Προς το περιεχόμενο

Intel Q6600 & Πάστα


slowdive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ρε και αυτη να βαλεις μια χαρα ειναι.Ο υπο. θα δουλευει.Και δν clockareis δν εχει ς προβλημα να την αφησεις πανω.ΑΠλα μια αλλη καλυτερης ποιοτητας θα ειχε μια διαφορα στην αποδοση της.

@palawiaris:ρε μολις εκαψα το πρωτο μου πιξελ ελεος.Δν μπορεις να βγαλεις αυτην την μαμακια απο την υπογραφη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@palawiaris:ρε μολις εκαψα το πρωτο μου πιξελ ελεος.Δν μπορεις να βγαλεις αυτην την μαμακια απο την υπογραφη σου?

 

χωρις παρεξηγηση ειναι πολυ ενοχλητικο

ΥΓ Νομιζα οτι τα gifakia ειχαν απαγορευτει απο τις υπογραφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε και αυτη να βαλεις μια χαρα ειναι.Ο υπο. θα δουλευει.Και δν clockareis δν εχει ς προβλημα να την αφησεις πανω.ΑΠλα μια αλλη καλυτερης ποιοτητας θα ειχε μια διαφορα στην αποδοση της.

@palawiaris:ρε μολις εκαψα το πρωτο μου πιξελ ελεος.Δν μπορεις να βγαλεις αυτην την μαμακια απο την υπογραφη σου?

 

Δεν βγάζεις εσύ ρε φίλε SKAKERA την σελίδα με τα referal links της υπογραφής σου;Δεν απαγορεύτηκαν;

Και μένα μου κάηκε ο υπολογιστής μόλις πάτησα στην σελίδα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Ειμαι 32 χρονων και ασχολουμαι εκτος απο τη δουλεια μου (Υπευθυνος Μηχανογραφησης Εργοστασιου - Τεχνικος Η/Υ) με τα pc απο τα 15 μου. Ποτε μα ποτε δεν εβαλα παστα σε κανεναν απο τους επεξεργαστες που αγοραζα ουτε οταν εκανα αναβαθμιση και οσους ειχαν πανω παντα εβγαζα τον επεξεργαστη και τον καθαριζα γιατι δεν μου αρεσε να ειναι σαν γιαουρτωμενος. Ποτε δεν ειχα προβλημα με κανεναν επεξεργαστη , ποτε δεν ειδα διαφορα θερμοκρασιας και ποτε δεν εκαψα η υπερθερμανα καποιον.

Δεν καταλαβα ποτε το αγχος που τραβατε για το αν θα εχει ο επεξεργαστης παστα. Ελεος δηλαδη μου φαινεται κωμικοτραγικο.

Ξερω οτι καποιοι θα δυσανασχετισουν με την απαντηση μου και θα πουνε τα δικα τους περι παστας και μπλα μπλα και παντα ο καθενας λεει τα δικά του.

Δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισει κανεις λογω προσωπικης εμπειριας.

Δεν το λεω για να κοντραρω απλα να δωσω μια ανακουφιση σε ολους αυτους που δεν εχουν παστα και αγχωνονται χωρις λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanos75x η παστα ή η θερμοαγωγιμη ταινια βελτιωνει την θερμικη αγωγιμοτητα μεταξυ των δυο (ψυκτρας και cpu) και αυτο που λες ειναι λανθασμενο. Μπορει να μην σου εχει καει ο celeron σου γιατι πολυ απλα ειναι χλιαρος σαν επεξεργαστης και εστω που ακουμπαει η ψυκτρα επανω του αρκει. Οπως ακριβως η παλαιοτεροι 386/486 δουλευαν με μια παθητικη ψυκτρα σε μεγεθος chipset cooler (ακομα και σκετοι) και ολα ηταν ok. Σε καμια αλλη περιπτωση ομως δεν θα ηταν σοφο να μην χρησιμοποιησεις παστα. Αν μπορω να σου δωσω μια αναλογια θα ηταν να αδειασεις τα λαδια της μηχανης του αυτοκινητου σου και να την εχεις να δουλευει στο ρελαντι. Μπορει να μην σου κολλησει αλλα οχι για πολυ και σιγουρα θα κολλησει μολις περπατησεις το αυτοκινητο. Μια καλυτερη αναλογια θα ηταν να προσπαθεις να ενωσεις δυο σωληνες ακουμπωντας τα ακρα τους μεταξυ τους χωρις συνδετηρα. Καποια ποσοτητα νερου θα περναει αλλα θα εχεις απωλειες. Αν δεν σου αρεσει οπτικα η παστα στο cooler και πασαλειβεται δεν φταιει η παστα αλλα αυτος που την εβαλε και την περασε για τζατζικι στο πασχαλινο τραπεζι. Σε οποιαδηποτε περιπτωση που εχουμε επαφη σκληρων υλικων και επιθυμουμε θερμοαπαγωγη για να εχουμε μεγαλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα μεταξυ των δυο χρησιμοποιουμε θερμοαγωγιμα υλικα. Οποιαδηποτε ηλεκτρονικη ή ηλεκτρικη συσκευη και να ανοιξεις θα δεις την χρηση θερμοαγωγιμων υλικων (παστα) μεταξυ μικροεπεξεργαστων, τρανζιστορ ισχυος κλπ και των ψυκτρων τους και γενικα οπου χρειαζεται ψυξη/θερμοαπαγωγη.

 

@ slowdive οπως σου ειπαν και αλλοι μπορεις να αφησεις αυτη που εχει ο επεξεργαστης χωρις κανενα προβλημα. Για καλυτερα αποτελεσματα ομως μπορεις να βγαλεις - με μια παλια πιστωτικη καρτα ξυσε την παλια και καθαρισε την με ενα πανακι και καθαρη βενζινη. Μετα μπορεις να βαλεις μια μικρη ποσοτητα καλυτερης ποιοτητας παστας (δες εδω και εδω) επανω στο κεντρο του επεξεργαστη και να κουμπωσεις την ψυκτρα στην θεση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω με τη θεωρια. Εδω στο pc που καθομαι ειναι celeron 3.06 πες οτι ειναι μικρος και δεν ζεσταινεται. Ολα τα αλλα pc που εχω εδω στο εργοστασιο καμια 30 απο celeron μεχρι Core 2 Duo + 2 pc στο σπιτι μου core 2 duo + τα pc ολων των γνωστων μου που εχω στησει εδω και χρονια προσωπικα κτλ ολα ειναι χωρις παστα τα δουλευω χρονια κτλ δεν προκειται να με πεισεις λεγοντας μου για μηχανη αυτοκινητου και σωληνες νερου που στην προκειμενη περισταση δεν εχουν καμια σχεση... Εδω μιλαμε για σταθερα κομματια μεταλλου που εφαπτονται και οχι για εμβολα που τριβονται η νερο που κυλαει.

Αλλωστε το ηξερα και το ειπα και στο πρωτο μου Post πως απο θεωρια παμε ολοι καλα και παντα θα βρουμε κατι να διορθωσουμε τον αλλον και να διαφωνησουμε μαζι του. Εγω δεν διαφωνω με αυτα που λες συμφωνω απολυτα αλλα οπως βλεπεις στην πραξη δεν χρησιμοποιω ΠΟΤΕ παστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanos75x με τι πρόγραμμα μετράς τη θερμοκρασία;

οι αλλαγές στις ψύκτρες και τις πάστες ενδείκνυνται όταν πουσάρεις τον επεξεργαστή σου.

πχ. εγώ έχω τον Q6600 και τον δουλεύω από τα 2,4 στα 3,6. Όπως καταλαβαίνεις ζεσταίνεται πολύ περισσότερο από τη στοκ.

Πρακτικά δηλαδή και όχι θεωρητικά, με την στοκ ψύκτρα χτυπάω 80+ βαθμούς (stress test) μετρημένους με το core temp το οποίο δείχνει μέτρηση πολύ πιο κοντά στην πραγματική. Με την αλλαγή ψύκτρας και πάστας έπεσα παραπάνω από 10 βαθμούς.

Όταν λοιπόν πουσάρεις παίζει ρόλο και η πάστα και το air flow και ότι μπορείς να κάνεις για να ρίξεις θερμοκρασία. Αν δουλεύεις σε stock καταστάσεις τότε έτσι όπως το δίνει η κάθε εταιρεία θα δουλέψει.

Δικαίωμα σου λοιπόν να μην χρησιμοποιείς ποτέ πάστα αλλά μην απαξιώνεις τη χρήση της γενικότερα :)

 

ps. και όταν λες ότι δουλεύεις τους c2d χωρίς πάστα, εννοείς ότι έχεις βγάλει την υπάρχουσα πάστα (που έχει ή stock ψύκτρα από την intel) και την ξαναέβαλες στο cpu χωρίς πάστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...