Προς το περιεχόμενο

Intel Q6600 & Πάστα


slowdive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν εχω κανει ποτε overclocking στη ζωη μου ειμαι κατα.

Για σας που πουσαρετε παρτε μια καλυτερη ψυχτρα

Το αν θα εχει "οδοντοπαστα" η οχι ειναι αλλο θεμα.

Μην σας παρω στο λαιμο μου ειναι προσωπικη ενεργεια το να βγαζω την "οδοντοπαστα"

Ναι σε οσους εχω στησει εγω εχω βγαλει το "γιαουρτι" απο πανω...

Μερικα εχουν ακομα που θα παει δεν τα ανοιξω για καθαρισμα?:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

έ, μέτρα το core 2 duo σου με 'γιαούρτι' και χωρίς αλλά με το core temp όχι με bios και άσχετα προγράμματα που δείχνουν μουφο-θερμοκρασίες :)

 

θα μου πεις τι να δουλεύει στους 45 τι στους 55, πρακτικά διαφορά δεν θα δεις :)

εγώ κλείνομαι στο καβούκι μου λοιπόν και απολαμβάνω τον γιαουρτωμένο 3,6 μου -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζεις εσύ ρε φίλε SKAKERA την σελίδα με τα referal links της υπογραφής σου;Δεν απαγορεύτηκαν;

Και μένα μου κάηκε ο υπολογιστής μόλις πάτησα στην σελίδα σου

πρωτον το nick ειναι Sadman...2ον το λινκ στην υπογραφη μου οδιγει στην πρωσοπηκη μου ιστοσελιδα οπου μπορω να βαλω οτι γουσταρω εκει μεσα.Δν εχω ρεφεραλ λιν κστην υπογραφη μου γιαυτο βουλενε.Δν ειμαι ο μονος που εχει προβλημα με την κατσαριδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.freewebs.com/manys/sites.htm

αδηγεί σε τέτοια,μπας και ψαρώσεις κανα άσχετο και πάρεις 10 cent

λεφτά θα κάνετε με κοροιδίες

Στην σελίδα σου βάλε ότι θες,απαγορεύεται και όχι μόνο από εδώ από όλα τα φόρα τα ξεφτιλισμένα καμώματα με τα referal

άντε βούλωνε εσύ και να είσαι πιο ευγενικός

δεν γνωριζόμασταν από χτες και αν δεν μπορεις να ξεχωρίσεις εικόνες από μύγες υπαρχουν και τα γυαλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακρβως το σιτε ειναι με περιεχομενο ptp και καποια ref links ου αλλα δν ειναι απευθιας ρεφεραλ λιν καυτο που εχω στην υπογραφη μου.Οποτε εσυ βουλωνε.Και για να τελιωσει εδω να μην καταστρεψουμε το ποστ του παιδιου,απλα στο εχουνε πι παρα πολλα ατομα η κατσαρηδα σου ειναι ενοχλητηκη,οχι επειδι την εχεις για κατικιδιο διπλα σου και πανω σου να μας την διχνεις και εμας.Αμα πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 10 cent φραγκοφονιά άμα το κόψεις θα σου στείλω 1 ευρώ μπας και γίνεις πλούσιος.

Το καταλαβαίνεις ότι όπως εσύ γουστάρεις και βάζεις referal στην υπογραφή σου έτσι γουστάρω να βάζω ότι θέλω εγώ;;

Θα ξεκολήσεις ή να στο πω πιο λιανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου λινκ οποιος θελε ιτο βλεπει φιλος και δν μου εχει παραπονεθε ικανενας γιατο τι ενοχλει η κατασραφει!!!!

Το δικο σου στο εχουνε πει πολλα ατομα και θελει δν θελει ο αλλος το βλεπε ιτο σκατο εντομο σου.Παρτο χμπαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοειται οτι αν βγαλεις την παστα, θα δουλευει μια χαρα το pc. Οπως επισης ενοειται οτι θα εχει και μεγαλυτερη θερμοκρασια απο οτι αν εχει μια παστα, ακομα και κακης ποιοτητας στη cpu . Αυτο το εχουν αποδειξει ολοι οσοι ασχολουνται με pc εδω και χρονια και σε θεωρητικο και σε πειραματικο - εμπειρικο επιπεδο. Δεν χρειαζεται να ξαναανακαλυψουμε τον τροχο σε αυτο το θεμα. Απλα οσο μεγαλυτερη θερμοκρασια εχει μια cpu τοσο χειροτερα σε σταθεροτητα overcloking κλπ. Εχω στησει και εχω δοκιμασει και εγω πολα pc, μιας και ασχολουμε απο τον καιρο του amstrad cpu 6128!! , και πιστεψε με ,ετσι εχουν τα πραγματα. Τωρα αμα εσι για αγνωστο λογο επιμενεις να στηνεις pc χωρις παστα, οκ, δικο σου θεμα και εγω το εχω κανει γιατι απλα δεν ειχα... Απλα δεν ειναι το καλυτερο και σε αυτο ειμαι απολυτος. Α και προσωπικα εμενα δεν με ενοχλει καθολου η κατσαριδα, δεν ξερω τι ζορι τραβατε , το βρησκω πολυ εξυπνο. Το μονο προβλημα ηταν την πρωτη φορα που την ειδα, που βαραγα την οθονη με ενα περιοδικο για τα την σκοτωσω!! Νομισα οτι ηταν αλιθινη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σας κουφανω λιγο,ο ανεμιστηρας της ψυκτρας προκαλει δονησεις καθως γυρνα αρα η ψυκτρα πεζει πανω στο επεξεργαστη καθως δουλευει,η θερμοαγωγιμη παιρνει τα κενα απο τις δονησεις(κατι σαν σιλικονη για αλλες εφαρμογες) και πετυχαινουμε την τελεια μεταγωγη της 8ερμοτητας αναμεσα σε επεξεργαστη και ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά, έκανα stress testing στον Q6600 με stock cooler και πάστα, τρέχοντας ταυτόχρονα το Prime95 χ 4 (ένα instance σε κάθε πυρήνα δηλαδή) και το Rthdribl. Οι θερμοκρασίες που μέτρησε το CoreTemp, ήταν από 62C μέχρι 70C μαχ. Πώς με βλέπετε; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ φίλε thanos75x σίγουρα η εμπειρεία σου είναι πολύτιμη και αξιοπρόσεκτη , αλλά σκέψου το εξής αν δεν έκανε καλό η πάστα δεν θα την έβαζαν , ακόμα και η intel την βάζει σε box συσκευασίες πωλησης των επαξεργαστών της. Είναι όπως παλιώτερα οι 486 (αφού είσαι και παλιός θα το θυμάσαι) της intel δεν χρειάζωνταν ούτε ανεμηστηράκι ενώ οι αντίστοιχοι της AMD έρχωνταν με ανεμηστηράκι by default

Eτσι λοιπόν η ύπαρξη της πάστας σίγουρα κρινεται θετική και ίσως και απαραίτητη για τους o/c αλλά μην τρελενώμαστε κιόλας με το ποιά πάστα θα βάλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θερμοδυναμικής απόψεως (θεωρητικά πάντα) αν αναλύσουμε σε κάποιο simulator πρόγραμμα τη θερμική ροή με πάστα και χωρίς, θα δούμε μια πολύ μικρή διαφορά (καλύτερα με πάστα) με την προυπόθεση ότι έχουμε δώσει σωστά την πραγματική τραχύτητα και επιπεδότητα των επιφανειών επαφής.

Επίσης θα δούμε ότι όσο αυξάνουμε το πάχος της πάστας τόσο μειώνεται η θερμοαγωγιμότητα μεταξύ των δύο μετάλλων.

Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να βάζουμε τόση πάστα όση χρειάζεται για να καλυφθούν οι πόροι των μετάλων (τραχύτητα) που έρχονται σε θερμική επαφή καθώς και η ανοχή της επιπεδότητας των δύο επιφανειών.

 

Πάντως σε σωστά υπολογισμένες ψύκτρες (ισχύς ψήκτρας > θερμικής ισχύος CPU) η ποσότητα της πάστας δεν είναι κρίσιμη.

 

Πιστεύω να σας κάλυψα, έστω και θεωρητικά. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να παω κοντρα σε κανεναν και με σεβασμο στην εμπειρια τον παιδιων εδω μεσα, η εργοστασιακη παστα ειναι εξισου καλη με τις περισσοτερες που υπαρχουν στην αγορα.(οχι ολες)

Τωρα το μεταλλο με μεταλλο ειναι λιγο παρατολμο απο καποιον που δεν ξερει απο εγκατασταση επεξεργαστη,οπως και η υπερβολικη παστα.(πιθανοτητα βραχηκυκλωματος. προσωπικη εμπειρια)

Σκετο μεταλλο δεν μεταφερετε η θερμοτητα ομοιομορφα με αποτελεσμα να μην υπαρχει σωστη κατανομη αποβολης της.

Την γνωμη μου την στιριζω στα 7 χρονια που ασχολουμε με overclocking και στους 5 extreme edition (intel) και FX (AMD) που εχω καψει.

 

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά, έκανα stress testing στον Q6600 με stock cooler και πάστα, τρέχοντας ταυτόχρονα το Prime95 χ 4 (ένα instance σε κάθε πυρήνα δηλαδή) και το Rthdribl. Οι θερμοκρασίες που μέτρησε το CoreTemp, ήταν από 62C μέχρι 70C μαχ. Πώς με βλέπετε; B)

 

και εγω εκει παιζω.. ειμαστε καλα ή κινδυνευουμε να καουμε ζωντανοι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...