Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, villasg said:

TDS Tester ?
Ίδια ποσότητα νερού μέτρησης ?
Ίσως φταίνε τα μεταλλικά άλατα του Ζαγορι .

TDS είναι αρχικά γράμματα από το: Total Dissolved Solids
που σε απλή-ελεύθερη μετάφραση σημαίνει Συνολικά Διαλυμένα Στερεά (
ονομάζετε το σύνολο των διαλυμένων ουσιών μέσα στο νερό με μέγεθος μικρότερο από δύο χιλιοστά του χιλιοστού (2μm micron). )
Τα «ολικά διαλυμένα στερεά» (TDS) αποτελούνται κυρίως από τα ανθρακικά άλατα, τα διττανθρακικά άλατα, τα χλωρίδια, τα θειικά άλατα, τα φωσφορικά άλατα, τα νιτρικά άλατα, το ασβέστιο, το μαγνήσιο, το νάτριο, το κάλιο, το σίδηρο, το μαγγάνιο και μερικά άλλα.
Δεν περιλαμβάνουν τα αέρια, τα κολλοειδή ή το ίζημα και γενικότερα όποιο στοιχείο έχει μέγεθος, μεγαλύτερο από 2μm (micron).

το tds  μετραει τη συγκέντρωση μετάλλων, αλάτων, κατιόντων η ανιόντων αλλά και οργανικής ύλης που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό.
Στην ουσία ότι υπάρχει στο νερό εκτός από το ίδιο το νερό (Η2O) και τα αιωρούμενα η όχι σωματίδια που δεν έχουν διαλυθεί στο νερό!

Το tds είναι ένας καλός «δείκτης» για όσους έχουν αντίστροφη όσμωση για την κατάσταση της μεμβράνης της!
Αν το tds του «καθαρού» νερού αρχίσει να ανεβαίνει (και δεν έχει αυξηθεί το tds της εισόδου) τότε η μεμβράνη αρχίζει να μη λειτουργεί καλά.
Η ήρθε η ώρα να αλλάξουμε προφίλτρα η .... την ίδια την μεμβράνη!

Ενδεικτικά συνολικά διαλυμένα στερεά

  • Αποσταγμένο νερό (0 mg/l ή ppm)
  • Νερό Απιονισμένο (8 mg/l ή ppm)
  • Βροχή και χιόνι (10 mg/l ή ppm)
  • Νερό Αθήνας (ΕΥΔΑΠ χωρίς ανάμειξη 150 mg/l ή ppm)
  • Νερό Χανίων  (ΔΕΥΑΧ χωρίς ανάμειξη 170 mg/l ή ppm)
  • Ωκεανοί (35.000 mg/l ή ppm)
  •  Άλμη (125.000 mg/l ή ppm)
  • Νεκρά Θάλασσα (250.000 mg/l ή ppm)

Ναι TDS Tester ειναι. Πολυ καλες οι πληροφοριες που εβαλες! Γενικα πανω απο 250-300ppm το νερο θεωρειται επικινδυνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χθες εγκατεστησα ενα φιλτρο κατω παγκου της doulton με βρυσακι στον παγκο και απογοητευτηκα

ο πωλητης πολυ ευγενικος, πολυ κατατοπισμενος κλπ και μετα απο κουβεντα μου προτεινε αυτο που πηρα. αυτο που λετε και σεις παραπανω δηλαδη οτι ειναι οκ

 

εγω διαπιστωσα οτι το νερο μου παραμενει χαλια στη γευση ( με μια διαφορα 10-20 % μονο )

αλλα λεω οκ μπορει το φιλτροι να μην αλλαζει καθολου μυρωδια και γευση και απλα να συγκρατει χλωριο, φαρμακα, σκουπιδια κλπ

 

αυτο που με παραξενεψε και απορησα ειναι οτι παλια χωρις φιλτρο , τις μισες φορες το νερο εβγαινε τερμα θωλο και μετα απο 30 δευτερολεπτα καθαριζει.

μου εκανε το ιδιο και με το φιλτρο απλα σε μια μειωση 40-50%.

 

πιστευα οτι ειναι το χλωριο... μαλλον ειναι κατι αλλο ή το φιλτρο δε κανει καλα τη δουλεια του αν ειναι χλωριο.

δε μου κανει λογικο το νερο με τετοιο φιλτρο να εχει παλι περιεργη γευση και θολουρα

 

Υ.Γ. εχουν μπει ολα σωστα 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε στο φόρουμ μήπως κάποιον από κέντρο Βόλου; το νερό από την βρύση δεν πίνεται κι έχω βαρεθεί να κουβαλάω 6άδες τα νερά. Αν κάποιος έχει βάλει ας προτείνει κάποιο δοκιμασμένο μπας και γλιτώσω χημικές αναλύσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/06/2018 at 14:27, elpaso1 said:

Σήμερα μου ήρθε μια συσκευή της xiaomi μου τεστάρει αν το νερό είναι καλό ή όχι. Στο νερό της βρύσης μου έβγαλε 130 ppm και νερό Ζαγόρι μου εβγαλε 160ppm. Είναι λογικό; Δεν έχω φίλτρο στη βρύση. 

Σημερα εβαλα και το φιλτρο της toray, το mk2, και μου εβγαλε 142ppm.. Καλο θεωρειται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikosa2015 είπε

Υπαρχει κανα καλο φιλτρακι που να μαλακωνει λιγο το νερο (softener); Εκτος απο το Doulton γιατι περιεχει αργυρο και δεν διαβασα και τα καλυτερα.

Αποσκληρυντικό θέλεις για τα άλατα ? Πάντως το Doulton είναι από τα λίγα πιστοποιημένα φίλτρα.

Στις 25/6/2018 στις 4:33 ΜΜ, elpaso1 είπε

Σημερα εβαλα και το φιλτρο της toray, το mk2, και μου εβγαλε 142ppm.. Καλο θεωρειται;;

Σε τι αναφέρεσαι για τα 142ppm ? Ολικά διαλυμένα στερεά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

 

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Βασίλης_29 Ρωτησα στο χημειο που εκανα την αναλυση νερου και μου ειπαν να μην βαλω αποσκληρυντη νερου γιατι κακο θα κανω δεν θα πινεται μετα. Δεν εχω τοσα πολλα αλατα. Απλα ελεγα να βαλω καποιο softener για να το μαλακωσω λιγο ωστε να φτασει περιπου σε αγωγιμοτητα και σκληροτητα οσο ενα εμφυαλωμενο. Αν δεν χρειαζεται τοτε θα παρω mpad ανω παγκου. Τι προτεινεις;

 

 

Screenshot_2018-06-30-15-36-12.png

Επεξ/σία από nikosa2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα,

Έστειλα το νερό για χημική ανάλυση και μου ήρθαν τα παρακάτω αποτελέσματα τα οποία φάινονται φυσιολογικά εκ πρώτης. Πως τα βλέπετε οι επαϊοντες; Να ζητήσω την μέτρηση κάποιας άλλης παραμέτρου για την εξαγωγή ασφαλέστερων συμπερισμάτων;

Μπορείτε να προτείνετε τυχόν δοκιμασμένο και αξιόπιστο φίλτρο (κάτω πάγκου θα προτιμούσα) ώστε να βελτιώσω την ποιότητα του νερού μου;

 

analisi_nerou2018.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρόνια με κανάτες και θέλω να περασω σε κάτι καλύτερο. Επειδή είμαι σε νοίκι και δεν θέλω και κάτι πιο τσιμπημενο κοιτάζω για φίλτρα άνω πάγκου και έχω καταλήξει σε doulton. Μπορείτε να μου πειτε αν το hcpo είναι οκ ή πρέπει να πάω σε κάτι άλλο? Σε φίλτρα είμαι οκ με αυτό που έχει μέσα? Κάθε πότε πρέπει να το αλλάζουμε? Να σημειώσω οτι μένω Παλαιό Φάληρο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, archimidis είπε

Είμαι χρόνια με κανάτες και θέλω να περασω σε κάτι καλύτερο. Επειδή είμαι σε νοίκι και δεν θέλω και κάτι πιο τσιμπημενο κοιτάζω για φίλτρα άνω πάγκου και έχω καταλήξει σε doulton. Μπορείτε να μου πειτε αν το hcpo είναι οκ ή πρέπει να πάω σε κάτι άλλο? Σε φίλτρα είμαι οκ με αυτό που έχει μέσα? Κάθε πότε πρέπει να το αλλάζουμε? Να σημειώσω οτι μένω Παλαιό Φάληρο.

Ευχαριστώ

Τα Doulton είναι αξιόπιστα. Αλλαγή, κατά κύριο λόγο στο χρονικό διάστημα που προτείνει ο κατασκευαστής ή όταν ξεπεράσεις τα λίτρα που αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, μένω σε νησί με σύστημα αφαλάτωσης θαλασσινού νερού. Το νερό που έρχεται στην βρύση δεν πίνεται, έχει γεύση χημικών... Θα ήθελα να βάλω κάποιο φίλτρο στην κεντρική παροχή του σπιτιού, για να έχω καλύτερη ποιότητα νερού. Νοιάζομαι περισσότερο για τα δέντρα και φυτά του κήπου, αφού έτσι και αλλιώς το νερό αυτό δεν προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση. Μπορείτε να προτείνετε σύστημα φιλτραρίσματος με ένα ποσό 200-500 ευρώ; Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτρο κεντρικής παροχής βάζεις μόνο για μεγάλα μικροσωματίδια 5 10, 20μm και να λειτουργεί ως πρόφιλτρο για να υποβοηθήσει το δεύτερο φίλτρο με διάμετρο αποκλεισμού 0.5 εως 1μm που θα πρεπεί να τοποθετηθεί στην βρύση.

Φίλτρο για δέντρα φυτά κτλ είναι ανούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...