Προς το περιεχόμενο

VGA Output - Ποιότητα Εικόνας


gkom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας,

 

Αγόρασα πριν 2 μήνες τον Toshiba A200 10W (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.905077)ο οποίος δυστυχώς δεν έχει έξοδο DVI/HDMI.

Το ήξερα απ'την αρχή αλλά η αγορά έπρεπε να γίνει άμεσα και δεν υπήρχε άλλος διαθέσιμος και δεν φανταζόμουν ότι θα έκανε τέτοια διαφορά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν τον συνδέω με VGA στην εξωτερική οθόνη μου (Samsung 215TW) η εικόνα είναι χάλια.

 

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω?

 

Σκέφτομαι να τον πουλήσω και να πάρω κάποιον άλλο. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το μηχάνημα (κι ας έχει σκληρό στις 4200) και λυπάμαι που θα τον πουλήσω. Χώρια τα λεφτά που θα χάσω - το πήρα 1350 και νομίζω ότι με το ζόρι θα τον πουλήσω 1000.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σίγουρα δεν ξέρεις να ρυθμίζεις την εικόνα που στέλνεις στην samsung..προσπάθησε μέσα από τ μενού της κάρτας γραφικών να ρυθμίσεις 1η 2η οθόνη αναλύσεις..αμέσως κ εσύ κρίμα ας τον πουλήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σίγουρα δεν ξέρεις να ρυθμίζεις την εικόνα που στέλνεις στην samsung..προσπάθησε μέσα από τ μενού της κάρτας γραφικών να ρυθμίσεις 1η 2η οθόνη αναλύσεις..αμέσως κ εσύ κρίμα ας τον πουλήσω..

 

Την έχω ρυθμίσει από εκεί. Η αναλύσεις είναι σωστές και έπαιξα και με τα χρώματα πολύ... Την συγκεκριμένη οθόνη στην χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο λάπτοπ με έξοδο dvi και η εικόνα ήταν τέλεια.

 

Τι εννοώ όταν λέω ότι η εικόνα είναι χάλια:

Τα γράμματα είναι fuzzy και η εικόνα γενικότερα κάπως blurry. Για να δω καμιά ταινιά μπορώ να την χρησιμοποιήσω.... Για διάβασμα/γράψιμο/σχεδίαση γραφικών... άστο καλύτερα.

 

ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι 100% σίγουρος; Το μηχάνημα έχει πάνω την NVIDIA GeForce Go 7300, χλωμό να μην έχεις καλή εικόνα! Εγώ αυτό το έχω πάθει με έναν Compaq 4ετίας με την SAMSUNG 226BW! Όταν όμως την συνδέω με τον laptop της κοπελιάς μου (που παρότι ειναι καινούριος φοράει την Intel GMA X3100) η εικόνα είναι πραγματικά άψογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...μακάρι να είναι όπως τα λέτε, πάω να κατεβάσω καινούργιους drivers και να ξανακοιτάξω τα settings.

 

Θα σας πω σε λίγο.

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Ανάλυση: 1680x1050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα που έχεις στο notebook σου υποστηρίζει ακόμα μεγαλύτερες αναλύσεις από τι διάβασα στην nvidia..κατέβασε drivers από την nvidia και θα φτιάξει..το ότι είναι vga δεν παίζει κανένα ρολό και dvi να ήταν πάλι θα είχες πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers φταίγανε!!

Έβαλα τους τελευταίους για nvidia (από Toshiba) και Sumsung και η οθόνη δείχνει μια χαρά.

 

Είχε κολλήσει το μυαλό μου στο vga και ούτε που σκέφτηκα να αναβαθμίσω drivers. :oops:

 

Από λίγο και θα τον πουλούσα... :lol:

 

Χίλια ευχαριστώ και στους δυο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...