Προς το περιεχόμενο

Apple iPod vs Sansa


gtsamour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η συζήτηση έχει ξεφύγει κατά πολύ από το αρχικό topic...αλλά όπως και να το κάνουμε η αμάθεια είναι κακό πράγμα...και μάλιστα η αμάθεια που ακολουθείται από εμμονές που δε σου επιτρέπουν να είσαι openmind..

Θα πρότεινα στον gtsamour να ρίξει μια ματιά στο forum...υπάρχουν πάρα πολλά topics σχετικά με σύγκριση windows και macintosh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το παράδειγμα έχει να κάνει με το (ατυχές, κατά τη γνώμη μου) επιχείρημά σου περί όγκου και market share: Ότι δηλαδή επειδή η πλειοψηφία των PC τρέχουν κάποια μορφή των Windows, τα Windows είναι καλό λειτουργικό. Προσπάθησα λοιπόν να σου αποδείξω ότι η ποσότητα δεν είναι πάντα ποιότητα.

 

Το δικό μου επιχείρημα δεν είναι καθόλου ατυχές, όταν δυο πράγματα είναι στην ίδια περίπου τάξη μεγέθους τιμής και το ένα καταλαβάνει την συντριπτική πλειωψηφία της αγοράς του πλανήτη εδώ και δεκαετίες κατα τις οποίες και τα δύο συνυπάρχουν, τι θα πρέπει να πιστέψουμε δηλαδή οτί το άλλο είναι καλύτερο?

 

Την Porche όλοι την θέλουν αλλά πολύ λίγοι μπορούν να την αγοράσουν και γι'αυτό καταλήγουν στο Fiat. Λίγοι όμως ΔΕΝ μπορούν να αγοράσουν έναν Mac, απλά δεν τον επιλέγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το δικό μου επιχείρημα δεν είναι καθόλου ατυχές, όταν δυο πράγματα είναι στην ίδια περίπου τάξη μεγέθους τιμής και το ένα καταλαβάνει την συντριπτική πλειωψηφία της αγοράς του πλανήτη εδώ και δεκαετίες κατα τις οποίες και τα δύο συνυπάρχουν, τι θα πρέπει να πιστέψουμε δηλαδή οτί το άλλο είναι καλύτερο?

 

Την Porche όλοι την θέλουν αλλά πολύ λίγοι μπορούν να την αγοράσουν και γι'αυτό καταλήγουν στο Fiat. Λίγοι όμως ΔΕΝ μπορούν να αγοράσουν έναν Mac, απλά δεν τον επιλέγουν.

 

Αναρωτιέμαι: να 'εισέλθω' στο topic υπερασπιζόμενος την τιμή της... Porsche;

Αλήθεια, πού πήγε το κλασικό επιχείρημα ότι... τα Macintosh είναι ακριβότερα από τα αντίστοιχα PC; Τώρα μάλλον έγιναν affordable... :-)

 

Το θέμα προφανώς δεν είναι της τιμής αλλά της διάδοσης. Ακόμα και οι άνθρωποι που θα μπορούσαν να αγοράσουν Porsche (ή, αν σε 'χαλάει' τόσο πολύ η Porsche, ας πούμε τη BMW), αγοράζουν κάτι πιο "δημοφιλές". Το ότι το προτιμούν οι περισσότεροι δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο.

 

Θες άλλο παράδειγμα; Ας πάρουμε ένα απλό καταναλωτικό αγαθό, τη μπύρα: το ότι η Amstel/Heineken έχει περισσότερες πωλήσεις σημαίνει ότι είναι η καλύτερη μπύρα; Επειδή την προτιμά η μεγάλη μάζα; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Μacintosh είναι PC πια οπότε είναι affordable.

 

Καλώς ή κακώς το τι προτιμά η μάζα είναι και αυτό που καθορίζει την τύχη ενός προϊόντος.

Συνήθως ο κόσμος κρίνει με βάση το λόγο τιμή/απόδοση, εκείνο που έχει τον καλύτερο πουλάει και περισσότερο. Έτσι κρίνεται ποιο είναι το "καλύτερο".

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόσθεσε και το "ποίο έχει το περισσότερο διαδεδομένο και καλύτερο software" και βγάλε συμπέρασμα.

 

Και δε μιλάμε για περιπτώσεις ώπου το ένα προυπήρχε χρόνια και το άλλο μόλις τώρα διεκδικεί θέση στην αγορά (όπως πχ με το Ipod και τα άλλα mp3 players). Το MacOS είχε τον καιρό του να προηγηθεί αν πραγματικά ήταν καλύτερο αλλά οι δεκαετίες έδειξαν άλλον νικητή, τι να κάνουμε τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλώς ή κακώς το τι προτιμά η μάζα είναι και αυτό που καθορίζει την τύχη ενός προϊόντος.

Συνήθως ο κόσμος κρίνει με βάση το λόγο τιμή/απόδοση, εκείνο που έχει τον καλύτερο πουλάει και περισσότερο. Έτσι κρίνεται ποιο είναι το "καλύτερο".

Έτσι κρίνεται το δημοφιλέστερο. Όχι το καλύτερο. ;)

 

Εν τέλει, λύσε μου μία απορία: έχεις δουλέψει σε μηχάνημα που τρέχει MacOS πάνω από 1 εβδομάδα; Ναι ή όχι; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κρίνεται το δημοφιλέστερο. Όχι το καλύτερο. ;)

 

Εν τέλει, λύσε μου μία απορία: έχεις δουλέψει σε μηχάνημα που τρέχει MacOS πάνω από 1 εβδομάδα; Ναι ή όχι; :-)

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή τα Windows είναι και πιο αποδοτικά, είναι και τα πιο δημοφιλή.

Λύσε μου εσύ μια άλλη, στη δουλειά σου γενικά και από το PC που γράφεις τώρα, έχεις MacOS?

Χρησιμοποιείς καθόλου XP/Vista και αν ναι, ΓΙΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνεις όλες αυτές τις άκυρες κρίσεις των λειτουργικών έχοντας δουλέψει σε τίποτα άλλο παρά μόνο σε Windows, καλό είναι να διαβάσεις λίγο ιστορία και για ποιό λόγο αυτή τη στιγμή τα Windows έχουν το 90% της αγοράς.

Λίγη απιμόρφωση δεν έβλαψε κανέναν. Ειδικά αν θέλεις να επιχειρηματολογήσεις σε ανάλογο thread και να σε πάρουν οι συνομιλητές σου στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα καταλάβεις ότι τα πάντα σε αυτόν το μάταιο κόσμο, κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Για να κάνει σήμερα κάποιος τη δουλειά του εύκολα και γρήγορα και φθηνά (software πιο φθηνό), είτε είναι επαγγελματική, είτε είναι διασκέδαση (παιχνίδια κλπ) είτε είναι ότι άλλο θές, ΘΕΛΕΙ WINDOWS, και τελικά ευτό είναι που μετράει.

 

Κάτσε τώρα εσύ και φιλοσόφισε όσο τραβάει η ψυχή σου, δεν αλλάζει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή τα Windows είναι και πιο αποδοτικά, είναι και τα πιο δημοφιλή.

Λύσε μου εσύ μια άλλη, στη δουλειά σου γενικά και από το PC που γράφεις τώρα, έχεις MacOS?

Χρησιμοποιείς καθόλου XP/Vista και αν ναι, ΓΙΑΤΙ?

 

1. Στην τωρινή δουλειά μου χρησιμοποιώ Windows XP αλλά ο υπολογιστής δεν είναι δικός μου, ανήκει στο γραφείο που είμαι. Στα Windows τρέχω μόνο Word/Excel. Τίποτε άλλο.

Παρεπιπτόντως, ρώτησα αν μπορώ να φέρω Macintosh και μου είπαν όχι γιατί ο τεχνικός που μας παρέχει το support δεν ξέρει τίποτε άλλο παρά μόνο Windows...

Αυτή η ερώτησή σου πού ακριβώς αποσκοπεί; :-)

 

2. Δεν έχω άλλον υπολογιστή πλην Macintosh: Έχω ένα iMac G5, το οποίο τρέχει MacOS Χ 10.4, ένα Powermac G3/300 Desktop που τρέχει MacOS 9.2 και ένα PowerMac G3 Blue & White που τρέχει MacOS X 10.2.

Μέχρι πριν 2 χρόνια όμως "έτρεχα" μηχανήματα με Windows. H δε εμπειρία μου με λειτουργικά της Microsoft ξεκινάει από το MS-DOS 3.3 και κατέληξε στα Windows XP SP2 (αφού δούλεψα και σε Windows 2003 Server).

Ξέρω λοιπόν τι λειτουργικό άφησα για να μετακομίσω ολοκληρωτικά στο MacOS. ;)

 

3. Δεν βλέπω να απαντάς στη δική μου ερώτηση: έχεις δουλέψει σε μηχάνημα που τρέχει MacOS πάνω από 1 εβδομάδα; Ναι ή όχι; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Aποσκοπεί σε αυτό που ανέφερα στο προηγούμενό μου post πρώτη παράγραφος.

 

3. Προσπάθησα και για περισσότερο, αλλά δε μου βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1. Aποσκοπεί σε αυτό που ανέφερα στο προηγούμενό μου post πρώτη παράγραφος.

Καλώς, όπως νομίζεις. :-)

 

3. Προσπάθησα και για περισσότερο, αλλά δε μου βγήκε.

Καλώς.

 

Νομίζω ότι η κουβέντα δεν έχει πλέον νόημα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο post και από μένα γιατί δε βγαίνει άκρη...

1.Οι πιο πολλοί έχουν windows ΧΩΡΙΣ να έχουν δοκιμάσει κάτι άλλο..(linux , OS X),άρα δε μιλάμε πια για επιλογή.Απλά μετά τα συνηθίζουν και ως γνωστόν η δύναμη της συνήθειας είναι από τις πιο ισχυρές...Όσοι όμως έκαναν τον κόπο να δουν και την απέναντι πλευρά , έμειναν εκεί...(οιπερισσότεροι δηλαδή ...για να λέμε και αλήθεια)

2.Στο 90 % της επιστημονικής κοινότητας παγκοσμίως δεν χρησιμοποιούνται λειτουργικά της Microsoft.Γιατί άραγε??

3.Κάνε ένα check στο PC σου και πες μας , πόσο παράνομος είσαι για να κάνεις τη δουλειά σου ?και πόσα από αυτά τα παράνομα λογισμικά είναι της microsoft...γιατί το ίδιο το λειτουργικό δεν σου τα παρέχει ?

4.Για να μην το κουράζουμε πολύ το θέμα ακόμα και τα στελέχη της Microsoft προτιμούν τα Macintosh...και για να μη νομίζεις ότι το έβγαλα από το μυαλό μου...

"I would buy a Mac today if I was not working at Microsoft..." James Allchin, January 7th, 2004 MS Co-President Platforms & Services

 

Τέλος κάπου διάβασα πρόσφατα την εξής σοφή ατάκα :

 

"Computers are like air-conditioners. They stop working properly when you open windows..."

 

PS:αν πραγματικά πιστεύεις αυτό που γράφεις στην υπογραφή σου...y r u still alive?

(just kidding για να χαλαρώσουμε και λίγο...αρκετά έντονο ήταν το thread..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πότε θα καταλάβεις ότι τα πάντα σε αυτόν το μάταιο κόσμο, κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Για να κάνει σήμερα κάποιος τη δουλειά του εύκολα και γρήγορα και φθηνά (software πιο φθηνό), είτε είναι επαγγελματική, είτε είναι διασκέδαση (παιχνίδια κλπ) είτε είναι ότι άλλο θές, ΘΕΛΕΙ WINDOWS, και τελικά ευτό είναι που μετράει.

 

Κάτσε τώρα εσύ και φιλοσόφισε όσο τραβάει η ψυχή σου, δεν αλλάζει τίποτα.

 

Όποιος όμως θέλει να κάνει τη δουλειά του αξιόπιστα???:P

Δεν έπεισες κανέναν ότι έχεις δουλέψει με mac! Θα ήταν πιο ρεαλιστικό αν μας έλεγες ότι είσαι απλά ένας φανατικός gamer και αναγκαστικά χρησιμοποιείς windows!:rolleyes:

 

Άσχετο: Χρησιμοποιείς και τα vista μήπως? Διότι αν και με αυτά εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένος τότε ...:X

 

Επίσης μιας και αναφέρθηκες σε linux κλπ να σου υπενθυμίσω πως το OSX είναι unix-οειδές λειτουργικό! Όπως επίσης να σου πω (μιας και δεν το "εζησες" εσύ), πως το OSX από την πρώτη μέρα που ξεκινάς να δουλεύεις μαζί του, συμπεριφέρεται πάντα με τον ίδιο τρόπο και ταχύτητα όσο χρονικό διάστημα και αν περάσει! Θες να αναλύσουμε τι γίνεται με τα windows???

 

Θα μπορούσα να σου γράψω άπειρα παραδείγματα αλλα πρώτον, δεν έχει νόημα και δεύτερο ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα!

 

Για την ιστορία είχα άπειρα mp3 players κατά καιρούς αλλά τα τελευταία χρόνια με ipod, ipod nano 1st gen, ipod nano 2nd και πλεον Iphone, έκλεισα με το θέμα των mp3 players! Τέλος!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία είχα άπειρα mp3 players κατά καιρούς αλλά τα τελευταία χρόνια με ipod, ipod nano 1st gen, ipod nano 2nd και πλεον Iphone, έκλεισα με το θέμα των mp3 players! Τέλος!:-)

 

Εσύ τώρα γιατί χαλάς την πιάτσα και μιλάς "on-topic"; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...