Προς το περιεχόμενο

Προσοχη στις πρίζες!!


djpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους...

 

Δεν ήξερα που να γράψω αυτό που θα γράψω οπότε το έγραψα εδω..

Είμαι το παιδί που είχε γραψει το topic Αγνωστο προβλημα σε Υπολογιστή..

Όλες αυτές τις ζημιές που έπαθε ο Υπολογιστής μου και που δεν λειτουργούσε ακόμα και με καινούργια πράγματα τις έπαθε από τα ηλεκτρολογικά του διαμερίσματος που μένω...

Κατ'αρχάς δεν υπάρχουν γειώσεις στις μπρίζες.. Και καταδέυτερον το ρεύμα έχει συνεχείς αυξομειώσεις!! Με απο τέλεσμα να παθαίνουν ζημιά τα τροφοδοτικά και συεπώς και άλλα υποσυστήματα... Το ups μου πήρε φωτιά!!!!

Για να μην την πατήσεις κανείς άλλος όπως εγώ γιατί ΟΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΗΡΑ ξαναχάλασε και τα ΓΥΡΙΣΑ ΠΙΣΩ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ..

 

Αυτά απο μένα παιδιά, για να μην την πατήσει κανείς καλύτερα να παίρνεις ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ ΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ UPS, και ένα πολυμπριζο προστασίας.. Έτσι ώστε ο Υπολογιστής σας να λειτουργεί ομαλά.. Και να μην τρέχετε όπως εγω..

 

:|:|:|:|:|:|:|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα line interactive UPS λειτουργεί και σαν σταθεροποιητής τάσης (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Δεν κάνεις καθόλου λάθος!

Σε προστατεύει σχεδόν απόλυτα και λέω σχεδόν γιατί υπάρχει μια πιθανότητα να του καταστραφεί η είσοδος και να μείνεις από ρεύμα αν η τάση του δικτύου ανέβει υπερβολικά (δείτε προδιαγραφές της APC).

Αυτό όμως είναι πολύ σπάνιο στην επαρχία και στην πόλη μάλλον αδύνατο (τουλάχιστον στατιστικά).

 

Και μάλλον ο djpal δεν πρέπει να διάβασε το τελευταίο post μου στο θέμα του http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=214137 , όπου του έγραφα για UPS Line Interactive.

 

djpal, μην ψάχνεις τη γείωση για τα προβλήματα υπερτάσεων. Το πρόβλημά σου ψάξτο στον ουδέτερο αλλά με ηλεκτρολόγο, όχι μόνος σου.

Το ρεύμα που έχει τάση πάνω από 50 V AC μπορεί να σκοτώσει. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

djpal, μην ψάχνεις τη γείωση για τα προβλήματα υπερτάσεων. Το πρόβλημά σου ψάξτο στον ουδέτερο αλλά με ηλεκτρολόγο, όχι μόνος σου.

Το ρεύμα που έχει τάση πάνω από 50 V AC μπορεί να σκοτώσει. :oops:

 

ουτε ο ηλεκτρολογος θα μπορεσει να κανει κατι, για αυξομειωσης τασης υπευθηνη ειναι μονο η ΔΕΗ, και γω στην περιοχη μου εχω προβλημα ποτε-ποτε με αυξηση τασης.βλεπεις μια ολοκληρη περιοχη και αναβοσβηνει σαν χριστουγεννιατικο δεντρο!!!! ενα τηλεφωνο στης βλαβες ΔΕΗ,αυτοι ξερουν.

οσο για την ταση ΔΕΝ σκοτωνει.η ενταση (amper) σκοτωνουν....νομιζω 1 amper ειναι αρκετο για να δουμε τα ραδικια αναποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυξομειωση τασης ειναι καθαρα θεμα της ΔΕΗ και εξαρταται απο τον μετασχηματιστη της καθε περιοχης,εαν υπαρχει τετοιο προβλημα μην διστασετε να εχετε προστασια υπερτασης και εαν ειναι μονιμο η καλλιτερη λυση ειναι να μπει στον πινακα της καθε παροχης σπιτιου η επιχειρησης μεχρι να αλλαχθη απο την ΔΕΗ ο μετασχηματιστης της περιοχης,ετσι μονο θα γλυτωσετε την καταστροφη ολων τον ηλεκτρονικων σας μηχανηματων.Θα ηθελα να ασχοληθει με το θεμα ο Γιαννης Πλατανο που και αυτος ειναι γνωστης λογω της εργασιας του.Αυτα που εχω γραψει ειναι μετα απο συζητηση με φιλο που ειναι στην ΔΕΗ και αρμοδιος σε τετοια θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε οταν εργαζομουν σε ενα καταστημα service TV και δορυφορικα

και εκανα την εξασκιση μου καθως ειχα τελειωσει το τμημα των ηλεκτρωνικων

κυκλωμάτων από το τότε τεχνικό λύκειο είχα ανοίξει μια ΤV με το boss και αλλάζαμε τον μετασχηματιστή

τις υψηλής για κάποιους που δεν ξέρουν ορισμένου τύπου υψηλής φτάνουν και τα 10.000volt

μπορείτε να φανταστείτε τι είχα παθει ?

κόλλησε ο σταυρός μου επάνω στο μετασχηματιστή υψηλής καθώς ήμουν από επάνω ο ένας λόγος ήταν ότι δεν είχε αμπέρ για να με σκοτώσει και ο άλλος

ήταν και κυριότερος ότι είχε ξύλινο πάτωμα όπως όφειλε να έχει.

γιαυτο.

οσο για την ταση ΔΕΝ σκοτωνει.η ενταση (amper) σκοτωνουν....νομιζω 1 amper ειναι αρκετο για να δουμε τα ραδικια αναποδα.

 

έτσι είναι έχεις απόλυτο δίκιο...

τα αμπέρ σκοτώνουν όχι τα volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

έτσι είναι έχεις απόλυτο δίκιο...

τα αμπέρ σκοτώνουν όχι τα volt

 

Οχι ακριβως...

Ο συνδυασμος των 2 σκοτωνει.

Εαν φατε 10Α στα 12v δε θα παθετε κατι, ενω εαν φατε 1Α στα 220V θα παθετε και θα παραπαθετε... ;)

 

Ετσι πληροφοριακα, εδω γιατι δεν εχει γινει ποτε -μα ουδεποτε- διακοπη ρευματος ουτε ειχαμε ποτε προβλημα με σκαμπανεβασματα? Ακομα και το κατακαλοκαιρο που ειχε προβλημα η ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ούτε η ένταση (Αμπέρ) σκοτώνει.

Το έργο (Joule) σκοτώνει, δηλαδή έχει τεράστια σημασία το πόση ώρα θα εκτεθούμε σε κάποιο επικίνδυνο επίπεδο έντασης.

Περί αυτού, σίγουρα θα έχετε ακουστά το "Τρέξτε γρήγορα να κλείσουμε το ρεύμα ή να τον αποσυνδέσουμε γρήγορα με ένε ξύλο για να τον σώσουμε".

Η λέξη γρήγορα έχει τεράστια σημασία.

 

Επίσης όπως θα έπρεπε να γνωρίζετε η ένταση εξαρτάται από την τάση και την αντίσταση (ο παλιός καλός νόμος του Ohm).

 

I [ένταση] = V [τάση] / R [αντίσταση] στο συνεχές ρεύμα αλλά και στο εναλλασόμενο όταν έχουμε απλό ωμικό φορτίο.

 

Για τον άνθρωπο λόγω της αντίστασης που παρουσιάζει το σώμα του, όσο αφορά την τάση έχει οριστεί ως όριο ασφαλείας τα 50 V AC.

Δείτε αυτό για περισσότερα http://ec.europa.eu/enterprise/electr_equipment/lv/index.htm.

 

Τα καλώδια του σπιτιού δεν είναι μετασχηματιστής υψηλής τηλεόρασης που δεν μπορεί να δώσει πάνω από ένα μικρό επίπεδο έντασης. Το μικρότερο καλώδιο μπορεί να δώσει 10 ολόκληρα αμπέρ.

 

Τα ρελέ αντιηλεκτροπληξίας ή ρελέ διαφυγής όπως λέγονται έχουν ως ανώτατο όριο διαρροής ρεύματος προς τη γη τα 30 mA και χρόνους απόκρισης πάρα πολύ μικρούς και όλα αυτά όχι τυχαία αλλά μετά από μακροχρόνιες έρευνες για να υπάρχει απόλυτη προστασία του ανθρώπου.

 

Ότα έγραψα ότι η τάση πάνω από 50 V "μπορεί να σκοτώσει" δεν σημαίνει απόλυτα ότι κάποιος θα σκοτωθεί οπωσδήποτε.

Αλλά αν είναι άτυχος και παρουσιάσει το σώμα του χαμηλή αντίσταση από το σημείο του σώματός του που θα αγγίξει το ρεύμα, μέχρι τη γη και ειδικότερα αν η διαδρομή του ρεύματος περνάει από το σημείο της καρδιάς του και εκτεθεί για αρκετό χρονικό διάστημα, τότε το πιθανότερο είναι να δει τα ραδίκια ανάποδα.

 

Αυτό που προτείνω πάντα είναι η ύπαρξη ρελέ αντιηλεκτροπληξίας σε κάθε ηλεκτρικό πίνακα το οποίο θα πρέπει να ελέγχετε για την καλή λειτουργία του τουλάχιστον μια φορά το χρόνο με του ειδικό κουμπί Test που διαθέτει.

 

Αυτοί που ορίζουν τα standards δεν είναι τυχαίοι αλλά μεγάλες επιστημονικές ομάδες και κοινότητες που κινούνται με γνόμωνα το κοινό καλό.

Όταν γράφουμε για θέματα που αφορούν την ανθρώπινη ζωή καλό θα ήταν να είμαστε πολύ προσεκτικοί για το τι γράφουμε. :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω ότι η αντίσταση του σώματος έχει να κάνει με τη ψυχολογική διάθεση του ατόμου.

 

 

Πάντως αν έχεις UPS δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπο προυποθεσεις σκοτωνουν και τα δυο.

η υψηλη για παραδειγμα ταση μπορει να προκαλεσει ανακοπη καρδιας οποτε μπορει να σκοτωσει.

ειναι επισης η αιτια για επιφανειακα εγκαυματα (αν και το εγκαυμα δεν σκοτωνει)

απλα τα αμπερ ειναι ακομη πιο επικινδυνα.

μην ξεχναμε και την ηλεκτρολυση που προκαλουν στο αιμα.

μετασχηματιστες 1:1 συνηθως στις οικιες θα ηταν καλο να υπαρχουν για προστασια (οπως στις πριζες μπανιου) αν και για να βαλεις μετασχηματιστη 1:1 για ολο το φορτιο του σπιτιου (κουζινα,θερμοσιφωνα κ.τ.λ.) ειναι ασυμφορο και κανεις δεν το κανει.

τα ρελε διαρροής ειναι μια σωστη λυση.

η ΔΕΗ στα συμβολαια της γραφει οτι νομιμα μπορει να εχει αποκλιση 14% + - (αν θυμαμαι) χωρις να μπορεις να την μυνησεις για τιποτα. 220+14%=250.8V

επισης, ακομα και αν για ενα μικρο χρονικο διαστημα εχεις υπερταση ή βυθιση πανω απο το 14%, εχετε σκεφτει πως θα το αποδειξετε ?

δεν μπορειτε, εκτος κι αν υποθεσουμε οτι θα κρατουσε για μηνες, ωστε μαζι με τα δικαστηρια να ερθουν οι εμπειρογνωμονες να μετρησουν το σπιτι σας. φυσικα, η βλαβες ειναι μικρου χρονικου διαστηματος οποτε δεν μπορει ποτε κανεις να αποδειξει τιποτε.

δεν υπαρχει περιπτωση λοιπον να κερδισει ποτε κανεις απο μυνηση στη ΔΕΗ. (τα εχουν υπολογισει ολα)

εχω μετρησει σπιτι μου απο συμπτωση και ειχα για λιγες ωρες 278V.

επισης ζημια δεν παθαινουμε μονο απο την υπερταση αλλα και απο την βυθιση τασεως, αφου μερικες συσκευες για να δωσουν την ισχυ που πρεπει οταν θα παρουν λιγοτερη ταση θα τραβηξουν περισσότερα αμπερ. οταν για παραδειγμα βλεπετε βυθιση τασης (χαμηλωνουν οι λαμπες οταν φωτιζουν) βγαλτε αμεσως το ψυγειο απο την πριζα.

στο pc άλλα εξαρτηματα κινδυνευουν απο την υπερταση και άλλα απο υπερενταση (λογω βυθισης τασεως).

η μονη λυση, ειναι ενα παρα πολυ αξιοπιστο ups οσο κι αν κοστιζει.

ειδικα αν το pc αξιζει πολλα το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να σκεφτείτε να αγορασετε ειναι ενα ups.

για να ειμαι ειλικρινης δεν ειχα ποτε ups επειδη θεωρουσα οτι δεν προκειται στην περιοχη μου να υπαρξει προβλημα. φυσικα εχω λαθος.

ειναι θεμα χρονου να την πατησω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα line interactive UPS λειτουργεί και σαν σταθεροποιητής τάσης (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Κι οχι μονο τα line interactive.Υπαρχουν πολλα ups που λειτουργουν και ως σταθεροποιητες τασης.

Αλλα κι εγω ο ιδιος επειδη ειχα κλαψει ενα mobo καποτε με αυξομειωσεις ρευματος αγορασα ενα belkin σταθεροποιητη τασης και ολα ειναι τελεια εδω και 3 χρονια.

Ωστοσο το ups σου ΜΠΟΡΕΙ να πηρε φωτια γιατι ειχες συνδεσει παραπανω συσκευες απ'οσες σηκωνει ή πολυ απλα δεν ανηκε σε καποια αξιοπιστη εταιρια.

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 50 V παρεχουν προστασια με την προϋποθεση οτι μιλαμε για φυσιολογικες συνθηκες. π.χ. Τα 30 volt εγω δεν τα ανεχομαι στο χερια μου, ο πατερας μου δε νοιωθει τιποτα (εχει πιο σκληρα χερια απο τη δουλεια). Μια γυναικα που εχει πιο μαλακα χερια μπορει τα 50 V αν την χτυπησουν να τα θυμαται σε ολη της τη ζωη. Επισης αν κανεις ενα ντους και χωρις να σκουπιστεις σε χτυπησουν τα 50 v μπορει να πεθανεις χωρις καμια υπερβολη. Τα ιατρικα εργαλεια (δε θυμαμαι ακριβως τι) διαβασα καποτε οτι δουλευουν σε τασεις της ταξεως του 1V για να ειναι ασφαλη, και αυτο ειναι λογικο γιατι το δερμα ειναι αυτο που εχει αντισταση στον ηλεκτρισμο, το αιμα και οι ιστοι μας εχουν ελαχιστη. Αρα προσοχη! Τα 50 V παρεχουν ασφαλεια σε συνηθισμενες ηλεκτρικες εγκαταστασεις, οχι παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω ότι η αντίσταση του σώματος έχει να κάνει με τη ψυχολογική διάθεση του ατόμου.

Πάντως αν έχεις UPS δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το PC.

 

Για αυτο παντα χαρουμενοι :D Ισως για αυτο ζω ακομα (3ς φορες απο δικα μου λαθη παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπο προυποθεσεις σκοτωνουν και τα δυο.

η υψηλη για παραδειγμα ταση μπορει να προκαλεσει ανακοπη καρδιας οποτε μπορει να σκοτωσει.

απλα τα αμπερ ειναι ακομη πιο επικινδυνα.

μην ξεχναμε και την ηλεκτρολυση που προκαλουν στο αιμα.

 

warewolf θα συμφωνήσω ότι το φαινόμενο είναι πολύπλοκο.

Η ηλεκτρική ισορροπία του ανθρώπινου σώματος όσο αφορά τα σήματα όπως αυτό του trigering της καρδιάς είναι πολύ σημαντικά και σαφώς μπορούν να διαταραχθούν από την υψηλή κα υπερυψηλή τάση.

Προφανώς δεν μπορεί να εξηγηθούν τα πάντα περί του θέματος μέσα από μερικές γραμμές. Το θέμα έχει πολύ μεγάλο εύρος και όγκο.

Εγώ αναφέρθηκα μόνο για τις οικιακές εγκαταστάσεις (230/400 V) που ήταν και το αρχικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...