Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ιούς


Stavros_Ribo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας φίλος μου (σε αυτούς συμβαίνουν τα περίεργα και αναρωτιέμαι γιατί δεν συμβαίνει κάτι τέτοια και σε μένα :confused::-D) μου είπε ότι έψαχνε ένα δωρεάν antivirus και βρήκε το antivirus Cleaner (αν θυμάμαι καλά). Κάποια φορά πιο πριν του είχε βγάλει μήνυμα ο υπολογιστής και του έλεγε ότι δέχεται επίθεση από άλλο υπολογιστή (είχε ενεργοποιημένο το firewall των Windows). Έκανε scan με το antivirus και βρήκε κάποιους ιούς που πολλαπλασιάζονται από τότε. Δεν διαγράφονται γιατί μου λέει ότι του ζητάει κωδικό πιστωτικής κτλ:confused:, ούτε και σε καραντίνα μπαίνουν. Τα cookies εν το μεταξύ δεν διαγράφονται. Οι ιοί είναι οι εξής (σόρυ αν έχω κάποια ορθογραφικά λάθη μιας και από το τηλέφωνο δεν άκουγα καλά):

1. win32 trojan clic.spyword.b (regedit)

2. smit traud. g (φάκελος)

3. mirar (regedit)

4. cgi-bin (cookie)

5. dooblt.clic (cookie)

6. adware pws (regedit)

7. egroup dialer (regedit)

8. warez p2p (regedit)

9. slagent (φάκελος)

 

Του είπα ότι το antivirus δεν είναι κατάλληλο και το καλύτερο είναι το avg ή avs free. Αν τα διαγράψει από το φάκελο που προέρχονται; Κάποια όμως δεν διαγράφονται και δεν βρίσκονται. Αν πάρει το doctor c cleaner θα μπορέσει να τα διαγράψει ή θα ήταν καλλήτερο να τα διαγράψει το antivirus;;;;

Τι μπορεί να κάνει;;;; και τι είναι αυτές οι αηδίες με πιστωτικές κάρτες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia arxi as bali kapio alo programa gia ious diaforetiko apo ayta p exi.

meta as katebasi to Spybot to opio ka8arizi olous tous ious pou den mporoun na ka8arisoun alla programata.

molis katebasi kai ta 2...as ta kani update kai ta 2 kai meta as skanari me to neo programa gia ious pou katebase(oxi to spybot)

sto telos as scanari me to spybot(alla me to spybot mpori na tou sbistoun merika arxia alla den pirazi na to kani)

an sinexisi na exi ious.... FORMAT xoris 2ri skepsi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an exei olous aftous tous ious to pio pithano einai na min boresei pote na tous vgalei me kanena programma giati apla de tha afhnoun oi ioi na ginei egatastasi...to kalutero einai na katevasei to ultimate boot cd apta files tou insomnia , na bootare me afto kai bye bye viruses :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an exei olous aftous tous ious to pio pithano einai na min boresei pote na tous vgalei me kanena programma giati apla de tha afhnoun oi ioi na ginei egatastasi...to kalutero einai na katevasei to ultimate boot cd apta files tou insomnia , na bootare me afto kai bye bye viruses

Η αλήθεια είναι ότι έχω ξαναακούσει γι` αυτό αλλά δεν κατάλαβα ποτέ τι κάνει. Λοιπόν ποια είναι η λειτουργία του;;;; Που θα βρω πληροφορείες και γιατί είστε τόσο σίγουρος ότι οι ιού θα κάνουν bye bye:-D;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά αγόρασε ένα antivirus :shock: και του σβήστηκαν οι ιοί. Μετά όμως το έκανε και format γιατί φοβόταν μήπως του επανεμφανιστούν οι ιοί:-(

Τώρα είναι με καινούρια windows και με σίγουρη πιστεύω προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...