Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Εντύπωση μου κάνει, Γιατί δεν είπες την απορία σου σ' αυτόν που σου έκανε και την ανάλυση; Η συγκέντρωση είναι εξαιρετικά μικρή.

Τους ρώτησα και μου απάντησαν ακριβώς αυτό που έγραψα παραπάνω. Όταν τους επένα να μου εξηγήσουν γιατί ενώ το όριο είναι μεγαλύτερο μου το βγάζουν "μη πόσιμο" μου είπαν να ξανακάνω ένα δείγμα σε αυτούς και μπορεί να βγει 0.....:wacko::blink: Δεν τους έκοψα και για πολύ πειστικούς... μετά από αυτό.

Και να θες να βάλεις φίλτρο για νιτρικά.. τι να σου κάνει με συγκετρώσεις 0 και 0.05.... Τα υπόλοιπα τα βλέπω καλά, τι λετε; 

 

17 ώρες πριν, villasg είπε

Νιτρώδη, ΝΟ2  Παραμετρική Τιμή* = 0,5 mg/l
Εσενα ειναι 0,05 ppm  ισως αυτο φταιει

*σύμφωνα με την K.Y.A. Y2/2600/2001-ΦΕΚ-892Β΄/14/8/2001 για την «Ποιότητα του νερού ανθρώπινης κατανάλωσης» και την τροποποίησή της Αριθμ. ΔΥΓ2/Γ.Π. οικ 38295.

Χμ... καμια ιδέα για μετατροπή κάπου ή έστω ένα πινακα που να μετρά σε particles (ppm)? Προσπαθώ να βρώ ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν εχω κανει καποια αναλυση νερου αλλα ολοι στην περιοχη μου λενε οτι εχουμε πολλα αλατα στην βρυση. Γνωριζει καποιος αν με ενα Multipure mpad ειμαι καλυμμενος απο Total Coliform, Esc. Coli, Pseudomonas, Εnterococcus, Ολική μικροβιακή χλωρίδα; Οποτε γλυτωνω απο το να κανω Μικροβιολογική Aνάλυση Nερού https://pasiaslab.gr/ypiresies/analyseis/paketa-analyseon-neron/mikroviologiki-analysi-neroy

Ετσι αν η Απλή Φυσικοχημική Ανάλυση https://pasiaslab.gr/ypiresies/analyseis/paketa-analyseon-neron/apli-fysikoximiki-analysi δειξει πολλα αλατα, θελω και εναν αποσκληρυντη κατω παγκου; Αν οχι με καλυπτει σε ολα τα αλλα το mpad;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Παιδια τωρα το παρελαβα, αλλα δεν ταιριαζει με τη βρυση μου! Υποτιθεται οτι εχω και καινουρια βρυση! Υπαρχει καποιος τροπος για να το βαλω;

Θες καποιον ανταπτωρα απο αυτους που σου δειχνει στο Manual

 

ILdwx3t.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους εχει και τους τεσσερις στο κουτι, αλλα κανεις δεν ταιριαζει στη βρυση μου.. Περιεργο. Εκτος αν κανω κατι λαθος! Εχω τυπο βρυσης νο2.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βιδωνει, αυτο ειναι το θεμα..

Τα fastening ring και screw fastener τι ειναι; Εμενα εχεις 4 adapters, εκτος και εαν τα εχω μπερδεψει..

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα αναλυση νερου Και συμφωνα με καποια πινακακια που βρισκω εχω "αρκετα σκληρο" νερο. Χρειαζομαι αποσκληρυντη η οχι;

 

 

 

Screenshot_2018-06-15-15-09-47.png

Επεξ/σία από nikosa2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανατες με φιλτρα, σαν αυτη εδω,

https://www.e-shop.gr/kanata-filtroy-24lt-brita-marella-3-antallaktika-filtra-p-HAP.150230

τι γνωμη εχετε;

 

Πηρα μια για τη μητερα μου, και βλεπω μια διαφορα προς το καλυτερο, αν και δεν μπορω να πω και 'wow', ωστοσο φανταζομαι οτι δεν τα νιωθουμε/καταλαβαινουμε και ολα.

Εγω απο την αλλη πινω πολυ νερο, μα παρα πολυ, ειμαι συνεχως με το ποτηρι στο χερι, πολλα ροφηματα, και εντος και εκτος σπιτιου, δεν μου λειπουν ποτε τα υγρα.

Και σκεφτομαι 1ον αν αξιζει η αγορα μιας τετοιας κανατας, που νομιζω οτι κανει δουλεια αλλα θελω περισσοτερες αποψεις,

αλλα απο την αλλη να μπω στη διαδικασια να τα περναω ολα απο εκει (και νερο για ροφηματα κλπ κλπ), σημαινει ισως και μια επιβαρυνση στην καθημερινοτητα μου, και πιο συχνη αλλαγη φιλτρων κλπ, και δεν ξερω κατα ποσο οντως αξιζει τον κοπο. Γενικα ειμαι παντα υπερ της οποια 'προληψης', αλλα καθε φορα το τι αξιζει και τι οχι, τι δινεις και τι παιρνεις, αλλαζει.

 

Εδω στη σελιδα με τα ανταλλακτικα, εχει και αποψεις αγοραστων, και ειναι ολες υπερ του δεοντος θετικες

https://www.e-shop.gr/filtro-kanatas-3-1-brita-maxtra-p-HAP.145201

 

Για πειτε αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάνει κανείς τεστ ανίχνευσης χλωρίου? 

Κάτι τέτοιο χρειάζεται? 

http://www.hydrotherm.gr/shop/index.php?act=viewProd&productId=1

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Μπαινει στη βρυση μου ή να το δωσω καπου;

Μπαινει , φωναξε καποιον να σε βοηθησει να το βαλεις ή επικοινωνησε με αυτους που το αγορασες και στειλε φωτο της βρυσης να σου πουνε πως θα το κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...