Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/4/2018 στις 10:21 ΜΜ, doumosthomas είπε

Εγω εχω φιλτρο βρυσης ινσταπουρ και ειναι μια χαρα το νερο αλλα εχω και κανατα brita και καταλαβαινω οτι βγαζει μια πικραδα και το εχω μια βδομαδα δεν ειναι οτι ειναι πρωτη μερα... 

Αξιζει η κανατα brita κατα τη γνωμη σου; Κανει δουλεια;

Στις 6/1/2017 στις 12:44 ΜΜ, achilles_g_ είπε

Αν σκεφτείς το μέγεθος του ενός φίλτρου και του άλλου, νομίζω θα έχεις και την απάντηση σου. Πόσο μάλλον όταν πάς σε φίλτρανση 2 και 3 σταδίων.

 Η Brita πάντως έχει όνομα στον χώρο και καλά φίλτρα. Αλλά είναι ακριβά πχ αν συγκρίνεις με το matrikx pb1 που θα το αλλάξεις μια φορά τον χρόνο. Ο μετρητής της brita δουλεύει ημερολογιακά, οπότε δεν υπάρχει σαφής μέτρηση για το πόσα λίτρα έχει φιλτράρει.  Υπολόγιζε 100 lt για κάθε φίλτρο.

Στην ουσία το 1ο φίλτρο το βάζεις για να μαζεύει τα "χοντρά" ώστε να μη επιβαρύνεται και να κάνει καλύτερα τη δουλειά του το 2ο και 3ο. Στο δικό μου σετάκι που έδωσα πχ βλέπουμε ότι η  φίλτρανση ξεκινάει από το 1 mic και σταδιακά πάει 0.6 και 0.5, που είναι και η σωστή σειρά. Να συμπήρώσω ότι το cto plus και το matrikx τα αλλάζω μια φορά τον χρόνο, ενώ το 1ο κάθε έξη μήνες. Ετήσιο κόστος δηλαδή περίπου 50 ευρώ.

 

Αυτο ειναι πολυ κακο! Δηλαδη αν εγω λειπω απο το σπιτι μια βδομαδα, ο 'μετρητης' θα γραφει μερες, κι ας μην εκανα χρηση; Τι χαζομαρα ειναι αυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κι εγώ... Για Αθήνα ενδιαφέρομαι (Κηφισιά) να βάλω ένα φίλτρο. Δε θέλω αντίστροφες οσμώσεις και υπερβολές. Μου αρκούν δύο πράγματα: Αποχλωρίωση και αφαίρεση ενδεχόμενων καρκινογόνων υπολειμμάτων (αμιάντου κλπ). Το νερό της Αθήνας είναι άψογο από άποψη αλάτων και μικροβιακού φορτίου κατά τ' άλλα. Ποιο προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ... Για Αθήνα ενδιαφέρομαι (Κηφισιά) να βάλω ένα φίλτρο. Δε θέλω αντίστροφες οσμώσεις και υπερβολές. Μου αρκούν δύο πράγματα: Αποχλωρίωση και αφαίρεση ενδεχόμενων καρκινογόνων υπολειμμάτων (αμιάντου κλπ). Το νερό της Αθήνας είναι άψογο από άποψη αλάτων και μικροβιακού φορτίου κατά τ' άλλα. Ποιο προτείνετε;

Στις 3/6/2018 στις 3:11 ΜΜ, villasg είπε

Μια συσκευη ανω παγκου ( οποια γουσταρεις και σου αρεσει αλλα να παιρνει το παρακατω φιλτρο ) με ενα κεραμικό φίλτρο ενεργού ανθρακα Supercarb®/ Ultracarb® 0,5μm από την Doulton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκεφτομαι να αγορασω ενα καλο φιλτρο( ανω παγκου υποθετω ειναι τα καλυτερα )

ειδα doulton, camelot, olumpus , rainbowaters,  κλπ..

για ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, περιοχη πυλαιας χορτιατη

1 .ποια μαρκα να διαλεξω και γιατι?

2 πολυ σημαντικο: διαβασα και λογικο ειναι οτι καλο θα ηταν να κανω μια ανλυση πρωτα και συμφωνα με τα αποτελεσματα να παρω το καταλληλο.

πως την κανω την αναλυση? μπορειτε να με βοηθησετε?

Επεξ/σία από pug_f_e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pug_f_e είπε

2 πολυ σημαντικο: διαβασα και λογικο ειναι οτι καλο θα ηταν να κανω μια ανλυση πρωτα και συμφωνα με τα αποτελεσματα να παρω το καταλληλο.

πως την κανω την αναλυση? μπορειτε να με βοηθησετε?

Αποστειρωμενο μπουκαλι απο φαρμακειο , γεμιζεις νερο , βαζεις καπου μαζι με παγο και το πας σε ενα εργαστηριο χημικων αναλυσεων .

 

3 ώρες πριν, pug_f_e είπε

1 .ποια μαρκα να διαλεξω και γιατι?

doulton Κορυφαιο με καλες πιστοποιησεις και οικονομικο

olumpus  Θα το πεις και καλο κανει δουλεια αλλα ερχεται πιο ακριβο σε σχεση με αλλα

camelot πολυ ντορος  και λεφτα για το τιποτα ερχεται πιο ακριβο σε σχεση με αλλα

rainbowaters  δεν υπαρχει αυτη η μαρκα φιλτρου παρα μονο εταιρια που εμπορευεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

malista.. ευχαριστω για την απαντηση..

 

αναμεσα σε αυτα τα 2 ποια η διαφορα?

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/filtro-nerou-doulton-hip.html

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/filtro-nerou-doulton-eco-fast.html

 

 

και μετα εχει και με 2 φιλτρα.. χρειαζεται???

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/filtro-nerou-kato-pagkou-doulton-duo.html

 

τα αντιστροφης οσμωσης τι ακριβως ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pug_f_e είπε

αναμεσα σε αυτα τα 2 ποια η διαφορα?

Ιδια απλα με λλη φυσιγγα για το φιλτρο [ Με το Ecofast δεν χρειάζεται να κλείσετε ξεχωριστά την παροχή του νερού για να αλλάξετε το ανταλλακτικό φίλτρο ]

1 ώρα πριν, pug_f_e είπε

και μετα εχει και με 2 φιλτρα.. χρειαζεται???

Αναλογα την αναλυση/μολυνση που εχει η περιοχη/παροχη σου

1 ώρα πριν, pug_f_e είπε

τα αντιστροφης οσμωσης τι ακριβως ειναι?

Τι είναι η αντίστροφη όσμωση

Αρχικά αναπτύχθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1950 ως μία οικονομική μέθοδος αφαλάτωσης του θαλασσινού νερού.

Η αντίστροφη όσμωση χρησιμοποιεί μια ημιδιαπερατή μεμβράνη για την απομάκρυνση σχεδόν όλης της σωματιδιακής ύλης από το νερό.

Η όσμωση είναι μία διάχυση δύο αναμειγνυομένων διαλυμάτων μέσω μιας ημιδιαπερατής μεμβράνης με τέτοιο τρόπο ώστε να εξισώνεται η συγκέντρωση τους.

Ένα νερό με λιγότερο αλάτι διαχέεται φυσικά μέσα σε ένα νερό με περισσότερο αλάτι. Το θαλασσινό ή υφάλμυρο νερό δεν μπορεί να περάσει μέσα από την ημιδιαπερατή μεμβράνη για να παρέχει πόσιμο νερό.

Μια χειροποίητη διαδικασία, η αντίστροφη όσμωση, υπερνικά αυτό το φαινόμενο, ναγκάζοντας το θαλασσινό ή υφάλμυρο νερό (μέσω υψηλής πίεσης) να περάσει από την ημιδιαπερατή μεμβράνη είναι δυνατόν να παράγει πόσιμο νερό. Η μέθοδος της αντίστροφης όσμωσης είναι ιδανική για την αφαίρεση διάφορων μη επιθυμητών σωματιδίων και παθογόνων μικροοργανισμών, μολυσματικών ρύπων όπως επίσης χλωρίου, νιτρικών, αρσενικού, καδμίου, υδραργύρου, μολύβδου, ψευδαργύρου, κρυπτοσποριδίου κλπ. Ωστόσο, βεβαιωθείτε πάντα ότι το νερό τροφοδοσίας δεν περιέχει σίδηρο και μαγγάνιο, καθώς τα στοιχεία αυτά καταστρέφουν την διαπερατότητα της μεμβράνης.

 

https://www.filtra.nerou.gr/giati-einai-i-antistrofi-osmosi-to-kalitero-filtro/

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/osmose.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-filters.eu/  τι γνώμη έχετε για αυτό; Μου το πρότεινε φίλος. Μιλάω για κέντρο Αθήνας, θα ήθελα κάτι που να μου δίνει, όσο το δυνατόν περισσότερο καθαρο το νερό. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Τα αξίζει τα λεφτά του αυτό ....................................... πιο οίκονομικο και καλό;

 

8 ώρες πριν, 26ska είπε

Μιλάω για κέντρο Αθήνας,

Στις 3/6/2018 στις 3:11 ΜΜ, villasg είπε

Μια συσκευη ανω παγκου ( οποια γουσταρεις και σου αρεσει αλλα να παιρνει το παρακατω φιλτρο ) με ενα κεραμικό φίλτρο ενεργού ανθρακα Supercarb® 0,5μm από την Doulton

διαβασε λιγο πιο πισω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 26ska είπε

Γειτονάκι μου ξεμπλεξε με λίγο, καντο μου πιο λιανά ... 

Πιο λιανα δεν γινετε , το επομενο βημα ειναι να παω να στο αγορασω εγω 😀

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα μου ήρθε μια συσκευή της xiaomi μου τεστάρει αν το νερό είναι καλό ή όχι. Στο νερό της βρύσης μου έβγαλε 130 ppm και νερό Ζαγόρι μου εβγαλε 160ppm. Είναι λογικό; Δεν έχω φίλτρο στη βρύση. 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Σήμερα μου ήρθε μια συσκευή της xiaomi μου τεστάρει αν το νερό είναι καλό ή όχι. Στο νερό της βρύσης μου έβγαλε 130 ppm και νερό Ζαγόρι μου εβγαλε 160ppm. Είναι λογικό; Δεν έχω φίλτρο στη βρύση. 

TDS Tester ?
Ίδια ποσότητα νερού μέτρησης ?
Ίσως φταίνε τα μεταλλικά άλατα του Ζαγορι .

TDS είναι αρχικά γράμματα από το: Total Dissolved Solids
που σε απλή-ελεύθερη μετάφραση σημαίνει Συνολικά Διαλυμένα Στερεά (
ονομάζετε το σύνολο των διαλυμένων ουσιών μέσα στο νερό με μέγεθος μικρότερο από δύο χιλιοστά του χιλιοστού (2μm micron). )
Τα «ολικά διαλυμένα στερεά» (TDS) αποτελούνται κυρίως από τα ανθρακικά άλατα, τα διττανθρακικά άλατα, τα χλωρίδια, τα θειικά άλατα, τα φωσφορικά άλατα, τα νιτρικά άλατα, το ασβέστιο, το μαγνήσιο, το νάτριο, το κάλιο, το σίδηρο, το μαγγάνιο και μερικά άλλα.
Δεν περιλαμβάνουν τα αέρια, τα κολλοειδή ή το ίζημα και γενικότερα όποιο στοιχείο έχει μέγεθος, μεγαλύτερο από 2μm (micron).

το tds  μετραει τη συγκέντρωση μετάλλων, αλάτων, κατιόντων η ανιόντων αλλά και οργανικής ύλης που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό.
Στην ουσία ότι υπάρχει στο νερό εκτός από το ίδιο το νερό (Η2O) και τα αιωρούμενα η όχι σωματίδια που δεν έχουν διαλυθεί στο νερό!

Το tds είναι ένας καλός «δείκτης» για όσους έχουν αντίστροφη όσμωση για την κατάσταση της μεμβράνης της!
Αν το tds του «καθαρού» νερού αρχίσει να ανεβαίνει (και δεν έχει αυξηθεί το tds της εισόδου) τότε η μεμβράνη αρχίζει να μη λειτουργεί καλά.
Η ήρθε η ώρα να αλλάξουμε προφίλτρα η .... την ίδια την μεμβράνη!

 

Ενδεικτικά συνολικά διαλυμένα στερεά

  • Αποσταγμένο νερό (0 mg/l ή ppm)
  • Νερό Απιονισμένο (8 mg/l ή ppm)
  • Βροχή και χιόνι (10 mg/l ή ppm)
  • Νερό Αθήνας (ΕΥΔΑΠ χωρίς ανάμειξη 150 mg/l ή ppm)
  • Νερό Χανίων  (ΔΕΥΑΧ χωρίς ανάμειξη 170 mg/l ή ppm)
  • Ωκεανοί (35.000 mg/l ή ppm)
  •  Άλμη (125.000 mg/l ή ppm)
  • Νεκρά Θάλασσα (250.000 mg/l ή ppm)

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...