Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Δεν ξέρω πόσο είναι η αγωγιμότητα στο νερό του δικτύου επειδή πάνε κάποια χρόνια που είχα κάνει χημική ανάλυση.Πάντα κάνω χημικές αναλύσεις μετά τα φίλτρα μου για να δω αν δουλεύουν σωστά και τα πιο πρόσφατα γράφουν για αγωγιμότητα 141 και σκληρότητα 40.Τώρα με το tds meter μόνο σκληρότητα μπορώ να μετρήσω πριν τα φίλτρα και μου βγαίνει κάπου στα 400-450.

Και σε εμάς τα νερά είναι μολυσμένα.Ρίχνουν κάργα χημικά από ραντίσματα που κάνουν στα δέντρα.Κυρίως πορτοκάλια.Δεν τα γλυτώνουμε όλα να ξέρεις.Τα φρούτα , τα χόρτα κλπ όσο και να τα πλύνεις δεν φεύγουν τα χημικά.Απλά όταν προσέχεις τουλάχιστον το νερό που το πίνεις καθημερινά και σε μεγάλες ποσότητες , απλά μετριάζεις την κατάσταση.

Εγώ ταυτόχρονα παίρνω και σπιρουλίνα και χλωρέλλα.Ειδικά η χλωρέλλα κάνει κατακράτηση βαρέων μετάλλων.

ΤΟ TDS μετράει τα ολικά διαλυμένα στερεά. 40 σκληρότητα και με 140 αγωγιμώτητα σε ms, οχι σε  ppm εισαι μια χαρα.Αν ειναι σε ppm, κοιτα  τι παιζει .. απο 450 ppm σε 140 ειναι μικρη η διαφορα.  δεν πρέπει κανονικα να σου βγαζει πανω απο 60-70.εχεις δικιο για τα φυτοφαρμακα. θελει προσοχη. τουλαχιστον με την ΑΟ γλυτωνουμε πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, cactusjacks είπε

ΤΟ TDS μετράει τα ολικά διαλυμένα στερεά. 40 σκληρότητα και με 140 αγωγιμώτητα σε ms, οχι σε  ppm εισαι μια χαρα.Αν ειναι σε ppm, κοιτα  τι παιζει .. απο 450 ppm σε 140 ειναι μικρη η διαφορα.  δεν πρέπει κανονικα να σου βγαζει πανω απο 60-70.εχεις δικιο για τα φυτοφαρμακα. θελει προσοχη. τουλαχιστον με την ΑΟ γλυτωνουμε πολλα.

Το TDS μετράει σε ppm απόσο ξέρω.Το λεει και στο manual.Tα 40 σκληρότητα και 140 αγωγιμότητα είναι μετά τα φίλτρα.Αυτό είναι άλλστε και το νόημα της μεμβράνης.

Πριν τα φίλτρα είναι 450 η σκληρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, tarantules είπε

Το TDS μετράει σε ppm απόσο ξέρω.Το λεει και στο manual.Tα 40 σκληρότητα και 140 αγωγιμότητα είναι μετά τα φίλτρα.Αυτό είναι άλλστε και το νόημα της μεμβράνης.

Πριν τα φίλτρα είναι 450 η σκληρότητα.

Καλησπέρα. αν κατάλαβα καλά, έχεις 450 ppm στο δίκτυο. Και μετά την μεμβρανη , σου βγάζει 140 ppm Σωστά ;. Αν είναι έτσι, η μεμβράνη σου δεν δουλεύει σωστά. Ή την έχεις δουλέψει  καιρό , η έχει κάποιο θέμα. Κανονικά έπρεπε να σου κατεβάζει στα 60-70 ppm για πλάκα. Εμένα με 300 ppm στο δίκτυο , μου βγάζει μετά τα φίλτρα 20-25  ppm εμπλουτισμένο.

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έβαλα ένα κάτω πάγκου με matrikx 0,5. Η μέτρηση με το TDS μου έβγαλε 145 της βρύσης και 133 μέσω του φίλτρου. Μάλιστα όταν είχα αφήσει το φίλτρο για 1 ώρα χωρίς να το χρησιμοποιώ και μέτρησα το νερό μου έβγαλε 190. Το άφησα λίγο να τρέξει και μετά έπεσε ξανά σε φυσιολογικά επίπεδα (133-135). Είναι φυσιολογικά όλα αυτά; Διάβασα εδώ ότι θέλει πλύσιμο (!?!?) πριν; Κανένα info;

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Questioner είπε

Σήμερα έβαλα ένα κάτω πάγκου με matrikx 0,5. Η μέτρηση με το TDS μου έβγαλε 145 της βρύσης και 133 μέσω του φίλτρου. Μάλιστα όταν είχα αφήσει το φίλτρο για 1 ώρα χωρίς να το χρησιμοποιώ και μέτρησα το νερό μου έβγαλε 190. Το άφησα λίγο να τρέξει και μετά έπεσε ξανά σε φυσιολογικά επίπεδα (133-135). Είναι φυσιολογικά όλα αυτά; Διάβασα εδώ ότι θέλει πλύσιμο (!?!?) πριν; Κανένα info;

Σκέτα φίλτρα η αντίστρωφη όσμωση; Τα σκέτα φίλτρα δεν κατεβάζουν την αγωγιμότητα.Όλλα τα φίτρα θέλουν ένα ξεπλυμα στην αρχη πριν πιούμε

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cactusjacks είπε

Σκέτα φίλτρα η αντίστρωφη όσμωση; Τα σκέτα φίλτρα δεν κατεβάζουν την αγωγιμότητα.

Ναι ένα μονό κάτω πάγκου με matrikx pb1. Δεν θα έπρεπε όμως να μου δείχνει μεγαλύτερη διαφορά στην αγωγιμότητα και άρα στην ύπαρξη στερεών σωματιδίων αφού θεωρητικά κάποια από αυτά τα φιλτράρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Questioner είπε

Ναι ένα μονό κάτω πάγκου με matrikx pb1. Δεν θα έπρεπε όμως να μου δείχνει μεγαλύτερη διαφορά στην αγωγιμότητα και άρα στην ύπαρξη στερεών σωματιδίων αφού θεωρητικά κάποια από αυτά τα φιλτράρει;

Όχι αυτα περι στερεών είναι μύθος. Για το   χλώριο είναι οκ και αυτό  μέχρι ένα σημείο. Καλά φίλτρα θεωρούνται τα block ceramic στα 1 micron .Aν τώρα θέλεις να κατεβάσεις αγωγιμότητα, ( που είναι το  ζητούμενο ,) η ΑΟ είναι μονόδρομος.Πολλοί κάνουν το λάθος , και βάζουν φίλτρα χωρίς έρευνα .Απαραίτητη προυπόθεση είναι να ξέρουμε τι έχει το νερό μας, και τι θέλουμε να απορίψουμε. Δέν είναι να παίζουμε με αυτά. Πάντα ζητάμε γνώμες ειδικών.

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cactusjacks είπε

Καλησπέρα. αν κατάλαβα καλά, έχεις 450 ppm στο δίκτυο. Και μετά την μεμβρανη , σου βγάζει 140 ppm Σωστά ;. Αν είναι έτσι, η μεμβράνη σου δεν δουλεύει σωστά. Ή την έχεις δουλέψει  καιρό , η έχει κάποιο θέμα. Κανονικά έπρεπε να σου κατεβάζει στα 60-70 ppm για πλάκα. Εμένα με 300 ppm στο δίκτυο , μου βγάζει μετά τα φίλτρα 20-25  ppm εμπλουτισμένο.

Όχι δεν κατάλαβες καλά.Από 400-450ppm το πάει στα 40 και λιγότερο.Μια χαρά είναι η μεμβράνη μου.Έχω 4 χρόνια Αντίστροφη όσμωση.Ξέρω τι κάνω και πως να την ελέγχω.

Μπερδεύτηκες με την αγωγιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tarantules είπε

Όχι δεν κατάλαβες καλά.Από 400-450ppm το πάει στα 40 και λιγότερο.Μια χαρά είναι η μεμβράνη μου.Έχω 4 χρόνια Αντίστροφη όσμωση.Ξέρω τι κάνω και πως να την ελέγχω.

Μπερδεύτηκες με την αγωγιμότητα.

Για την αγωγIμότητα λέμε . t.d.s.( Total Dissolved Solids.)Ολικά διαλυμένα στερεά. Αν σε πάει στα 40 είσαι καλά( μπορεί να παει και λιγότερο). Η αγωγιμότητα μετριέται σε PPM= Parts per million , η  MS=microsiemens .

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cactusjacks είπε

Για την αγωγIμότητα λέμε . t.d.s.( Total Dissolved Solids.)Ολικά διαλυμένα στερεά. Αν σε πάει στα 40 είσαι . Η αγωγΙμότητα μετριέται σε PPM= Parts per million , η  MS=microsiemens .

Μιλάω για σκληρότητα νερού.Κάτι έχεις καταλάβει λάθος μάλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Μιλάω για σκληρότητα νερού.Κάτι έχεις καταλάβει λάθος μάλον.

Η σκληρότητα μετριέταισε ppm H γαλικούς, η Γερμανικούς βαθμούς.Αν και αυτά πάνε πακέτο.αν μετράμε με αγωγιμόμετρο, έχουμε πάνω κάτω και ένδειξη σκληρότητας.Άν ξέρεις φυσικά τόν τύπο.

Η Σκληρότητα του νερού μετριέται σε mg/l ή (ppm) και σε Γαλλικούς, Αγγλικούς ή Γερμανικούς Βαθμούς.

1 ppm = 0,1ºf = 0,0556 ºd = 0,07 ºe και

1ºf = 10 ppm CaCO3

όπου:

 

ºf: Γαλλικοί βαθμοί

ºd : Γερμανικοί Βαθμοί

ºe : Αγγλικοί Βαθμοί

Διαιρώντας τα μετρηθέντα ppm των αλάτων του νερού δια του 10, έχουμε το μέγεθος της σκληρότητάς του με ένα σφάλμα 2-3 ºf.

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Μιλάω για σκληρότητα νερού.Κάτι έχεις καταλάβει λάθος μάλον.

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάποιο  νόημα νομίζω το να μου παραθέτεις από το google τι είναι αγωγιμότητα και τι σκληρότητα.

Σου εξηγώ οτι πριν την ΑΟ μετράω με το TDS meter 400-450 ppm και μετά την μεμβράνη κατεβαίνει στα 40 ή και λιγότερο και μου λες οτι δεν δουλεύει σωστά η μεμβράνη μου.

Ασχολούμαι με την ΑΟ από το 2013 οπότε δεν έχει κάποιο νόημα όλο αυτό.;Έχω αλλάξει 2 μεμβράνες και γνωρίζω.

Μέχρι στιγμής το eficiency και για τις 2 κυμαίνεται βάση μετρήσεων από 0,880 μέχρι και 0,960.Στα 0,80 και κάτω η μεμβράνη θέλει αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα οτι δεν δουλεύει σωστα η μεμβρανη σου στα 40 ρε φίλε. στα 140 είπα δεν δουλεύει σωστα.( Εσυ μου έιπες πως μετά τα φίλτρα έχεις 140 PPM ) Να διαβάζεις λίγο πιο προσεκτικα πρίν με κατηγορήσεις ότι σε αμφισβητώ. Διότι λέμε το ίδο πράμα τόση ώρα με διαφορετική προσέγγιση.Σου έστειλα ΔΕ τον τύπο απο το Google , για να μην τα γραφω με το χέρι.

 

ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΈΓΡΑΨΑ =ΤΟ TDS μετράει τα ολικά διαλυμένα στερεά. 40 σκληρότητα και με 140 αγωγιμώτητα σε ms, οχι σε  ppm εισαι μια χαρα.Αν ειναι σε ppm, κοιτα  τι παιζει .. απο 450 ppm (νερό δικτύου)σε 140 ppm μετά τα φίλτρα ( Ετσι κατάλαβα ότι είπες),ειναι μικρη η διαφορα , και σημαίνει πως δεν δουλευει σωστα η μεμβρανη  ====Που ειναι το λαθος ;

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cactusjacks είπε

Δεν είπα οτι δεν δουλεύει σωστα η μεμβρανη σου στα 40 ρε φίλε. στα 140 είπα δεν δουλεύει σωστα.( Εσυ μου έιπες πως μετά τα φίλτρα έχεις 140 PPM ) Να διαβάζεις λίγο πιο προσεκτικα πρίν με κατηγορήσεις ότι σε αμφισβητώ. Διότι λέμε το ίδο πράμα τόση ώρα με διαφορετική προσέγγιση.Σου έστειλα ΔΕ τον τύπο απο το Google , για να μην τα γραφω με το χέρι.

Να στο πω πιο αναλυτικά για να καταλάβεις γιατί μάλον εσύ δεν διαβάζεις σωστά.

Στην τελευταία χημική ανάλυση είχα 141μs/cm Ηλεκτρική αγωγιμότητα και 40 mg/l (ή ppm) ολική σκληρότητα.Αυτά ΜΕΤΑ τη μεμβράνη.Πριν τη μεμβράνη , δηλαδή το νερό του δικτύου το μόνο που μετράω με το TDS meter είναι η σκληρότητα που χοντρικά είναι 400-450.

Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tarantules είπε

Να στο πω πιο αναλυτικά για να καταλάβεις γιατί μάλον εσύ δεν διαβάζεις σωστά.

Στην τελευταία χημική ανάλυση είχα 141μs/cm Ηλεκτρική αγωγιμότητα και 40 mg/l (ή ppm) ολική σκληρότητα.Αυτά ΜΕΤΑ τη μεμβράνη.Πριν τη μεμβράνη , δηλαδή το νερό του δικτύου το μόνο που μετράω με το TDS meter είναι η σκληρότητα που χοντρικά είναι 400-450.

Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες

Τώρα που το έθεσες σωστά, είναι κατανοητό.Μια χαρά δουλεύει το μηχανάκι σου.Εγώ βέβαια θα προτιμούσα πιο χαμηλή αγωγιμότητα .Γύρω στο 60-70 ms   θάταν τέλειο.

8 λεπτά πριν, tarantules είπε

Να στο πω πιο αναλυτικά για να καταλάβεις γιατί μάλον εσύ δεν διαβάζεις σωστά.

Στην τελευταία χημική ανάλυση είχα 141μs/cm Ηλεκτρική αγωγιμότητα και 40 mg/l (ή ppm) ολική σκληρότητα.Αυτά ΜΕΤΑ τη μεμβράνη.Πριν τη μεμβράνη , δηλαδή το νερό του δικτύου το μόνο που μετράω με το TDS meter είναι η σκληρότητα που χοντρικά είναι 400-450.

Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...