Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Στην βάση του NSF για την watersafe που τα πουλάει γράφουν 


1] Conforms to material requirements only.

http://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=+WATERSAFE+&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

Στην δε ιστοσελίδα τους έχουν μια βεβαίωση οτι ο NSF τους έχει πιστοποιήσει με το ANSI 42.

Πρακτικά το μόνο που γνωρίζουμε για το φίλτρο είναι οτι δεν μεταφέρονται στερεά κομμάτια και σωματίδια των υλικών στο νερό οπότε στο κομμάτι αυτό είναι ασφαλές, σε όλα τα υπόλοιπα όπως τι ουσίες και μικροσωματίδια κατακρατούνται, τι απόδοση έχει, δεν γνωρίζουμε τίποτα. Με βάση το γεγονός οτι η doulton πουλάει ίδια ακριβώς φίλτρα σε υψηλότερη τιμή ενώ αυτοί το έχουν πολύ φθηνότερο, συμπεραίνω οτι μάλλον δεν μιλάμε για 0.5μm διάμετρο αποκλεισμού.

https://www.watersafe.gr/antallaktika-filtra-nerou/dgpure/dgpure-ultra-pb.html

Θα πρότεινες δηλαδή να το αλλάξω με doulton? Είναι καλύτερα? Θα εφαρμόζει στην συσκευή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, bill80_ είπε

Θα πρότεινες δηλαδή να το αλλάξω με doulton? Είναι καλύτερα? Θα εφαρμόζει στην συσκευή? 

Στην θέση σου, μάλλον θα κρατούσα το υπάρχον φίλτρο για 1 έτος μέχρι να αγοράσω καλύτερο, εναλλακτικά χάρισέ το σε κάποιον συγγενή σου και πάρε καινούργιο.

6 ώρες πριν, 3822677 είπε

Για οσους γνωριζουν πραγματικα ,θα ηθελα την γνωμη σας για το Multipure MP 750SC (ανω παγκου)!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Όλα τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας είναι καλά και αξιόπιστα, με αναλυτικές πιστοποιήσεις του NSF για το τι κατακρατούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Στην θέση σου, μάλλον θα κρατούσα το υπάρχον φίλτρο για 1 έτος μέχρι να αγοράσω καλύτερο, εναλλακτικά χάρισέ το σε κάποιον συγγενή σου και πάρε καινούργιο.

Όλα τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας είναι καλά και αξιόπιστα, με αναλυτικές πιστοποιήσεις του NSF για το τι κατακρατούν.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνονόματε.. Έχεις να προτείνεις κάποιο για αυτή την συσκευή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θέλω να τοποθετήσω φίλτρο νερού κεντρικής παροχής με βασικό σκοπό την καταπολέμηση των αλάτων.
Παρόλο που είχα φίλτρο σπάγκου, οι βρύσες έχουν γεμίσει άλατα σαν σταλακτίτες και θέλω να προστατεύσω και τα νεφρά μας.
 
Είμαι ανάμεσα στο παρακάτω που δεν χρειάζεται συντήρηση, καθώς χρησιμοποιεί μαγνήτες για την διάσπαση των αλάτων, αλλά δεν έχει πιστοποίηση NSF:
https://www.aquaenergy.gr/katastima/filtro-nerou-judo-easy-flit-bal-1-autokatharizomeno
 
Η δεύτερη επιλογή αποτελείτε από τα δυο παρακάτω φίλτρα της 3Μ με πιστοποίηση NSF αλλά με ακριβότερο κόστος συντήρησης - ανταλλακτικών:
https://www.e-filters.eu/gr/ap430-ss-systima-oikiako-kata-twn-alatwn-3m.html
https://www.e-filters.eu/gr/ap055t-ap110-bspt-sustima-filtrou-k-paroxi-3m.html#additional-info
 
Προτιμώ τα φίλτρα να είναι μεταλλικά γιατί θα τοποθετηθούν πριν το πιεστικό και δεν θέλω να σπάσουν όπως το προηγούμενο, αν και μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω μειωτή πίεσης πριν των φίλτρων.
 
Η περιοχή είναι Πειραιάς.
Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει τα παραπάνω φίλτρα ή έχει να προτείνει κάτι παρεμφερές θα μου ήταν χρήσιμη η γνώμη του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από NativityInBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω  και εγώ ένα φίλτρο, και στο μαγαζί μου πρότειναν να πάρω το διπλό παίρνει λέει ένα φίλτρο άνθρακα το οποίο έχει 40Ε και ένα άλλο 2 που έχει 8Ε το πρώτο κρατάει ένα χρόνο και το άλλο 3 μήνες απλά δεν ξέρω αν θα βγει καλό, όποιος  ξέρει ας πει λίγο ευχαριστώ 

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=1677

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2018 στις 6:49 ΜΜ, wiowia είπε

Ξέρει κανείς το eclipse ct45seg Πόσο κοστίζει?

Είμαι ανάμεσα σ'αυτό και το aquadome της multipure.

Tο eclipse ct45seg εχει τιμη 850 euro εχει μετρητη καταναλωσης ενω το απλο μοντελο ct45sg χωρις, 550 euro !! Προσωπικα εχω το MP 750SC της Multipure (355 euro) και ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα του νερου που πινω. Και στις δυο εταιριες υπαρχουν για τα φιλτρα τους επισημες πιστoποιησεις απο NSF .Πιθανον οι τιμες του eclipse να ειναι καπως υπερτιμημενες (ειναι θεμα αντιπροσωπου) !!!

Επεξ/σία από 38226777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι από Θεσσαλονίκη, ανατολικά εντός πολεοδομικού.

Ψάχνω φίλτρο νερού για τους γονείς μου και έχω 4 μέρες για να το πάρω και να το εγκαταστήσω πριν ξαναφύγω εξωτερικό.

Διάβασα όλο το άρθρο και μου προέκυψαν κάποιες απορίες:

  1. Καταλαβαίνω πως χρειάζομαι κάτω από 0.5μm και πως τα 0.1 και 0.2 είναι λίγο εμπορικά κόλπα. Άρα θα είμαι στο 0.3. Το ερώτημα είναι τι μπλοκάρω με αυτά; Είδα αυτή την εικόνα αλλά το πρόβλημα είναι πως η περιοχή 1-0.1 είναι εννιαία. Έτσι προκύπτουν τα ερωτήματα αν μέχρι τα 0.3μm καλύπτομαι από αμίαντο και τα επικίνδυνα βακτηρία. (για το χλώριο ξέρω πως είμαι οκ)
  2. Λάμπα uv: Βλέπω πάλι σε αυτή την εικόνα πως οι ιοί δεν καλύπτονται και είναι κάτω απ τα 0.1μm. Χρειάζομαι λάμπα ή είναι υπερβολικό;
  3. Με το φθόριο τί γίνεται; Είναι όντως επικίνδυνο ή λένε μλκίες; Ξέρω πχ πως είναι απαραίτητο για τα δόντια. Σε ποια περιοχή μm βρίσκεται;
  4. Αν ένα φίλτρο διαφημίζεται πως είναι 0.3 πως ξέρω ότι είναι όντως έτσι;
  5. Ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στα κεραμικά και άνθρακα;
  6. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα ενεργού και στερεοποιημένου άνθρακα;

Μπορείτε να μου προτείτε απ την εμπειρίες σας μερικές εταιρίες που είναι αξιόπιστες και δοκιμασμένες για να ξεκινήσω την έρευνα αγοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπερα μου.

Ως ασχετος,ευελπιστω στην θετικη συμβολη σας.

Πριν μπω σε περαιτερω ερωτησεις λεω να ξεκινησω απο τα βασικα.Τι ποιοτητας ειναι το νερο σε 2 περιοχες που με ενδιαφερουν.

1η περιοχη:Θεσσαλονικη,δυτικες συνοικιες και 2η:Χαλκιδικη κοντα στα Μουδανια.

A-Πως εξακριβωνω την ποιοτητα?

Β-Μπορω να ζητησω αναλυση απο δημο ή καπου αλλου,ή

Γ- πρεπει να καταφυγω ιδιωτικα, σε αναλυση σε εξωτερικο εργαστηριο/χημειο?

Δ-Αν παω σε Γ,τοτε θα ηθελα καποιο αξιοπιστο καθως κ τι ακριβως ζηταω ως αναλυση,ποια στοιχεια?

Ε-Ειπα να ξεκινησω απτα βασικα,το τι εχουμε για να δω στο τι θελουμε ή που μπορουμε να παμε σε ποιοτητα.

Οποιαδηποτε πληροφορια προς αυτη την κατευθυνση, καλοδεχουμενη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά εντός πολεδομικού συγκροτήματος Θεσσαλονίκης με ένα κλασικό φίλτρο στερεοποιημένου άνθρακα πρέπει να είσαι γενικά ΟΚ. Για 100% σιγουριά πας δείγμα για ανάλυση σε εργαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kstgr είπε

Γενικά εντός πολεδομικού συγκροτήματος Θεσσαλονίκης με ένα κλασικό φίλτρο στερεοποιημένου άνθρακα πρέπει να είσαι γενικά ΟΚ. Για 100% σιγουριά πας δείγμα για ανάλυση σε εργαστήριο.

Ευχαριστω! Υπαρχει καποιος που να μπορει να στειλει στοιχεια εστω σε  pm για καποιο αξιοπιστο Θεσσαλονικη?

Οσον αφορα τη 2η περιοχη καμια ιδεα για τα Α-Δ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...