νερό για να πλύνεις πιάτα, καθαρίσεις νεροχύτη, βάλεις νερό να ποτίσεις τα λουλούδια κλπ.

Υπάρχουν φίλτρα κεντρικής παροχής που τα βάζεις στην αρχή της εγκατάστασης αλλά χρησιμοποιούνται κυρίως σε περιοχές με ιζήματα, χώματα κλπ για να απομακρύνουν τα ογκωδέστερα σωματίδια.

Αν δεν θέλεις να τρυπήσεις για να βάλεις έξτρα βρύση υπάρχουν βρύσες που περνάει από μέσα και δεύτερη παροχή για να βγαίνει το φιλτραρισμένο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως για κάποιους που λέγανε ότι ο Βύρωνας έχει καλό νερό κλπ πριν λίγα χρόνια νοίκιαζα ένα σπίτι στην περιοχή και χάλασε ο θερμοσίφωνας. Όταν ήρθε ο υδραυλικός να τον επισκευάσει και άρχισε να τον αδειάζει , ο μισός θερμοσίφωνας ήταν καθαρό χώμα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2018 στις 10:13 ΜΜ, cambo99 είπε

Πάντως για κάποιους που λέγανε ότι ο Βύρωνας έχει καλό νερό κλπ πριν λίγα χρόνια νοίκιαζα ένα σπίτι στην περιοχή και χάλασε ο θερμοσίφωνας. Όταν ήρθε ο υδραυλικός να τον επισκευάσει και άρχισε να τον αδειάζει , ο μισός θερμοσίφωνας ήταν καθαρό χώμα ... 

Το χώμα είναι το λιγότερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα το συγκεκριμένο φίλτρο άνω πάγκου χωρίς να ψάξω ιδιαίτερα βέβαια, από έναν πώλητη στην πόλη μου.. Θέλω να ρωτήσω αν το γνωρίζει κανείς και περί τίνος πρόκειται, αν κρατάει τίποτα δηλαδή η τζάμπα το χρησιμοποιώ... :P

IMG_20180208_211949.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2018 στις 7:42 ΜΜ, kxman είπε

Χαιρετώ το forum. Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την δικιά μου εμπειρία με φίλτρο olympus. Μετά από 2 χρόνια χρήσης η επιμετάλλωση αρχίζει να ξεφλουδίζει στη βάση του φίλτρου στο εσωτερικό σπείρωμα. Δεν ξέρω αν είναι εντός των προδιαγραφών της εταιρίας πάντως έμενα αυτό με αποθαρρύνει στο να το χρησιμοποιήσω .....και δεν είναι το μόνο επιμεταλλωμένο .. το ίδιο είναι και της doulton του οποίου αντίγραφο είναι το olympus..

Εγώ συμπληρώνω σε λίγες μέρες 1 έτος χρήσης. Δεν έχω διαπιστώσει να αποκολλούνται κομμάτια μετάλλου στο περίβλημα, παρόλα αυτά όταν είχα αγοράσει το φίλτρο ήταν γυαλιστερό και επινικελωμένο, έχει αρχίσει να θαμπώνει αρκετά το εξωτερικό μέταλλο. Όντως είναι αντιγραφή της doulton, ψάξε όμως καλύτερα γιατί είχε πάρει το μάτι μου και πλαστικά φίλτρα της doulton. 

Στις 1/2/2018 στις 10:13 ΜΜ, cambo99 είπε

Πάντως για κάποιους που λέγανε ότι ο Βύρωνας έχει καλό νερό κλπ πριν λίγα χρόνια νοίκιαζα ένα σπίτι στην περιοχή και χάλασε ο θερμοσίφωνας. Όταν ήρθε ο υδραυλικός να τον επισκευάσει και άρχισε να τον αδειάζει , ο μισός θερμοσίφωνας ήταν καθαρό χώμα ... 

Χώμα και στερεά μικροσωματίδια π.χ σκουριά υπάρχουν παντού, σε άλλες περιοχές περισσότερα και σε άλλες λιγότερα. Να φανταστείς μένω εξάρχεια και πήγα σε σπίτι φίλου 300-400μέτρα από το σπίτι, ήπια νερό αρκετές φορές και το χλώριο δεν παλευόταν, ήταν πολύ περισσότερο από το δικό μου νερό στο σπίτι. 

2 ώρες πριν, bill80_ είπε

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα το συγκεκριμένο φίλτρο άνω πάγκου χωρίς να ψάξω ιδιαίτερα βέβαια, από έναν πώλητη στην πόλη μου.. Θέλω να ρωτήσω αν το γνωρίζει κανείς και περί τίνος πρόκειται, αν κρατάει τίποτα δηλαδή η τζάμπα το χρησιμοποιώ... :P

IMG_20180208_211949.jpg

Τα χαρακτηριστικά του είναι καλά, αλλά αμφιβάλλω αν είναι και πραγματικά για την τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ συμπληρώνω σε λίγες μέρες 1 έτος χρήσης. Δεν έχω διαπιστώσει να αποκολλούνται κομμάτια μετάλλου στο περίβλημα, παρόλα αυτά όταν είχα αγοράσει το φίλτρο ήταν γυαλιστερό και επινικελωμένο, έχει αρχίσει να θαμπώνει αρκετά το εξωτερικό μέταλλο. Όντως είναι αντιγραφή της doulton, ψάξε όμως καλύτερα γιατί είχε πάρει το μάτι μου και πλαστικά φίλτρα της doulton. 

Χώμα και στερεά μικροσωματίδια π.χ σκουριά υπάρχουν παντού, σε άλλες περιοχές περισσότερα και σε άλλες λιγότερα. Να φανταστείς μένω εξάρχεια και πήγα σε σπίτι φίλου 300-400μέτρα από το σπίτι, ήπια νερό αρκετές φορές και το χλώριο δεν παλευόταν, ήταν πολύ περισσότερο από το δικό μου νερό στο σπίτι. 

Τα χαρακτηριστικά του είναι καλά, αλλά αμφιβάλλω αν είναι και πραγματικά για την τιμή του.

Γίνεται να το διαπιστώσεις αυτό ή δύσκολα? Αυτή η εταιρεία είναι καθόλου γνωστή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/26/2018 at 1:42 PM, villasg said:

Για μενα ΔΕΝ ... μην το κανεις .
Παρε πιο καλα ανω παγκου με μια καλη φυσιγγα ( πχ dulton supercarb ) ή παρε μια κανατα που φιλτραρει

 

Για ποιο λογο απορριπτεις τα φιλτρα που μπαινουν πανω στη βρυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bill80_ είπε

Γίνεται να το διαπιστώσεις αυτό ή δύσκολα? Αυτή η εταιρεία είναι καθόλου γνωστή? 

Στην βάση του NSF για την watersafe που τα πουλάει γράφουν 

1] Conforms to material requirements only.

http://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=+WATERSAFE+&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

Στην δε ιστοσελίδα τους έχουν μια βεβαίωση οτι ο NSF τους έχει πιστοποιήσει με το ANSI 42.

Πρακτικά το μόνο που γνωρίζουμε για το φίλτρο είναι οτι δεν μεταφέρονται στερεά κομμάτια και σωματίδια των υλικών στο νερό οπότε στο κομμάτι αυτό είναι ασφαλές, σε όλα τα υπόλοιπα όπως τι ουσίες και μικροσωματίδια κατακρατούνται, τι απόδοση έχει, δεν γνωρίζουμε τίποτα. Με βάση το γεγονός οτι η doulton πουλάει ίδια ακριβώς φίλτρα σε υψηλότερη τιμή ενώ αυτοί το έχουν πολύ φθηνότερο, συμπεραίνω οτι μάλλον δεν μιλάμε για 0.5μm διάμετρο αποκλεισμού.

https://www.watersafe.gr/antallaktika-filtra-nerou/dgpure/dgpure-ultra-pb.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Για ποιο λογο απορριπτεις τα φιλτρα που μπαινουν πανω στη βρυση;

1ον εμποδιζουν στο πλυσιμμο των πιατων .
2ον εχουν λαχιστη ποσοτητα υλικο φιλτραρισματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...