Προς το περιεχόμενο

Internet σε απομακρυσμενη περιοχη... Πως?


Bspus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται

 

Εστω οτι θελω να αποκτησω προσβαση σε ενα σπιτι σε μια λιγο πολυ ερημη περιοχη. Τηλεφωνο κανονικο υπαρχει αλλα DSL δεν παρεχεται στη γυρω περιοχη. Η κοντινοτερη αποσταση απο εκει που θα μπορουσε να εχει καποιος DSL ειναι γυρω στα 10 χλμ

 

Τι μπορω να κανω για προσβαση (εκτος απο PSTN)?

 

Κατι εχω ακουσει για δορυφορικο Internet. Αυτο πως λειτουργει και ποσο κοστίζει ξερει κανεις? Δεν με νοιαζει το latency

 

Με ασυρματα γινεται τιποτα?

 

Μισθωμένες γραμμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξερω τι budget διαθετεις αλλα ριξε μια ματια για δορυφορικο

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=167282&highlight=%E4%EF%F1%F5%F6%EF%F1%E9%EA%EF+Internet

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=142249

Μισθωμενη γραμμη ειναι ιδιατερα ακριβη και δεν νομιζω πως συμφερει να βαλεις ως ιδιωτης.

Για το ασυρματο θα πρεπει να υπαρχει καποιο access point κοντα σου και φυσικα να εχεις τον απαραιτητο εξοπλισμο.

Απο την στιγμη που διαθετεις pstn(εχεις αν καταλαβα σωστα ετσι?) σιγουρα δεν γινεται να εχεις εστω μια 768 adsl γραμμη απο τον OTE?

Το σπιτι μου ειναι 7 χιλιομετρα εκτος πολεως (το μικρο σπιτι στο λιβαδι το κοροιδευουν οι φιλοι μου) και καλυπτεται απο τo ιδιοκτητο της forthnet(τουλαχιστον ετσι λενε)και αυτην την στιγμη ειμαι με ενα trial connex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται

 

Εστω οτι θελω να αποκτησω προσβαση σε ενα σπιτι σε μια λιγο πολυ ερημη περιοχη. Τηλεφωνο κανονικο υπαρχει αλλα DSL δεν παρεχεται στη γυρω περιοχη. Η κοντινοτερη αποσταση απο εκει που θα μπορουσε να εχει καποιος DSL ειναι γυρω στα 10 χλμ

 

Τι μπορω να κανω για προσβαση (εκτος απο PSTN)?

 

Κατι εχω ακουσει για δορυφορικο Internet. Αυτο πως λειτουργει και ποσο κοστίζει ξερει κανεις? Δεν με νοιαζει το latency

 

Με ασυρματα γινεται τιποτα?

 

Μισθωμένες γραμμές?

 

Για πια περιοχη αναφερεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου απειδη δουλευω στο 134 στα conn-x μπορω να σου δωσω μια λυση.

Αν εχει πορτες το κεντρο που ανηκεις(αυτο το μαθαινεις μεσα απο το 134) κανε μια αιτηση για conn-x.Αν μπει , μπηκε , αλλιως δεν χρεωνεσαι τιποτα!Σου μιλαω για conn-x γιατι δεν ξερω τι παιζει με τα προπληρωμενα!Για το δορυφορικο μην το Συζητας....θες για αρχη κοντα στα 1500 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιοχη ειναι στο νομο Θεσπρωτίας, Δήμος Φιλιατών και το χωριό Βρυσέλλα.

Αυτος που ενδιαφερεται μου ειπε οτι ο ΟΤΕ του ειπε οτι δεν μπαινει DSL και μου ζητησε να του πω τι επιλογες υπάρχουν.

Θα παρω και το 134 να ρωτησω βεβαια. Ελπιζω να αρκει ο τηλεφωνικός αριθμος

 

Θα κοιταξω και τα links για δορυφορικα και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to adsl pezei mexri 6 km to poli.misthomeni pame 1000 euro to mina.doriforiko amfidromo epidi exo stisei 1500 euro o exoplismos kai 100 euro to mina i 1024.asirmata poli megali apostasi.monodromo doriforiko pio ftino alla tha pliroseis kai to pstn pou tha anevazeis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

doriforiko amfidromo epidi exo stisei 1500 euro o exoplismos kai 100 euro to mina i 1024.

 

Mono 1500 olos o exoplismos? Den einai asxima gia efapax kostos.

Ta 100 euro to mina einai pagio alla tha exo kai ogkoxreosi meta apo kapoio orio to mina?

To 1024 einai kai stis 2 kateuthinseis i mono download? Poso einai to upload?

 

An thes dose plirofories me poia etairia synergastikes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den einai mono.ine pola lefta giati ine to lnb ine kai auto pou stelnei (buc)kai ine kai o router pou ine amfidromos.oso thimame einai flat den einai me ogkoxreosi.to upload einai 256 stin apli 1024 kai 512 stin 1024+ i hellas sat pou ta dinei auta

http://www.hellasat.com/_sgt/m1_1.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου και τη λύση του internet μεσω 3G της vodafone.

 

δίνει ή κάρτα PCMCIA ή modem. οι χρεώσεις είναι λίγο τσιμπημένες αλλά αν δεν έχεις άλλη λύση...

 

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005070300&vars=0000000000

 

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005070100&vars=0000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιοχη ειναι στο νομο Θεσπρωτίας, Δήμος Φιλιατών και το χωριό Βρυσέλλα.

Αυτος που ενδιαφερεται μου ειπε οτι ο ΟΤΕ του ειπε οτι δεν μπαινει DSL και μου ζητησε να του πω τι επιλογες υπάρχουν.

Θα παρω και το 134 να ρωτησω βεβαια. Ελπιζω να αρκει ο τηλεφωνικός αριθμος

 

Θα κοιταξω και τα links για δορυφορικα και βλεπουμε

 

Για κοιτα μηπως εχει κανεις στον αερα σημα για ασυρματο και δεν το ξερεις η βαλε ανακοινωση.Κανε καμια βολτα στην περιοχη μην δεις καμια κεραια μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοιτα μηπως εχει κανεις στον αερα σημα για ασυρματο και δεν το ξερεις η βαλε ανακοινωση.Κανε καμια βολτα στην περιοχη μην δεις καμια κεραια μεγαλη.

 

ε,χμ,ποια περιοχη,αφου το κοντινοτερο σημειο που εχει dsl ειναι στα 10 km!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou se katalavaino apolita...eimai pathon tou idiou provlimatos...kai fantastite....to tromero...eimai stin poli ton serron mesa!!!!epeidi i perioxi exei mono kainouries oikodomes den mas dinei o ote psifiakes grammes ..ara no adsl..oute anagnorisi kliseon eixa!!!kai ola afta mesa stin poli ton serron..kai i dikaiologia tous.."einai neoxtistes perioxes kai tha sas kalipsoume amesa".."ma leo ti simasia exei..afou eimai mesa stis serres..ego kai alles 50 oikogenies peripou..kai sta 50 metra apo to spiti mou einai to lykeio...me ta liga kai ta polla i apantisi tous itan idia meta apo sixnes mou episkepseis sto ΟΞΏΟΞ΅ gia 3 mines...mono til eixa...e kai go aganaxtisa..varethika n'asxoloume me anideous ypalilous kai akamatides texnikous...evala tilefono tis Vodafone gia to spiti kai perimeno to diktio tis HOL kai tis Forthnet gia na valo kai aDSL ...aftin tin stigmi sas stelno apo to TIM Plus tou kinitou mou pou to sindesa me to pc kai exo mia epafi me to net..mono surfing enoeite..afta apo mena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...